PDA

Zobacz pełną wersję : Lamerskie pytanie o filmowanie z D7000



Woland
25-11-2012, 04:03
A więc nagrywaliśmy z modelką hot filmik i na aparacie jak to nagrywam ładnie wygląda ale po zgraniu na kompa filmik leci bokiem , że trzeba monitor pionowo ustawić aby było sensowne oglądanie:) czy np w Adobe Premiere można to skorygować i zapisać poprawnie?

drugie pytanie czy można nagrywać bez głosu w d7000? bo to w sumie potem tylko przeszkadza, skoro i tak muszę wycinać go:)

RAF7705
25-11-2012, 07:23
Na pewno masz w menu opcje wyłączyć mikrofon. Ja mam taką w d90.

amirez
25-11-2012, 12:02
Win Movie Maker ma opcję odwracania.

Woland
25-11-2012, 16:14
Na pewno masz w menu opcje wyłączyć mikrofon. Ja mam taką w d90.

w którym menu?:)

GonzoG
25-11-2012, 16:42
Menu aparatu... Ustawienia filmu -> Mikrofon

A_S_T_O_R
25-11-2012, 16:44
A więc nagrywaliśmy z modelką hot filmik i na aparacie jak to nagrywam ładnie wygląda ale po zgraniu na kompa filmik leci bokiem , że trzeba monitor pionowo ustawić aby było sensowne oglądanie:) czy np w Adobe Premiere można to skorygować i zapisać poprawnie?

drugie pytanie czy można nagrywać bez głosu w d7000? bo to w sumie potem tylko przeszkadza, skoro i tak muszę wycinać go:)

dzwięk wyłączacz w menu "MENU FOTOGRAFOWANIA" - "Ustawienia filmu" - "Mikrofon" - "Mikrofon wyłączony", co do obracania filmu, nie kumam, nagrywasz film w pionie? do czego ma to służyć, wszystkie ekrany w monitorach, tv, czy tabletach są w formacie zazwyczaj 16x9 lub 16x10 czyli poziomym.

matthew77
26-11-2012, 12:04
Dlaczego nagrywasz film w pionie, skoro wszystkie możliwe wyświetlacze, monitory i telewizory mają rozdzielczość raczej "poziomą" ?

Woland
26-11-2012, 17:40
Dlaczego nagrywasz film w pionie, skoro wszystkie możliwe wyświetlacze, monitory i telewizory mają rozdzielczość raczej "poziomą" ?

dobre pytanie za które mi wstyd..:) ale tylko na razie raz nagrywałem więc serio jestem zielony

ale mam jeszcze jedno pytanie aby się pogrążyć :)

na jakim af najlepiej filmować? zrobiłem na autowykrywanie twarzy, to za często mi ostrzył i mglił:)

Fatman
26-11-2012, 17:44
na jakim af najlepiej filmować? zrobiłem na autowykrywanie twarzy, to za często mi ostrzył i mglił:)

W przypadku obecnych filmujących Nikonów to najlepiej ustawiaj ostrość ręcznie, bo automat robi to beznadziejnie. Troszkę praktyki i będziesz bardzo zadowolony z efektów.

GonzoG
26-11-2012, 17:45
Na ręcznym - D7000 ma af z detekcją kontrastu dla wideo, więc ostrząc musi "polować" na ostrość, inaczej jej nie złapie.

Fatman
26-11-2012, 17:54
Niby musi polować, ale w takim NEX-5N gdzie metoda jest taka sama, polowania nie widać -jest płynnie, dojazd w punkt i nie dalej, nie ma co chwila "poszukiwania".

A_S_T_O_R
26-11-2012, 21:16
Woland, w Twoim przypadku postaw aparat na statyw, ustaw hiperfokalną i filmuj bez AF, o AF podczas filmowania nikkonem zapomnij.

Woland
26-11-2012, 22:58
Woland, w Twoim przypadku postaw aparat na statyw, ustaw hiperfokalną i filmuj bez AF, o AF podczas filmowania nikkonem zapomnij.

hiperfokalną?:P czyli? foka która się hiper porusza? :D

ticas
27-11-2012, 00:18
Umarłem:))) Woland...Pozwolę sobie napisać: Jesteś Świrem:P Widać to też po Twoich zdjęciach. Tak trzymaj. Pozdrawiam: :)

Redskull
27-11-2012, 09:22
hiperfokalną?:P czyli? foka która się hiper porusza? :D

Bez osobistych wycieczek i z dużą dozą obiektywizmu oraz dystansu (żart znaczy się)... Nazwać Cię fotografem to jak jak nazwać Mroczków aktorami :D

Woland
27-11-2012, 15:13
Bez osobistych wycieczek i z dużą dozą obiektywizmu oraz dystansu (żart znaczy się)... Nazwać Cię fotografem to jak jak nazwać Mroczków aktorami :D

Phi.. w ostatnim artykule o mnie, sam twierdzę że nie jestem fotografem, więc teraz nawet nie poszło mi w pięty :)

pomijając już fakt że nie rozumiem tego przytyku w tym dziale :)

Mekano
27-11-2012, 21:11
Niby musi polować, ale w takim NEX-5N gdzie metoda jest taka sama, polowania nie widać -jest płynnie, dojazd w punkt i nie dalej, nie ma co chwila "poszukiwania".

A dlaczego filmowanie w Nikonie musi byc manualne? No i nastepne pytanie tyczy sie Nex-a, tez w Nexie lepiej jest filmowac manualnie?

Fatman
27-11-2012, 21:15
Konkretnie w przypadku o którym dyskutujemy chodzi o łapanie ostrości -w Nikonie lepiej użyć ostrzenia ręcznego, bo to co daje automat jest tragiczne, w NEX można z powodzeniem zdać się na ostrzenie automatyczne -wygląda ładnie, działa płynnie i skutecznie.

A_S_T_O_R
27-11-2012, 23:43
Nexa nie używałem, w Nikonie d7000 af zbyt dużo błądzi i poprawia i to przy szkłach topowych z f 2,8 dlatego ja af sobie odpuściłem przy filmowaniu.

Woland
28-11-2012, 10:55
Nexa nie używałem, w Nikonie d7000 af zbyt dużo błądzi i poprawia i to przy szkłach topowych z f 2,8 dlatego ja af sobie odpuściłem przy filmowaniu.

niestety potwierdzam, af ciągle szuka, a jeśli foczka się jeszcze gwałtownie rusza na łóżku to wcelować jest naprawdę trudno :)

Mekano
29-11-2012, 00:42
ciekawe jak bedzie z nowym d5200, czy to nie ma znaczenia i z kazdym nikonem af na automacie to dramat?

Fatman
29-11-2012, 01:29
Aktualnie tak -z tego co wiem, potrzebne są odpowiednie obiektywy (z odpowiednim silnikiem). Kroczek w odpowiednim kierunku zrobił Canon w obiektywie 40 2.8 STM.
A potem jeszcze optymalizacja algorytmu łapania ostrości -Sony pokazało, że można zrobić to dobrze (bez "cofnij bo za daleko") na kontraście.

GonzoG
29-11-2012, 01:31
ciekawe jak bedzie z nowym d5200, czy to nie ma znaczenia i z kazdym nikonem af na automacie to dramat?

Będzie działał tak samo.
Canon EOS 650D ma niby hybrydowy AF (czujniki detekcji fazy na matrycy), ale działa tak samo jak w 600D, czy Nikonie - poluje. Szybkość polowania zależy też od obiektywu. Wg. tego co znalazłem, to najszybciej na 650D działa Sigma 17-50/2.8. Ponoć lepiej od 18-135 STM.


Konkretnie w przypadku o którym dyskutujemy chodzi o łapanie ostrości -w Nikonie lepiej użyć ostrzenia ręcznego, bo to co daje automat jest tragiczne, w NEX można z powodzeniem zdać się na ostrzenie automatyczne -wygląda ładnie, działa płynnie i skutecznie.

Obiektywy do NEX'ów wykorzystują inny napęd niż obiektywy do lustrzanek. Zastosowano w nich silnik linowy, co powoduje, że pozycja soczewki jest zawsze jednoznaczna z pozycją silnika. Pozwala to na precyzyjniejszą i płynniejszą kontrolę ostrości, jednak nie sprawdza się w większych obiektywach, gdyż silnik taki rośnie nie proporcjonalnie do mocy oraz szybkość takich silników jest zdecydowanie mniejsza niż tych typu SWM/USM/HSM/USD, więc nie nadają się do szybkiego ustawiania ostrości przy detekcji fazy.

Canon stosuje teraz też silniki krokowe (STM), które pozwalają na podobną, a nawet dokładniejszą kontrolę, niż silniki liniowe. Jednak dokładność silnika krokowego jest ograniczona przez jego minimalny skok.

Jednak oba rozwiązania uniemożliwiają bezpośrednie manualne sterowanie ostrością. Tak więc coś, za coś... Aparatu idealnego jeszcze nie ma :(

Mekano
29-11-2012, 22:11
a, no to szkoda, bo ten d5200 na youtube widzialam bardzo ladnie kreci filmy.. ale jak to ma byc manualnie, to raczej odpada..

Fatman
29-11-2012, 22:18
Mekano, ostrzenie ręczne wcale nie jest tak trudne -tylko troszkę praktyki wystarczy żeby mieć z tego radość. Owszem, wygodnie jest polegać na automacie, ale czasem i tak trzeba ręcznie....

Mekano
29-11-2012, 22:29
Mi sie podoba krecenie filmow w Nexie, przyciskam i mam fajne filmy bez duzego wysilku, a to jest video z d5200
http://www.youtube.com/watch?v=9lkTr05lB4M - chyba nawet lepiej niz Nex?
Nie powiem, ciekawi mnie ten aparat, ze wzgledu na filmy rowniez.. i wolalabym by krecenie nim bylo tak latwe i przyjemne jak w Nexie, bo manual jednak jakos, to nie to samo co klik i samo wychodzi..

Fatman
29-11-2012, 22:51
Przewaga NEXa w stosunku do D5200 w kwestii filmowania jest raczej bezdyskusyjna:

+lepsza praca światłomierza, dzięki czemu bez stresu można używać trybu priorytetu przysłony (no chyba, że po tych ponad 4 latach od premiery D90, inżynierowie Nikona wreszcie dostrzegli, że w ich dziele światłomierz podczas filmowania nie pracuje poprawnie)
+znacznie lepiej działający AF
+tryb 1080p w 50 klatkach na sekundę
+mniejszy szum przy wysokich wartościach ISO

jest też minus.... jeden:

-szybko przegrzewająca się matryca

no i remis:

=ogólna jakość obrazu, rozdzielczość, wynikająca z podobnej (jeśli nie identycznej) metody skalowania obrazu do FullHD.

Woland
30-11-2012, 03:03
Mekano, ostrzenie ręczne wcale nie jest tak trudne -tylko troszkę praktyki wystarczy żeby mieć z tego radość. Owszem, wygodnie jest polegać na automacie, ale czasem i tak trzeba ręcznie....

dla mnie niestety ręczne odpada ze względu na jedną dłoń niepełnosprawną, a jak mu ustawie wykrywanie twarzy to też się gubi:(

Fatman
30-11-2012, 11:38
Woland, no to niestety pozostaje Ci zdać się na AF, a to w obecnych Nikonach nie bardzo :-( Jeśli bardzo wciągnie Cię filmowanie to polecam NEXa, gdzie AF działa najlepiej (najładniej -bez zrywów i szukania "przód-tył", płynnie) -bardzo fajny model NEX-5N z 18-55 można kupić za 2300 zł.

Woland
30-11-2012, 13:57
Woland, no to niestety pozostaje Ci zdać się na AF, a to w obecnych Nikonach nie bardzo :-( Jeśli bardzo wciągnie Cię filmowanie to polecam NEXa, gdzie AF działa najlepiej (najładniej -bez zrywów i szukania "przód-tył", płynnie) -bardzo fajny model NEX-5N z 18-55 można kupić za 2300 zł.

ha to już łatwiej mi będzie filmować telefonem sony bo ma tą samą jakość nagrywania co nikon i jest poręczniejszy dla osoby jednoręcznej:)
poza tym ja uczę się filmować tylko po to aby mieć krótkie erotyczne trailery do niektórych sesji foto:) chociaż zawsze reżyserka mnie kusiła:)

Mekano
30-11-2012, 17:51
Woland, no to niestety pozostaje Ci zdać się na AF, a to w obecnych Nikonach nie bardzo :-( Jeśli bardzo wciągnie Cię filmowanie to polecam NEXa, gdzie AF działa najlepiej (najładniej -bez zrywów i szukania "przód-tył", płynnie) -bardzo fajny model NEX-5N z 18-55 można kupić za 2300 zł.

No wlasnie mnie wciagnelo filmowanie Nexem, stad pomyslalam, o Nikonie, ze moze nim sie da jeszcze lepiej, bo z tego co widac na YouTube, jest ladnie, bardzo ladnie.. a tu tu takie rzeczy czytam, ze w Nikonie, to tylko manualnie..
Czyli Nex filmuje najlepiej? Czy cos jest na podobnym poziomie jeszcze? W podobnej klasie i w podobnej cenie..?

Fatman
30-11-2012, 18:05
GH2 jeśli chodzi o jakość filmuje właściwie najlepiej -przynajmniej do ISO 1600. AF nie działa w nim tak ładnie jak w NEXach, ale za to działa szybciej. W GH3 najprawdopodobniej pracę AF znacznie poprawili -lepsze jest też wysokie ISO. Canon 5D3 to aktualnie mistrz w kwestii niskiego szumu -bezkonkurencyjny, daje klarowny obraz nawet na ISO 6400. AF w 5D3 tak samo kiepski jak w Nikonie.
W przypadku tych trzech aparatów istotne jest jeszcze to, że praktycznie nie generują mory i aliasingu -czego nie można niestety powiedzieć o Nikonie i NEXach.

Mekano
30-11-2012, 18:55
A powiesz mi jeszcze co to jest "mora" i "aliasing"?
To nie wiesz przypadkiem, czy np. taki DMC-GX1, duzo odstaje w kwestii filmowania od takiego starszego GH2 czy GH3, pytam tylko z ciekawosci, bo ten model GX1 podobal mi sie kiedys jak porownywalam go do Nex-a, w sumie nawet moge powiedziec ze prawie to ten sam poziom, a czy filmowanie tez? :)

Fatman
30-11-2012, 19:45
Mora -opis: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85%C5%BCki_moir%C3%A9
Aliasing -opis: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aliasing_(grafika_komputerowa)

Na moim blogu (do którego niestety nie mogę podać linka, bo zgodnie z regulaminem zawiera treści komercyjne) możesz znaleźć (google i po krzyku) test porównawczy NEX-5N z GH2. Tutaj wstawię tylko dwa przykłady z morą i aliasingiem właśnie.

NEX-5N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img846.imageshack.us/img846/6939/crop15n.jpg)


GH2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img839.imageshack.us/img839/9766/crop1gh2.jpg)


NEX-5N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img850.imageshack.us/img850/6939/crop15n.jpg)


GH2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/img685/9766/crop1gh2.jpg)

Na tych przykładach nie widać różnic tak bardzo, jednak jeśli filmowana scena jest odpowiednia, to róznice w jakości pomiędzy tymi aparatami są gigantyczne.

Co do GX1 -da podobny obraz do GH2 jeśli chodzi o ostrość/detal, aliasing i morę -bo stosuje tą samą metodę skalowania. Bitrate niestety ma mniejszy (większa szansa na pokazanie się "kwadracików" w bardziej dynamicznych scenach z dużą ilością detalu) oraz nie ma manualnej kontroli nad ekspozycją.

Mekano
30-11-2012, 20:46
ah, dzieki za wyjasnienia, bardzo interesujace rzeczy.. :)
wlasnie sie dowiedzialam co to jest "mora" i faktycznie kiedys zarejestrowalam video z tym, jak pierwszy raz, zobaczylam te fioletowe ruszajace sie poziome prazkujace linie, nie bardzo wiedzialam o co z tym chodzi i skad to sie wzielo.. a ze rzadko, to po prostu nie szukalam przyczyny od czego to sie wzielo, - wyszlo na to ze Nex tak ma..
a jesli chodzi o "Aliasing" - znieksztalcenie obrazu? Tego to chyba raczej nie zauwazylam jeszcze, ale bede miala na uwadze..
A co do blog-a przypominam sobie wlasnie, ze kiedys czytalam jakis urywek o 5N i GH2.. (jak wybieralam dla siebie maly aparat).
Fajnie, ze GH2 mozna zhackowac. :mrgreen: A Nex-a tez? :twisted:

Fatman
30-11-2012, 21:01
Nad hackiem do NEXa prace trwają -podobno dało się uzyskać większy bitrate i coś tam jeszcze :-)

Mekano
30-11-2012, 22:16
Fajnie, ciekawe czy faktycznie zhackowane firmware polepszy znacznie Nex-a.. :)
i jeszcze ostatnie pytanie.. jesli chodzi o ta "more", -da sie to wyeliminowac jakims programem?

Fatman
01-12-2012, 15:05
Da się wyeliminować -tak samo jak na zdjęciach. Jednak efekt niekoniecznie będzie zadowalający, a sam proces w znacznym stopniu zwiększy czas potrzebny na renderowanie pliku.

Znalazłem bardzo fajne kolejne przykłady:

https://vimeo.com/21962491
https://vimeo.com/20565849

Mekano
01-12-2012, 15:14
Genialne, naprawde niezle to widac na podanych przykladach, ciekawe czy w Nex-6 poprawili te wady tzw. mory. :)

Fatman
01-12-2012, 15:19
Nie poprawili. Aktualnie z popularnego i sensownego do filmowania sprzętu "dla ludzi" obraz prawie wolny od mory i aliasingu dają GH2, GH3, 5D3.

Mekano
01-12-2012, 15:53
ok. dzieki, a bedziesz testowal N5200?

Fatman
01-12-2012, 21:06
Jak tylko D5200 wpadnie w moje parówkowate dłonie to owszem :-)

Mekano
01-12-2012, 21:37
w takim razie z checia poczytam. :)