Zobacz pełną wersję : Który kompakcik z wymienną optyką?
Witam.
Potrzebuję dość pilnie zakupić na wyjazd nieduży aparat z wymienną optyką.
Myślałem o kilku:
Sony, Fuji oraz Olympus.
Fotografia głównie reportażowa, czasami w ciemnych pomieszczeniach itp.
Co byście polecali - byle nie za drogo ;)
A D3 nie chce i nie mogę brać za każdym razem..
Pozdrawiam
M
MariuszJ
12-10-2012, 11:04
Jak nie za drogo to Fuji (z wymienną optyką) raczej odpada. Słowo reportaż natomiast skłania mnie do zaproponowania X100 - z zastrzeżeniem że 35mm przyspawane.
u4/3 - musiałbyś spojrzeć na któreś z nowych puszek Olympusa (trzech chyba), w starych matryce (panasonicowe) sporo odstają od współczesnych standardów. Wybór szkieł bogaty, ale te dobre tanie nie są (choć tu właściwie to tylko Samsung się pozytywnie wyróżnia).
Sony - starsze, tanie już modele (C3, N5) mają świetne matryce, wybór szkieł niestety najsłabszy a jaskółki o nowych pod koniec roku niosą też dość wstrząsające ceny :) Zaleta - najlepsza współpraca ze szkłami manualnymi.
Samsung (niewymieniony przez Ciebie) - nowa linia puszek (NX20, NX200) nie odstaje, fajniutkie małe i tanie stałki okołostandardowe.
Najtaniej i bez przesadnych kompromisów proponuję na początek któregoś schodzącego właśnie z rynku nexa z 16mm (ekw. 24mm), ewentualnie z nowym zoomem 16-50/3.5-5.6. Ewentualnie rozważenie czegoś, czego pewnie w ogóle nie brałeś pod uwagę - kompakta Sony RX100.
wyrwiflak
12-10-2012, 12:29
Jak nie za drogo to np. w FJ masz Samsunga NX100 z obiektywem 20-50 za 999zł. Fajny sprzęt. Jeśli może być ciut drożej to za ~1700 można kupić na ibeju nowe NX11+18-55+20/2,8 albo NX1000 z 20-50. Ten drugi ma już zupełnie nie odstającą od NEXów matrycę.
Jak nie za drogo to np. w FJ masz Samsunga NX100 z obiektywem 20-50 za 999zł. Fajny sprzęt. Jeśli może być ciut drożej to za ~1700 można kupić na ibeju nowe NX11+18-55+20/2,8 albo NX1000 z 20-50. Ten drugi ma już zupełnie nie odstającą od NEXów matrycę.
Moim zdaniem NX100 w ciemnych pomieszczeniach odpada.
AF bardzo słabo sobie wtedy radzi plus brak stabilizacji.
Wg tych wymagań co kolega sprecyzował to moim zdaniem najlepsze jednak jest Sony NEX.
Dobra matryca plus stabilizacja.
Ta stabilizacja w tańszych Olympusach jest dość dyskusyjna wg jednych działa wg innych nie (należę do tej drugiej grupy).
wyrwiflak
12-10-2012, 14:32
Z NEXów teraz niezłe ceny zaczyna miec dual kit 5N/18-55/55-210 (2700zł), ten telezoom poza kompletem ma chore ceny - jak zresztą większość szkieł do tych systemowych kompaktów... dziwnym wyjątkiem są tu własnie szkiełka do NX.
MariuszJ
12-10-2012, 14:38
Z NEXów teraz niezłe ceny zaczyna miec dual kit 5N/18-55/55-210 (2700zł), ten telezoom poza kompletem ma chore ceny - jak zresztą większość szkieł do tych systemowych kompaktów... dziwnym wyjątkiem są tu własnie szkiełka do NX.
Wątkotwórca chciał jasności, nie wpychałbym go w kitowe szkła. Wiem, że pliszka itd. ale zestaw 5n+E16 (zubożony zestaw dwuobiektywowy, do załatwienia ze sprzedawcą za pi razy okolo 2000pln) + E50/1.8 (ze stabilizacją, za ok. 1300pln) to fajne "Zawsze Ze Mną".
Bardzo dziękuję za wszystkie opinie.
Kieruje się na Nexa pomału.
A co sądzicie o N P310 ??
MariuszJ
12-10-2012, 14:47
Bardzo dziękuję za wszystkie opinie.
Kieruje się na Nexa pomału.
A co sądzicie o N P310 ??
Chodzi Ci o Nikona Coolpix P310? A po co Ci to?
wyrwiflak
12-10-2012, 14:48
Nadal twierdze ze ciekawy jest NX1000 + 16/2,4 (600zł) + 30/2 (350zł). AF powinien być poprawiony w stosunku do NX100.
Za 2100 można mieć zestaw NX1000 + kit 20-50 + naleśnik 16/2,4
http://www.ebay.pl/itm/Samsung-NX1000-Compact-System-Camera-with-16mm-and-30-50mm-Kit-White-/160899202747?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_Dig italCameras_JN&hash=item257656febb
MariuszJ
12-10-2012, 15:07
Nadal twierdze ze ciekawy jest NX1000 + 16/2,4 (600zł) + 30/2 (350zł). AF powinien być poprawiony w stosunku do NX100.
Za 2100 można mieć zestaw NX1000 + kit 20-50 + naleśnik 16/2,4
http://www.ebay.pl/itm/Samsung-NX1000-Compact-System-Camera-with-16mm-and-30-50mm-Kit-White-/160899202747?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_Dig italCameras_JN&hash=item257656febb
NX1000 jest już z nową matrycą, powinien być ok. Jak już pisałem, małe, względnie tanie stałki okołostandardowe to domena NX.
Oczywiście nie ma sensu moim zdaniem (o ile nie budujemy nad bezlusterkowcem zestawu głównego) kupować zylionów obiektywów. Dobrać dwa pod swój styl, jeden na korpus, drugi do kieszeni i hajda kadrować.
ja dodam od siebie ze 16mm jest swietne, dodam tez, ze nex mial byc to zapasowy aparat, do lustra (stalo sie inaczej), bez Nex-a nigdzie nie wychodze, zal mi teraz troche Nikona..
nie wiem co z tym zrobic.. bo za ponad 2000 €. tego nie sprzedam.. caly komplet, obiektywy, lampa.. ale w przyszlym roku cos bede musiala pomyslec, zal mi tylko 70-300 VR, zamiast niego alternatywa w Nexie bylby 18-200, no ale nic to, na razie sie nie martwie niczym, bo nex spisuje sie jak dotad wysmienicie, tylko na fajerwerkach zawiodl..
Witam
Mam nadzieję że franz55 nie będzie mi miał za złe podpięcie się do tematu.
Mój D50 dogorywa jasne pixele, pionowa linia na zdjęciach, problemy z pomiarem światła. Planowałem kupić D90 w kicie z 18-105 stwierdziłem jednak że nie chcę już nosić ciężkiej torby
D50 używałem na początku z kitem 18-55, teraz z 35/1.8, 50/1.8, oraz 70-210/4-5,6 (kita używam na wakacjach, dla mnie wystarcza). Wymyśliłem sobie że pozbędę się obiektywów Nikona, i wejdę w jakiegoś "bezlusterkowca"(chcę wydać max. 3200PLN na aparat plus szkła).
Po pobieżnym zagłębieniu się w temat wybrałem NX Samsunga(body plus 16mm, 30mm oraz kit może kiedyś tele).
Mam jednak kilka pytań:
-Jaka jest szybkość AF w NX200, NX1000 w porównaniu do D50?
-Czy wybrać system Samsunga a może wejść w inny system czy mam jakaś alternatywę z moim budżetem?
-Czy jest jakaś strona gdzie mogę porównać "obiektywnie" zdjęcia z różnych systemów?
Fotografuję street, portret, krajobrazy raz w roku jakiś rajd szybkość D50 jest dla mnie wystarczająca.
Dziękuję
pjakob
No i dzisiaj zanabyłem w MM nexa 3 z 16/2.8 za 999.
Zobaczymy co z tego będzie ;)
downandout
13-10-2012, 21:33
3 czy C3?
Zgaduje, że skoro zanabył nową zabawkę, to szybko odpowiedzi nie uświadczymy ;). Osobiście i tak życzę dobrej zabawy i zadowolenia z zakupu. Napisz jakie masz wrażenia...
wyrwiflak
14-10-2012, 19:15
3 czy C3?
w takiej cenie to raczej NEX-3
Z tego co się zorientowałem to jest to C3:)
hellbike
14-10-2012, 20:18
ciekawe -dzis na allegro poszedl uzywany nex c3 + 16mm 2.8 za 940
http://allegro.pl/sony-nex-c3-obiektyw-i2698114263.html
No widzisz. A ja nówkę mam za 999 :p
MariuszJ
14-10-2012, 20:31
Swietna okazja, gratuluje. Nie bedziesz zalowal.
No chyba nie :)
Dzisiaj zanabyłem dwa adapterki: do m42 oraz Nikona oczywiście. Mam 50/1.8 ais tzw naleśnika i jest miodzio.
Benek-Piast
14-10-2012, 21:29
Po pobieżnym zagłębieniu się w temat wybrałem NX Samsunga(body plus 16mm, 30mm oraz kit może kiedyś tele).
Mam jednak kilka pytań:
-Jaka jest szybkość AF w NX200, NX1000 w porównaniu do D50?
-Czy wybrać system Samsunga a może wejść w inny system czy mam jakaś alternatywę z moim budżetem?
-Czy jest jakaś strona gdzie mogę porównać "obiektywnie" zdjęcia z różnych systemów?
1. Przepraszam, że się wtryniam choć D50 w rękach nie miałem, ale kilka słów o NX200 mogę napisać jako użytkownik Pentaksów i starych Kanunów. Szybkość AF-S w NX200 jest uzależniona od światła, ale generalnie sprawuje się na poziomie lustrzanek entry-level, czasem nawet chodzi trochę szybciej (zwłaszcza z szybkimi szkłami, np. z NX18-55). AF-C to pomyłka, w praktyce bezużyteczny gadżet. Trzeba to brać pod uwagę.
2. Co do systemu - tylko w NX możesz kupić 16+30, nówki z gwarą za 950-1000 zł. O ile pierwsze szkło jest bardzo dobre, o tyle drugie to 'klękajcie narody'. Tele 50-200 daje zupełnie dobrą jakość obrazu do 150 mm, jest w dodatku kapitalnie wykonane, no i ma wewnętrzne ogniskowanie. Do kupienia w wersji BOX (skórzane etui, plastikowa podstawka, osłona psłoneczna) za 590-620 zł.
Więcej detali o systemie NX po sąsiedzku na forum Pentaksa. Grupa tematów: Inne systemy. Jest tam wątek o NX20, NX200, i szklarni NX.
hellbike
15-10-2012, 11:45
1. Przepraszam, że się wtryniam choć D50 w rękach nie miałem, ale kilka słów o NX200 mogę napisać jako użytkownik Pentaksów i starych Kanunów. Szybkość AF-S w NX200 jest uzależniona od światła, ale generalnie sprawuje się na poziomie lustrzanek entry-level, czasem nawet chodzi trochę szybciej (zwłaszcza z szybkimi szkłami, np. z NX18-55). AF-C to pomyłka, w praktyce bezużyteczny gadżet. Trzeba to brać pod uwagę.
2. Co do systemu - tylko w NX możesz kupić 16+30, nówki z gwarą za 950-1000 zł. O ile pierwsze szkło jest bardzo dobre, o tyle drugie to 'klękajcie narody'. Tele 50-200 daje zupełnie dobrą jakość obrazu do 150 mm, jest w dodatku kapitalnie wykonane, no i ma wewnętrzne ogniskowanie. Do kupienia w wersji BOX (skórzane etui, plastikowa podstawka, osłona psłoneczna) za 590-620 zł.
Więcej detali o systemie NX po sąsiedzku na forum Pentaksa. Grupa tematów: Inne systemy. Jest tam wątek o NX20, NX200, i szklarni NX.
dziekuje za ten post, bo chyba wlasnie wybralem system. Przyjrzalem sie temu, co pisza w internecie o nx20 i:
- przedewszystkim swietny optycznie zestaw stalek, 3 razy tanszych niz u konkurencji. 85mm 1.4 kosztuje 2000zł.
- autofocus duzo lepszy niz w nexie, na filmiku z yt wyglada na porownywalny z tym z e-m5 (chociaz nie wiadomo jak bedzie w kiepskim swietle)
- IQ bardzo podobny do nexow
- Swietny wizjer oraz swietny ekran
- dobra ergonomia
mimo to, niemal nikogo nie interesuje ten system. :confused:
Znajdziesz też info o nie najlepszej jakości, która wychodzi po czasie oraz co ważniejsze o słabej dystrybucji w Polsce. Takiego np. NX200 nie uświadczysz.
MariuszJ
15-10-2012, 13:02
mimo to, niemal nikogo nie interesuje ten system. :confused:
Najmniej interesuje Samsunga Polska.
Najmniej interesuje Samsunga Polska.
dokładnie....
Jakby się lepiej promowali i byli dostępni w sklepach, to drzwi stoją otworem.
W DE w byle mm nowy NX1000 i NX200 były do pomacania w wakacje.
a szkoda...
Znajdziesz też info o nie najlepszej jakości, która wychodzi po czasie (...)
?!
dokładnie....
Jakby się lepiej promowali i byli dostępni w sklepach, to drzwi stoją otworem.
W DE w byle mm nowy NX1000 i NX200 były do pomacania w wakacje.
a szkoda...
Istotnie, polityka tej firmy w polsce jest co najmniej enigmatyczna. Jakieś miesiąc temu na ich stronie widziałem NX1000 i NX20. Dzisiaj na próżno szukać tych produktów. Za to mamy powrót nx100, 5, 10, 11. Na banerze działu foto jest dumnie prezentowany nx200 .. ale po kliknieciu nic się nie dzieje:
http://www.samsung.com/pl/consumer/camera-camcoder/cameras/nx-cameras#
hellbike
15-10-2012, 13:37
spoko, ale ja konkretnie pytam, dlaczego te aparaty prawie nikogo nie obchodza na forach takich jak te - bo teoretycznie sa tu ludzie, ktorzy potrafia racjonalnie ocenic sprzet i nie kieruja sie w wyborze medialnoscia aparatu. Chyba.
spoko, ale ja konkretnie pytam, dlaczego te aparaty prawie nikogo nie obchodza na forach takich jak te - bo teoretycznie sa tu ludzie, ktorzy potrafia racjonalnie ocenic sprzet i nie kieruja sie w wyborze medialnoscia aparatu. Chyba.
Jedna rzecz: Znajdź mi na allegro NX200, NX20, NX210..
Trudno kupować nawet najlepsze aparaty skoro nigdzie ich nie można dostać.
Sam polowałem na NX200 ale nigdzie w sklepach nie był dostępny i ostatecznie skończyło się na NEX5N.
Jeden minus NX vs NEX. Obiektywy NX nie mają silnika. Dlatego podczas filmowania niestety słychać pracujący silnik, w NEX tego nie ma ale za to są drogie i kobylaste lensy.
MariuszJ
15-10-2012, 13:49
spoko, ale ja konkretnie pytam, dlaczego te aparaty prawie nikogo nie obchodza na forach takich jak te - bo teoretycznie sa tu ludzie, ktorzy potrafia racjonalnie ocenic sprzet i nie kieruja sie w wyborze medialnoscia aparatu. Chyba.
Ale tu nie chodzi o medialność. Chodzi o sprzęt, którego w Polsce nie można dostać, albo - można dostać z dziwną, 3-miesięczną gwarancją, w połowie ceny sugerowanej - wyprzedawany podobno przez jakichś pracowników Samsunga ze zwrotów.
System Samsunga ma wadę polegającą na większej niż konkurencja odległości przedmiotowej - odpada użycie szkieł z Leica-M czy części CCTV. Aparaty (mówię o nowej linii, bo stare są po prostu słabe) mają wysokie ceny rynkowe, a nie wyróżniają się niczym szczególnym wśród konkurencji. Ale przyznaję, wady te rzeczywiście nie są znaczące.
A medialność polegająca na braku ludzi tworzących szum informacyjny na forach też zaletą nie jest. Kupisz i żyj z tym sam :)
hellbike
15-10-2012, 14:03
Ale tu nie chodzi o medialność. Chodzi o sprzęt, którego w Polsce nie można dostać, albo - można dostać z dziwną, 3-miesięczną gwarancją, w połowie ceny sugerowanej - wyprzedawany podobno przez jakichś pracowników Samsunga ze zwrotów.
System Samsunga ma wadę polegającą na większej niż konkurencja odległości przedmiotowej - odpada użycie szkieł z Leica-M czy części CCTV. Aparaty (mówię o nowej linii, bo stare są po prostu słabe) mają wysokie ceny rynkowe, a nie wyróżniają się niczym szczególnym wśród konkurencji. Ale przyznaję, wady te rzeczywiście nie są znaczące.
A medialność polegająca na braku ludzi tworzących szum informacyjny na forach też zaletą nie jest. Kupisz i żyj z tym sam :)
Nie rozumiem. Chcesz powiedziec, ze wolalbys zaplacic 4000 zamiast 2000 za 85mm 1.4, zeby miec 2 lata gwarancji?
A aparaty sa dostepne w wielu sklepach, na normalnych warunkach.
(...)
A aparaty sa dostepne w wielu sklepach, na normalnych warunkach.
Dostęne są od niedawna. Na alle nie ma. W ceneo jest tylko jeden sklep. Skąpiec 5 sklepów. W EuroRTV też nie istnieje a NX nowością przecież nie jest. Jak poszukiwałem w marcu jakiegos evila to NX200 był dostępny w Cyfrowych za 3.5k.. Ci którzy robią teraz "szum" to aparaty już kupili i teraz to troche musztarda po obiedzie bo sony wypuscilo wiekszość oczekiwanych szkieł więc za bardzo przesiadać się nie ma po co ..
wyrwiflak
15-10-2012, 15:00
Pozostaje jeszcze kwestia ceny tych szkieł. Wystarczy wziąć pod uwagę ofertę paru sklepów netowych w Niemczech a problem z dostępnością sprzętu Samsunga nie istnieje. W Polsce można kupić tanio serwisówki optyki na 3 mies. gwarancji a od niemców kupić bez problemu w normalnych cenach pełnoprawne obiektywy na 2 letniej gwarancji - np. 85/1,4 za 3200 a do tego pełną ofertę korpusów w cenach niższych niż w Polsce.
MariuszJ
15-10-2012, 15:08
Mówiąc krótko: Samsung Polska postarał się, żeby nad Wisłą NX był bez szans.
hellbike
15-10-2012, 15:18
no jak uwazacie. Ja nie widze problemow z dostepnoscia, a szklarnia w postac 16mm 2.4 + 30mm 2.0 + 85mm 1.4 za 3000zł to cos, czemu nie potrafie sie oprzec.
MariuszJ
15-10-2012, 15:39
no jak uwazacie. Ja nie widze problemow z dostepnoscia, a szklarnia w postac 16mm 2.4 + 30mm 2.0 + 85mm 1.4 za 3000zł to cos, czemu nie potrafie sie oprzec.
Wątkotwórca kupił nexa z E16 za 1000 zł. Ta propozycja też jest trudna do przebicia.
Masz Hellbike skłonności do dość euforycznych stanowisk w sprawach lepsze-gorsze :)
hellbike
15-10-2012, 16:28
mhm, przechodze bardzo burzliwe relacje z aparatami, szczegolnie jesli ich nie mam. Moja milosc nie dotkla jeszcze jedynie nexa.
A teraz wlasnie kupilem samsunga nx10 za 850zł i zastanawiam sie, na ile to dobra okazja.
To czy to była okazja nie ma znaczenia, ważne żeby się wygodnie robiło zdjęcia.
Benek-Piast
15-10-2012, 21:10
Obiektywy NX nie mają silnika.
A wiesz, to dziwne, wszystkie moje obiektywy NX mają silnik. Może mam jakieś upgradowane wersje? :razz: A tak na poważnie - co do głośności - faktycznie podczas nagrywania filmików słychać dźwięk silnika w obiektywie, ale dotyczy to tylko stałek bez IF (np. NX30). Silnik w zoomach i stałkach z IF (np. w NX18-55, NX50-200, NX85) jest niesłyszalny. Inna rzecz, że filmuję bez AF, bo ten w NX-ach to pomyłka. Nie jestem wymagający, ale AF-C naprawdę bardziej przeszkadza niż pomaga.
Co do dostępności Samsunga. Nie jest najlepiej, ale kilka dużych polskich sklepów internetowych ma go w swojej ofercie. Także najnowsze modele NX210, NX20, NX1000. A więc kto chce kupić, kupi. Jeśli chodzi o szkła - to prawda, większość ofert na rynku (ale nie wszystkie) to obiektywy w wersji "bulk". Czyli szkła sprowadzane jako części zamienne (stąd niska cena i gwara na 3 miesiące). Osobiście nic do tych obiektywów nie mam. Kupiłem kilka i wszystko z nimi było ok. Jeden trafił mi się chyba felerny, odesłałem go korzystając z prawa do 10 dniowego zwrotu. Paradoksalnie najmniej zadowolony jestem z obiektywu, który kupiłem w wersji BOX w Anglii.
Na mój gust, jeśli ktoś chce tanie i dobre szkła + przyzwoite body i nie ma urazu do "niefotograficznych" logo na korpusie aparatu jak najbardziej powinien sięgnąć po Szajsunga.
nie wiem tylko, czy logo sony jest fotograficzne...
w tym zakresie też miałbym wątpliwości...
Benek-Piast
16-10-2012, 15:33
Niby tak, ale Sony kontynuuje bagnet i tradycję Minolty. Szajsung na rynku foto w praktyce zaczyna od zera (nie licząc wcześniejszych rebrandowanych Pentaksów).
aktualizując informacje podaję wczorajsze ceny - bez promocji w gazetkach - prosto z MM:
350 euro - samsung NX200 + KIT
800 euro - samsung NX200 + 18-200
899 euro - samsung NX20 +KIT +galaxy tab 2 [7 cali]
599 euro - samsung NX1000 +KIT
ceny oceni każdy tak, jak chce...
jakby ktoś chciał sobie porównać, to dodatkowo:
439 euro - fuji x10
649 euro - sony RX100
469 euro - panas G3
569 euro - nex 5n
MariuszJ
17-10-2012, 16:11
aktualizując informacje podaję wczorajsze ceny - bez promocji w gazetkach - prosto z MM:
350 euro - samsung NX200 + KIT
Bez jaj, gdzie to jest za tyle? Kupuję od razu.
350 euro - samsung NX200 + KIT
Bez jaj, gdzie to jest za tyle? Kupuję od razu.
No wlasnie taki tani? Przeciez on kosztowal w maju 750 €, niemozliwe zeby tak stanial.. a to przeciez bardzo fajny aparat, bo tez bralam go pod uwage..
Wieczorem wstawię link do zdjęcia. Teraz nie mam jak...
A jak myslicie co lepiej wypada: Samsung nx200 czy Sony rx100 ? Pytam bo mnie ciekawi..
Benek-Piast
17-10-2012, 20:16
Bez jaj, gdzie to jest za tyle? Kupuję od razu.
Pewnie w którymś przygranicznym (przyszczecińskim), niemieckim Media Markcie.
Musiałem sam sprawdzić, czy nie kłamię, ale nie... oto zdjęcie i dwie ceny z KITEM i z 18-200
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.flickr.com/photos/3ndru/8097881740/)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/8097881740_696b5de549_z-2.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8053/8097881740_696b5de549_z.jpg)
edit
sorry zapomniałem napisać...
Sklep ODER CENTER (http://www.oder-center.de/) w Schwedt kolo Szczecina oczywiście...
Jeżdzę tam teraz czasami do apteki...
Musiałem sam sprawdzić, czy nie kłamię, ale nie... oto zdjęcie i dwie ceny z KITEM i z 18-200
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.flickr.com/photos/3ndru/8097881740/)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/8097881740_696b5de549_z-2.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8053/8097881740_696b5de549_z.jpg)
edit
sorry zapomniałem napisać...
Sklep ODER CENTER (http://www.oder-center.de/) w Schwedt kolo Szczecina oczywiście...
Jeżdzę tam teraz czasami do apteki...
NIEMOZLIWE, pomylka w MM
350 PLN = 85.5050 EUR za darmo rozdaja aparaty w Polsce, - takie fajne?
Bo u mnie 10x wiecej.. ja z checia bym kupila za 85€ Samsunga NX200, ale to akurat niemozliwe w tej cenie..
a przeczytalam nizej dokladnie.. to MM w .DE i cena podana w € No to troche juz lepiej.. bo 350 zl, to bylo by niemozliwe.. :)
ojjj Mekano - zaspana jesteś... ;)
przecież to była odpowiedź na pytanie czy się nie pomyliłem, dla wyjaśnienia podaję raz jeszcze
CENY NA ZDJĘCIU W EURO!!!
wyrwiflak
18-10-2012, 09:41
To musi byc jakas chwilowa oferta albo sprzedają egzemplarz wystawowy. Normalna cena nx200+kit w Niemczech w MM to 499euro.
Nie było tam informacji o sprzedaży egzemplarza z wystawy... Co najwyżej oferta specjalna... Ostatnio mają tam dobre ceny na te samsungi...
Benek-Piast
18-10-2012, 13:37
Jeżeli w Polsce cena NX20 mogła z dnia na dzień spaść z 4200 na 3200, czemu NX200 kosztujący teraz 2200 nie mógłby cenowo zbliżyć się z jakiś czas do tych 340 ojro (czyli 1499 zł.).
wyrwiflak
18-10-2012, 13:41
W każdym kolejnym poście jest tańszy ;)
Benek-Piast
18-10-2012, 14:58
Inflacja panie, inflacja... :D
hellbike
20-10-2012, 11:00
na allegro pojawil sie 85mm za 1650, 30mm za 400 i czarny 16mm za 620 (nowe).
Pozatym w nowym numerze foto pojawila sie recenzja 85mm - uzyskuje maksymalna rozdzielcozsc na 20mpx matrycy juz od pelnej dziury, zarowno centrum, jak i na brzegach (z tego co pamietam). Nazwali go killerem canonowskich i nikonowskich 85mm 1.4 .
MariuszJ
20-10-2012, 12:26
Nazwali go killerem canonowskich i nikonowskich 85mm 1.4 .
Niestety, do canona ni nikona ni niczego poza samsungiem go nie przykręcisz więc jego killowanie jest dość ograniczone.
hellbike
20-10-2012, 15:15
koszt nowych 85mm 1.4 + 30mm 2.0 + 16mm 2.4 to 2600zł, w najtanszej opcji. Dorzucimy jeszcze 60mm macro, lub 20mm 2.8 + 45mm 1.8 i mamy rownowartosc nikkora 85mm 1.4 - gorszego optycznie od tego samsungowego.
tak...
MariuszJ
20-10-2012, 15:20
koszt nowych 85mm 1.4 + 30mm 2.0 + 16mm 2.4 to 2600zł, w najtanszej opcji. Dorzucimy jeszcze 60mm macro, lub 20mm 2.8 + 45mm 1.8 i mamy rownowartosc nikkora 85mm 1.4 - gorszego optycznie od tego samsungowego.
tak...
Ja wkręcam obiektywy w aparat. Nie śmiałbym porównywać obiektywów, których nie da się użyć z jedną ścianką. Zwykłem więc traktować takie oceny jako lekceważenie o szopenie.
wyrwiflak
22-10-2012, 12:48
koszt nowych 85mm 1.4 + 30mm 2.0 + 16mm 2.4 to 2600zł, w najtanszej opcji. Dorzucimy jeszcze 60mm macro, lub 20mm 2.8 + 45mm 1.8 i mamy rownowartosc nikkora 85mm 1.4 - gorszego optycznie od tego samsungowego.
tak...
Nowych serwisówek? Nie wiem jak to jest u samsunga ale czy nie jest tak że normalnie na dawców części idą obiektywy które nie przeszły jakichś testów jakościowych? Ja rozumiem że to może być wada kompletnie niewykrywalna przez "jakiś" czas użytkowania ale hurra optymizm bym ograniczył
hellbike
22-10-2012, 13:53
Nowych serwisówek? Nie wiem jak to jest u samsunga ale czy nie jest tak że normalnie na dawców części idą obiektywy które nie przeszły jakichś testów jakościowych? Ja rozumiem że to może być wada kompletnie niewykrywalna przez "jakiś" czas użytkowania ale hurra optymizm bym ograniczył
chodza takie plotki, ale opieraja sie one wylacznie na takich postach jak ten, tzn "skoro tak tanio, to pewnie sa wadliwe".
wyrwiflak
22-10-2012, 13:59
chodza takie plotki, ale opieraja sie one wylacznie na takich postach jak ten, tzn "skoro tak tanio, to pewnie sa wadliwe".
Opierają się na stwierdzeniu że to serwisówki a nie że są wadliwe.
A wiesz, to dziwne, wszystkie moje obiektywy NX mają silnik. Może mam jakieś upgradowane wersje? :razz: A tak na poważnie - co do głośności - faktycznie podczas nagrywania filmików słychać dźwięk silnika w obiektywie, ale dotyczy to tylko stałek bez IF (np. NX30). Silnik w zoomach i stałkach z IF (np. w NX18-55, NX50-200, NX85) jest niesłyszalny. Inna rzecz, że filmuję bez AF, bo ten w NX-ach to pomyłka. Nie jestem wymagający, ale AF-C naprawdę bardziej przeszkadza niż pomaga.
(...)
No fakt z tym brakiem silnika to dałem do pieca. Zawierzyłem jakiejś stronie (zamiast spojrzeć na bagnet) i powiązałem z tym bzyczeniem w filmach. Co do AF-C to w Sony jest bardzo wygodny, a skoro u Sama jest inaczej to wada głośności AF się wyeliminowała.
Benek-Piast
22-10-2012, 16:58
Sądząc po wielu testach (m.in. photozone.de) NX85 to naprawdę bardzo dobre optycznie szkło. I jeśli chodzi o dawany obrazek w niczym nie jest gorsze od topowych 85/1.4 Zeissa, Nikona, Canona. Nówkę z gwarancją naprawdę można w Polsce kupić za mniej niż 2000 zł. Ma co prawdę ten Szajsung kilka wad - brak stabilizacji, wolny AF, sporą masę, brak uszczelnień, niemetalową obudowę (choć naprawdę solidną). W ogólnym rozrachunku nie zmienia to chyba jednak faktu, że jeśli chodzi o kategorię jakość / cena (POLSKA cena) Samsung NX85 jest miszczem... :)
Ja się do niego przymierzam po raz drugi. Raz już je kupiłem, ale było optycznie felerne więc wróciło do sprzedawcy.
Ma co prawdę ten Szajsung kilka wad - brak stabilizacji..
Czy coś przegapiłem czy jest jakaś systemowa 85tka 1.4 (1.8) ze stabilizacją, bo skoro nie to co to za wada u Samsunga?
hellbike
22-10-2012, 17:35
Sądząc po wielu testach (m.in. photozone.de) NX85 to naprawdę bardzo dobre optycznie szkło. I jeśli chodzi o dawany obrazek w niczym nie jest gorsze od topowych 85/1.4 Zeissa, Nikona, Canona. Nówkę z gwarancją naprawdę można w Polsce kupić za mniej niż 2000 zł. Ma co prawdę ten Szajsung kilka wad - brak stabilizacji, wolny AF, sporą masę, brak uszczelnień, niemetalową obudowę (choć naprawdę solidną). W ogólnym rozrachunku nie zmienia to chyba jednak faktu, że jeśli chodzi o kategorię jakość / cena (POLSKA cena) Samsung NX85 jest miszczem... :)
Ja się do niego przymierzam po raz drugi. Raz już je kupiłem, ale było optycznie felerne więc wróciło do sprzedawcy.
felerne optycznie? mozesz cos wiecej napisac?
Benek-Piast
22-10-2012, 19:27
felerne optycznie? mozesz cos wiecej napisac?
Tutaj szczegóły.
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=40812&postdays=0&postorder=asc&start=160
hellbike
25-10-2012, 19:00
kilka pstrykow z nx10 + 85mm/30mm
http://dailyhellbike.blogspot.com/
hellbike
01-11-2012, 13:53
Nie mam ochoty pisac dokladnego reviewu, skoro jest to aparat 2-3 razy tanszy od topowego modelu samsunga, napisze wiec jedynie kilka pewnych spostrzezen.
Aparat ma kilka mniej lub bardziej irytujacych wad wynikajacych glownie z oprogramowania.
Obiektywy (wszystkie oprocz 30mm) wyposazone sa w przycisk i-function - dzieki ktoremu za pomoca pokretla na obiektywie mozemy zmieniac wybrany przez nas parametr - a wiec teoretycznie funkcja jak u fuji, tylko ze lepsza - poniewaz nie musimy sie ograniczac jedynie do zmiany przyslony. W praktyce jednak funkcja jest zupelnie bezuzyteczna dla serii pol-profesjonalnych aparatow. Kiedy nacisniemy i-function, pokretlo na aparacie traci swa pierwotna funkcje i sluzy jedynie do zmiany parametru, ktory bedziemy zmieniac za pomoca pokretla na obiektywie. A wiec pomimo tego, ze niby mamy 2 pokretla - jednoczesnie da sie uzywac tylko jednego. Niestety, funkcja ta jest dostosowana do modeli typu nx200 i pozostaje miec nadzieje, ze samsung poprawi to w przyszlosci.
Kolejna wada to wspolpraca aparatu z lampami blyskowymi. w nx10 obraz w wizjerze zawsze odzwierciedla parametry ustawione na aparacie - wiec kiedy chcemy korzystac z lampy blyskowej i zmniejszamy parametry ekspozycji w paracie - w wizjerze zobaczymy ciemny lub zupelnie czarny obraz. sytuacje raduje nieco fakt, ze obraz rozjasnia sie w momencie ustawiania ostrosci przez autofocus. Blad ten zostal poprawiony w nx11 oraz nx20.
Kolejny problem to poglad zdjecia. Jest on wyswietlany zarowno w wizjerze jak i na ekranie (zaleznie od tego, co jest aktywne) - co dla osob zainteresowanych reportazem zupelnie dyskfalifikuje ta funkcje. Powinna byc mozliwosc wybrania, aby podglad byl wyswietlany tylko na ekranie - dzieki czemu mozemy kontynuowac zdjecia korzystajac z wizjera, lub przelaczyc sie na ekran aby obejrzec ostatnie zdjecie.
problem nr 4 - Po zrobieniu kilku-kilkunastu zdjec seryjnych aparat przestaje pozwalac na zrobienie zdjecia. Ponadto po zrobieniu nawet 1 zdjecia nie da sie odrazu wejsc w przegladarke zdjec aby je podejrzec - dostaniemy ok 1-3 sekundowy komunikat "przetwarzanie" - co w polaczeniu z wada nr.3 jest mocno irytujace.
Wizjer jest daleki idealnego - majac lustrzanke wlasciwie nigdy nie korzystalem z normalnego ekranu, natomiast tutaj korzystam z wizjera tylko wtedy, kiedy jest to konieczne (np. przy streecie) - przy przykladaniu go do oka na kilka sekund jego srednia jakosc nie robi wiekszej roznicy.
Plusem w porownaniu do e-pl1 jest responsywnosc - aparat robi zdjecie w momencie nacisniecia spustu migawki, a nie tak jak przy e-pl1 chwile po.
Minimalne iso to 100 oraz minimalny czas otwarcia migawi to 1/4000s, co przyda sie pewnie w szczegolnosci z 85mm 1.4
Jesli chodzi o obiektywy, to kazdy widzi, jaka jest oferta - imo najlepsza ze wszystkich systemow bezlusterkowych, ale tutaj kazdy potrzebuje czegos innego.
Jesli chodzi o zdjecia robione przez nx10 w polaczeniu ze stalkami - moza zobaczyc je tutaj: http://dailyhellbike.blogspot.com
Pomimo wszystkich tych wad - biorac pod uwage to, ze uzywanego nx10 mozna kupic za 850zl - jest to na prawde rewelacyjny wybor.
Nie wydaje mi sie, zeby system odstawal czymkolwiek od konkurencji - a biorac pod uwage cene obiektywow w polsce ciezko oprzec sie wrazeniu, ze wybor aparatu wcale nie jest dla nas racjonalna decyzja. To raczej kult, w ktorym podazamy za tym, ktorego strategia reklamy najbardziej do nas przemawia, bedac gotowym wydac kilka razy wiecej pieniedzy za sprzet o zblizonej jakoscii. Ot, taka forma religii.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.