PDA

Zobacz pełną wersję : naciąganie na domenach



Erie
28-11-2012, 10:40
Zapewne gdzies już się pojawił taki lub podobny temat na forum, ale powrócę do niego. Wielu z nas ma swoje strony www wraz z przypisanymi do nich konkretnymi domenami np. abcdef.pl (to oczywiście przykład). Strona się rozwija, jest coraz bardziej widoczna dla klientów, widzów, znajomych itd. I niestety również dla wszelkiej maści naciągaczy i dziadów.

Pewnego dnia zadzwoni sobie jakaś tam firma x (niestety zapomniałem nazwy, a nie chcę gdybać, aby przypadkiem nie urazić firmy o podobnej nazwie), która przedstawia się i prowadzi rozmowę tak, jakby była naszym operatorem domeny/ serwera i powie, że jakaś tam firma y zarejestrowała u nich domenę abcdef.com.pl, a że jest to dla nas konkurencyjna firma to oni proponują nam wykupienie tejże domeny. Oczywiście w związku z tym, aby nie było możliwości, że ktoś nam nabruździ to zgadzamy się... (w końcu rejestracja domeny to małe pieniądze - parę złotych np. w home.pl) i dochodzi do uzgadaniania warunków z dzwoniącą firmą x - nagle sie okazuje, że domena nie kosztuje tych parę złotych tylko np. 500 zł lub więcej. Pierwszy zgrzyt... drugi zgrzyt jak się dowiadujemy że to wcale nie home.pl, nazwa.pl czy u kogo tam mamy domenę/serwer dzwoni tylko jakaś tam firemka-krzak.

Więc dziękujemy, rozłączamy się i sprawdzamy w nasku... i faktycznie domena abcdef.com.pl wygląda na zarejestrowaną. Okazuje się jednak, że została ona tylko darmowo zarezerwowana w nasku na 14 dni (możemy to w każdej chwili za darmo zrobić dla każdej wolnej domeny). Więc zamiast dać się naciągać przez firmę krzak poczekajamy te 14 dni + jeszcze 5 dni które nask czeka na wpłynięcie należności za domenę i... domena znów wolna. Wówczas możemy ją sobie zarezerwować lub wykupić na małe pieniądze, bez bycia naciąganym przez firmę-krzak.

Tak więc uważajmy na dziadów. Im bardziej popularna strona tym bardziej opłaca nam się wykupować domeny dodatkowe i robić samemu przekierowania z nich, a nie dać się naciągnąć na działania firemek-krzaków.

docxxx
28-11-2012, 11:07
Ale co z tego, ze wykupie sobie abcd.com.pl (zamiast abcd.pl) skoro zaden link tam nie prowadzi? Idac tropem tych oszustow-debili, wykupie sobie demotywatory.info i bede bogaty. Albo nikoniarze.info ;)

Erie
28-11-2012, 11:16
Ale co z tego, ze wykupie sobie abcd.com.pl (zamiast abcd.pl) skoro zaden link tam nie prowadzi? Idac tropem tych oszustow-debili, wykupie sobie demotywatory.info i bede bogaty. Albo nikoniarze.info ;)

Załózmy masz na domenie abcd.pl swoją usługową stronę fotograficzną i ktoś wykupi sobie abcd.com.pl i będzie tam prowadził konkurencyjną stronę fotograficzną. Klienci (część) może myśleć że to jest to samo i zamiast zamawiać u Ciebie usługi trafią do konkurencji. Po to lepiej wykupić sobie domeny dodatkowe niż potem się babrać z konkurencją. A firma krzak, o której wspomniałem na tym bazuje, że "sprzedaje" sytuację, że niby tak się stało - ż ekonkurencja wykupiła domenę zbliżoną nazwą i że będziesz tracił klientów. I tylko jest to nie do końca prawda, bo rezerwację złożyli oni sami i próbują naciągnąć właściciela pierwotnej domeny.

RobertMiernik
28-11-2012, 11:22
Stary sprawdzony i bardzo skuteczny sposób zarabiania na domenach, ale to jeszcze nic...

Są wyspecjalizowane serwisy zajmujące się przechwytywaniem domen, z pełną informacją o kończących się w najbliższym czasie subskrypcjach...

Masz sobie swoją swoją stronę abcd.pl i zapomnisz zapłacić fakturę a tu niespodzianka, sekundę po wygaśnięciu jest wykupywana przez kogoś zaradnego, oczywiście możesz ją odzyskać za szacowane 10-20% rocznych dochodów ;)

Sendilkelm
28-11-2012, 11:36
Stary sprawdzony i bardzo skuteczny sposób zarabiania na domenach, ale to jeszcze nic...

Są wyspecjalizowane serwisy zajmujące się przechwytywaniem domen, z pełną informacją o kończących się w najbliższym czasie subskrypcjach...

Masz sobie swoją swoją stronę abcd.pl i zapomnisz zapłacić fakturę a tu niespodzianka, sekundę po wygaśnięciu jest wykupywana przez kogoś zaradnego, oczywiście możesz ją odzyskać za szacowane 10-20% rocznych dochodów ;)

To jest akurat robione w innym celu niż naciągnie później tych klientów na wykupienie.

rafal1980
28-11-2012, 11:51
Stary sprawdzony i bardzo skuteczny sposób zarabiania na domenach, ale to jeszcze nic...

Są wyspecjalizowane serwisy zajmujące się przechwytywaniem domen, z pełną informacją o kończących się w najbliższym czasie subskrypcjach...

Masz sobie swoją swoją stronę abcd.pl i zapomnisz zapłacić fakturę a tu niespodzianka, sekundę po wygaśnięciu jest wykupywana przez kogoś zaradnego, oczywiście możesz ją odzyskać za szacowane 10-20% rocznych dochodów ;)

A czasem po wygaśnięciu domeny nie mamy 2-3 miesiące czasu na odnowienie jej? Bez możliwości przejęcia przez inną osobę w tym czasie?

RobertMiernik
28-11-2012, 11:53
To jest akurat robione w innym celu niż naciągnie później tych klientów na wykupienie.

Po pierwsze nie naciąganie, po drugie jak ktoś ma czas to może i w innym, jak nie ma celem jest relokacja środków... ;]

Erie
28-11-2012, 11:55
A czasem po wygaśnięciu domeny nie mamy 2-3 miesiące czasu na odnowienie jej? Bez możliwości przejęcia przez inną osobę w tym czasie?

Niestety nie - mamy pewien okres, w którym teoretycznie firma w której mieliśmy domenę zarejestrowaną automatycznie zarezerwowała domenę w nasku, ale to jest wspomniane wczesniej 14 dni. I pod warunkiem, że firma taka to robi automatycznie.

piwkoo
28-11-2012, 13:09
Erie, znam temat dokładnie. Dzwonią do mnie klienci przynajmniej raz w tygodniu z pytaniem co mają zrobić bo właśnie dostali taki telefon. To już się robi nieznośne i sam w wolnej chwili napiszę na swojej stronie takie ostrzeżenie, żeby nikt nie dał się nabrać.

Niestety czasami te firemki posuwają się jeszcze dalej i wmawiają ludziom, że ich strona została zainfekowana jakimś wirusem i dane zostały skradzione. Na te dane zostały założone domeny o podobnych nazwach i za xxx zł mogą je odsprzedać.
Wmawiają też, że nowa strona, która ma powstać zajmuje się tą samą dziedziną np: usługi foto. Ciekawe jakim cudem, skoro żaden operator u którego rejestrujemy domeny nie wie co dokładnie tam powiesimy, oni wiedzą :)