PDA

Zobacz pełną wersję : Tydzień jedenasty: 12-18 marca 2007



admin
19-03-2007, 00:04
1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/01.jpg)





2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/02.jpg)




3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/03.jpg)





4.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/04.jpg)





5.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/05.jpg)





6.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/06.jpg)





7.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nikon.org.pl/piotr/konkursy/11/07.jpg)

Maciej
19-03-2007, 00:29
A poziom spada i spada, i spada...

jakubs
19-03-2007, 00:31
spada i spada i spada i musisz jakieś zdjęcie posłać, że by go ratować, bo jak nie to gotowy się zabić

Czornyj
19-03-2007, 00:32
Dwójeczka super! Śliczne kolorki, ładnie skontrastowane, oczka jak u kota ze Shrecka! Strach pomyśleć do jakich wydatków zdolne jest takie dziecko w sklepie z zabawkami nakłonić... :D


A poziom spada i spada, i spada...
Albo poziom prac spada, albo poziom odbiorców jest zbyt niski i nie potrafią tych prac docenić :p

Nemeth
19-03-2007, 00:32
A poziom spada i spada, i spada...

A poslales zdjecie ?
Uratuj poziom :)
Poslij !

jakubs
19-03-2007, 00:38
Czornyj mnie to w tej obróbce chyba do wbicia osikowego kołka ;) mogłoby nakłonić, bo dziewczynka sama w sobie pewnie śliczna

Maciej
19-03-2007, 00:38
O, widzę że obrońcy się odezwali. Mam prawo do zdania, mam prawo napisać zaobserwowany fakt.
I nie muszę posyłać zdjęć, bo nie muszę się chwalić/żalić/'konkursić', tym bardziej że robię tylko w ciemni.

odie83
19-03-2007, 00:42
A poziom spada i spada, i spada...
to dobrze :D
może coś wyślę i będę miał szansę na wygraną ;)

jakubs
19-03-2007, 00:44
Maciejj a więc jesteś synem ciemności...

jasne, że masz prawo i my mamy prawo

a propos jakie masz zdanie poza tym że spada? potrafisz pokazać jakieś konkrety...

Czornyj
19-03-2007, 00:45
O, widzę że obrońcy się odezwali. Mam prawo do zdania, mam prawo napisać zaobserwowany fakt.
I nie muszę posyłać zdjęć, bo nie muszę się chwalić/żalić/'konkursić', tym bardziej że robię tylko w ciemni.

Ty masz prawo do krytyki - my mamy prawo do krytyki twojej krytyki. Łatwo napisać że coś jest "słabe" - trudniej udowodnić że w istocie tak jest, a przez szacunek dla wysiłku autorów prac wypadałoby swoją opinię uargumentować. Inaczej nie jest to krytyka, tylko walenie smutów...

Maciej
19-03-2007, 00:47
Nie wypada przed końcem wszystkiego krytykować.

Czornyj
19-03-2007, 00:51
Nie wypada przed końcem wszystkiego krytykować.

Bardziej nie wypada deprecjonować wartości prac przez operowanie stwierdzeniami ogólnikowymi.

Maciej
19-03-2007, 00:55
Bardziej nie wypada deprecjonować wartości prac przez operowanie stwierdzeniami ogólnikowymi.
Nie zdeprecjonowałem wartości prac. Po prostu zauważyłem prosty fakt, że w innych tygodniach, większość prac było lepszych. Ale jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam i koniec tej do niczego nie prowadzącej dyskusji.

Dyziek
19-03-2007, 01:12
Głos oddany.

jivaro
19-03-2007, 01:18
Krytyka... krytyki... Dobre choc niestety nie z czekolady ;), mnie tam się subiektywnie kilka bardzo podoba.. a docenic trzeba wysiłek każdego kto tu coś umieszcza, w końcu subiektywnie według autorów to ich najlepsze fotki:). Ale ja tam się zasadniczo nie znam bo dla mnie zawsze się liczy klimat zdjęcia a nie techniczne duperele...

eef
19-03-2007, 01:41
Zagłosowane.

A dwójka mi się "subiektywnie" nie podoba - co mi po żyletowatych oczach, jak reszty detali twarzy nie widzę? ;)

flyski
19-03-2007, 03:18
Wg mnie tak naprawdę słabiej wypadły jedynie 1 i 4 pozostałe są kapitalne ale coś trzeba wybrać i już żałuję że głosowałem na x :)

żółto-czarny
19-03-2007, 10:16
Albo poziom prac spada, albo poziom odbiorców jest zbyt niski i nie potrafią tych prac docenić :p
Może właśnie zbyt wysoki?
Ale ogólnie 10 tydzień rzeczywiście ciekawszy.

adrian
19-03-2007, 10:20
Etam, marudzicie. Nie jest tak źle. Co prawda nic mnie nie powaliło, ale ja wybredny jestem ;)

andrzej_laskowski
19-03-2007, 10:28
A poziom spada i spada, i spada...

I to niestety nie jest kwestia do dyskusji, tylko stwierdzenie faktu.:/ Niestety.

jm
19-03-2007, 10:42
Po przeczytaniu wszystkich poprzednich komentarzy, nie wypada wręcz napisac inaczej jak tylko:

poziom spada, ba leci na łeb na szyję....,

jednak ponieważ zasady głosowania pozostały te same - tradycyjnie już wiem, które zdjęcie wygra, a które prawie wygra:mrgreen:

Pogrążona w smutku z powodu spadającego poziomu ;)
K.

jm
19-03-2007, 10:52
a teraz mój taki sobie przewrotny nieco koment do wszystkich fotek - nigdy tego nie robiłam wcześniej ale skoro inni mogą to ja też - a co?!:)

1. figurkowo, lampowo, baletowo - nie obyło się bez ofiar - baletnicy amputowano dłoń - chyba bolało...oj! ;)
2. niewinne horroru początki;)
3. zielono, gadowo, ja nie lubię gadów:( ---;)
4. "namacalny dowód na to, że "aparat działa"! ;)
5. i tyłem i w podskokach - fiu fiu ;)
6. całe mnóstwo okien, kąty proste, kąty ostrre? ;)
7. ponuro wszędzie, straszno wszędzie - co to będzie co to będzie?! ;)

PS emotki ważne! ;)

K.

MRZK
19-03-2007, 12:06
Sam jestem ciekaw kto wygra, wg mnie nie ma faworyta poniewaz wszystkie fotki sa .... jak widac:))
Coz zobaczymy szkoda ze w tym tygodniu nic nie wystawilem :))) Pozdrawiam wszystkicj i dzieki za tych co w zeszlym tygodniu glosowali na fotki :))))

żółto-czarny
19-03-2007, 13:36
a teraz mój taki sobie przewrotny nieco koment do wszystkich fotek - nigdy tego nie robiłam wcześniej ale skoro inni mogą to ja też - a co?!:)
Nareszcie ktoś rozładował narastające napięcie :-D (przynajmniej na chwilę).

Ludmar
19-03-2007, 22:07
uuu ciężko ciężko coś wybrać, faktycznie poziom spada, oby szybciej pogoda się poprawiła i 'aparaty' wyszły z domów ku lepśiejszemu światłu ;)

pebees
19-03-2007, 22:37
Zamiast narzekać uczestniczcie w konkursach. O. Ja nie uczestniczę, to i nie narzekam :D
A głos oddałem :)

jakubs
19-03-2007, 22:52
a ja uczestniczę, nie narzekam, bo dla mnie poziom jest i tak za wysoki :)

dyno74
20-03-2007, 00:03
głos oddany - tym razem jak dla mnie wybór prosty - No 2

jaari
20-03-2007, 00:21
Dwójka, dwójka, jeszcze raz dwójka!
A poziom...bez przesady, jest OK :-)

żółto-czarny
20-03-2007, 09:47
a ja uczestniczę, nie narzekam, bo dla mnie poziom jest i tak za wysoki :)
Jakbym dostał ostatnio tyle głosów co Ty, to musiałbym to oblać :)
Co do mojego głosu, to został oddany i zapewne tym razem wytypuję zwycięzcę. Przynajmniej tyle mojej satysfakcji :roll:

shadowArt
20-03-2007, 12:28
Hmmmm... jak dla mnie - poziom o wiele słabszy niż w poprzednich tygodniach. Ja tu tylko jedno zdjęcie widzę warte zagłosowania - dlatego zagłosowałem :)

wizja
20-03-2007, 12:51
Dwójka oczywiscie jest swietna, ale Autorze (znany ;-)) oczy sa lekko za bardzo wybielone. Na szczescie to tylko drobnostka, ktora nie zniweczy uroku kadru, kolorow, GO etc. Ale za te oczy to powinienes 100 batow na gole stopy dostac ;-)

To samo pojawilo sie poprzednim razem i teraz juz jakos nie moglem nie skomentowac, bo kurcze, troche szkoda, no ;-)

Kacper_84
20-03-2007, 13:16
ktos by płytko i sarkastycznie powiedzial - po co komu dzieci.. a ja jeszcze bardziej sarkastycznie - do wygrywania el konkurso;] poziom jest imo dla mnie zawysoki toz nie pozwole sobie na tak grube stwierdzenie ze spada poziom, mozna jedynie nadmienic wiecej mankamentow poszczegolnych zdjec. Wybieram to przy ktorym uwazam ze najmniej bym pozmienial.. a ze dzieci oprocz tego lubie... :)

żółto-czarny
20-03-2007, 14:05
No właśnie - mój współpracownik doczekał się wnuka... i pstryka i pstryka i pstryka itd. i coraz lepiej mu to wychodzi :) Kiedyś napewno dojdzie do perfekcji.

jm
20-03-2007, 14:30
wszyscy tylko dwójka i dwójka..
a mnie osobiście się dwójka nie podoba wcale..:( i kicham na to, któremu wielkiemu tego forum się narażam! O! Taka będę!;)

Jak to już kiedyś przeczytałam - zapewne wychowałam się nie na tej fotografii co potrzeba i teraz mój gust jest inny niż większości..?!

a poziom spada, oj spada, łolaboga;)

admin
20-03-2007, 14:38
i kicham na to, któremu wielkiemu tego forum się narażam!


Ops. A kto to sa Ci wielcy forum?

jm
20-03-2007, 14:57
wielcy w sensie znani i uznani -
dla mnie te fotki są 100% anonimowe ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu niekoniecznie tak jest, bo znacie się dłużej często osobiście - pewne style robienia zdjęć oraz ich obróbki są dla Was rozpoznawalne itd. Absolutnie nie kwestionuję prawdziwości stwierdzeń, że komuś się coś podoba a innemu zupełnie nie - wszak z gustami się nie dyskutuje. Jednak zdarzyło mi się kiedyś pod jakąś fotką wyrazić niepochlebną opinię i natychmiast powstał ruch obrońców, a ja po prostu nieświadoma "pozycji autora" napisałam, że jakieś foto mi się nie podoba, nie wiedząc że to ktoś znany i uznany a może nawet żyjący z fotografii. Co ciekawe to nie autor miał mi za złe, że uważam tak czy inaczej ale cała reszta komentujących. Całe szczęście wymiana odbywała się poprzez PW i nie zatruła życzliwej skądinąd atmosfery na forum.

orion_64
20-03-2007, 14:59
Dwójeczka poraziła mnie.
Karolina, napisz która to jest ta jedyna i słuszna fotografia, warto widzieć :mrgreen:

admin
20-03-2007, 15:00
Hi, hi, mam nadzieje ze to nie o moim zdjeciu mowa ;) Dla mnie tez nie ma znaczenia kto dana fote wystawil, malo tego wiem czyja jest kazda z nich wiec od glosowania sie powstrzymuje. Kazda krytyka jest mile widziana i nie ma dla mnie znaczenia kto ja napisal, no moze ma ale w malym stopniu :)

jm
20-03-2007, 15:03
Dwójeczka poraziła mnie.
Karolina, napisz która to jest ta jedyna i słuszna fotografia, warto widzieć :mrgreen:

Nie.
Wystarczy, że rząd bawi się w lustrację/komisje śledcze/afery teczkowe itp niezmiennie do ...nastu lat, wystarczy. Forum to sposób spędzania wolnego czasu - i niech tak zostanie.

orion_64
20-03-2007, 15:07
mam nadzieję że nie odebrałaś mojego posta jako ataku, po prostu dziwnie zabrzmiał Twój post i się zapytałem. Odmienne zdanie to luksus na który niedługo może sobie nie będziemy mogli pozwolić.... przesadzam.
sory za offT.

jm
20-03-2007, 15:14
Spokojnie, nie czuję się atakowana.
jeśli mój post brzmi dziwnie, to oznacza, że mam problemy z artykulacją swoich myśli - w tej sytuacji winę za niezrozumienie moich intencji biorę w całości na siebie. EOT - najwyżej się wytnie;)

pn
20-03-2007, 15:45
Nie zdeprecjonowałem wartości prac. Po prostu zauważyłem prosty fakt, że w innych tygodniach, większość prac było lepszych. Ale jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam i koniec tej do niczego nie prowadzącej dyskusji.

Takze i moim zdaniem prace sa znacznie slabsze od poprzednich.

wizja
20-03-2007, 16:05
w moim poście napisałem "Autorze (znany ;-))" - tzn. poznany przeze mnie po podbielonym oku i sprawdzony w ostatnich konkursach któż to taki - żadna tajemnica, ale też bez wydźwięku "znany = musi być dobry". Że się tak wytłumaczę.

PS. Karolina.. Ty to taka ostra jesteś, co ;-) "tak - tak!, nie - nie!, szast prast!, nikt mi tu nie będzie mącił kliszą w gustach fotograficznych, obalamy co się da, hej!" ;-) (słownie: z przymrużeniem oka)

Pozdrawiam

jm
20-03-2007, 16:54
Jestem jaka jestem i raczej to się już nie ma szansy zmienić...:)

Mogę jedynie się postarać odzywać mniej lub wcale, a swoje przemyślenia zachować dla siebie;)

wizja
20-03-2007, 17:51
Jestem jaka jestem i raczej to się już nie ma szansy zmienić...:)

98-letnia siostra Michała Wiśniewskiego? :lol:


Mogę jedynie się postarać odzywać mniej lub wcale, a swoje przemyślenia zachować dla siebie;)

Nie, nie! Dalibóg nie :-)


"Żeby nie było całkiem OT" to dopiero teraz zauważyłem ten zielony dach w głębi na 6. Ach, zawiniłem zbyt szybkim przejrzeniem prac - głosu i tak nie zmieniłbym, ale zmieniam subiektywna ocenę zdjęcia 6. Wprawdzie ciut się zlewa i prywatnie to podbiłbym leciutko tę "patynę" na dachu. Całkiem całkiem.. Im większe tym lepsze.

no dobra, nie chciałem opisywać wszystkich, ale nie wyszło ;-) Od razu piszę, że będę snuł co i jakby zmienić, żeby coś tam uratować, poprawić (wg.mnie oczywiście - no bo i kogo ;-)). Dlatego tak, bo... lepiej tak niż tylko "spada i spada" :P Dla mnie "się waha" :-)

7. natomiast widziałbym bardziej dramatyczną. Chmury tu i ówdzie ciemniejsze - wampiryczny klimat. A gdybym jeszcze złapał w prawym oknie jakąś postać... np. Pana Kinsky'ego :-)

1. dla mnie lekko za ciemno-buro. Balans bieli tak żeby sukienka była biała (lub blisko) i byłoby ciekawiej chyba. Ale to i tak nie moja tematyka i klimat.

2. pisałem już o wybielonych oczach - szkoda, ale to i tak mój faworyt.

3. przyrodnicze... Ostatnio robiłem kaczki - uznałem, że są tak oklepane, że wykasowałem wszystko. Tu mam podobne odczucie - zaskroniec fajny, kolor fajny, ale jakoś tak.. brak mi tu czegoś (może bliżej i większa GO?) hm, poza tym coś mam z oczami, bo narożniki i krawędzie jak dla mnie są poruszone. Dziwne, bo to chyba nie zwykła GO, chociaż pewnie tak, hmm..

4. W kwadrat, powielić warstwę, multiplikacja i powymazywanie tu i tam lub filtr polaryzacyjny. A tak.. przyciasno i trochę bladawo. Nie czuć wiosny.

5. Widziałem kiedyś (jak pewnie każdy) takie zdjęcie wielbłądów z góry, gdzie one same są małowidoczne, za to cienie ogromne i świetne. Tu widziałbym to samo.No ale to byłoby zupełnie inne zdjęcie. Może od przodu?

Pozdrawiam

StruceL
20-03-2007, 18:34
tradycyjnie oddałem głos.
poziom zdecydowanie niższy niż w popszednim tyg.
niemniej pozdrawiam uczestników i sam szykuję sie na zabawę.

żółto-czarny
21-03-2007, 09:20
"Żeby nie było całkiem OT" to dopiero teraz zauważyłem ten zielony dach w głębi na 6. Ach, zawiniłem zbyt szybkim przejrzeniem prac - głosu i tak nie zmieniłbym, ale zmieniam subiektywna ocenę zdjęcia 6. Wprawdzie ciut się zlewa i prywatnie to podbiłbym leciutko tę "patynę" na dachu. Całkiem całkiem.. Im większe tym lepsze.
Ja bym dodatkowo lekko skroił żeby się pozbyć tego napisu "Meble Emilia". Jest trochę za kolorowy i odwraca moją uwagę :)

jakubs
21-03-2007, 11:32
jak czytam Panowie Wasze opinie o tej szóstce, to dochodzę do wniosku, że szkoda iż autor nie zaznaczył tego budynku czerwonym kółeczkiem... znakomicie skupiałoby uwagę...
problem jednak polega na tym, że gdyby tak zrobił to dałby do zrozumienia, że tylko o ten dom chodziło... pozwolę sobie jednak domniemywać, iż chodziło nie tylko o ten -będący motywem centralnym - dom, oazę, enklawę płynącego czasu...
chodziło jeszcze o wszystkie skosy, piony i poziomy, o ich mnogość, powtarzalność i różnorodność... o perspektywę opartą na niższych budynkach obramowaną dwoma kolosami... o groteskę gry wielkościami pierwszoplanowych budynków i w końcu o naprawdę świetne współbrzmienie tych wszystkich elementów :)

żeby było uczciwie, to głosowałem właśnie na to zdjęcie

Kacper_84
21-03-2007, 11:35
zastanawiam sie jak by wygladaly konkursy i opinie gdyby nie mozna bylo tknac zdjecia po zrzuceniu z aparatu (w aparacie tez nie tykając "szybkimi" narzedziami), bez poprawiania kolorowania itd tylko tak jak by z kliszy wyszlo.. heh

mskowronski
21-03-2007, 13:03
tym razem wybór jest jednoznaczny - będę zaskoczony jeśli wygra inne zdjęcie :) Czy ja mogę ujawniać na jakie zdjęcie głosowałem? ...bo tak się zastanawiam...

wizja
21-03-2007, 13:41
zastanawiam sie jak by wygladaly konkursy i opinie gdyby nie mozna bylo tknac zdjecia po zrzuceniu z aparatu (w aparacie tez nie tykając "szybkimi" narzedziami), bez poprawiania kolorowania itd tylko tak jak by z kliszy wyszlo.. heh

Że niby z kliszy sie nie koryguje? No chyba, ze mowisz o oddaniu filmu do fotolabu w MM czy FJ :P

Poza tym.. aparat jest niedoskonalym przedluzeniem naszej wrazliwosci i jako maszyna wymaga poprawiania wszelkim dostepnymi sposobami - chemicznymi (ciemniowymi) lub bardziej nowoczesnymi. Chodzi tylko o to, zeby nie zmieniac tresci zdjecia. Bo jesli idzie o kolory, ostrosc, kontrasty, rozpietosc tonalna to przeciez nie nasza wina, ze firmy robia taki kiepski sprzet.. Jak zaczna robic matryce odpowiadajace slajdom 25 iso i kazdego bedzie stac na szklo za 10tys, to wtedy smialo mozemy wrzucac nieobrobione :-) Rzeklem ;-)

jakubs
21-03-2007, 14:49
wizja nie zgadzam się z Tobą

problem z obróbką polega na tym, że rozpiętość tonalną to twórcy zwykle zmniejszają (bo mniejsza się podoba), a nie zwiększają; kontrast też wzięciem cieszy się ten nie mający nic wspólnego z rzeczywistością...

po mojemu to komputer służy najczęściej nie do nadrabiania niedoskonałości aparatu, ale do upiększania tematu... i to może byc czasem irytujące (częściej zniesmaczające), jest to jednak naturalne dla człowieka... tak było jest i będzie, bo większość z nas woli mieć rzeczy podane w uproszczeniu, za to z dużym kontrastem - jeśli wiesz o co mi chodzi ;), i często to otrzymują w takiej postaci... tam gdzie w grę wchodzi kasa nazywa się to komercją, a tam gdzie tylko gust - kiczem :)
czy można kicz zrobić samym aparatem albo w ciemni? oczywiście, że można, ale jest to trudniejsze...
zresztą komputer juz stał sie ciemnią...
zaś co do treści zdjęcia to weźmy gałki oczne, o których w jednym z postów w tym wątku wspomniałeś- czy ich obróbka, koryguje niedostatki aparatu czy zmienia treść zdjęcia?

Kacper_84
21-03-2007, 15:42
oczywiscie czasem zdjecie nieobrobione nie nadaje sie do pokazania ale ok w ciemni z prostych zabiegów mozna rozjasnic przyciemnic rozmiekczyc itp itd (nie znam sie nie robilem nigdy w ciemni) ale nie doklei sie na niebie mewy nie usunie niedoskonalosci skory stamp toolem i nie wzmocni barw w konkretnej czesci zdjecia, no chyba ze ktos zna sztuczki i ma na to czas. w PS jest to pare minut zabawy. nie ma co narzekac na kiepski aparat, ja wiem ze moje zdjecia sa kiepskie bo sam jestem kiepski a aparatu nawet w 20% nie poznalem, ba - jesli nie mniej.. wiec nie mam co na sprzet narzekac. jak mial bym sprzet za 30 tys zl to tylko w konsternacje by mnie wprowadzal niezadowalajacymi efektami. czesto cos nam sie podoba patrzac golym okiem choc wcale nie jest retuszowane czy podkreslone, robimy zdjecie i na komputerze nie widzimy tego samego efektu co golym okiem; my - a bywa ze ktos inny zobaczy.. my mamy w pamieci oryginal widziany na zywo i w przekonaniu jestesmy ze "to nie to". poza tym ustawiajac aparat mozna przeciez cuda robic, pytanie czy mamy na tyle wyobrazni, kreatywnosci i tak jestesmy wprawieni zeby patrzac przez czysty wizjer na surowy kadr umiec przewidziec efekt docisniecia spustu do konca... ja nie jestem i nie umiem :P blogoslawienstwem jest dla mnie podglad zrobionego zdjecia bo jest czas na poprawki. jak analogiem robie to tez pomagam sobie cyfrą testujac najpierw ustawienia. co poradzic, braku talentu drogim sprzetem nie nadrobie.. zostaje PS :P

haszz
21-03-2007, 16:06
Ja tez juz powinnosc spelnilem, krytykowac nie bede bo kazdy w swoich zdjeciach pokazuje na co go stac i tyle, sa lepsi i lepsiejsi.

Jedyne co mnie zastanawia to czy to jest konkurs fotografii z ewentualnymi, lekkimi retuszami jak np. ostrosc czy mamy tu do czynienia z konkursem sztuki roznorodnej, plastycznej inaczej, bo troche zaczynam byc :-? ... no wlasnie

Jak mnie sprowokujecie to powiem o ktore prace mi chodzi bo uznac uch za czysta fotografie juz raczej nie moge.

wizja
21-03-2007, 16:07
wizja nie zgadzam się z Tobą

problem z obróbką polega na tym, że rozpiętość tonalną to twórcy zwykle zmniejszają (bo mniejsza się podoba), a nie zwiększają; kontrast też wzięciem cieszy się ten nie mający nic wspólnego z rzeczywistością...

Ano czasem juz tak robie za Advocatus Diaboli ;-) ale co do tego zmniejszania rozpietosci to nie wiem.. np. mam czarne cienie i wypalone chmury na niebie.. chcialbym to rozszerzyc a nie zawezic jeszcze :-) Wszyscy daza do rozszerzenia rozpietosci bo to oznacza poprawna rejestracje bardzo kontrastowych scen - jak oko. Jesli myslisz, ze tak nie jest to wystarczy zapytac dlaczego wiekszosc stawia slajd nad matryce, jakakolwiek. I nie mowie tu o szumach.

kontrast? wystarczy nie zalozyc czasem np. uv - oko widzi inaczej, aparat swoje i pozostaje skontrastowac w PS.



po mojemu to komputer służy najczęściej nie do nadrabiania niedoskonałości aparatu, ale do upiększania tematu... i to może byc czasem irytujące (częściej zniesmaczające), [...]
czy można kicz zrobić samym aparatem albo w ciemni? oczywiście, że można, ale jest to trudniejsze...
zresztą komputer juz stał sie ciemnią...

zdaje sobie sprawe do czego najczesciej sluzy komputer, ale to jak z aparatem.. w zamysle nie sluzy on do cykania tysiecy fot i przesiewie.. jesli obrobka komputerowa jest uzyta z umiarem to jak najbardziej ok. Wklejenie tarczy slonca, mewy etc juz nie jest ok. Nawet jesli "ona mogla tam byc przeciez".



zaś co do treści zdjęcia to weźmy gałki oczne, o których w jednym z postów w tym wątku wspomniałeś- czy ich obróbka, koryguje niedostatki aparatu czy zmienia treść zdjęcia?

jesli mam wybrać z tych dwóch opcji to dla mnie jest to zmiana tresci, a bardziej przesadzona ingerencja - patrzac golym okiem nikt nie ma tak białych białek :-) To co innego niz zaznaczenie pipetka bialka jako bialego odniesienia balansu bieli :-)

I tego sie bede trzymal ;-)

jakubs
24-03-2007, 00:31
fajnie, że komuś się spodobały moje baletnice, zwłaszcza że nawet mojej żonie nie przypadły do gustu... tak więc dziękuję tej jednej osobie :) mam nadzieję, że to nie był głos litości

cieszy fakt, że drugie miejsce zajęło fajne zdjęcie :) szkoda, że nie pierwsze, ale jak to mówią łaska ludu na pstrych zdjęciach jeździ...

jm
24-03-2007, 00:52
Dla mnie najlepsze pozostanie zdjęcie numer 5 - i to był mój faworyt od samego początku. Numeru 2 w ogóle nie widziałam na podium - coż moje upodobania tak odbiegają od normy, że już chyba nic nigdy nie będę wróżyć.
Po raz drugi uciułałam 9 punktów - nie mam pojęcia jak to interpretować więc dam sobie spokój.
Pozdrawiam wszystkich, którzy odważyli się wysłać zdjęcia na konkurs, bez względu na to ile punktów czy punkcików udało się zebrać.

jakubs
24-03-2007, 01:09
aha, Karolina to na moim zdjęciu to nie lampka, tylko taka wielgaśna lampa Słońce ;)

a co do gustu, to nie martw się... odmieńców jest więcej... jest nawet taki, co zagłosował na Twoje zdjęcie... i to nie jeden :)

jm
24-03-2007, 01:13
aha, Karolina to na moim zdjęciu to nie lampka, tylko taka wielgaśna lampa Słońce ;)



hehe - gdybyś poczekał do zachodu to mógłbyś liczyć na dodatkowy głos....








pod warunkiem. że 5 by nie było wcale....;)

haszz
24-03-2007, 01:41
Ja tez na oczka nie glosowalem tylko na 5 wiec jest nas 2 odmiencow na bank.
Moim zdaniem sporo wody uplynie zanim ktos ustrzeli takie oko jak bylo prezentowane we wczesniejszym tygodniu, to chyba byl bialowieski zuberek jak pamietam... ale gratuluje zwyciestwa bo nie opinia mniejszosci, a wiekszosci sie liczy...coz...uroki demorkacji :mrgreen:

Jacek_Z
24-03-2007, 01:53
pełnego komentarza cotygodniowego nie będzie :(
bo nie chciałbym urazić autorów. Najnormalniejsze fotki. Nie ma czym sie zachwycać.
zdj nr 2 - głosowałem na nie, ja lubie portret (ale nie w tym stylu) a głosowałem na nie, bo nie było na co.

darko
24-03-2007, 08:39
Zdjęcia wystawione jakie były każdy widzi.
Nie mniej gratuluję zwycięzcy.

admin
24-03-2007, 12:02
Uwazam ze rowniez i w tym tygodniu, moze nawet bardziej niz w ubieglych, potrzebny jest komentarz. Ja sie od niego uwalniam, bo w kazdym konkursie wystawiam swoje zdjecie, wiec nie za bardzo chce komentowac inne. Latwiej jest miec zdanie na temat tego co oczywiste, trudniej uzasadnic brak jakiejkolwiek opinii...

jakubs
24-03-2007, 12:51
adminie wiem, że nie o moją opinię chodziło, ale i tak to zwykle robię więc...

no to może ja na początek złożę samokrytykę :)

moje zdjęcie jest kiepskie ponieważ nie ma kolorów, brak kontrastów, temat jest błachy, rączka jest faktycznie obcięta (ale nie dało się nie obciąć, jeśli chciałem zachować tę perspektywę)
na swoją obronę mogę powiedzieć tylko, że zaciekawiła mnie ta scenka z witryny sklepowej- rodem z degas, zaciekawiła zwłaszcza że zastana przy słonecznym światełku

2. nie jest w moim guście
3. bardzo mi się podoba, choć pewnie chciało by się większe zbliżenie, albo ujęcie całości
4. przyznam, że obecnie to zdjęcie w swej normalności jest dla mnie sporą odskocznią i zwiastunem wiosny, nie jest nudne, bo uwagę skupia kilka elementów, poza drzewem i wodą, pniaki i przecinka, domyślna droga, fajne...
5. zdjęcie z gatunku 'realizacja snów' świetne, zwłaszcza że w każdym ich mięśniu widać radość, jednak ujęcie od tyłu dla mnie mówi o tym, iż wybrane zostało nieco na siłę, bo przy całej swojej fajności jest to duży cios dla tego zdjecia
6. to już się wyraziłem wcześniej :)
7. podoba mi się, jednak wieża wg mnie zbyt ucieka w ciemność, która i tak jest wszechogarniająca... ruina powinna dla mnie bardziej wychodzić z ciemności, chociaż jakimś miejscowym nieregularnym rozjaśnieniem, klimat gotyku i tak by został...

MRZK
24-03-2007, 13:33
Jak juz pisalem wczesniej, fotki mnie nie zachwycily:(.... Przegladajac katalog fotografii na forum nikona ( tematycznie), nie jest trudno znalezc wlasnie taka ktora zaslugiwalaby na 1 miejsce i wyroznienie... Coz trudno zyje nadzieja ze bedzie lepiej.. :))) Pozdrawiam

żółto-czarny
24-03-2007, 14:33
Wydaje się, że odbiłem się od dna (obym tylko się za wcześnie nie cieszył) ;-)

Po raz drugi uciułałam 9 punktów - nie mam pojęcia jak to interpretować więc dam sobie spokój.
Pozdrawiam wszystkich, którzy odważyli się wysłać zdjęcia na konkurs, bez względu na to ile punktów czy punkcików udało się zebrać.
Ja też pozdrawiam i Ciebie i zwycięzcę. Zwróć uwagę, że Twoje 9 pkt. wystarczyło do znalezienia się tuż za podium! Niektórzy twierdzą, że to najgorsze miejsce, ale ja na Twoim miejscu byłbym zadowolony :) Co do fotki nr 6 to przyznaję - później zauważyłem, że o coś w niej jednak chodzi. Ale to i tak nie zmieniłoby mojej decyzji o głosie.

jakubs
24-03-2007, 23:06
Jak juz pisalem wczesniej, fotki mnie nie zachwycily:(.... Przegladajac katalog fotografii na forum nikona ( tematycznie), nie jest trudno znalezc wlasnie taka ktora zaslugiwalaby na 1 miejsce i wyroznienie... Coz trudno zyje nadzieja ze bedzie lepiej.. :))) Pozdrawiam

masz oczywistą rację, zastanawiałem się nad tym i nie umiem sobie odpowiedzieć, jest to nawet trochę smutne :(

bo ten konkurs mógłby sie naprawdę świetnie rozwinąć... ale pewnie, tak jak mówisz, przyjdą obfitsze dni :)

ekonet
25-03-2007, 19:22
Czy może ktoś mnie, biednego, oświecić (albo kopnąć w d..., żebym przejrzał) - GDZIE można przeczytać, CZYJEGO autorstwa są zdjęcia, które oceniono na I, II czy III miejsce? Domyślam się, że "dwójka" jest Piotra, ale reszty nie zgadnę.

eef
25-03-2007, 19:25
NIE można przeczytać, czyjego autorstwa są zdjęcia, które wygrywają. Będą brać dalej udział w zabawie - mógłbyś się jeszcze zasugerować autorem i nieobiektywnie głosować... ;)

kronos28
25-03-2007, 21:20
hmm może i też macie panowie rację że fotki w konkursie trza komentować bo jednak warto uzasadniać swój wybór, mając w poszanowaniu wysiłek jaki autorzy włożyli w wykonanie zdjęć. Nie robiłem tego ale zacznę, zamiast tylko "wciskać" odp. numerek - mea culpa ;) (no cóż, młody jestem i leniwy i ... ;) staram się to zmienić )

no to zaczynamy:

1.



no to może ja na początek złożę samokrytykę :)

moje zdjęcie jest kiepskie ponieważ nie ma kolorów, brak kontrastów, temat jest błachy, rączka jest faktycznie obcięta (ale nie dało się nie obciąć, jeśli chciałem zachować tę perspektywę)
na swoją obronę mogę powiedzieć tylko, że zaciekawiła mnie ta scenka z witryny sklepowej- rodem z degas, zaciekawiła zwłaszcza że zastana przy słonecznym światełku


no i wszystko napisałeś, świetnie że jesteś samokrytyczny wobec swoich zdjęć :), aczkolwiek nie mogę się zgodzić z tym że temat jest błachy. Moim skromnym zdaniem nie ma czegoś takiego jak "błachy temat", dla mnie błachy temat - to trudny temat, ponieważ trudno jest wyciągnąć coś z tego tematu - coś co urzeknie obserwatora (widza), który patrzy na zdjęcie. Ciężko jest coś wyciągnąć z rzeczy które widzimy codziennie, coś ciekawego. Łatwo jest sfotografować rzecz niezwykłą niesamowitą - taka fotografia od razu przykuwa uwagę, ale dla mnie większym mistrzostwem jest zrobienie zdjęcia czegoś co jest jak to napisałeś "błache" w sposób, który ujmie odbiorcę i zrobi z tej błachostki rzecz niezwykłą, coś czego nie zauważaliśmy w tym nigdy, a autor zdjęcia swoim warsztatem pokazał nam, że nawet takie rzeczy jak np aniołki na wystawie sklepowej, które widzimy codziennie mogą być niezwykłe.
Twoje zdjęcie sie nie przyjęło - taki wybór ludu, widzisz braki w tym zdjęciu i wiesz co poprawić, ale zauważyłeś coś w tej fotce co zmotywowało cię do wysłania je na konkurs i poddania się, bądź co bądź, chyba najsurowszej krytyce, może i warto zgłębić temat aniołków i pomyśleć jak go ugryźć z innej strony.

2. Baardzo wymowna fotografia. Jest dziecko, jest wymowny grymas na twarzy, dosyć ciekawa obróbka (ahh te oczy ;) ) ale jednak czegoś brak. Brak mi w tym zdjęciu tego tła, dziecko ma minę jakby mu zabrali zabawkę ale w zasadzie możemy się tylko domyślać czemu ten grymas zawitał na tej ładnej buzi - i tego mi tu brak. Nie zmienia to faktu że moim zdaniem jest to najlepsze zdjęcie w konkursie pod względem technicznym - dlatego jest to mój wybór.

3. Proszę autora o wybaczenie, ale zdjęcie przynosi mi na myśl ilustrację z książki do biologii :). Jest dobre ale, no właśnie "ale to już było...", w książce od biologii, aczkolwiek nie zaprzecz to prawdzie iż spotkanie jest raczej nietypowe i rzadko widuje się te zwierzaki bo sie potrafią kryć.

4. Landszfcik wiosenny. Światełko typowo wiosenne - ostre, niebo wiosenne - bezchmurne. Kolorystyk tego zdjęcia jednak jest taka mniej wiosenna taka nooo wyprana, wina ostrego światła. Nie leży mi też kadr - wolał bym bez tych drzew z prawej i tylko to jedno drzewo między tymi dwoma pieńkami - drzewo przetrwało wycinkę, los bywa łaskawy.

5. Nie wiem co napisać w tym przypadku. Nie lubię zdjęć ludzi od tylu. Fajnie się dziewczynki zgrały i gratki dla auora za refleks uchwycenia ich w locie :).

6. To było zdjęcie, które mi napedziło problemów z wyborem, ale jednak "poleciałem na te oczy". Super pokazany kontrast wilekiego miasta. Wszędzie bogactwo, nowoczesność, biznesmeni w swych garniakach ale poniżej między ich wieżowcami są wciśnięte obskurne bloki i zaniedbane kamienice, które jakby tylko wadziły. Jakby nie miały znaczenia i o nich (i ich mieszkańcach się zapomniało) i inwestowało w nowe i nowoczesne, mimo tego że są centrum miasta. Paradoksem jest to że większość rezydentów tych wieżowców pewnie wywodzi się właśnie z takich bloków i kamienic i tak jakby oni zapomnieli tym. No cóż taka kolej rzeczy - zniszczyć stare zbudować nowe.

7. Gdyby to zdjęcie było w kolorze padło by na nie określenie "pocztówkowe" ale że nie jest no to już zmienia postać rzeczy. Fotka wygląda tak jakby była zrobiona w poprzedniej epoce fotografii - trochę niedoświetlona, czarno biała czy tam żółtawo, ja bym jeszcze trochę ją "odostrzył" co by nie była taka żyletkowata i może trochę bym pokombinował z nadaniem takiej tajemniczości nie wiem może we mgle albo jak mnie ostatnio uczyli "wersja z Narnii" ;) Fajne niebo tu jest na pewno jakby sie dobrał do tego jakiś szpenio od PS wyciągnąłby z niego dramatyzm.


Ufffff tom sie w klawisze naklikał, idę sobie teraz polać Glenfiddich'a w szklaneczkę ;) i czekam na następny tydzień.

PS Co do poziomu no cóż jest jak jest, ale ja w życiu bym się nie odważył swoich gniotów posłać, więc za samą odwagę dla autorów należy się respekt za to że tak poddają się ocenie. Raz są zdjęcia genialne raz mniej ale zawsze jest dobrze, bo atmosfera fajna i to w końcu zabawa a nie WPF czy inne światowe konkursy

Pozdrowionka