PDA

Zobacz pełną wersję : zgrywanie NEF'a do kompa



moshica
29-06-2005, 10:17
Mam kolejne pytanie odnośnie zgrywania plików RAW do kompa. Nikon dołącza wersję Trial Nikon Capture 30 dniową, tak mi wyswietla przy starcie programu. Czy w jakiś sposób się go rejestruje, czy co ?
No bo jak inaczej zgrywać RAWy do kompa....mozna przez PS CS, ale jak jest na CD program to powinien nei być w wersji Trial...też z tego nic ne kapuję !

Moshica

Raff
29-06-2005, 10:20
Na plycie powinienes miec chyba Nikon View czy cos w podobie, jak nie to mozesz zassac. Ponadto powinien jakis sterownik lezec, ktory pozwoli na sciagniecie bezposrednio np. kreatorem aparatu i skanera czy jak to sie tam zwie. Zawsze mozesz ustawic aparat w tryb mass storage i "drag-and-dropowac" fotki na hdd ;)

Paradox
29-06-2005, 10:24
Nikon Capture sluzy do obrobki plikow. Do sciagania sluzy Picture Project, ktory rowniez dolaczono do aparatu. Ten juz nie jest w wersji trial. Jest darmowy i mozesz sie nim cieszyc do woli ;)
Sciagac mozesz takze za pomoca Nikon View . Sam program jest dostepny po zarejstrowaniu.
Jesli masz Windows Xp to aparat po podlaczeniu traktowany jest jak zwykly dysk przenosny i mozesz z niego zgrywac pliki jak z kazdego katalogu na swoim kompie

moshica
29-06-2005, 10:25
Standardowo jest na mass storage i widzi mi kartę CF jako dysk wymienny i nie ma problemu, tyle że widzi jpegi bo dotychczas takie tylko trzepałem a nie zobaczy przecież pliku NEF'a, chyba :roll:
Próbuję się dowiedzieć jak zgrać (za pomoca czego) i czym obrobić później gołego NEF'a z softu które na CD daje Nikon.

Moshica

Paradox
29-06-2005, 10:40
Jak juz pislalem do sciagniecia uzyj programu Picture Project. Jest on dolaczony na plycie, ktora dostales z aparatem( no chyba, ze ostatnio zaszly powazne zmiany w tym temacie, choc szczerze watpie).
Windows poradz sobie ze sciagnieciem plikow nef rownie dobrze co z jpg. Aby zas je podgladac bez pomocy programow typu NC czy PS musisz sciagnac taki ciekawy programik, ktory microsoft niedawno udostepnil . Bylo o nim na forum.

jacadym
29-06-2005, 11:56
Standardowo jest na mass storage i widzi mi kartę CF jako dysk wymienny i nie ma problemu, tyle że widzi jpegi bo dotychczas takie tylko trzepałem a nie zobaczy przecież pliku NEF'a, chyba :roll:

Jak zrobisz NEFy to będzie widział NEFy. Możesz nawet nagrać inne pliki na kartę i też nie będzie problemu :)
Twój aparat przestawiony na Mass Stor i podłączony do komputera przez USB (Windows, Linux) jest widoczny jako jeszcze jeden dysk i może być wykorzystywany jak normalny dysk...

Co do programów to jest ich masa, nawet darmowe jak GIMP.

moshica
29-06-2005, 12:13
Dzięki wszystki za wypowiedź, teraz dla mnie stało się jasne, no chyba że w trakcie jakieś będą problemy z NEF'ami to się odezwię.

Moshica