PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka powinna być rodzielczość do wydruku 300cm x 100cm



Radosso
01-10-2012, 13:29
Cześć
Będę drukował na płycie PCW spienionym o rozmiarach z tytułu wątku zdjęcie które będzie przykręcone do ściany w biurze. Przeszukuję sobie http://www.pixmac.pl/ i znalazłem np taki zdjęcie http://www.pixmac.pl/zdjecie/aerial+view+of+prague/000077072991 maksymalna możliwa rozdzielczość to 3888 x 2592px, 10.1 Mpix, JPG zastanawiam się czy przy takiej rozdz, wystarczy by jakość była dobra na tym plexi. Oczywiste jest, że dotnę zdjęcie do panoramy żeby weszła w proporcje boków.

Dziękuję za pomoc.

Czornyj
01-10-2012, 13:40
Jeśli nikt nie podejdzie do tego wydruku bliżej niż na 2-3m to wystarczy. Już z 1-2 metrów będzie widać kaszanę. Gdyby chcieć to zrobić w znośnej jakości, to zdjęcie powinno mieć ze 100MPix (po przycięciu do formatu 3:1).

Radosso
01-10-2012, 16:12
nie chcę przycinać zdjęcia do 3:1, wywale po porostu 2/3 z góry i dołu... skąd mogę wsiąść zdjęcie podobne aby spełniło te wymagania?

Czornyj
01-10-2012, 16:33
Najlepiej machnij panoramę łącząc z 10 pionowych kadrów. Wydrukowałem panoramę 9x1m z 14-u poziomych ujęć 12MPix, ale jakościowo też nie robiła szału i później żałowałem, trzasnąłem serii pionowo.

Radosso
02-10-2012, 17:20
nie no skąd... nie ma na to czasu i nerwów. Chce to kupić i wysłać do drukarni...

a co Ty na to? (korespondencja z drukarnią)...

Witam,

zdjęcie *3888 x 2592px, 10.1 Mpix, JPG jest wystarczaj*ące, aczkolwiek
gdyby było większe to by była lepsza jakość.

**


-- Treść oryginalnej wiadomości --
Temat: Fwd: rozmiar zdjęcia a rozdzielczość
Data: Tue, 02 Oct 2012 15:52:45 +0200
Nadawca:
Adresat:






-- Treść oryginalnej wiadomości --
Temat: rozmiar zdjęcia a rozdzielczość
Data: Mon, 1 Oct 2012 16:26:02 +0200 (CEST)




w nawiązaniu do rozmwy telefonicznej

http://www.pixmac.pl/zdjecie/aerial+view+of+prague/000077072991

potrzebuję wydrukować to zdjęcie w rozmiarze 300cm X 100cm na pcw
spienionym. Czy największa z dostepnych rozdzielczości wystarczy?

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.


www.tyskiecn.pl (http://www.tyskiecn.pl)

RobertMiernik
02-10-2012, 18:36
Pewnie, że jest wystarczające, bo wszystko zależy od odległości, z której będzie oglądane, billboard oglądany z 50 metrów może mieć jeszcze mniejszą rozdzielczość i też będzie ok.

Zresztą w zdanie Czornyja w tym zakresie wątpić nie wypada...

tomtytus
04-10-2012, 14:48
Papier przyjmie wszystko...a jak to będzie wyglądało to inna sprawa.
Nigdy nie drukowałem dużych formatów, ale wydaje mi się, że trzeba brać pod uwagę rozdzielczość 100dpi...a przy tej rozdzielczości z obrazka 3888x2592 dostaniesz obraz o wielkości około 100x65cm...

Radosso
07-10-2012, 21:14
nie rozumiem działania rozdzielczości dpi. Polecają mi 72 ale nie wiem jakie to ma odniesienie do jakości itp. maksymalne dostępne rozmiary zdjęcia to 17megapikseli

wer
07-10-2012, 21:35
DPI to liczba punktów na cal. Jeśli masz DPI 72, to z pliku 144x144 piksele uzyskasz wydruk 5x5cm. Przy wydruku 300x100 cm musisz dać plik:

(300/2.54)*72=8504x2835.

Czyli tak naprawdę kłania się albo sklejanie panoramy albo zdjęcie ze średniego formatu. Nawet D800 nie ogarnie takiej rozdzielczości w poziomie za jednym rzutem.

trojwizja
08-10-2012, 00:05
Zrób w PS plik o wymiarach 1:1, rozdzielczość 150 dpi, wrzuć tam zdjęcie, jeśli zdjęcie musisz dużo powiększyć to znaczy że jest za małe, więc nie ma sensu sztucznie powiększać zdjęcia bo zwiększasz tylko rozmiar pliku, jakość po wydruku będzie taka sama, ustaw więc 120 dpi, kolory CMYK, skadruj i zapisz do jpg, po wydruk nie będą widoczne pixele, będzie tylko rozmycie, nie podałeś jaki wymiar płyty więc ciężko strzelać, ale my takie zdjęcia drukujemy na co dzień i wychodzą rewelacyjnie (oglądane z 1-2 metrów).

Jeśli nawet zdjęcie będzie super po powiększeniu w PS na 100% to jeszcze zostaje pytanie na jakiej maszynie to wydrukujesz i jakimi farbami.
Polecam druk ekosolwentowy na maszynie Roland lub Mimaki, jeśli w drukarni dostaniesz informacje ze mają super wytrzymały twardy solwent to zapomnij o jakości, będzie duży rozprysk na 1000% będziesz niezadowolony.

A jeszcze lepiej kub zdjęcie, zrób plik w PS, skadruj kawałek i daj drukarni by zrobili ci proof, bardzo często jest gratis.


-------------
nie doczytałem, w temacie jest wymiar, więc przy takim wymiarze wydruku wyjdzie dobrze :)

aikidudi
14-10-2012, 15:15
zupełnie nie widzę wydruku w takim rozmiarze z takimi parametrami. Drukowałem ostatnio A0 format z d300 i jakość taka średnia, bez szału. Ważne, że klientowi się podobało.
Jak dla mnie to A0 jest maksymalnym wydrukiem z d300/d700

biegly
15-10-2012, 11:53
Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, może ktoś używał to się wypowie?

Alien skin Blow Up (http://www.alienskin.com/blowup/blowup_tutorials.aspx)

Czornyj
15-10-2012, 11:58
Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, może ktoś używał to się wypowie?

Alien skin Blow Up (http://www.alienskin.com/blowup/blowup_tutorials.aspx)

Algorytmy interpolacji fraktalnej pozwalają zapobiec negatywnym skutkom powiększania przy pomocy interpolacji dwusześciennej - regularnym artefaktom i zmiękczeniu krawędzi.

Tyle tylko, że z g... bata nie ukręci, więc efekt tak czy owak razi sztucznością i sprawia wrażenie malowanki - detalu nie da się stworzyć z niczego...
...no chyba podpieprzy się oprogramowanie "CSI - kryminalnych zagadek" ;)

biegly
15-10-2012, 12:03
"Tyle tylko, że z g... bata nie ukręci" - jest to jasne ;)
Ale, szukamy najlepszej alternatywy ktora sprawi oczekiwany efekt :)

Czornyj
15-10-2012, 13:37
W tym wypadku nie ma najlepszych alternatyw - są tylko złe i jeszcze gorsze, to które bardziej przypadną nam do gustu jest rzeczą gustu właśnie.

Można pobawić się różnymi algorytmami interpolacji Qimage, jest tam tego od cholery ;)

Radosso
02-11-2012, 23:35
3888 x 2592px i wyszło bardzo fajnie.