PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy algorytm redukcji szumu.



Pebal
27-10-2012, 09:53
Witam,

Opracowałem nowy algorytm redukcji szumu. Co sądzicie o uzyskanym efekcie?

Bez redukcji / z redukcją (auto level).

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/DSC_5361-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/DSC_5361_N-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_N.jpg)
Pełne wersje: 1 (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_full.jpg), 2 (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_N_full.jpg), NEF (http://www.sns-hdr.home.pl/images/raw/DSC_5361.NEF).

GonzoG
27-10-2012, 12:19
Duża utrata szczegółów, krawędzie postrzępione.

Pebal
27-10-2012, 16:13
Problem w tym, że szum to toż detal, więc utrata detali podczas odszumiania jest nieunikniona. Trzeba przyjąć jakiś kompromis.
Krawędzie można wygładzić ale wiąże się to z jeszcze większą utratą detali, oraz utratą ostrości.

GonzoG
27-10-2012, 16:25
Sęk w tym, że i ViewNX, LR/ACR lepiej radzą sobie z odszumianiem - mniejsza utrata szczegółów kształtu, koloru i lepsze wyciąganie gładkich linii.

Mam wrażenie, że to odszumianie polega na porównywaniu sąsiednich pikseli i jeśli różnica przekracza pewnie poziom, to nie jest nic robione, jeśli nie przekracza, to kolor jest uśredniany.
Stąd duże straty w szczegółach przy podobnym kolorze i postrzępione krawędzie tak gdzie jest duży kontrast.

Pebal
27-10-2012, 18:03
Sęk w tym, że i ViewNX, LR/ACR lepiej radzą sobie z odszumianiem - mniejsza utrata szczegółów kształtu, koloru i lepsze wyciąganie gładkich linii.
Mam Capture NX 2 i wiem jak (nie)radzi sobie z tym obrazem. Chętnie zobaczę jak można by odszumić ten obraz lepiej.


Mam wrażenie, że to odszumianie polega na porównywaniu sąsiednich pikseli i jeśli różnica przekracza pewnie poziom, to nie jest nic robione, jeśli nie przekracza, to kolor jest uśredniany.
Stąd duże straty w szczegółach przy podobnym kolorze i postrzępione krawędzie tak gdzie jest duży kontrast.
Nic z tych rzeczy, takie działanie nie wystarczy.

chevalier
27-10-2012, 18:35
Pebal,

Dla mnie wygląda to interesująco. Czy udostępniasz w jakikolwiek sposób algorytm dla przetestowania we własnym zakresie ?

dzięki

Pebal
27-10-2012, 18:40
Dla mnie wygląda to interesująco. Czy udostępniasz w jakikolwiek sposób algorytm dla przetestowania we własnym zakresie?
Algorytm będzie zaimplementowany w nowej wersji SNS-HDR. Możliwe także, że powstanie niewielki program do redukcji szumu na wzór programu SNS-Resizer.

prz3mo
27-10-2012, 19:49
Moim zdaniem jest naprawdę OK.

bogdi64
28-10-2012, 13:38
Algorytm będzie zaimplementowany w nowej wersji SNS-HDR. Możliwe także, że powstanie niewielki program do redukcji szumu na wzór programu SNS-Resizer.

no to czekam ;) - teraz używam noiseware i chciał bym porównać

sokrates
28-10-2012, 19:14
wygląda zachęcająco, ale jak to zwykle bywa pewnie znajdą się takie zdjęcia z którymi lepiej poradzi sobie program "A", z innymi zdjęciami/szumami lepiej poradzi sobie soft "B" a z kolei z jeszcze innymi algorytm Pebala.... nie ma uniwersalnych-najlepszych rozwiązań. Dobrze jest mieć kolejne narzędzie w kompie zwiększające szanse na udane odszumianie tej jedynej klatki z sesji.

Czornyj
28-10-2012, 19:22
Mz. algorytm jest naprawdę niezły.

Byłoby jednak fajnie gdybyś pokazał jego zestawienie z wynikami NX/ACR/LR/C1, ew. udostępnił RAW użyty w przykładzie.

Pebal
29-10-2012, 00:43
Mz. algorytm jest naprawdę niezły.

Byłoby jednak fajnie gdybyś pokazał jego zestawienie z wynikami NX/ACR/LR/C1, ew. udostępnił RAW użyty w przykładzie.
Niestety, aktualnie posiadam tylko NX. RAW jest podlinkowany.

loki_p
29-10-2012, 13:26
Wygląda bardzo obiecująco. Ciekawe jak wypada na nocnych kadrach, przy długich czasach i wysokim iso.

ThomasVoland
30-10-2012, 00:42
Chyba nigdy zdjęcia nie odszumiałem, ale to wygląda jakby po odszumianiu potrzebowało podniesienia nieco kontrastu w średnich tonach, bo sprawia wrażenie jakby się zgubił po drodze (te same elementy są ciemniejsze na pierwszym zdjęciu).

Fatman
30-10-2012, 00:45
Wygląda bardzo dobrze moim zdaniem -trzymam kciuki i nie mogę się doczekać kiedy będę mógł wypróbować tą metodę na pliczkach z D800 (+ resize do 12Mpix ;-) ).

Pebal
01-11-2012, 05:22
Dzięki za komentarze.
Udało mi się jeszcze poprawić odwzorowanie drobnych detali. Zaktualizowałem zamieszczone obrazy.

bogdi64
01-11-2012, 11:36
wygląda to dobrze - teraz porównywałem z Noiseware i jest ładnie, kiedy można się spodziewać jakiejś "bety" ? i czy będzie działać na zasadzie SNS ?,

Pebal
02-11-2012, 16:48
wygląda to dobrze - teraz porównywałem z Noiseware i jest ładnie, kiedy można się spodziewać jakiejś "bety" ? i czy będzie działać na zasadzie SNS ?,
Algorytm będzie dostępny w SNS-HDR przed końcem roku. Potem planuję zaimplementować go w prostym konwerterze, bazującym na SNS-Resizer.

misio1399
03-11-2012, 22:36
ladnie odszumione lekka utrata szczegulow ale to nieuniknione

Pebal
05-11-2012, 09:33
Poprawiłem odwzorowanie lokalnego kontrastu i ponownie zaktualizowałem sample.
Teraz zabieram się za algorytm demozaikowania ;-)

Śprotek
05-11-2012, 16:41
A ja nigdzie nie widzę utraty wielkiej w detalach. Jak na ten stopień zaszumienia to Twój algorytm poradził sobie bardzo dobrze.
Można by dopracować tylko bardzo delikatną korekcję kolorów po odszumianiu - np. na jasnobeżowych nawach wydaje się, że po odszumianiu są lekkie zielonkawe powierzchnie.
Ale i tak jest super moim zdaniem, do papki z CNX/LR nie ma nawet co porównywać.

Pebal
05-11-2012, 22:31
Można by dopracować tylko bardzo delikatną korekcję kolorów po odszumianiu - np. na jasnobeżowych nawach wydaje się, że po odszumianiu są lekkie zielonkawe powierzchnie.
Kolory z pewnością są trochę przekłamane z uwagi na brak korekty aberracji chromatycznej przed odszumianiem. Dodam jeszcze korektę CA i zobaczymy na ile sytuacja się poprawi.

dandan
05-11-2012, 23:51
Czym wołałeś to zdjęcie z lewej?
Otworzyłem rawa NX2, wyłączyłem całkowicie odszumianie i w żaden sposób nie pojawia mi się ta kolorowa papka, jest przyjemne ziarno jak na klatkę niedoświetloną ponad 1 działkę

Pebal
06-11-2012, 00:24
Te zdjęcia zostały wywołane przez dcraw.
NX2 do wywoływania zdjęć stosuje algorytm, który odzyskuje detale kosztem koloru. Łatwo to zauważyć, gdyż po wywołaniu zdjęcia i wyłączeniu korekty CA w NX, nie widać aberracji chromatycznej w wielu miejscach, gdzie powinna być widoczna.

fumio
21-11-2012, 09:35
Również czekam na programik. Wygląda interesująco.

Pozdr.

Flux
02-09-2015, 15:44
Jeśli chcesz to gdzieś reklamować to proponował bym zrobić zestawienie pokazujące efekty odszumiania uzyskane za pomocą różnych programów w tym Twojego. Takie zestawienie wiele mówi, tutaj można się jedynie domyślać czy jest ok (wygląda na to że jest) albo zrobić własny test.

RobertMiernik
02-09-2015, 15:50
Gratulacje, za dwa miesiące byłoby równo trzy lata ;)

Nagroda od sekcji Archeo


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_PX0ZGOC9cQT8RRDhG2oR91Ib8cU5Loce.jpg)