Zobacz pełną wersję : Jak fotografować mgłę?
rafal1980
21-10-2012, 17:43
Witam, piękne warunki za oknem a człowiek nie wie jak to ugryźć ;)
Proszę o rady bardziej doświadczonych kolegów jak i koleżanki ;)
Czy można zrobić dobre zdjęcie mgły nocą? Czy zatrze się efekt mgły z mrokiem?
darkmajin
21-10-2012, 17:50
praktyka > teoria
wyjdź spróbuj zobaczysz co wyjdzie... więcej radości niż ciśnięcie dupska na fotelu przed monitorem, przecież chyba o to w fotografii chodzi żeby sobie foty robić!?
rafal1980
21-10-2012, 18:00
Zawsze lepsza praktyka z kilkoma wskazówkami ;)
krzychun
21-10-2012, 18:23
Kiedyś zrobiłem coś takiego wieczorem na pobliskim stadionie:
http://krzychun.flog.pl/wpis/1947049/
Ktoś bardziej ogarnięty lepiej wykorzystałby taka sytuację. Generalnie fajnie jeśli taka mgła jest podświetlona, najlepiej kontrowo.
wskazówka:
robisz jak inne zdjęcia z jedną uwagą - światłomierz może kłamać.
Przy fotografowaniu mgły dajemy kompensację dodatnią, ok +1 wystarcza.
Przy fotografowaniu mgły dajemy kompensację dodatnią, ok +1 wystarcza.
Dziwne... ja potrzebowałem kompensacji ok -1.....
Jak i ile zależy od warunków, gęstości mgły oraz tego gdzie mierzymy światło.
Bo to zależy od warunków i nie da się łatwo przewidzieć czy będzie +1, czy -1. Posługiwanie się światłomierzem nie jest trudne, ale wymaga trochę wprawy. Mgła jest subtelna, dlatego najlepiej wyglądają zdjęcia z prześwitującym światłem np. luminacja budynków. Pamiętaj też o wilgoci, która nie służy zbyt dobrze wszelakiej elektronice.
Dziwne... ja potrzebowałem kompensacji ok -1.....
Jak i ile zależy od warunków, gęstości mgły oraz tego gdzie mierzymy światło.
W jakimś poradniku lub książce o tym wyczytałem, ale gdzie dokładnie nie pamiętam.
Wszelakie teorie można sobie wsadzić gdzie kto może. Bez praktyki, spaprania paru ujęć, wyciągania wniosków niczego się nie nauczysz. Po pewnym czasie będzie pracował na manualu i dawał rady innym :D. Dostałeś dobre rady na początek. Teraz aparat do boju i trening. Aaa, i jeszcze jedno. Niewielki przepałek w promieniu słońca pośród mgły nie zniszczy dobrego kadru.
rafal1980
22-10-2012, 16:39
Idąc za waszymi radami, poszedłem na żywioł i popełniłem kilka klatek ;)
Tu proszę Was o wszelakie opinie żebym wyniósł coś z tej wyprawy, pozdrawiam
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=216961
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.