PDA

Zobacz pełną wersję : YN565EX + Nikon D70 + commander mode



werty
13-10-2012, 16:44
Witam,

Moje pytanie brzmi:
Czy da się uruchomić lampę YN565EX w trybie wireless slave, ale tak, żeby nie była uruchamiana przez błysk lampy wbudowanej? Nikon D70 ponoć ma możliwość pracowania w commander mode, ale nie udało mi się inaczej pracować w tym trybie na tym zestawie jak poprzez ustawienie lampy YN w tryb manual slave, grupa A, kanał 3. Ale jeśli zasłonię błysk lampy wbudowanej to YN nie odpali się. Czy ktoś może i wytłumaczyć dlaczego?
(Proszę o wyrozumiałość dla mojej niewiedzy, ale jestem amatorem, który dopiero co zakupił aparat i lampę. Próbowałem już fotografować chyba z każdą opcją z aparatu i z lampy i jedyna współpraca jaka mi wychodzi między tymi dwoma urządzeniami (mówię tutaj o przypadku gdy lampa nie siedzi w sankach, bo wówczas wszystko gra i buczy) to uruchamianie lampy YN przez błysk lampy wbudowanej. Przeszukałem już różne fora, ale nie znalazłem opisu przypadku, który mnie dotyczy.)

Dzięki z góry za odpowiedź.

puciek
13-10-2012, 16:52
Błysk lampy wbudowanej będzie zawsze ale żeby go prawie całkowicie wyeliminować na zdjęciu, to przy ustawieniu lampy wbudowanej w body trzeba jej wprowadzić moc błysku jako --

werty
13-10-2012, 17:18
Dzięki, ale nie widzę nigdzie takiej opcji jak moc lampy "--". Co prawda mogę ustawić moc na np.: -- 3.0. Ale to, też powoduje, że tracę "dystans" do lampy pracującej jako slave i jeśli stanę za daleko, to nie wyzwolę slave-a.
W takim razie drugie pytanie - wobec powyższego, aby móc błyskać slave-em bez błysku wbudowanej lampy (w nikonie D70) to muszę zakupić jakiś bezprzewodowy wyzwalacz, tak (coś w stylu Pixel KING TTL Nikon)?

No i jeszcze jedno pytanie - skoro lampę w trybie slave da się wyzwolić tylko błyskiem, to dlaczego na stronie:

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d70&sortDir=ascending

jest napisane:

External flash | Yes (Hot-shoe, Wireless)?

Me_how
13-10-2012, 17:19
Nie moc lampy, tylko tryb nalezy ustawić na '-'.

puciek
13-10-2012, 18:49
Masz rację. Sorry za wprowadzenie w błąd. Tryb lampy wbudowanej ustawiasz na --, a lampę/lampy pracujące w CLS'ie ustawiasz odpowiednią grupę/grupy i kanał.

werty
13-10-2012, 20:01
Panowie,

Wybaczcie, ale nie widzę w żadnej opcji menu w aparacie (Nikon D70) (ani w tylnym wyświetlaczu, a górnym) która dotyczyłaby lampy i wyglądała jak "--". Natomiast YN pracuje na odpowiednim kanale, ale nie błyska jeśli nie dostanie błysku z aparatu.

Me_how
13-10-2012, 20:50
Powinieneś ustawić lampę wbudowaną w tryb Commander Mode. Powinno odpalić. Nikonowski system CLS działa na zasadzie promieni IR wysyłanych przez lampę. Czyli że błysk lampy jest konieczny. Możesz lampę przesłonić dedykowanym ekranikiem SG-3IR.

GonzoG
13-10-2012, 20:56
Panowie,

Wybaczcie, ale nie widzę w żadnej opcji menu w aparacie (Nikon D70) (ani w tylnym wyświetlaczu, a górnym) która dotyczyłaby lampy i wyglądała jak "--". Natomiast YN pracuje na odpowiednim kanale, ale nie błyska jeśli nie dostanie błysku z aparatu.

Widzę, że nie masz zielonego pojęcia jak działa CLS.

1) CLS to bezprzewodowy system sterowania lampami błyskowymi - sterowania, nie komunikacji, czyli nie ma możliwości aby lampa komunikowała się z aparatem.

2) sterowanie zrealizowane jest optycznie - sygnałami świetlnymi, a dokładnie podczerwienią

3) "--" oznacza wyłączoną daną grupę lamp
w ustawieniach aparatu w trybie commadera (gdzie -> instrukcja) masz dla każdej grupy oraz lampy wbudowanej dwie pozycje.
pierwsza to tryb (TTL, M, AA, --), druga to moc.
wyłączasz błysk lampy wybudowanej i tyle - co prawda pozostałości błysków lampy na zdjęciu zostaną - wynika to niestety z tego, że palnik lampy nie gaśnie od razu. Aby nie było żadnych pozostałości, polecam SG-3IR (http://www.google.com/search?q=nikon+sg-3ir+sklep).

siwyozzman
13-10-2012, 21:03
Tej opcji "--" jeżeli chodzi o udział błysku wbudowanej w ekspozycji nie istnieje w D70(s)... Tryb commander jest w niej nieco okrojony... można wprowadzać korektę błysku taką samą dla wbudowanej jak dla zdalnej... W praktyce ustawienie "--" sie nie sprawdza (w nowszych korpusach jest taka możliwość) ponieważ błysk, który ma teoretycznie tylko przekazać info do lamp zdalnych i tak jest widoczny na zdjęciach...Trzeba przysłonić lampę ręką albo lepiej użyć wspomniany SG-3IR...
Nie wiem dlaczego lampa Ci nie błyska...nikonowskie błyskają zdalnie nawet jak ustawisz korektę na -3EV i zasłonisz lampę ręką....

werty
13-10-2012, 21:36
@Gonzo - rozgryzłeś mnie :) - nie mam pojęcia jak to działa. Ale dzięki Tobie i innym członkom forum wiem więcej :)
Ale ja mam w menu tylko trzy tryby TTL, M, AA. Nie ma czegoś takiego jak --. Uwierz mi :)
@siwyozzman - lampa YN mi błyska, ale tylko gdy wbudowana lampa jest podniesiona - i teraz już wiem, że ma być podniesiona, bo to ona wysyła sygnał do slave-ów (myślałem, że ten sygnał jest wysyłany jest jakoś automagicznie, przez jakiś ukryty wysyłacz sygnałów)
@Me_how - dzięki, to wszystko zmienia. po prostu nie wiedziałem, że ta lampa wysyła sygnał jako master.

W takim razie mam kolejne pytanie - dlaczego w trybie M/S2 lampa YN świeci tylko raz z pierwszym błyskiem? Skutkiem czego zdjęcie jest ciemne. Powinna przecież błysnąć tylko z drugim błyskiem, prawda?

I jeszcze jedno - dlaczego lampa YN nie działa mi w ogóle zdalnie w trybie TTL? Zdalnie działa tylko i wyłącznie w trybie M.

GonzoG
13-10-2012, 21:42
Tryb S2 - to tak zwany Film Slave - czyli synchronizacja bez pomijania przedbłysków TTL i błysk lampy jest wyzwalany na przedbłysk, czyli przed zrobieniem zdjęcia.

Pierwsze TTL robiły pomiar siły błysku podczas robienia zdjęcia, a nie tuż przed, więc nie było dodatkowych błysków. Tak samo jest jak lampa błyska w trybie manualnym - błyska raz, tylko do zdjęcia.

Działa w TTL - CLS (czyli wireless slave) to jest właśnie zdalny TTL.
Jak chcesz aby lampa działała w pełnym TTL, to potrzebujesz radiowych wyzwalaczy z TTL, aby przenosiły komunikację między lampą, a aparatem - innej opcji nie ma, bo nie ma połączenia między lampą a aparatem.

werty
13-10-2012, 21:52
Hmmm - muszę to "przetrawić" - bo póki co to niewiele kumam :)

Ale dzięki za odpowiedź. Idę poczytać trochę fachowej literatury, może mnie oświeci.

GonzoG
14-10-2012, 02:28
Krótki opis zdalnego wyzwalania jaki masz YN-565EX
1) wireless slave (CLS slave) - wymagany sterownik CLS (aparat z CLS commander, SB-700, SB-900/910, SU-800, Nissin Di866, Metz 52 AF-1, 58 AF-1/2)
sterowanie w podczerwieni lub przez sekwencję błysków lampy. Można ustawić lampy zdalne w TTL, manualnie lub tryb automatycznej przesłony (AA) dla lamp SB-800 i SB-900/910).

2) S1 - wyzwalanie zdalne na pierwszy błysk - lampa wyzwalająca albo w trybie manualnym lub automatycznym (automat własny lampy), oraz lampy TTL do aparatów analogowych

3) S2 - wyzwalanie zdalne z uwzględnieniem przedbłysków TTL
Poprzednio pomyliłem tryby S1 i S2. To że masz czarne zdjęcie może wynikać też z czasu migawki przy jakim robisz zdjęcie. Z YN-565 w trybie S2 już przy 1/250 są problemy z poprawnym naświetleniem zdjęcia.

werty
14-10-2012, 12:36
@GonzoG - dzięki wielkie za opis. Kiedyś to na pewno przetrawię :) {kupując lampę nie wiedziałem, że to wszystko jest takie skomplikowane, myślałem, że naciskam spust migawki i wszystko wszędzie błyska i wszyscy się cieszą, ale teraz widzę, że tak nie jest.}
Jeśli chodzi o tryby S2 to być może tak jest jak mówisz, wieczorem to sprawdzę. Ale wydaje mi się, że lampa YN ewidentnie błyskała z przebłyskiem pomiarowym a później dawała sobie siana, że to nie była kwestia jakichś opóźnień. Ale sprawdzę i dam znać.