PDA

Zobacz pełną wersję : Test "samoodkurzających się" matryc



Squier
21-03-2007, 08:45
Witam, buszując po internecie, natknąłem się na test "czyszczałek" matryc Olympusa, Canona, Sony i Pentaxa. MIłego czytania http://pixinfo.com/en/articles/ccd-dust-removal/
Wniosek z testu? Gruszka rządzi!!
Pozdrawiam

Agat
21-03-2007, 21:04
Bo o sprzęt trzeba dbać... żadne ultradźwięki tego nie załatwią

pooley
21-03-2007, 21:12
ciekawe... to ze gruszka daje najlepszy efekt można sie było domyśleć, ale ze w niektórych przypadkach system czyszczenia kompletnie nic nie daje to sie troszku zdziwiłem ;) ale przynajmniej nie mam czego żałować ;)

Kolekcjoner
22-03-2007, 03:20
Ciekawy ten test. Wynika z niego, że właściwie to Pentax i Sony mogłyby sobie to darować :D. Canonowi też nie dużo brakuje :mrgreen:. Jedynie jako tako działa to w Olku tyle, że wg. mnie to bardziej przemieszcza te śmieci w inne miejsca niż je likwiduje. Ogólnie fakt - porażka :(.

Władca Pixeli
22-03-2007, 05:20
Wniosek z testu?
Systemy czyszczą bardzo dobrze....

kieszeń kupującego. :mrgreen:
i oczywiście poprawiają samopoczucie.

Squier
22-03-2007, 07:37
Ciekawe, że jak na razie tylko Nikon ze znaczących producentów nie zaprezentował tego swoistego "chłytu marketindodi"....;)

CzłowiekZ
22-03-2007, 09:10
Ciekawy ten test. Wynika z niego, że właściwie to Pentax i Sony mogłyby sobie to darować :D. Canonowi też nie dużo brakuje :mrgreen:. Jedynie jako tako działa to w Olku tyle, że wg. mnie to bardziej przemieszcza te śmieci w inne miejsca niż je likwiduje. Ogólnie fakt - porażka :(.

W 4/3 masz pod filtrem taśm klejącą czy coś takiego gdzie zbierane są syfy które spadną z filtru. Serwis wymienia taśmę na czystą gratis.

Kolekcjoner
22-03-2007, 13:27
Systemy czyszczą bardzo dobrze....

kieszeń kupującego. :mrgreen:


To to chyba nie, bo przy obecnej konkurencji nie bardzo mogą śrubować ceny. To ma raczej przekonać do zakupu :).


W 4/3 masz pod filtrem taśm klejącą czy coś takiego gdzie zbierane są syfy które spadną z filtru.

W 400D też jest :).

Remol71
07-04-2007, 18:28
W 400D też jest :).

A nie wiedziałem, natomiast po kwadransie używania 400D natychmiast to wyłączyłem, całkowicie spowalnia start aparatu. Jak już koniecznie chcieli zrobic ruchomą matrycę, to wolałbym aby to była stabilizacja. Niestety i C i N wola zarabiać na stabilizacji kilka razy montując IS-y i VR-y.

sprocket
07-04-2007, 22:29
Domyslalem sie ze te wszystkie strzesawki beda malo skuteczne w sumie to zastanawialem sie co by bylo najbardziej skuteczne w czyszczeniu matrycy i moim zdaniem dobrym rozwiazaniem bylo by oddzielenie komory migawki i matrycy dobra szklana szybka ktora by mozna dowoli i bezstresowo czyscic ale widocznie sa przeszkody:)
Zauwazylem ze po jednorazowym czyszczeniu na mokro zwieksza sie czas kiedy cos znowu przylegnie i np ja o tym problemie zupelnie zapominam, zdaza sie wlosek lub pylek ale pomaga wtedy jednorazowe dmuchniecie grucha.

tomajk
07-04-2007, 22:57
To prawda że syfy na filtrze DP są uciążliwe, ale stwierdziłem że nie warto się nimi przejmować i przestałem czyścić i właściwie to nic się nie zmieniło, a powiem że się nawet poprawiło bo odeszła praca i wysiłek związany z czyszczeniem, a przede wszystkim stres, i teraz jest bardziej komfortowo. :-D
Na przednią soczewkę obiektywu to nawet nie patrzę, i jakoś nie robi to różnicy na fotkach.
Wniosek, grunt to się nie przejmować. :mrgreen:

Paweł.S
07-04-2007, 23:05
Dobra szklana szybka faktycznie byłaby przeszkodą, już jest jedna czyli filtr dolnoprzepustowy. Jest on na tyle blisko matrycy ze nie powoduje dodatkowych błędów optycznych w stopniu zauważalnym. Umieszczenie jej dalej od matrycy takie błędy powiększy, w takim przypadku musiałaby być to już soczewka najwyższej jakości i do tego imho inna do każdego obiektywu.

admin
08-04-2007, 19:35
Na dodatek demontowalna i uszczelniona z dwoch stron. Nie parujaca, nie filtrujaca i nie pekajaca :) Jest takie szklo gdzies w kosmosie? ;)

Remol71
08-04-2007, 21:28
Na dodatek demontowalna i uszczelniona z dwoch stron. Nie parujaca, nie filtrujaca i nie pekajaca :) Jest takie szklo gdzies w kosmosie? ;)

I w dodatku musiała by mieć trzęsawkę, bo trzeba by odpinać obiektyw i ją czyścić.

Nivelen
10-04-2007, 13:06
hehe, nie ma to jak stara dobra gruszka :D

bukowy dziad
13-04-2007, 22:28
hehe - no to powinno was wszystkich rozwalic:) najpierw kilka cytatow z tego watku:



moim zdaniem dobrym rozwiazaniem bylo by oddzielenie komory migawki i matrycy dobra szklana szybka ktora by mozna dowoli i bezstresowo czyscic ale widocznie sa przeszkody:)



Dobra szklana szybka faktycznie byłaby przeszkodą, już jest jedna czyli filtr dolnoprzepustowy.


Na dodatek demontowalna i uszczelniona z dwoch stron. Nie parujaca, nie filtrujaca i nie pekajaca Jest takie szklo gdzies w kosmosie?

starczy. a teraz cytat z testu sigmy sd14 na fotopolis:


Sprytnie rozwiązano zabezpieczenie matrycy przed kurzem. Inżynierowie Sigmy nie zdecydowali się na wymyślne systemy strząsania kurzu. Opracowali coś o wiele prostszego i bardziej niezawodnego. Przed komorą lustra założyli szklany filtr pokryty warstwami przeciwodblaskowymi.


moim zdaniem sprocket - autor pomyslu z szybka powinien pomyslec o zalapaniu sie na etat jakiegos kreatywnego inzyniera do jakiegos producenta:D:D