Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Sala gimnastyczna sztuki walki... jak robić..?



cycus14
25-10-2012, 21:50
Witam

jak w temacie, sala gimnastyczna na szczęście dość niska więc SB 800 przy 80-100% mocy wystarczająco daje radę ale za to fotograf totalnie nie daje rady z uzyskaniem ostrości że o fajnej głębi nie wspomnę.

Próbowałem:

AF-S / F2,8 – 5 / bardzo ciężko ale na 20 zdjęć jedno udane (ostrość tam gdzie ma być, mimo że do żyletki daleko). Tu automatyczny wybór punku ostrości spisywał się całkiem niezłe ale losowość w takim układzie jest dość spora.
AF-C / F2,8 – 3,2 / uzyskanie ostrości w oczekiwanym miejscu praktycznie niewykonalne
AF-C (śledzenie) … totalne zgubienie się AF


Chłopaki niestety ruszają się dość szybko i bardzo ciężko pstryknąć im fajną fotę. Pozostałe ustawienia to pomiar uśredniony iso 500-800 czas 1/40 - 1/200

Jak wspominałem chodzi o sztuki walki, w poniedziałek mam ostatnie podejście, prosiłbym o jakieś sugestie / porady jak ten temat dobrze ugryźć.

sprzęt: D300s + N17-55 (nie wiem kto powiedział że to ostra optyka...)

fafniak
25-10-2012, 21:56
Robiłem trochę mojego młodego na zawodach judo
pierwsza sprawa to znaleźć dobra miejscówkę
o lampie to zapomnij
3200 ASA 1/500 i jedziesz

cycus14
25-10-2012, 22:19
Nie jestem na widowni tylko z zawodnikami więc zdanie mam ułatwione jeśli chodzi o miejscówkę, bez lampy kibel niemiłosierny a przy iso 3200 to na moje oko matryca nie zna pojęcia "detal".

Przemek Paśnik
25-10-2012, 22:25
Nie jestem na widowni tylko z zawodnikami więc zdanie mam ułatwione jeśli chodzi o miejscówkę, bez lampy kibel niemiłosierny a przy iso 3200 to na moje oko matryca nie zna pojęcia "detal".

Do czego mają by te zdjęcia? Plakaty? Reprodukcje 1:1? Czy net, ew wydawnictwa A4, odbitki max 20x30? Nie ma co się stresować pierdołami. Lepsze ostre, nieporuszone i dobrze naświetlone zdjęcie z szumem i mniejszym detalem niż niż poruszone, powyciągane zdjecie z iso 1000. Co do Ostrości, polecam trick z przyciskiem AF-ON i pułapką ostrości

cycus14
25-10-2012, 22:43
Robię zdjęcia dla nich na pamiątkę, FB, stronę www itd więc downsize dopuszczalny i to nawet spory. Nie robię zdjęć zawodowo ale jak robie to chce zrobić dobrze i się czegoś nauczyć :)

właśnie testuje ISO 3200 i w sumie o ile szumy są spore to z detalami nie jest tak źle, w D90 było znacznie gorzej (300s mam od niedawna). Czyli czas w okolicy 1/500 a ISO 3200 się nie bać, a jak z ustawieniami AF'u ?


Co do Ostrości, polecam trick z przyciskiem AF-ON i pułapką ostrości Ogólnie wiem że jest taki guzik i wiem jak działa ale nie mam większego pojęcia co masz na myśli. Mogę prosić jaśniej ?

fafniak
25-10-2012, 22:52
Ekspozycję to juz musisz sobie sam zbadać , nikt z nas nie był na tej sali
przy czym raczej operował bym wartościami od 1/250 do 1/1000 o ile się da (im bardziej dynamiczny sport tym krótszy czas)
czasem przy 1/250 to szybciej poruszajacy sie człowiek bedzie ruszony

Przemek Paśnik
25-10-2012, 22:54
Nie bój się... spokojnie możesz w tym body używać nawet iso4000. Czasy min 1/500, najlepiej robić przy 1/800. Jak masz możliwość, zajrzyj tu mam jakieś zdjęcia z Karate: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.169470969768623.33310.100001171624447&type=3, nie pamiętam, jakie to były czułości, ale coś koło 3200 (na D700)


N17-55 miałem na d80 i był tragicznie mydlany, ale d300s ma przecież mikroregulacje AF, nie da się tym nic ugrać?
Co do pułapki ostrości to na forum dużo o tym było, poszukaj..

cycus14
25-10-2012, 23:05
A no ma, i jest ustawione na +17 po wykonaniu prawie 800 fotek na tablicy przy różnych przesłonach i ognikowych.. koszmar. Jak ktoś twierdzi że canon ma losowy AF to zapraszam do mnie bo N ma podobnie. Samo szkło jak trafi to jest ostre, elegancko typowego mydła brak raczej zwykłe nietrafienia AF.

no ok odkopane http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=211451 ale jakby ktoś miał rady to proszę się nie krępować.

Nie mam konta na FB

dzięki !!

cycus14
28-10-2012, 00:43
kolega zasugerował by i tak latać lampą nawet przy 1/500.. co o tym myślicie ?

hostman22
29-10-2012, 20:54
kolega zasugerował by i tak latać lampą nawet przy 1/500.. co o tym myślicie ?

nie wiem jaka sala. Sala sali nie równa.

manualny obiektyw, reszta w exif. Chyba że trafisz do dużej sali, z 'trupim' oświetleniem i będzie zero świtała słonecznego to faktycznie af może nie wyrobić..


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mdz.comxa.com/DSC_1682.JPG)

to
30-10-2012, 18:01
Robiłem takie foty na salach gimnastycznych ze słabym światłem i to słabym sprzętem: D50 + SB-600 i stałki 20/2.8, 35/2, 50/1.8 i 85/1.8
Dało radę jak najbardziej. Ale nie licz na AF w momencie akcji. Robiłem tak, że nastawiałem ostrość na postaciach tuż przed 'akcją', potem blokada AF i strzał w trakcie akcji. Bez lampy można zrobić niezłą serię (choć w D50 przy 2,5kl/s to tak se), a z lampą jest trochę wolniej, ale można się ładnie wstrzelić. Miałem trochę ułatwienie, bo sam trenowałem tam gdzie robiłem zdjęcia, więc wiedziałem w którym momencie danej techniki będzie najlepsze ujęcie. Niestety prędkość wykonywania rzutów w Ju-Jitsu jest taka, że licząć na serię w moim D50 mogłem mieć podejście i glebę po rzucie tylko. Trzeba się ładnie wstrzelić i wcisnąć spust chwilę przed momentem, który chcę mieć na zdjęciu. Łatwo pisać, trudniej zrobić ;) Wiem, wiem... dzielę się tylko swoim doświadczeniem w tej materii. Ale lampa z dyfuzrem jak najbardziej na tak. Psikusa tylko Ci zrobią jak się ustawią za blisko ściany i pojawią się wtedy paskudne cienie. Błysk też nie za mocny. Lepiej ISO w górę. Przy D50 mialem nawet 800 i na odbitkach nie było widać :)

cycus14
01-11-2012, 14:06
Ogólnie zimne trupie światło zero słońca, ISO 6400 ostro utrudniło sprawę. Z AF;em nie było aż tak dużego problemu, starałem się trzymać przedziału 20-35mm ze względu na głębię ostrości i jest dość sporo zdjęć trafionych (jak ktoś pyta o porady to takie coś wypada napisać....), niestety większość kadrów jest marna bo bardzo szybko zmieniali pozycję o ile nadążałem jakąś skupiać się na celowaniu to już z bieganiem miałem problem.

ustawienia:
- Szybkie serie z limitem 30 zdjęć
- Pomiar punktowy
- Przesłona 2,8 - 3,2
- Auto ISO z czasem 1/400 (sporadycznie 1/320)
- RAW 12 bit
- AF-S, dynamiczny (nie mylić z automatem)
- bez lampy

Problem to głównie szumy, z detalami nawet przy tak wysokim ISO nie jest tak tragicznie jak myślałem, czasem też lekko pomylonym AF'em (czyli większość zdjęć z bliska) nie ma sensu się przejmować.

Co do pułapki ostrości fajna sprawa, tylko nie wiem co za @#$@#$ wyobrażał sobie używać tego w takich warunkach.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/11/DSC3894jp_xxsqxna-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC3894jp_xxsqxna.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/11/DSC3879jp_xxsqxep-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC3879jp_xxsqxep.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/11/DSC3701jp_xxsqnsx-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC3701jp_xxsqnsx.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/11/DSC3885jp_xxsqnsa-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC3885jp_xxsqnsa.jpg)

Zdjęcia na szybko skorygowane, wiem że wymagają pracy. Duży problem stanowiły koszulki i jasna ściana, czujniki strasznie wariowały.