deintegro
21-10-2012, 15:06
Witam ;)
Jako,że używam kilku obiektywów (głównie od starych aparatów) nie mam problemu z głębią ostrości i ustawieniem jej sobie wg. obiektu.Z racji posiadania zwykłego nikkora 18-70 nie "czuje" różnicy między przysłoną 4.5 a 29.Np w przypadku Heliosa 48mm ostrze pierwszy plan jak chce,drugi mam idealnie rozmyty.Wraz ze zwiększaniem wartości przysłony do np.20 wtedy tło jest tylko delikatnie zamazane.Nikorem robiąc to samo zdjęcie nie jestem w stanie tak precyzyjnie określić pierwszego planu i tła.Czy to wina tego typu obiektywów,czy raczej ja robie gdzieś błąd?.Niestety fotografią zajmuje się od niedawna i trochę trudno mi połapać jak ostrzyć zdjęcie na tym obiektywie.
Mam jeszcze inne małe pytanie.Udało mi się wyciągnąć koleżankę by poćwiczyć robienie zdjęć portretowych etc.Na co powinienem zwrócić uwagę oraz np. z jakich filtrów korzystać? :).Chodzi mi tu raczej z punktu widzenia osób które się tym zajmują.Trochę na forum już poczytałem o tym temacie lecz czuję w tym pewien niedosyt informacji.
Temat zakładam w "Foto-technika" bo chyba najbardziej opisuje mój problem ;)
Pozdrawiam Marcin.
Jako,że używam kilku obiektywów (głównie od starych aparatów) nie mam problemu z głębią ostrości i ustawieniem jej sobie wg. obiektu.Z racji posiadania zwykłego nikkora 18-70 nie "czuje" różnicy między przysłoną 4.5 a 29.Np w przypadku Heliosa 48mm ostrze pierwszy plan jak chce,drugi mam idealnie rozmyty.Wraz ze zwiększaniem wartości przysłony do np.20 wtedy tło jest tylko delikatnie zamazane.Nikorem robiąc to samo zdjęcie nie jestem w stanie tak precyzyjnie określić pierwszego planu i tła.Czy to wina tego typu obiektywów,czy raczej ja robie gdzieś błąd?.Niestety fotografią zajmuje się od niedawna i trochę trudno mi połapać jak ostrzyć zdjęcie na tym obiektywie.
Mam jeszcze inne małe pytanie.Udało mi się wyciągnąć koleżankę by poćwiczyć robienie zdjęć portretowych etc.Na co powinienem zwrócić uwagę oraz np. z jakich filtrów korzystać? :).Chodzi mi tu raczej z punktu widzenia osób które się tym zajmują.Trochę na forum już poczytałem o tym temacie lecz czuję w tym pewien niedosyt informacji.
Temat zakładam w "Foto-technika" bo chyba najbardziej opisuje mój problem ;)
Pozdrawiam Marcin.