PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa NATIONAL



Fludi
05-10-2012, 13:21
Mam pytanie czy starych lamp, które nigdyś były do Zenit'ów można w jakikolwiek sposób używać z nowymi aparatami?

matomi
05-10-2012, 13:52
Można, za pomocą fotoceli na przykład.

Kupujesz fotocelkę za ~30zł, wsuwasz w nią lampę, montujesz zestaw na statywie, albo strzelasz z ręki.
Wyzwalasz to lampą wbudowaną w trybie M.

GonzoG
05-10-2012, 14:52
Z tego co pamiętam, to lampy National'a mają ok 100 V na stopce. Tak więc można je bez problemów używać również w stopce aparatu.
Mi przynajmniej się z D60 nic nie stało.

Fludi
05-10-2012, 14:58
Może i napięcie jest ok, ale i tak nie chcę jej używać ze stopki aparatu, tylko jako zdalną (o ile się da). Takie coś da radę? http://www.fotoellite.pl/index.php?products=product&prod_id=90

matomi
05-10-2012, 15:08
To chyba na kabelek, a bez kabelka mam takie coś: klik (http://jabbafoto.pl/opis/1401109/fotocela-fu-yk3-na-goraca-stopke-z-mocowaniem-statywowym.html)

Fludi
05-10-2012, 15:09
No lampa jak ... większość ma stopkę ;) ale z tego co pamiętam, to tam chyba styków nie ma i jest jeszcze taki właśnie kabelek synchronizacyjny.

matomi
05-10-2012, 15:16
No to jak lampa nie ma żadnego bolca na stopce, to raczej tym co podałem jej nie wyzwolisz. A przez kabelek pc to nie będzie to samo, co byś ją przez sanki aparatu wyzwalał? Żeby nie było niespodzianki jakiejś...

GonzoG
05-10-2012, 17:24
No to jak lampa nie ma żadnego bolca na stopce, to raczej tym co podałem jej nie wyzwolisz. A przez kabelek pc to nie będzie to samo, co byś ją przez sanki aparatu wyzwalał? Żeby nie było niespodzianki jakiejś...

Tylko bardzo stare Nationale nie mają styku w stopce - powinien być tylko jeden od spodu i jeden/dwa na bokach stopki.
Co do wyzwalania fotocelą - taka, która dobrze współpracuje z lampą TTL kosztuje ok 70-100 zł. Te tanie wyzwalane są pierwszym błyskiem (przy TTL jest to przedbłysk) i przy manualnej pracy lampy w aparacie/sankach działają idealnie, natomiast przy TTL jest już znacznie gorzej - fotocela taka nie rozpoznaj typu błysku i można jedynie ustawić pokrętłem czas opóźnienia wyzwolenia lampy - o ile jest w ogóle taka opcja.

Dodatkowo używanie lampy, która zawsze wali pełną mocą ( tryb auto, o ile ma, się nie sprawdza przy zdalnym błyskaniu) jest dość niewygodne.

Fludi
05-10-2012, 18:09
Dokładnie jest to lampa NATIONAL PE-2002, która ma od dołu taką jakby czerwoną zaślepkę, po bokach w rowkach na szynę stopki tak jakby 2 styki i kabelek do synchronizacji.
To jaką konkretnie fotocelę polecicie mi, mógłbym już wydać nawet trochę więcej, żeby współpracowała dobrze z TTL.

matomi
05-10-2012, 18:22
Nie wiem czy jest w ogóle taka możliwość, żeby taka stara lampa dogadywała się dobrze w TTL. Nie wydaje mi się. Ale poczekamy, może ktoś mądrzejszy się wypowie.
Z tego co widziałem w sieci na obrazkach, to lampa ma na stopce od spodu styk i taka zwykła fotocelka Ci ją powinna wyzwolić, ale tu nie ma mowy o TTL. Będzie błyskać pełną mocą, musiałbyś popróbować :)

GonzoG
05-10-2012, 22:03
Nie ma najmniejszych szans na TTL. Ta lampa jest starsza niż TTL w Nikonie.

1) na dole powinien być jeden styk, a te dwa po bokach, to drugi.
2) liczba przewodnia do 20m dla ISO 100, ale aktualnie może być już mniej
3) w trybie auto, max zasięg lampy to 3.5m i jesteś "zmuszony" używać jednej wartości przesłony dla danego ISO. maxISO to 800. Przesłonę dla trybu auto ustalasz na podstawie tego pokrętła na boku - ustawiasz ISO, a w aparacie ustawiasz taką wartość przesłony jaka wychodzi przy tym czerwonym polu z odległością 3.5m.
Ustawiając niższą wartość przesłony, można zwiększyć zasięg lampy, ale pod warunkiem robienia zdjęć na większą odległość, bo inaczej prześwietlisz zdjęcia.
Tryb auto nie nadaje się do błyskania zdalnego.

Lampy możesz spokojnie używać z większością aparatów Nikona - napięcie na stopce w lampach National to na 100% nie więcej jak 100 V.

Co do pracy zdalnej z inna lampą z TTL - w miarę sprawnie działająca fotocela kosztuj ok 90zł, gdzie nowa lampa z pracą zdalną w dwóch trybach (z przedbłyskiem i bez) o LP 38m i z manualnym ustawieniem mocy kosztuje 200 zł - Yongnuo YN-460II - dodatkowo lampa ma odchylaną głowicę, dyfuzor i odbłyśnik... Więc chyba lepiej kupić lepszą lampę, niż samą fotocelę do zabytku muzealnego

Fludi
06-10-2012, 09:21
O, wielkie dzięki takiej właśnie odpowiedzi potrzebowałem ;)
Co prawda u mnie na dole nie ma żadnego styku, jest tam otworek, a w środku jest jakaś czerwona zaślepka.

Tak może jako 2 słowa wyjaśnienia, ja tej lampy chciałem używać jako dodatkowej zdalnej do SB-700, jeśli byłaby możliwość zaadaptowania jej za te ~50zł. Fotografuję tylko hobbistycznie dla siebie, w związku z czym nie potrzebuję kilku lamp błyskowych, ale jakbym miał drugą za grosze, to mógłbym sobie coś próbować eksperymentować ;)

matomi
06-10-2012, 10:04
Fludi, ja mam taką fotocelkę, jakbyś chciał spróbować czy to zadziała, to możemy się jakoś ustawić. Daleko masz do Śródmieścia? :)

Fludi
06-10-2012, 10:15
No niby z PLN daleko nie jest, ale za bardzo czasowy nie jestem dzisiaj ;)
Jak tylko znajdę chwilę, to mogę się odezwać i gdyby Tobie pasowało to byśmy się jakoś ustawili :>

matomi
06-10-2012, 10:42
Nie ma problemu, w takim razie daj znać na PW kiedy Ci pasuje, to coś wymyślimy. Pzdr :)

GonzoG
06-10-2012, 10:56
Skoro nie masz styku na dole, to ktoś go usunął. Masz dwa wyjścia:
1) rozebrać stopkę i zrobić styk
2) znaleźć fotocelę, która będzie miała gniazdo pod kabel do lampy. Tak czy owak 50 zł ci na sprawnie pracującą fotocelę nie starczy - najtańsza, która jest pewna:
http://allegro.pl/fotocela-do-lamp-reporterskich-dcs-2-od-fripers-i2683743783.html

Wszystkie inne są pasywne i zawsze działają na pierwszy błysk.

Ogryzek
06-10-2012, 14:11
jeśli chcesz używać lampy z własną automatyką do błyskania zdalnego to odpuść sobie tego śmiecia National'a a kup na allegro najtańszą lampę tyrystorową z obrotowym palnikiem. Aby nie było przekłamań od innych źródeł światła pamiętaj o tym aby lampę otworem z czujnikiem ustawiać na obiekt a palnik wtedy jak chcesz. Byleby inne lampy nie wchodziły ze światłem bezpośrednim w zakres działania czujnika lampy tyrystorowej.


Coś takiego sobie kup http://allegro.pl/lampa-blyskowa-presenta-380bvc-i2665893806.html i do tej lampy fotocelę.