PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D50 - czy to dobry pomysł ?!



Rafal Zajko
28-06-2005, 16:54
Witam Państwa

Chodzi mi po głowie, nawet bardzo mocno, aparat Nikon D50
Do tej pory bawiłem sie troszeczke lustrzankami analogowymi ( tak sie chyba ładnie mówi)
Minolty i Pentaxa ale filmy ich wywoływanie odchodzi w przeszłośc
Chciałbym dowiedzieć sie, czy mój pomysł jet wytworem mody i marketingu, czy jest to sprzęcik, który przyniesie trochę satysfakcji.
W grafikę komputerową nie bawiłem sie jeszcze i bardziej mi zależy na pstrykaniu i uzyskiwaniu efektu bez retuszy, aczkolwiek może kiedyś
Każda opinia jest bardzo interesująca i czym więcej tym lepiej

Irvine
28-06-2005, 18:09
D50 ma poprawiony czy moze dodany postprocessing wiec zdjecia prosto z aparatu beda ciut lepsze.
A samo poprawianie zdjec to tez jest zabawa i chociaz na poczatku dosc frustrujaca to w miare poznawania programu coraz bardziej wciagajaca. A jak juz zaczynasz poznawac wiecej tajnikow Adobe czy podobnych to zaczynasz dostrzegac te zdjecia ktore sa w zasadzie zupelnie zmienione w PP i te ktore niewiele.

Z drugiej strony zakladajac ze nie bedziesz sie bawil w edytowanie to i taki aparat ci niezbyt potrzebny bo po co Ci 6 megapiksli? Zdjecie w formacie A4 wyjdzie i z 3 a do pocztowek wystarcza 2 w nadmiarze. Moze lepiej rozejrzyj sie co oferuja Coolpixy?

Rafal Zajko
28-06-2005, 18:51
Ale nie chcę odpuścić sobie kombinacji i zabawy z robieniem zdjęć. Czas, przeslona itd. bo jest to Mega Fajne.
Wiem, że D50 ma chwalone programy tematyczne, ale bardziej sa one potrzebne mi do weryfikacji własnych wykminek.
Dobór obiektywu, może dwóch to kolejna sprawa. Bo już tutaj znalazłem informację, że tzw. kity to wcale nie najlepszy pomysł.
Co prawda D50 jest gdzieś tam porównywana z D70, ale jest czymś całkiem nowym.
Taki np. Canon 350 (nie wiem czy mozna tu takie tematy poruszać)jest juz trochę na rynku i opini o nim można znaleźć zdecydowanie więcej. Więc nawijajcie, proszę.

Irvine
28-06-2005, 18:56
Nie ma dymu bez ognia: nie ma DSLR bez postprocessingu.

Jesli chcesz bawic sie jakimkolwiek DSLA to musisz rowniez w chocby w minimalnym stopniu poznac PP.

sinner
28-06-2005, 18:59
przy obecnych cenach to bym sie nawet nie zastanawial D70 z kitem, ktory jest calkiem dobry 8)

Rafal Zajko
28-06-2005, 19:13
D70 jest lepsza, szybsza, tańsza czy ...
Pewnie to błąd ale nie brałem takiej opcji pod uwagę. Prędzej D70S, ale to juz inne pieniądze

Raff
28-06-2005, 20:19
D70 jest lepsza, szybsza, tańsza czy ...
Pewnie to błąd ale nie brałem takiej opcji pod uwagę. Prędzej D70S, ale to juz inne pieniądze

O D70s mozesz poczytac na forum chyba wystarczajaco duzo zeby wybrac D70 ;) No chyba ze jestes uzalezniony od wezyka spustowego...

Kwiatus
28-06-2005, 20:47
O D70s mozesz poczytac na forum chyba wystarczajaco duzo zeby wybrac D70 ;) No chyba ze jestes uzalezniony od wezyka spustowego...

Przepraszam że się wtrącę ale róźnic jest jeszcze kilka, są one kosmetyczne i w codziennej pracy z aparatem nic nie znaczące, ale są ludzie (tacy jak ja na przykład ;) ) dla których takie drobne szczegóły mają znaczenie (mam tu na myśli czarny spust migawki i o 0.2 " większy wyświetlacz no i wejście na wężyk którego pewnie nigdy nie użyję ;), acha i chyba lepsza bateria z tego co pamiętam).

To moim zdaniem indywidualna sprawa każdego potencjalnego klienta, jeśli ktoś chce dopłacić kilkaset złotych za takie drobiazgi to jego sprawa, moim skromnym zdaniem oczywiście...

Rafal Zajko
28-06-2005, 21:09
Czyli pewne drobiazgi są. Ok dziękuję
Lepsza opcja obiektywów polega n aich jasności, czy na czyms jeszcze.
Aha z tego co udało się mi znaleźć to w obydwu aparatach sa różne karty pamięci do zapisu.
Jeżeli sie mylę proszę o sprostowanie.
Jak jest z tą opowieścią, że w D70 warto mieć gwarancję oczywiście PL, bo... jeszcze nie wiem o co o tym myśleć

Czornyj
28-06-2005, 21:25
[quote=Raff]Przepraszam że się wtrącę ale róźnic jest jeszcze kilka, są one kosmetyczne i w codziennej pracy z aparatem nic nie znaczące, ale są ludzie (tacy jak ja na przykład ;) ) dla których takie drobne szczegóły mają znaczenie (mam tu na myśli czarny spust migawki i o 0.2 " większy wyświetlacz no i wejście na wężyk którego pewnie nigdy nie użyję ;), acha i chyba lepsza bateria z tego co pamiętam).
Zapomniałeś wspomnieć o nowym, skopanym firmware'rze, dzieki któremu nieostre zdjecia wychodzą....

Rafal Zajko
28-06-2005, 21:59
No dobra
Temat miał sie rozbijac o D50
Nie rozumiem dlaczego zawracamy ku 70 i dyskusja zaczyna przypominać obalanie nieswojej argumentacji.
Czyżby D50 może miec jakieś niespodzianki ?!
Zamieniam sie w słuch

Czornyj
28-06-2005, 22:01
Nikt tu raczej tego usrojstwa w łapkach nie miał - sami desiedemdziesiątkarze głównie tu siedzą, ale pewnie ktuś sie pojawi, bo kilku "filmowców" miało wielką oskome na ten korpusik... Tylko cena musi znormalnieć, bo narazie to taniej wychodzi D70...

Kwiatus
28-06-2005, 22:27
Zapomniałeś wspomnieć o nowym, skopanym firmware'rze, dzieki któremu nieostre zdjecia wychodzą....


Jeszcze tylko słówko o D70s z mojej strony i już nie zaśmiecam wątku o D50:

być może coś jest na rzeczy ale żeby odrazu twierdzić że zdjęcia nieostre... hmm, myślę że to przesadne stwierdzenie, może się mylę.

Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie (jeśli faktycznie problem istnieje) żeby Nikon wypuścił update firmware'u poprawiający rzekomą nieostrość (szczerze powiedziawszy widziałem zdjęcia testowe w tych samych warunkach i tym samym obiektywem z D70 i D70S i różnicy w ostrości nie zauważyłem). To tyle, moja morda jest już w kuble :wink: (oczywiście jeśli chodzi o D70S w tym temacie).

maroo
28-06-2005, 22:42
Przyznam, że ja nie mam problemów z ostrością na nowym firmware.

Z D50 jest ten problem, że nikt z nas go jeszcze nie miał w ręku.
Trudno coś mądrego powiedzieć bazując na informacjach prasowych.

Kup.
Będziesz pierwszy i mam nadzieję, że podzielisz się wiedzą. :D

chrup
28-06-2005, 23:55
A ja nie mam kłopotów z ostrością na D70s!

trigger
29-06-2005, 00:44
Moim zdaniem może i D50 to dobry pomysł, ale za jakieś 2, 3 miesiące chyba, aż się trochę "przetestuje" no i cena spadnie, bo raczej powinna trochę spaść. Na chwilę obecną to najrozsądniej kupić D70 z kitem plus 70-300G.

krzysztofisko
29-06-2005, 00:50
Bo z ostrością jako taką nie ma problemów. zdjęcia śa jedynie nieco bardziej miekkie no i WB jest kodowany.

[ Dodano: 29 Czerwiec 2005, 00:52 ]
A za to słynna "mora" jast zdecydowanie mniejsza. A swoją droga ciekawe jak ze zdjęciami IR bedzie w D70s ?? Jeśli jest inny filtr to może być klapa. Póki co najlepszą opcją cenowo - możliwościowo-jakościową jest D70.

Czacha
29-06-2005, 15:04
Z D50 jest ten problem, że nikt z nas go jeszcze nie miał w ręku.
Trudno coś mądrego powiedzieć bazując na informacjach prasowych.

jak nie jak tak? ;) tylko czasow na testy nie mam, bo w pracy.. pracowac musze ;)

co20574
30-06-2005, 12:48
Aby nie przedłużać, spójrz na to porównanie D50 ver. D70 (różne ujęcia na tych samych obiektywach, niektóre na 18-55 inne na 18-70): http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2005/06/06/1651.html

D50 wydaje się jak najbardziej godna polecenia ze względu na poprawiony pomiar światła, co jest bardzo ważne dla początkującego użytkownika lustrzanki. W D70 bez korekty ekspozycji zdjęcia wychodzą niedoświetlone.

Za miesiąc, czy dwa cena korpusu spadnie do akceptowalnego poziomu 2.200-2.500 PLN. Pozostaje dokupienie kitoobiektywu od D70 i śmigasz (ten kit z D50 strasznie aberruje).

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Wciąż czekamy na obszerne D50 review. Może ktoś zamieści croopy??

Pozdrawiam.

bonnum
01-07-2005, 02:43
Ja też chętnie zobaczyłbym porównanie D50 z D70 na tym samym szkle 17-70.
Na cyberfoto ma takie lada dzień się pojawić..

imat
04-07-2005, 18:53
Dzień torby :)
...sam bylem w sytuacji czy D50 kupić nie kupić - sprzedalem analoga F65 i pojechalem z zamiarem D70 lub D50 lub E300 Olek - te dwa ostanie z dwoma obiektywami...
Po drodze stwierdzielem, ze wystarczy mi D50 lub E300 - D70 bedzie z jednym obiektem i napewno długo nie kupie tele....
...podeszłem z przywiązania, przyzwyczajenia i doswiadczenia z marką do lady i poprosilem o D50 kilka macanek body :) potem D70 tak by jeszcze raz pomacać - może do mnie przemówi, nastepnie poprosilem o Olka E 300 tak samo go wymacalem na maxa :) pstrykniecia kilku fotek - bawilem sie dobre 20 minut aparatami - Pan sprzedawca byl bardzo wyrozumiały - juz postanowilem D50 lub E 300 = no i powiem Wam, że E300 do mnie zaczyna gadać :) normalnie przemówił - chwile zastanowilem sie jeszcze nad drogim systemem olka ale mimo to E 300 zrobil na mnie piorunujace wrażenie - naprawde zakochalem sie w tej kanciatej skrzynce i naprawde zetkniecie dłoni z D50 i E 300 bez porownania naprawde nie patrzac na to ze jeden jest nikon a drugi olek - firma nie miala znaczenia gdy zdalem sobie sprawe, ze lepiej mi lezy E300 i obsługa /krótko bo krótko ale mialem kontakt macany z obiema lustrzankami/ intuicyjna - nie znalem wczesniej olkow - jestem pod wrażeniem... wiec krótko - masz dylemat miedzy D50 i D70 wez napewno D70 jesli masz kase, jesli nie polecam E 300 z dwoma obiektami kupisz za 3500 zł + karta i radosc nie z tej ziemi...

Pozdrawiam z całym szacunkiem dla Nikona z którym obcowalem od zawsze ale rzeczywistosc jest inna - sympatia zostaje, a foty strzelam teraz za posrednictwem Olka ...

...w sumie nie ważne jaki bym miał sprzet - ważne kto i jak robi...

gALL
04-07-2005, 18:58
D50 wydaje się jak najbardziej godna polecenia ze względu na poprawiony pomiar światła, co jest bardzo ważne dla początkującego użytkownika lustrzanki. W D70 bez korekty ekspozycji zdjęcia wychodzą niedoświetlone.

Mitologizujesz albo mierzysz tylko matryca.

Uwielbiam ten mit.

imat
04-07-2005, 19:00
...jesli matryca była by tym co mnie sklania do kupna aparatu - napewno nie zamienilbym cyfry na analoga - te 8 pix sa niczym w porownaiu z kliszą

Leon13th
05-07-2005, 00:01
Moje pierwsze chwile z D50 : nie brać,za mały i gdzieś zagubiło drugie koło,jak dla mnie prawdziwy konkurent dla 300D,a D70 to konkurent 350.Tak w ogóle to po co skracali obiektyw do 50mm :?: A ta cena,to już wole D70 (za szkiełka podziękuje,mam swoje)

qooba
05-07-2005, 01:10
Za mały? chyba nie...
Wydaje mi się, że trzymałem go wygodniej niż F70 z gripem - ALF, uwierzysz???? ;-)
A co do braku drugiego kółka to mi taki problem nie jest znany. I tak mam jedno, więc dla mnie lepiej ;-) Co mnie uderzyło, to mikroskopijny wizjer....
Lustro na pewno wali ciszej niz F70, AF jest szybszy (podpinałem moje szkiełka)
Na pewno jest na mojej liście na pozycji nr 2 za D70, ale tylko ze względu na cenę. Jeśli spadnie znacząco, to chyba się skuszę. Pamiętam czasy, kiedy D70 z kitem kosztował grubo ponad 6tys... a teraz??? Podobnie będzie z D50.
Zresztą już i tak postanowiłem, że kiedyś w moje ręce wpadnie D2h :mrgreen:

pozdrawiam, kuba

krzysztof jot
05-07-2005, 02:32
że podzielisz się wiedzą.
troche wiedzy testowej... http://www.e-fotografija.com/artman/publish/article_697.shtml

Michal_C
05-07-2005, 08:39
Witam, na vortalu FOTOPOLIS ukazał się w końcu test D50. Można zaczerpnąć garść informacji. Mam wrażenie, że recenzent powstrzymał się od entuzjazmu i starał się być obiektywny. Zgadazm się z innymi że na dzień dzisiejszy cena D50 jest za wysoka w porównaniu do tego jak spadła cena D70. Ale za 2-3 miesiące jeśli spadnie to jest to b.dobry wybór.
pozdrawiam

sinner
05-07-2005, 13:17
Cena D70 była na początku wywalona rzeczywiście ogromna ale taki był czas i popyt na ten aparat , podejżewam że raczej przy D50 cena jest już skalkulowana na bardziej rzeczywistą i nie spadnie przynajmniej przez dłuższy czas min do gwiazdki ...

pn
07-07-2005, 10:06
Przepraszam że się wtrącę ale róźnic jest jeszcze kilka, są one kosmetyczne i w codziennej pracy z aparatem nic nie znaczące, ale są ludzie (tacy jak ja na przykład ;) ) dla których takie drobne szczegóły mają znaczenie (mam tu na myśli czarny spust migawki i o 0.2 " większy wyświetlacz no i wejście na wężyk którego pewnie nigdy nie użyję ;), acha i chyba lepsza bateria z tego co pamiętam).

To moim zdaniem indywidualna sprawa każdego potencjalnego klienta, jeśli ktoś chce dopłacić kilkaset złotych za takie drobiazgi to jego sprawa, moim skromnym zdaniem oczywiście...

W D70s wbudowana lampa blyskowa pokrywa pelen obszar przy ogniskowej 18mm, a w D70 masz przy tej ogniskowej sliczne czarne polkole na dole zdjecia.

radoslavv
07-07-2005, 12:36
Wszyscy biadolą na cenę, a przecież obecnie u grossmana body d50 kosztuje 2580, myślicie, że to zła cena za to body???????

MzMarcin
07-07-2005, 12:44
"W D70s wbudowana lampa blyskowa pokrywa pelen obszar przy ogniskowej 18mm, a w D70 masz przy tej ogniskowej sliczne czarne polkole na dole zdjecia."

Co za głupoty opowiadasz! miałeś styczność z tym aparatem? u mnie jest pelne pokrycje 27mm(tylko trzeba zdjąć osłonę z obiektywu) :)

pn
07-07-2005, 13:00
"W D70s wbudowana lampa blyskowa pokrywa pelen obszar przy ogniskowej 18mm, a w D70 masz przy tej ogniskowej sliczne czarne polkole na dole zdjecia."

Co za głupoty opowiadasz! miałeś styczność z tym aparatem? u mnie jest pelne pokrycje 27mm(tylko trzeba zdjąć osłonę z obiektywu) :)

Hmm, mam ten aparat z obiektywem DX 18-70 od tygodnia i po pierwszym uzyciu lampy przy ogniskowej 18mm bardzo sie zdziwilem...

Odpowiedz dostalem w aktualnym, czerwcowym "Foto-Magazin", gdzie jak byk stoi D70 - od 18mm, D70s od 20mm...

MzMarcin
07-07-2005, 13:28
U mnie też jest wielka czarna plama z dołu kadru, ale wystarczy że zdejmę osłonę z obiektywu i wszystko jest super naswietlone z dołu.

pn
07-07-2005, 13:32
U mnie też jest wielka czarna plama z dołu kadru, ale wystarczy że zdejmę osłonę z obiektywu i wszystko jest super naswietlone z dołu.

OK, zaraz probuje, dzieki za info.

Dla wszystkich - tabelaryczne porownanie aparatow D70, D70s i D50 (na koncu strony):

Porownanie D70 vs. D70s vs. D50 (http://www.dpreview.com/news/0504/05042003nikond70s.asp)

[ Dodano: Czw 07 Lip, 2005 ]
Sprobowalem. Zdjalem oslone. Przy ogniskowej 18mm sa "sliczne" czarne mgielki na lewej krawedzi zdjecia. Przy ogniskowej 24mm wszystko jest ok.

A tutaj przyklady:

Ogniskowa 18mm:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/5107/dsc00032xb.jpg)


Ogniskowa 24mm:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/4734/dsc00052sb.jpg)