Zobacz pełną wersję : Nowy algorytm redukcji szumu.
Witam,
Opracowałem nowy algorytm redukcji szumu. Co sądzicie o uzyskanym efekcie?
Bez redukcji / z redukcją (auto level).
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/DSC_5361-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/DSC_5361_N-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_N.jpg)
Pełne wersje: 1 (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_full.jpg), 2 (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC_5361_N_full.jpg), NEF (http://www.sns-hdr.home.pl/images/raw/DSC_5361.NEF).
Duża utrata szczegółów, krawędzie postrzępione.
Problem w tym, że szum to toż detal, więc utrata detali podczas odszumiania jest nieunikniona. Trzeba przyjąć jakiś kompromis.
Krawędzie można wygładzić ale wiąże się to z jeszcze większą utratą detali, oraz utratą ostrości.
Sęk w tym, że i ViewNX, LR/ACR lepiej radzą sobie z odszumianiem - mniejsza utrata szczegółów kształtu, koloru i lepsze wyciąganie gładkich linii.
Mam wrażenie, że to odszumianie polega na porównywaniu sąsiednich pikseli i jeśli różnica przekracza pewnie poziom, to nie jest nic robione, jeśli nie przekracza, to kolor jest uśredniany.
Stąd duże straty w szczegółach przy podobnym kolorze i postrzępione krawędzie tak gdzie jest duży kontrast.
Sęk w tym, że i ViewNX, LR/ACR lepiej radzą sobie z odszumianiem - mniejsza utrata szczegółów kształtu, koloru i lepsze wyciąganie gładkich linii.
Mam Capture NX 2 i wiem jak (nie)radzi sobie z tym obrazem. Chętnie zobaczę jak można by odszumić ten obraz lepiej.
Mam wrażenie, że to odszumianie polega na porównywaniu sąsiednich pikseli i jeśli różnica przekracza pewnie poziom, to nie jest nic robione, jeśli nie przekracza, to kolor jest uśredniany.
Stąd duże straty w szczegółach przy podobnym kolorze i postrzępione krawędzie tak gdzie jest duży kontrast.
Nic z tych rzeczy, takie działanie nie wystarczy.
chevalier
27-10-2012, 18:35
Pebal,
Dla mnie wygląda to interesująco. Czy udostępniasz w jakikolwiek sposób algorytm dla przetestowania we własnym zakresie ?
dzięki
Dla mnie wygląda to interesująco. Czy udostępniasz w jakikolwiek sposób algorytm dla przetestowania we własnym zakresie?
Algorytm będzie zaimplementowany w nowej wersji SNS-HDR. Możliwe także, że powstanie niewielki program do redukcji szumu na wzór programu SNS-Resizer.
Moim zdaniem jest naprawdę OK.
Algorytm będzie zaimplementowany w nowej wersji SNS-HDR. Możliwe także, że powstanie niewielki program do redukcji szumu na wzór programu SNS-Resizer.
no to czekam ;) - teraz używam noiseware i chciał bym porównać
sokrates
28-10-2012, 19:14
wygląda zachęcająco, ale jak to zwykle bywa pewnie znajdą się takie zdjęcia z którymi lepiej poradzi sobie program "A", z innymi zdjęciami/szumami lepiej poradzi sobie soft "B" a z kolei z jeszcze innymi algorytm Pebala.... nie ma uniwersalnych-najlepszych rozwiązań. Dobrze jest mieć kolejne narzędzie w kompie zwiększające szanse na udane odszumianie tej jedynej klatki z sesji.
Mz. algorytm jest naprawdę niezły.
Byłoby jednak fajnie gdybyś pokazał jego zestawienie z wynikami NX/ACR/LR/C1, ew. udostępnił RAW użyty w przykładzie.
Mz. algorytm jest naprawdę niezły.
Byłoby jednak fajnie gdybyś pokazał jego zestawienie z wynikami NX/ACR/LR/C1, ew. udostępnił RAW użyty w przykładzie.
Niestety, aktualnie posiadam tylko NX. RAW jest podlinkowany.
Wygląda bardzo obiecująco. Ciekawe jak wypada na nocnych kadrach, przy długich czasach i wysokim iso.
ThomasVoland
30-10-2012, 00:42
Chyba nigdy zdjęcia nie odszumiałem, ale to wygląda jakby po odszumianiu potrzebowało podniesienia nieco kontrastu w średnich tonach, bo sprawia wrażenie jakby się zgubił po drodze (te same elementy są ciemniejsze na pierwszym zdjęciu).
Wygląda bardzo dobrze moim zdaniem -trzymam kciuki i nie mogę się doczekać kiedy będę mógł wypróbować tą metodę na pliczkach z D800 (+ resize do 12Mpix ;-) ).
Dzięki za komentarze.
Udało mi się jeszcze poprawić odwzorowanie drobnych detali. Zaktualizowałem zamieszczone obrazy.
wygląda to dobrze - teraz porównywałem z Noiseware i jest ładnie, kiedy można się spodziewać jakiejś "bety" ? i czy będzie działać na zasadzie SNS ?,
wygląda to dobrze - teraz porównywałem z Noiseware i jest ładnie, kiedy można się spodziewać jakiejś "bety" ? i czy będzie działać na zasadzie SNS ?,
Algorytm będzie dostępny w SNS-HDR przed końcem roku. Potem planuję zaimplementować go w prostym konwerterze, bazującym na SNS-Resizer.
misio1399
03-11-2012, 22:36
ladnie odszumione lekka utrata szczegulow ale to nieuniknione
Poprawiłem odwzorowanie lokalnego kontrastu i ponownie zaktualizowałem sample.
Teraz zabieram się za algorytm demozaikowania ;-)
A ja nigdzie nie widzę utraty wielkiej w detalach. Jak na ten stopień zaszumienia to Twój algorytm poradził sobie bardzo dobrze.
Można by dopracować tylko bardzo delikatną korekcję kolorów po odszumianiu - np. na jasnobeżowych nawach wydaje się, że po odszumianiu są lekkie zielonkawe powierzchnie.
Ale i tak jest super moim zdaniem, do papki z CNX/LR nie ma nawet co porównywać.
Można by dopracować tylko bardzo delikatną korekcję kolorów po odszumianiu - np. na jasnobeżowych nawach wydaje się, że po odszumianiu są lekkie zielonkawe powierzchnie.
Kolory z pewnością są trochę przekłamane z uwagi na brak korekty aberracji chromatycznej przed odszumianiem. Dodam jeszcze korektę CA i zobaczymy na ile sytuacja się poprawi.
Czym wołałeś to zdjęcie z lewej?
Otworzyłem rawa NX2, wyłączyłem całkowicie odszumianie i w żaden sposób nie pojawia mi się ta kolorowa papka, jest przyjemne ziarno jak na klatkę niedoświetloną ponad 1 działkę
Te zdjęcia zostały wywołane przez dcraw.
NX2 do wywoływania zdjęć stosuje algorytm, który odzyskuje detale kosztem koloru. Łatwo to zauważyć, gdyż po wywołaniu zdjęcia i wyłączeniu korekty CA w NX, nie widać aberracji chromatycznej w wielu miejscach, gdzie powinna być widoczna.
Również czekam na programik. Wygląda interesująco.
Pozdr.
Jeśli chcesz to gdzieś reklamować to proponował bym zrobić zestawienie pokazujące efekty odszumiania uzyskane za pomocą różnych programów w tym Twojego. Takie zestawienie wiele mówi, tutaj można się jedynie domyślać czy jest ok (wygląda na to że jest) albo zrobić własny test.
RobertMiernik
02-09-2015, 15:50
Gratulacje, za dwa miesiące byłoby równo trzy lata ;)
Nagroda od sekcji Archeo
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_PX0ZGOC9cQT8RRDhG2oR91Ib8cU5Loce.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.