PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter do Pentacona 1.8 - ostrzenie



bronzeeyes
25-11-2012, 13:57
Witam,

posiadam Pentacona 50mm 1.8 i do tego adapter M42, jednakże ostrzy on tylko do ok 1 metra, a chciałabym zakupić taki, który pozwoli mi ostrzyć dalej. Chciałabym robić np portrety w całości bądz od głowy do pasa, a nie tylko samą twarz.

Ponoć z soczewką strasznie mydli. Nie próbowałam tego. Czy mimo to w przypadku Pentacona warto czy są może jeszcze inne sposoby?

Będę wdzięczna za informacje od doświadczonych.

Anna

GonzoG
25-11-2012, 14:13
Jedyny sposób bez soczewki, to przerobienie obiektywu - zmiana odległości mocowania.

bronzeeyes
25-11-2012, 14:15
A w jaki sposób można tego dokonać i czy to nie będzie ze szkodą dla obiektywu? Będzie mozna ponownie użyć podpinajac do analogowego body po modyfikacji?

GonzoG
25-11-2012, 14:18
Jak przerobisz obiektyw, to jak chcesz, aby on poprawnie działał później na analogu ?? Jedno, albo drugie...

bronzeeyes
25-11-2012, 14:32
W takim razie opcja z przeróbką nie wchodzi w grę, gdyż jest on pamiątką po dziadku. Pozostaje szukać innych rozwiązań.

Teraz w takim razie mam pytanie związane z tym tematem - czy odległość ostrzenia w analogowych obiektywach podpiętych do cyfrowych body jest zalezna od ogniskowej? Czy raczej taka sama? Są takie w których mogłabym mieć odległość do 2-3 metrów, gdyż taka byłaby dla mnie wystarczająca?

GonzoG
25-11-2012, 14:53
Odległość jest zależna od ogniskowej i konstrukcji obiektywu. W większości obiektywów ~50mm odległość ostrzenia nie przekracza 1.5-2m.
Heliosy 44M i 77M jest najłatwiej dostosować do Nikona, bo wystarczy wykręcić tylną grupę soczewek o parę mm.

bronzeeyes
25-11-2012, 18:03
Czyli mam rozumieć, że jak mam np inną stałkę 85mm to będę miała możliwość ostrzenia na więcej niż 1 m, czyli do 2-3 metrów, tak?

GonzoG
25-11-2012, 18:40
Czyli mam rozumieć, że jak mam np inną stałkę 85mm to będę miała możliwość ostrzenia na więcej niż 1 m, czyli do 2-3 metrów, tak?

Masz to tak rozumieć, że odległość na którą będzie ostrzył dany obiektyw jest zależna od danego obiektywu.

Mogę tylko powiedzieć że Jupiter 200mm pozwala ostrzyć do ok 6-7m.
Jak chcesz wiedzieć na ile pozwoli dany obiektyw, to musisz go podpiąć i zobaczyć.

MYSZ
25-11-2012, 23:52
Witam,

posiadam Pentacona 50mm 1.8 i do tego adapter M42, jednakże ostrzy on tylko do ok 1 metra, a chciałabym zakupić taki, który pozwoli mi ostrzyć dalej. Chciałabym robić np portrety w całości bądz od głowy do pasa, a nie tylko samą twarz.

Ponoć z soczewką strasznie mydli. Nie próbowałam tego. Czy mimo to w przypadku Pentacona warto czy są może jeszcze inne sposoby?

Będę wdzięczna za informacje od doświadczonych.

Anna

W róznych systemach zastosowano inną odległość obiektywu od materiału światłoczułego. Dlatego np obiektywy typu M42 są zbyt oddalone i ostrzą z adapterem do około 3 metrów (w zalezności od szkła) Sposobem na nieskończoność jest modyfikacja obiektywu, lub stosowanie adaptera z dodatkową soczewką (przeważnie degraduje obrazek) Istnieją też konstrukcje M42 np rosyjski Jupiter które dają się "przerobić" poprzez zmianę "dupki" obiektywu - dostepne czasem np na Allegro.

Ogryzek
26-11-2012, 17:57
Ale zabawy z tym tyle, że lepiej kupić na Allegro Nikkor'a 50f1.8E poniżej 200zł i mieć temat kombinacji z głowy.

bronzeeyes
27-11-2012, 09:07
Ogryzek, ale mnie ten Nikkor niczym mnie nie zachwycił jeśli chodzi o bokeh. Myślę, że będę skupiać się na szukaniu Jupitera ;)

Ogryzek
27-11-2012, 13:27
Jupiter'a 200mm ?
Jeśli tak to odpuść. Te szkło nie nadaje się do cyfrówek. Kompletnie traci kontrast nawet przy małym słońcu.
Nie te powłoki.

MYSZ
27-11-2012, 21:23
Polecam Jupka 37A 135mm. To dobre szkło o ile pamiętam to kopia szkła firmy Leica. Miękko i delikatnie rysujący a zarazem ostry:) Dobra portretówka.

JacekCz
28-11-2012, 23:30
Jak przerobisz obiektyw, to jak chcesz, aby on poprawnie działał później na analogu ?? Jedno, albo drugie...

Na "analogu" (np nikona) czy na korpusie "m42" (siłą rzeczy analogowym, bo cyfrowych nie ma) - bo mam wrażenie nie do końca to odróżniasz...

GonzoG
29-11-2012, 00:22
Na "analogu" (np nikona) czy na korpusie "m42" (siłą rzeczy analogowym, bo cyfrowych nie ma) - bo mam wrażenie nie do końca to odróżniasz...

A jak jest różnica między Nikonami ?? Bo ja nie widzę żadnej...

Skoro ktoś chce przerabiać m42 pod Nikona i pyta się czy dalej będzie chodził z analogiem - to raczej chodzi o aparat m42 lub taki, z którym szkła m42 pracują bez problemów.

JacekCz
29-11-2012, 04:39
A jak jest różnica między Nikonami ?? Bo ja nie widzę żadnej...


Nie ma różnicy pomiędzy nikonami (DX/FX nie ma znaczenia w tej dyskusji).



Skoro ktoś chce przerabiać m42 pod Nikona i pyta się czy dalej będzie chodził z analogiem - to raczej chodzi o aparat m42 lub taki, z którym szkła m42 pracują bez problemów.

Np Canon EOS. Czy będzie miał nieskończoność z seryjną przejściówką w normalnym miejscu (na końcu skali) ...
I co, z cyfrowym EOS ma przeróbka chodzi, z analogowym EOS nie?

DOMYŚLAĆ się co chciałeś powiedzieć, to się domyślam. Ale to nie znaczy że podział wyraziłeś prawidłowo.