Erie
28-11-2012, 10:40
Zapewne gdzies już się pojawił taki lub podobny temat na forum, ale powrócę do niego. Wielu z nas ma swoje strony www wraz z przypisanymi do nich konkretnymi domenami np. abcdef.pl (to oczywiście przykład). Strona się rozwija, jest coraz bardziej widoczna dla klientów, widzów, znajomych itd. I niestety również dla wszelkiej maści naciągaczy i dziadów.
Pewnego dnia zadzwoni sobie jakaś tam firma x (niestety zapomniałem nazwy, a nie chcę gdybać, aby przypadkiem nie urazić firmy o podobnej nazwie), która przedstawia się i prowadzi rozmowę tak, jakby była naszym operatorem domeny/ serwera i powie, że jakaś tam firma y zarejestrowała u nich domenę abcdef.com.pl, a że jest to dla nas konkurencyjna firma to oni proponują nam wykupienie tejże domeny. Oczywiście w związku z tym, aby nie było możliwości, że ktoś nam nabruździ to zgadzamy się... (w końcu rejestracja domeny to małe pieniądze - parę złotych np. w home.pl) i dochodzi do uzgadaniania warunków z dzwoniącą firmą x - nagle sie okazuje, że domena nie kosztuje tych parę złotych tylko np. 500 zł lub więcej. Pierwszy zgrzyt... drugi zgrzyt jak się dowiadujemy że to wcale nie home.pl, nazwa.pl czy u kogo tam mamy domenę/serwer dzwoni tylko jakaś tam firemka-krzak.
Więc dziękujemy, rozłączamy się i sprawdzamy w nasku... i faktycznie domena abcdef.com.pl wygląda na zarejestrowaną. Okazuje się jednak, że została ona tylko darmowo zarezerwowana w nasku na 14 dni (możemy to w każdej chwili za darmo zrobić dla każdej wolnej domeny). Więc zamiast dać się naciągać przez firmę krzak poczekajamy te 14 dni + jeszcze 5 dni które nask czeka na wpłynięcie należności za domenę i... domena znów wolna. Wówczas możemy ją sobie zarezerwować lub wykupić na małe pieniądze, bez bycia naciąganym przez firmę-krzak.
Tak więc uważajmy na dziadów. Im bardziej popularna strona tym bardziej opłaca nam się wykupować domeny dodatkowe i robić samemu przekierowania z nich, a nie dać się naciągnąć na działania firemek-krzaków.
Pewnego dnia zadzwoni sobie jakaś tam firma x (niestety zapomniałem nazwy, a nie chcę gdybać, aby przypadkiem nie urazić firmy o podobnej nazwie), która przedstawia się i prowadzi rozmowę tak, jakby była naszym operatorem domeny/ serwera i powie, że jakaś tam firma y zarejestrowała u nich domenę abcdef.com.pl, a że jest to dla nas konkurencyjna firma to oni proponują nam wykupienie tejże domeny. Oczywiście w związku z tym, aby nie było możliwości, że ktoś nam nabruździ to zgadzamy się... (w końcu rejestracja domeny to małe pieniądze - parę złotych np. w home.pl) i dochodzi do uzgadaniania warunków z dzwoniącą firmą x - nagle sie okazuje, że domena nie kosztuje tych parę złotych tylko np. 500 zł lub więcej. Pierwszy zgrzyt... drugi zgrzyt jak się dowiadujemy że to wcale nie home.pl, nazwa.pl czy u kogo tam mamy domenę/serwer dzwoni tylko jakaś tam firemka-krzak.
Więc dziękujemy, rozłączamy się i sprawdzamy w nasku... i faktycznie domena abcdef.com.pl wygląda na zarejestrowaną. Okazuje się jednak, że została ona tylko darmowo zarezerwowana w nasku na 14 dni (możemy to w każdej chwili za darmo zrobić dla każdej wolnej domeny). Więc zamiast dać się naciągać przez firmę krzak poczekajamy te 14 dni + jeszcze 5 dni które nask czeka na wpłynięcie należności za domenę i... domena znów wolna. Wówczas możemy ją sobie zarezerwować lub wykupić na małe pieniądze, bez bycia naciąganym przez firmę-krzak.
Tak więc uważajmy na dziadów. Im bardziej popularna strona tym bardziej opłaca nam się wykupować domeny dodatkowe i robić samemu przekierowania z nich, a nie dać się naciągnąć na działania firemek-krzaków.