PDA

Zobacz pełną wersję : Jak fotografować mgłę?



rafal1980
21-10-2012, 17:43
Witam, piękne warunki za oknem a człowiek nie wie jak to ugryźć ;)
Proszę o rady bardziej doświadczonych kolegów jak i koleżanki ;)
Czy można zrobić dobre zdjęcie mgły nocą? Czy zatrze się efekt mgły z mrokiem?

darkmajin
21-10-2012, 17:50
praktyka > teoria

wyjdź spróbuj zobaczysz co wyjdzie... więcej radości niż ciśnięcie dupska na fotelu przed monitorem, przecież chyba o to w fotografii chodzi żeby sobie foty robić!?

rafal1980
21-10-2012, 18:00
Zawsze lepsza praktyka z kilkoma wskazówkami ;)

krzychun
21-10-2012, 18:23
Kiedyś zrobiłem coś takiego wieczorem na pobliskim stadionie:
http://krzychun.flog.pl/wpis/1947049/

Ktoś bardziej ogarnięty lepiej wykorzystałby taka sytuację. Generalnie fajnie jeśli taka mgła jest podświetlona, najlepiej kontrowo.

GonzoG
21-10-2012, 18:26
wskazówka:
robisz jak inne zdjęcia z jedną uwagą - światłomierz może kłamać.

jasin
21-10-2012, 21:38
Przy fotografowaniu mgły dajemy kompensację dodatnią, ok +1 wystarcza.

GonzoG
22-10-2012, 09:52
Przy fotografowaniu mgły dajemy kompensację dodatnią, ok +1 wystarcza.

Dziwne... ja potrzebowałem kompensacji ok -1.....

Jak i ile zależy od warunków, gęstości mgły oraz tego gdzie mierzymy światło.

angest
22-10-2012, 09:58
Bo to zależy od warunków i nie da się łatwo przewidzieć czy będzie +1, czy -1. Posługiwanie się światłomierzem nie jest trudne, ale wymaga trochę wprawy. Mgła jest subtelna, dlatego najlepiej wyglądają zdjęcia z prześwitującym światłem np. luminacja budynków. Pamiętaj też o wilgoci, która nie służy zbyt dobrze wszelakiej elektronice.

jasin
22-10-2012, 15:35
Dziwne... ja potrzebowałem kompensacji ok -1.....

Jak i ile zależy od warunków, gęstości mgły oraz tego gdzie mierzymy światło.
W jakimś poradniku lub książce o tym wyczytałem, ale gdzie dokładnie nie pamiętam.

ALF
22-10-2012, 16:30
Wszelakie teorie można sobie wsadzić gdzie kto może. Bez praktyki, spaprania paru ujęć, wyciągania wniosków niczego się nie nauczysz. Po pewnym czasie będzie pracował na manualu i dawał rady innym :D. Dostałeś dobre rady na początek. Teraz aparat do boju i trening. Aaa, i jeszcze jedno. Niewielki przepałek w promieniu słońca pośród mgły nie zniszczy dobrego kadru.

rafal1980
22-10-2012, 16:39
Idąc za waszymi radami, poszedłem na żywioł i popełniłem kilka klatek ;)
Tu proszę Was o wszelakie opinie żebym wyniósł coś z tej wyprawy, pozdrawiam
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=216961