Zobacz pełną wersję : Kiedy korzystacie z trybów automatycznych, a kiedy z M, A, S, P
dominik77
17-03-2007, 12:51
Witam wszystkich na forum (pierwszy post tutaj) :)
Od niedawna używam Nikona D80. Jestem na etapie uczenia się jego "nawyków", a szczególnie weryfikowania automatyki. Jak na razie wypada całkiem nieźle (no może za wyjątkiem pomiaru światła).
Zastanawiam się jak wykorzystujecie tryby automatyczne i manualne? W jakich sytuacjach zdajecie się na tryby portretowy, krajobraz, nocny, a kiedy tryb przesłony, P, M?
Nigdy. Zwykle A, M, czasem S.
jak masz czas to M, jak nie A, jak zupelnie nie masz to Zieleń
dokladnie tak jak Czornyj, z przewaga na M, potem A, na koncu S
jak wyżej. Nigdy "na zielono"
praktycznie tylko A w terenie i tylko M w studio. Czasami S - zalezy od tematu zdjęć.
Co istotne - pomiar światła nie matrycowy a CW (ja sobie trochę ograniczyłem kółko)
Automatyka jest zarezerwowana dla blondynki, którą prosisz aby Ci zrobiła zdjęcie kiedy nie masz możliwości użycia samowyzwalacza. Reszta literek wystarcza w 100% do reszty zastosowań aparatu. :-D
wegejazz
17-03-2007, 14:46
90% A czasem S, M raczej rzadko dopiero się uczę :)
Zdecydowanie na A, przy świetle błyskowym M.
najwięcej na A, czasem S , jak mam czas to M
ja też się nie wybiję - A, rzadziej - M i S
Albert44
17-03-2007, 17:45
Nie będę oryginalny jak napiszę: A, S, M...;) ;) ;)
Też oryginalny nie jestem: przez większość czasu A, przy sporcie M+auto ISO, przy lampie M, czyli generalnie chyba jednak M. :D No chyba że totalnie nie chce mi się myśleć to o P się pokuszę.
Maciekkk
17-03-2007, 23:59
Standardowo priorytet przysłony.
200-400mm w kiepskim świetle priorytet czasu.
Z lampą tylko manual.
Tylko M. Nooo... w 5% zdjec wrzucam A. Ale prawde mowiac nie pamietam juz kiedy te 5% bywalo. :)
sprocket
18-03-2007, 01:31
Lesne focenie z dluzsza ogniskowa to tylko P
Program P przez wszystkich malo uzywany jak dla mnie jest super bo skraca mi czas migawki automatycznie kiedy ustawie 200mm ale to jak mowie do zdjec sportowych lub z partyzanta.
W terenie najwiecej A z lampa w pomieszczeniach M (lampa na wlasnej automatyce) czasami P i S. Tematycznych i zielonego nie uzywam.
Najczęściej A i M z przewagą A
S - rzadko
P - nie używam
Zielonego i tematycznych nie mam.
Najczesciej A, pozniej S i P.
Az wstyd przyznac, ale mam aparat 2 miesiace , a z trybu M to chyba mozna policzyc na palcach jednej reki gdy korzystalem :)
Aha, focę 98% na dworze.
Wojteksw
18-03-2007, 12:36
W kolejności A,S,M,P pozostałe zamalowałem farbą
99% - A
1 % - M dla panoram
M, A, S w tej kolejności, czasem P, w reszcie styki już nie kontaktują :phi:
A, S, M - zależnie od sytuacji. Ostatnio M wzbudza u mnie największe zaufanie :)
A najczęściej
M gdy mam koncepcje na ekspozycje lub chcę ją skorygować względem priorytetu przysłony
S by pokazać ruch
sprocket
18-03-2007, 18:26
Piotr_ - wypierasz sie tego P a znasz zasade jego dzialania?
Piotr_ - wypierasz sie tego P a znasz zasade jego dzialania?
Zasadę znam, ale nie używam.
Dariusz Walus
19-03-2007, 23:42
Wszystko, byleby nie automat. Straszna kicha z tego wychodzi.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon7.gif)
Jak większość: najczęściej A, rzadko S, czasem jak się trafi jakiś obiektyw manualny, to M.
A - 95%,
M - 5%,
CW i spot.
Nic nowego nie powiem:
A + korekty jak nie mam czasu,
M jak mam czas lub jestem w studio
jak totalny brak czasu, zdjecia "u cioci na imieninach" to P.
Z lampy wbudowanej nie korzystam i mogloby jej nie byc.
Mam wybrakowane aparaty, bo obie puszki AF nie maja zielonego, tematycznych, a manual ma tylko A i M.
Zastanawiam się jak wykorzystujecie tryby automatyczne i manualne? W jakich sytuacjach zdajecie się na tryby portretowy, krajobraz, nocny, a kiedy tryb przesłony, P, M?
"Zielone" włączam, jak daję aparat żonie.
Ja tylko M i A.
sokrates
21-03-2007, 09:32
"Zielone" włączam, jak daję aparat żonie.
Ja tylko M i A.
ja nie daję żonie bo nie ma zielonego :-)
w 90% uzywam A + matryca (dla zdziwionych, matryca w 601 jest zabójczo precyzyjna nawet z lampą)
czasami M + spot + lampa
rzadziej S - jak chcę zamrozic ruch.
jak nie mam pomysłu to kombinuję z P :-)
Zdecydowanie najczesciej uzywam trybu A. Gdy panoramuje uzywam S. Wtedy usyawiam ISO 200 i czas 1/125-1/60 s. Rzadko zdarza mi sie uzywac trybu M.
njght_84
28-03-2007, 14:57
a
m
wbrew pozorom duzo P.
jezeli sa twarze,ludzie to -1/3EV
znacie jakas firme, aukcje badz cokolwiek co ma naklejki na kolko do d70s? zeby zostaly tylko PSAM?
hmm... a po co ci takie naklejki?
Zeby aparat byl bardziej pro;]PIMP MY D...;]
tylko M. najszybsze, najwygodniejsze, najwiecej kontroli, po co sie meczyc z czyms innym
No cóż ja jade najcześciej na P i A lub S.. co czyni ze mnie totalnego debila w porównaniu do reszty forumowiczów..
M tylko w makro i bardzo żadko przy portretach pseudostudyjnych z naciskiem na pseudo..
widać jestem gorszy:)
piotereks
06-04-2007, 19:16
jhuz chyba raz pamietam taki watek 'przepychanke" na forum. Wszyscy uzywamy A, S, P< itd. Ale ...... nasz kolega -autor jest poczatkujacy wiec moze nich pocwiczy w automatach, a pozniej odkryje co daja inne funkcje. Jak tak czytam wasze posty to chyba jakis cel byl umieszczania w aparatach funkcji - auto, makro , sport itd. Jesli nie to po co sa??? dla ozdoby?
w terenie P - a kółkiem przestawiam sobie pary przysłona- czas, czasem zmieniam EV
w studio oczywiście wyłącznie - M
80% - A
20% - M, do sekwencji i jak mam duzo czasu.
Pomiar CW (rzadko spot)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.