PDA

Zobacz pełną wersję : nikon f301/n2000



janeczek
30-06-2005, 23:02
witajcie
posiadam bardzo leciwy model nikona n2000 ( wersja f301 na usa)
mino ze jest prosty jak szpadel to nie jestem go w stanie rozgryźć
wiec jesli ktos dysponuje instrukcja to bylbym bardzo wdzieczny
a konkretnie to nie wiem co to za programy "p" i "phi"???
oraz jakies "ma" co wyczytałem w specyfikacji
mam nadziej ze nic nie pokrecilem a ze takie pytania no bo taki ze mnie "znawca" :D
pozdrawiam

[ Dodano: Czw 30 Cze, 2005 ]
kurcze wlasnie przeczytalem ze nie mozna prosic o instrukcje
no i........
juz jej nie potrzebuje :D
ale pytania pozostaja aktualne
pozdrawiam

jarek76
01-07-2005, 07:44
Nikon 301 ma trzy programy
P- preselekcja przysłony (ustawiasz przysłonę a aparat sam dobiera czas otwarcia migawki)
Pozostałe dwa to automaty zwykły i sportowy
Trochę danych
Korpus aparatu stanowi metalowy odlew, który sprawia, że aparat ten jest praktycznie niezniszczalny. Obsługa obiektywów typu AI-S Jest to pierwszy Nikon, w którym przesuw filmu obsługiwany jest wbudowanym silnikiem. Aparat zasilany jest czterema 'paluszkami', Obsługa TTL błysku. Czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/125 sek! .Sterowana elektronicznie metalowa migawka o najkrótszym czasie otwarcia 1/2000 sek. Ustawianie czułości filmu na podstawie kodu DX Maksymalna prędkość przesuwu filmu 2,5 kl./sek. Korekcja ekspozycji +/- 2EV z krokiem 1/3EV .Wizjer pokazujący 92% kadru z wbudowaną bardzo jasną matówką .Pamięć pomiaru ekspozycji. Elektroniczny samowyzwalacz

Poniżej zamieszczam fragment artykułu z Foto-Kuriera na temat Nikona F-301"
Mocną stroną Nikona F-301, w porównaniu z produktami tej samej klasy konkurencyjnej Minolty czy Canona, jest metalowa migawka o przebiegu pionowym, dająca najkrótszy czas synchronizacji z lampą błyskową 1/125 sek oraz najkrótszy czas ekspozycji 1/2000 sek. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie szybkich zdjęć sportowych zarówno na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniu, lampą błyskową. Również możliwe staje się w tej sytuacji doświetlanie cieni nawet w słoneczny dzień. Integralny pomiar oświetlenia, z przewagą środka pola, wzmocniony pamięcią pomiaru oraz możliwością dokonania korekcji ekspozycji o +/- 2 EV, z blokadą co 1/3 stopnia zapewnia możliwość poprawnego naświetlenia błony w znakomitej większości sytuacji zdjęciowych. System ten działa w zakresie 1-19 EV (ISO 100/21, f: 1,4). Aparat posiada cztery sposoby pracy: manualny, z preselekcją przysłony oraz dwa programy (uniwersalny do fotografii ogólnej oraz tzw. szybkich czasów). Czasy otwarcia migawki sterowane są elktronicznie i obejmują zakres od 1 do 1/2000 sek + B. Nikon F-301 posiada również pomiar światła lampy błyskowej przez obiektyw. W związku z tym, dedykowanych jest do niego kilka modeli lamp błyskowych Nikona: SB-16B, SB-20, SB-22, SB-23 oraz SB-24. Dedykacja polega tu na automatycznym ustawieniu czasu synchronizacji z lampą błyskową w momencie gotowości flesza do błysku, co jest sygnalizowane w celowniku, przenoszeniu do lampy informacji o czułości użytej błony oraz sterowaniu wielkością otworu przysłony w przypadku wybrania przez użytkownika programowanego systemu współpracy aparatu z lampą błyskową. W modelu tym zastosowano jasną matówkę z klinem poziomym. Informacje w celowniku wyświetlane są w postaci diod cyfrowych LED. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ze względu na czytelność danych nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Poza czasami, po prawej stronie celownika widoczny jest symbol prześwietlenia, niedoświetlenia oraz użycia lampy błyskowej. W przypadku pracy manualnej jest możliwość kontroli kontroli odejścia warunków zadanych przez fotografującego od czasu aktualnie proponowanego przez aparat. Nikon F-301 posiada na stałe wbudowany silnik do automatycznego przewijania błony z maksymalną szybkością 2.5 kl/sek. Możliwe jest wykonywanie zdjęć pojedynczych lub całych serii z szybkością maksymalną. Z cech dodatkowych aparatu należy wymienić elektroniczny samowyzwalacz z opóźnieniem 10 sek oraz sygnałem świetlnym i dźwiękowym, automatyczne nastawianie czułości użytej błony na kod DX (zakres: 25-4000 ISO) lub ręczne (zakres:12-3200 ISO), gniazdko wężyka spustowego, okienko w tylnej ściance z widoczną (znajdującą się w aparacie) kasetą oraz dźwiękowe ostrzeżenia m.in. przed użyciem czasu 1/30 sek lub wolniejszego oraz przy prześwietleniu i niedoświetleniu"
Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz
A jeszcze jedno
W Wielkiej Brytanii przyznano Nikonowi F-301 prestiżowy tytuł "Camera of the Year '86"

dyno74
01-07-2005, 11:15
Dokładnie ma:

A (zielona literka) - (AE) - pierwszeństwo przysłony - dobiera automatycznie czas do zadanej przysłony,

P (pomarańczowa) - program tzw 'normalny' - dobiera parę: czas i przysłona według zaprogamowanej zależności, przesłona musi być ustawiona na największą liczbę (np f.16)

P Hi (pomarańczowa) - to samo co wyżej jednak według preferuje jak najkrótszy czas - np do zdjęć obiektów w ruchu.

Np. program zwykły w danych warunkach dobierze Ci: przesłone 8 i czas 1/60
a program Hi (szybki) przesłone 2.8 i czas 1/500. Jest to ta sama wartość EV - w obu przypadkach będzie poprawnie naświetlone.

Natomiast wybranie dowolnego czasu na pokrętl przełącza aparat w tryb manualny gdzie sam dobierasz czas i przesłone tak aby wskazanie w wizjerze dawało prawidłową ekspozycję.

Pierścień wokół spustu migawki ma trzy litery:
L - aparat wyłączony
S - pojedyncze zdjęcia
C - zdjęcia seryjne

No chyba tyle jakby co to pytaj, pozdrawiam.

janeczek
02-07-2005, 01:16
wielkie thx za odpowiedzi;]

saturnus1981
03-03-2009, 17:31
to ja mam jeszcze takie pytanie. Czy F-301 posiada pomiar punktowy?

axer
03-03-2009, 20:12
to ja mam jeszcze takie pytanie. Czy F-301 posiada pomiar punktowy?

Niestety nie. Żaden manualny Nikon takiego nie posiada.

KGB
04-03-2009, 12:48
To jeszcze się dołącze z pytaniem, czy w tym modelu przesów filmu jest głośny czy raczej cichy?

mynikon.pl
07-03-2009, 21:14
Znajdziesz instrukcję na mojej stronce. Pozdrawiam

rabijki
07-03-2009, 22:30
przesuwa film jak winder nie jak motor czyli dzwiek jest przeciagly