PDA

Zobacz pełną wersję : WB - czy używacie "preset value"?



trigger
29-06-2005, 18:34
Mam pytanie czy bawił się ktoś z pre definiowaniem WB przy pomocy jakiś białych "karteczek"? Czy to dobry pomysł? Czy warto miec ze sobą jakąś próbkę i w "dziwnych" warunkach oświetleniowych używać jako wzorca? Czy też jest to niepraktyczne? Z WB w rawach to czasem trudno na oko ocenić czy jest ok i potem dopasować. Aha znacie jakieś dobre próbki na "biel" ?

pooley
29-06-2005, 18:40
ja czasami stosuje, najczesciej przy sztucznym oswietleniu ale i tak robie RAWy, tylko ze pozniej latwiej jest ew. tylko leciutko skorygowac WB, a nie szalec po calym zakresie ;)

trigger
29-06-2005, 18:58
A czego użyć jako wzorca? Może być jakaś biała kartka, albo coś w tym stylu?

step.tom
29-06-2005, 19:32
Witam

A czy w ustawiniach menu WB White bal./Preset/Use photo/this image To nie jest "najbielsza biel" ???. I nie trzeba z karteczką latać?

@nia
29-06-2005, 20:30
używam zimą na śniegu... w pozostałych wypadkach raczej sobie daruję bo wystarczy minimalna zmiana światła i ustawienia do niczego się nie nadają - lepiej później je poPSuć...

sinner
29-06-2005, 20:33
no nie bardzo tam ustawiasz sobie balans bieli na podstawie jakiegos juz zrobionego zdjecia i warunki raczej beda inne, sa na Allegro szare kartki Kodaka.

mziel
29-06-2005, 21:27
W pomieszczeniach na białą ścianę można (zazwyczaj biel kładziona była jakiś czas temu i tak ściemniała do 18% szarego hehehe) i wychodzi całkiem nieźle, o ile - jak to zauważyła @nia - światło w pomieszczeniach jest to samo. W studio w siedzibie WB na ścianę z lampami działa świetnie!

junior84
29-06-2005, 21:53
czytalme kiedys artykul o inny sposobie pomiaru
nie moge znalezc linka do strony ... w tresci bylo cos o pomiarze na dlon i korekcji EV
wewnetrzna czesc dloni nie prawie zmienia barwy (ogolnie - nie po przepracowanym fizycznie dniu - bo wtedy to masz odcien czerwony...) ustawiasz EV - 0,87 (czyli -1)

Campo
30-06-2005, 18:41
Junior, tu o WB, a nie o ekspozycji toczy sie rozmowa ;)

Gamling
30-06-2005, 18:43
W pomieszczeniach dosc czesto ustawiam na szara karte.

Valdek_Tychy
30-06-2005, 19:33
Czasami stosuję,przważnie kiedy nie jestem zadowolony z zdefiniowanego przez aparat WB

junior84
01-07-2005, 11:46
a tak mi sie wlasnie cos wydawalo, ze wskoczylem jakos nie w temat
przepraszam... wiecej sie nie powtiorzy :)