Zobacz pełną wersję : [F1_2012] 20 GP Brazylii
adolfik9501
23-11-2012, 13:00
Witam.
Przed nami FORMULA 1 GRANDE PRÊMIO PETROBRAS DO BRASIL 2012 na torze Autodromo Jose Carlos Pace zwanym również Interlagos. Będzie to ostatni wyścig, tego najdłuższego, jak dotąd, sezonu F1. Interlagos będzie po raz 30 gościł F1.
W walce o tytuł pozostaje Vettel i Alonso. Alonso aby zdobyć tytuł musi być przed Vettelem, ale w odpowiedniej odległości ;)
Obecnie Vettel ma 273 pkt, a Alonso 260.
Alonso 1 (+25), Vettel 5 (+10) lub dalej -> 285 : 283
Alonso 2 (+18 ), Vettel 8 (+4) lub dalej -> 278 : 277
Alonso 3 (+15), Vettel 10 (+1) lub bez punktów -> 275 : 274
W przypadku takiej samej ilości punktów (np. Alonso 1, Vettel 4) tytuł wędruje to Palucha jako, że ma więcej zwycięstw.
Jeśli więc nie zdarzy się nic szczególnego to Paluch zdobędzie w ten weekend kolejny tytuł.
Zajmijmy się teraz torem.
Układ jest następujący:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
(diagram (http://www.formula1.com/races/in_detail/brazil_883/circuit_diagram.html))
Pierwotny układ prezentował się zaś tak (1973-1977, w 1979-1980 lekko zmienili profil zakrętu nr 1):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Pozostałości starej pętli doskonale widoczne są na zdjęciach satelitarnych:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
(23°42'04.17" S, 46°41'49.01" W (http://maps.google.com/?ll=-23.70207,-46.69828&spn=0.037016,0.051026&t=h&z=15))
Trochę danych technicznych (w nawiasie dane pętli 1973-1977):
Długość toru: 4309 m (7960 m)
Ilość okrążeń: 71 (40)
Dystans wyścigu: 305.909 km (318.400 km)
Pierwszy wyścig na tej wersji: 2000 (1973)
Ilość wyścigów F1: 12 (5)
Strefa DRS:
Jakoś nie podano informacji dotyczącej strefy DRS wnioskuję więc, że nic się od zeszłego roku nie zmieniło: pomiar przed zakrętem nr 2, aktywacja po wyjściu z 3.
Pierwszy zwycięzca:
2000 - Michael Schumacher (Ferrari F1-2000/Ferrari 049 3.0 V10) 1:31'35.271 hrs. 200.410 km/h.
(1973 - Emerson Fittipaldi (Lotus 72D/Ford Cosworth DFV 3.0 V8 ) 1:43'55.6 hrs. 183.822 km/h.)
Ostatni zwycięzca:
2011 - Mark Webber (Red Bull RB7/Renault RS27 2.4 V8 ) 1:32'17.464 hrs. 198.876 km/h.
(1977 - Carlos Reutemann (Ferrari 312T2/Ferrari 312B 3.0 B12) 1:45'07.72 hrs. 181.720 km/h.)
Najlepszy czas Pole Position:
2004 - Rubens Barrichello (Ferrari F2004/Ferrari 053 3.0 V10) 1'10.646 min. 219.579 km/h.
(1975 - Jean-Pierre Jarier (Shadow DN5/Ford Cosworth DFV 3.0 V8 ) 2'29.88 min. 191.193 km/h.)
Rekord toru:
2004 - Juan Pablo Montoya (Williams FW26/BMW P84 3.0 V10) 1'11.473 min. 217.038 km/h.
(1975 - Jean-Pierre Jarier (Shadow DN5/Ford Cosworth DFV 3.0 V8 ) 2'34.16 min. 185.885 km/h.)
Wyniki zeszłorocznego wyścigu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Harmonogram:
Piątek, 23 listopada 2012 r:
1 trening: 13:00 - 14:30
2 trening: 17:00 - 18:30
Sobota, 24 listopada 2012 r:
3 trening: 14:00 - 15:00
Kwalifikacje: 17:00
Niedziela, 25 listopada 2012 r:
Wyścig: 17:00
Live timing dostępny będzie tutaj (http://www.formula1.com/live_timing/), a streamy na stronach: http://www.vipboxsports.eu/, http://www.drhtv.com.pl/ (http://www.drhtv.com.pl/index.html), http://www.meczyki.pl/.
Z wideoteki YT:
SWuHUfU9eB0
_bPg2n4vO94
Wyścig w Brazylii jest ostatnim wyścigiem dla Michaela Schumachera, który tak właściwie nie wiem po co wrócił do F1. No ale chciał pojeździć to pojeździł. Pokazał jedynie, że jak samochód bolid kupa to i Schumacher dupa ;)
Pożegnamy się zapewne jeszcze z Kobayashim, którego zastąpi Gutierrez (sam Slim mówi, że skoro daje kasę to będzie w 2013 roku dwóch kierowców z Meksyku).
Kovalainen dołączy do kierowców bez angażu, skoro Caterham nie zdobędzie 10 miejsca (musiałaby być niezła sieka w wyścigu) to zespołu raczej nie będzie stać Heikiemu zapłacić, a więc out.
Senna jeśli nie zdobędzie budżetu zapewne też poleci mimo całkiem solidnego sezonu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jeździł znacznie mniej niż Pastor.
Kolejka młodych gniewnych z portfelami pełnymi pieniędzy jest spora więc w przyszłym roku pojawi się kilka nowych nazwisk, no ale konkretnie kto, to się dopiero okaże.
Zapraszam.
MadOnion
23-11-2012, 13:12
Szkoda że to juz ostatni weekend, szybko zleciało aż się nie chce wierzyć : )
Ma ktoś informację czy Polsat planuje kolejna retransmisje na żywo ; ) ?
Go Levis, Go Kimi, Go Alonso, Go Kubica ; ), ehhh Vettel ma tytuł w łapie
trzeba sobie jasno powiedzieć, że jedyną szansą na tytuł alonso jest defekt ventyla lub duży udział w zabawie na torze chłopaków z paczki kamikadze. realnie nie widzę opcji, żeby wentyl nie był 4 (alonso, muzin, przycisk) bo gaźnik mu nie przeszkodzi a masa jest cieniutki zwyczajnie. można by się zastanawiać nad iceamannem ale to chyba nie tor dla nich.
adolfik9501
23-11-2012, 13:16
Program (http://www.teleman.pl/program-tv?day=2&hour=17) twierdzi, że będzie live ;)
EDYTA: Hehehehe gaźnik, kto jeszcze gaźniki pamięta, zwłaszcza z takimi szczegółami :)
jak ktoś nie wie co to są gaźniki webera to nie wiem co wie o sporcie motorowym :D - swoją drogą na takich gaźnikach jeżdżą jeszcze w kartingu.
adolfik9501
23-11-2012, 13:23
jak ktoś nie wie co to są gaźniki webera to nie wiem co wie o sporcie motorowym :D - swoją drogą na takich gaźnikach jeżdżą jeszcze w kartingu.
Ile osób interesujących się F1 dzięki RK wie cokolwiek o sporcie motorowym...
adolfik9501
23-11-2012, 14:41
Zapomniałem dopisać, że Interlagos w przyszłym roku przejdzie modyfikację:
- w okolicy zakrętu nr 14 dojdzie szykana i zmodyfikują trybuny; sporo wypadków śmiertelnych w tym miejscu było;
- prosta start/meta i boksy zmieni lokalizację na obecną prostą między zakrętami 3 i 4; nie ma miejsca na rozbudowę obecnych boksów/zaplecza więc muszą się przenieść;
adolfik9501
23-11-2012, 15:37
Wyniki pierwszego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Z pierwszej dziesiątki tylko RedBulle i Maldonado wykręcili swoje czasy na tegorocznych oponach.
MadOnion
23-11-2012, 16:28
Zapomniałem dopisać, że Interlagos w przyszłym roku przejdzie modyfikację:
- w okolicy zakrętu nr 14 dojdzie szykana i zmodyfikują trybuny; sporo wypadków śmiertelnych w tym miejscu było;
- prosta start/meta i boksy zmieni lokalizację na obecną prostą między zakrętami 3 i 4; nie ma miejsca na rozbudowę obecnych boksów/zaplecza więc muszą się przenieść;
Łeeeee myślałem że walną na prostej budę z frytami ;p
adolfik9501
23-11-2012, 19:36
Wyniki drugiego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Gaźnik może i się nie zepsuje u palucha, ale może kers lub alternator .... echhhh.... marzenia :). Ale i tak Lotus rulez Kimi GOooooo
Gaźnik może i się nie zepsuje u palucha
?????????
Borat1979
23-11-2012, 23:53
Gaźnik może i się nie zepsuje u palucha
A to Vettel trabantem jeździ?
adolfik9501
24-11-2012, 16:05
Wyniki trzeciej sesji treningowej:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
A co sie podzialo u Kimiego?
adolfik9501
24-11-2012, 17:10
Silnik zapodał białym dymem, ino buchnęło.
no to w nocy znów zerwana plomba u Massy chyba i kara +5 pozycji
adolfik9501
24-11-2012, 19:05
Wyniki kwalifikacji:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Maldonado może dostać karę za zignorowanie ważenia fury ;)
Oficjalnie MAL +10 czyli ALO P7. Osobiście liczę, że deszcz namiesza i wszystko rozstrzygnie się na ostatnich metrach jak w 2008. Sercem jestem z Hiszpanem, ale niech wygra lepszy... Obydwoje zasłużyli w tym ekscytującym sezonie na zwycięstwo.
Celeborn
25-11-2012, 18:05
Ależ ciekawy start
Boryszuk
25-11-2012, 18:07
ale zadyma :D
Sebastianito
25-11-2012, 18:14
Ale tam jest slisko, na lyzwach szybciej by sie scigali...
Boryszuk
25-11-2012, 18:20
Pomijając sympatię (lub jej brak) musicie przyznać, że Vettel jest utalentowanym kierowcą.
Sebastianito
25-11-2012, 18:24
Bardzo utalentowany, wielu ich jest np: Ham, But, Alo... A tak nawiasem: DALEJ SEBA!
Celeborn
25-11-2012, 19:25
Kimi się zgubił:D
Sebastianito
25-11-2012, 19:46
Sefety car na ostatnim okrazeniu! O zesz sie dzieje!
VETTEL MISTRZEM JEEEE!
Boryszuk
25-11-2012, 19:46
No to Vettel miszczem.
Celeborn
25-11-2012, 19:51
Kurde szkoda Alonso.
adolfik9501
25-11-2012, 19:53
Wyniki:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Niestety Paluch mistrzem. Do pierwszego pitstopu wyprzedził aż DiRestę i Rosberga, bo STR i maruderów nie liczę (edyta: reszta zjechała do boksów). Trochę szczęścia jednak dziś miał. Sam nabroił, ale później poszło w miarę gładko. Może ważenia nie przejdą? ;)
Szkoda Hamiltona, ale Button również nie jest zły.
Schumacher jaki miły dla rodaka, ciekawo jak się skończy akcja KOBem.
EDYTA: Bana dla Neweya proponuję.
EDYTA2: Dzięki Grosjean za Belgię... ;)
Sebastianito
25-11-2012, 19:57
Jakie niestety? Zasluzenie!
adolfik9501
25-11-2012, 19:59
Jakie niestety? Zasluzenie!
Jakby jeździł cały sezon Caterhamem, a nie RB. O sorki, przecież jak bolid kupa to i Vettel dupa.
EDYTA: Fajnie by było chłopaków do IndyCar wsadzić i zobaczyć co prezentują, tam zespół jest ważny, ale nie aż w takim stopniu jak w F1.
Sebastianito
25-11-2012, 20:01
Ale na zwyciezce nie sklada sie tylko i wlacznie praca jednej osoby (kierowcy) ale calego zespolu!
adolfik9501
25-11-2012, 20:09
Ale na zwyciezce nie sklada sie tylko i wlacznie praca jednej osoby (kierowcy) ale calego zespolu!
W F1 składa się na to:
1. konstruktor bolidu - dobry bolid to podstawa; im szybszy bolid tym wolniejszy może być kierowca;
2. niezawodność sprzętu - oczywista oczywistość, coś czego brakowało McLarenowi;
3. ekipa w boksie, stratedzy; priorytety odnośnie kierowców;
4. kierowca - niestety moim zdaniem tak daleko;
wypadkowa tych czterech daje wyniki na mecie. Jak RB były słabe w tym sezonie to i Vettel nic nie pokazywał, a jak wróciły to formy to i Vettel dominował, poza tym nic specjalnego w tym sezonie nie pokazał.
Celeborn
25-11-2012, 20:09
No ale z drugiej strony dla palucha trochę belgia pomogła. Bo gdyby wtedy Alonso punktował to nie wiadomo kto był by mistrzem.
No ale z drugiej strony dla palucha trochę belgia pomogła. Bo gdyby wtedy Alonso punktował to nie wiadomo kto był by mistrzem.
W Belgii Alonso miał szanse na ok. 10 pkt, więc pewnie większe byłyby szanse na jego zwycięstwo, ale to już tylko teoria.
adolfik9501
25-11-2012, 20:16
No ale z drugiej strony dla palucha trochę belgia pomogła. Bo gdyby wtedy Alonso punktował to nie wiadomo kto był by mistrzem.
No właśnie, Alonso miał sporo pecha w tym sezonie nie ze swojej (tu można się o Suzukę spierać, ale to zwykły RA jakich pełno na starcie), czy zespołu winy (nie przypominam sobie awarii) .
EDYTA: Nie wspominając o dziwnych wyścigach w wykonaniu McLarenów - kto wie jakby wyglądała teraz klasyfikacja... No ale tego się nie dowiemy, mam tylko nadzieję, że Newey coś namiesza na przyszły sezon, bo fajnie jest oglądać Palucha jak mu nie idzie :)
Boryszuk
25-11-2012, 20:18
Aha. Czyli Alonso zabrakło szczęścia a Vettelowi sam bolid wygrał mistrzostwo? ;)
adolfik9501
25-11-2012, 20:26
Aha. Czyli Alonso zabrakło szczęścia a Vettelowi sam bolid wygrał mistrzostwo? ;)
Spłycasz. Wydaje mi się tylko, że Vettel w Ferrari a Alonso w RB to mielibyśmy po mistrzostwach kilka wyścigów temu.
Tak poza tym gdyby był ten durny DRS w 2010 to Vettel by nie został mistrzem ;) (;) bo oczywiście biorę pod uwagę AbuDhabi a nie cały sezon).
EDYTA: Tak swoją drogą to ciekawe ile zwycięstw ma Vettel po starcie z PP. Bo tak patrzę na jego wyczyny to jak coś idzie nie tak to wygląda jakby chciał zabrać zabawki i iść do innej piaskownicy...
Szkoda Hamiltona, miał jednak szanse na 3. miejsce w generalce.
Bardzo mi się podobała praca zespołowa Masy na początku wyścigu.
Boryszuk
25-11-2012, 20:38
Spłycasz. Wydaje mi się tylko, że Vettel w Ferrari a Alonso w RB to mielibyśmy po mistrzostwach kilka wyścigów temu.
Tak poza tym gdyby był ten durny DRS w 2010 to Vettel by nie został mistrzem ;) (;) bo oczywiście biorę pod uwagę AbuDhabi a nie cały sezon).
EDYTA: Tak swoją drogą to ciekawe ile zwycięstw ma Vettel po starcie z PP. Bo tak patrzę na jego wyczyny to jak coś idzie nie tak to wygląda jakby chciał zabrać zabawki i iść do innej piaskownicy...
Webber też jeździ RB. Też jest dobrym kierowcą, bardzo stabilnym i ciągle w czołówce. Ale żeby wygrywać potrzeba czegoś więcej. Jest kilku kierowców, którzy mają to coś. Obecnie Vettel ma najlepszą kombinację umiejętności/talentu/szczęścia/silnego samochodu/dobrego teamu/you name it i nic na to nie poradzisz.
przespol
25-11-2012, 20:39
Gdzie można zobaczyć retransmisje wyscigu, bo nie dane mi było oglądać na żywo?
Sent from my Lumia 800 using Board Express
Wyścig był GENIALNY, amocje do ostatniego okrążenia. NIestety RBR ma lepszy bolid i niestety wygrał Paluch. Ferrari miało w tym sezonie trochę pecha, potracili punkty nie ze swojej winy, a zabrakło ich 4. Ale za to Lotus i Kimi sprawili niespodzinkę, Kimi trzeci w generalce. HUUUURA. A teraz jak tu żyć, jak tu żyć bez F1. Zima będzie cięzka.
IX0aOnjuNdA
:D
@adolfik
Dzięki za cały rok tworzenia wątków z wyścigami i relacje :).
Ja rowniez przylaczam sie do podziekowan dla "adolfika". Dobra robota, dzieki ze Ci sie chce ;)
adolfik9501
25-11-2012, 23:04
Taka mała statystyko, bo sobie klina wbiłem, więc sprawdziłem ostatnie dwa sezony odnośnie PP i zwycięstw Vettela:
21 PP, 16 zwycięstw (skuteczność 76,19%);
Ilość zwycięstw po PP - 12 (75% zwycięstw);
Ilość zwycięstw przy starcie z pierwszej linii (czyt. 2 pozycja) - 3, z tego 2 razy obok startował Webber ;)
Jedno zwycięstwo przy starcie z 3 pozycji, dwóch przed nim odpadło.
Nie dojechał po starcie z PP:
1 awaria GPEUR2012;
1 DNF (opona) GPAD2011;
Jak dla mnie ewidentnie kierowca pierwszej linii, a raczej PP.
Niestety taki niedojrzały pyszałek śmiga w najlepszej maszynie, z podstarzałym kolegą, którego traktują jak traktują, na pewno nie na równi z Vettelem, podobnie ma Massa z Alonso, takie życie 2 w zespole.
EDYTA:
Klasyfikacje końcowe sezonu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
adolfik9501
25-11-2012, 23:20
I Button z Hamiltonem...
Tutaj to akurat wydaje mi się, że cichym numer jeden był Hamilton, tzn. "kto pierwszy ten lepszy, choć nie obrazimy się jak to będzie Lewis" ;) W przypadku Ferrari sprawy są postawione jasno, w RB się kryją ale wszyscy widzą jak jest, nie wspominając np. o zabranym Markowi nowym przednim skrzydle bo swoje Paluch rozwalił, a były tylko dwa nowe ;)
EDYTA:
(...) A teraz jak tu żyć, jak tu żyć bez F1. Zima będzie cięzka.
Ja tam jeszcze mam za tydzień weekend z V8SC, choć i w tej serii pierwszy raz o dłuższego czasu mamy mistrza przed ostatnim weekendem. Od nowego roku Rajd Monte Carlo a potem IndyCar, F1, V8 no i może jakaś seria z Robertem, kto wie.
Tutaj to akurat wydaje mi się, że cichym numer jeden był Hamilton, tzn. "kto pierwszy ten lepszy, choć nie obrazimy się jak to będzie Lewis" ;) W przypadku Ferrari sprawy są postawione jasno, w RB się kryją ale wszyscy widzą jak jest, nie wspominając np. o zabranym Markowi nowym przednim skrzydle bo swoje Paluch rozwalił, a były tylko dwa nowe ;)
To wlasnie napisalem w analogii/uzupelnieniu do Twojej wczesniejszej wypowiedzi ("podobnie ma Massa z Alonso"). Hamilton oczywiscie byl w tym teamie nr 1.
MadOnion
25-11-2012, 23:24
Ta Kanada długo się będzie czkawką jeszcze odbijać ; )?
To był wyśmienity wyścig, świetny sezon dramaturgia ogromna, podziękowania dla Adolfika za poświęcony czas : )), prosimy o więcej.
Nie ukrywam że chciałbym jeszcze zobaczyć na torze Roberta i mam nadzieje że w tym roku będzie ten prezent na święta.
Pozdrawiam
adolfik9501
25-11-2012, 23:33
To wlasnie napisalem w analogii/uzupelnieniu do Twojej wczesniejszej wypowiedzi ("podobnie ma Massa z Alonso"). Hamilton oczywiscie byl w tym teamie nr 1.
No właśnie ja to widzę, że jednak nie oczywiście, ino tak po cichu, z sympatii, nasz mały Lewisek... A on im tam takiego babola wywinął, że się zwinął ;) Choć gdyby nie całkiem spora ilość błędów i awarii, kto wie gdzie by McLaren i jego "piloci" skończyli.
Ano wywinal. Mysle, ze sportowo zrobil krok wstecz. Watpie zeby mercedes byl tak konkurencyjny jak mclaren (tzn. mclaren-mercedes).
adolfik9501
25-11-2012, 23:40
Cała nadzieja w tym, że podkupią Neweya, aby się Vettel zdziwił :)
Pewnie ma w kontrakcie gwarancje, ze Newey nie moze go opuscic ;)
Swoja droga ciekawe co by pokazal jezdzac w jakims zespole z drugiej flanki, np. w mercedesie czy lotusie?
adolfik9501
25-11-2012, 23:49
Pewnie ma w kontrakcie gwarancje, ze Newey nie moze go opuscic ;)
Swoja droga ciekawe co by pokazal jezdzac w tych zespolach z drugiej flanki jak np. w mercedesie czy lotusie ?
Z całą pewnością by zdobył te 3 tytuły co zdobył, przecież jest najlepszy, najszybszy i najlepiej grozi paluchem ;)
Wtedy by sobie dopiero nauzywal tym paluchem ;) Zwlaszcza jezdzac tak bardziej w srodku "peletonu".
adolfik9501
25-11-2012, 23:58
Tak poważniej, to pewnie miałby trochę lepsze (więcej niż trochę?) wyniki niż obecnie Merc i Lotus, choćby z tego powodu, że w kwalifikacjach jeździ na strasznym limicie, a co za tym idzie wyżej startujesz wyżej kończysz. Ale bez szaleństw.
Taki Kimi musi się poprawić w kwalu bo traci na tym sporo, no ale on ma wytłumaczenie, przecież sporo się nie ścigał.
Michał to dziadek, więc słabo mu szło, a Barbie jakoś tak z każdym sezonem gorzej jeździ - dzisiaj jak patrzyłem na LT to utrzymywał tempo Caterhama, niesamowity gość, sorki, niesamowita laska ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.