PDA

Zobacz pełną wersję : Jak fotografować w kościele na ślubie



dekster
15-03-2007, 21:21
Witam! mam pytanko i proszę o rade. Chodzi mi o problem robienia fotek w kościele. jak wiecie raczej w większości sytuacjach światło jest nie najlepsze wiec potrzebuje rady troszkę co do ustawień.(czasów, iso może nawet przysłony)

bukowy dziad
15-03-2007, 22:01
1. nie mnoz postow - chcesz cos dodac to edytuj ostatni.
2. imho rada jacka jest marna - z taką puszką i szklami powinno sie lapac jak najwiecej swiatla zastanego - czyli spokojnie iso ok 800 (a nie jak najmniejsze - wtedy masz oswietlony plasko lampą przedni plan a reszte w jaskiniowje ciemnosci), duza dziura (2.8), czas ile zejdziesz, by nie poruszyc, a lampe traktowac jako dopalenie...no ale to wszystko kwestia gustu;) byla o tym w sieci tekstow kupa - google twoim przyjacielem.
3. co do ostrosci w calym kadrze: a po co?:) no ale przyslona musialaby byc rzedu 8-11 - czyli dluuugie czasy, czyli brak swiatla zastanego (zakladam, ze nie mozesz uzyc statywu), czyli koniecznosc uzycia lampy do oswietlenia wnetrza, czyli znowu problem 1 plan dobry i plaski, a reszta w ciemnosciach lub pierwszy przepalony a reszta ok)
4. poczytaj troche o fotografii - taki sprzet do czegos zobowiazuje:)
pozdr

paranoid
15-03-2007, 22:01
witam nie ma reguły na ustawienia warunki oświetleniowe w kościołach to wyzwanie najlepiej potrenować w miejscach sakralnych a w szczególności w tych w których będziesz robił foty tak się składa że zaczynałem od podobnych pytań
odpowiedzi były podobne od 200 do 1600!!! metodą prób i błędów trzeba próbować.

Jacek Wrzesińsk
15-03-2007, 22:02
Jacek Wrzesińsk-kolego lampę mam jak widzisz w moim podpisie sb 600 a jak masz na myśli duże iso to jakiego rzędu? a i przy takiej przysłonie nie będzie problemu z ostrością w całym kadrze?
Poprawiłem się zaraz dekster.F4 moim zdaniem wystarczy,robiłem na takiej przysłonie u kuzyna na ślubie,ponieważ była piękna pogoda i jasny kościół to mogłem sobie pozwolić na iso 400,ale ja dopalałem wbudowaną lampą,ty masz większe pole do popisu bo masz tu rezerwę światła w lampie,1/60 s-ten czas gwarantuje ci ostre zdjęcia.

Jacek Wrzesińsk
15-03-2007, 22:11
1. nie mnoz postow - chcesz cos dodac to edytuj ostatni.
2. imho rada jacka jest marna - z taką puszką i szklami powinno sie lapac jak najwiecej swiatla zastanego - czyli spokojnie iso ok 800 (a nie jak najmniejsze - wtedy masz oswietlony plasko lampą przedni plan a reszte w jaskiniowje ciemnosci), duza dziura (2.8), czas ile zejdziesz, by nie poruszyc, a lampe traktowac jako dopalenie...no ale to wszystko kwestia gustu;) byla o tym w sieci tekstow kupa - google twoim przyjacielem.
3. co do ostrosci w calym kadrze: a po co?:) no ale przyslona musialaby byc rzedu 8-11 - czyli dluuugie czasy, czyli brak swiatla zastanego (zakladam, ze nie mozesz uzyc statywu), czyli koniecznosc uzycia lampy do oswietlenia wnetrza, czyli znowu problem 1 plan dobry i plaski, a reszta w ciemnosciach lub pierwszy przepalony a reszta ok)
4. poczytaj troche o fotografii - taki sprzet do czegos zobowiazuje:)
pozdr
Ja się z tobą całkowicie zgadzam,masz całkowitą rację,ale to trzeba wiedzy i praktyki a kolega potrzebuje na szybko i tak też zrobi zdjęcia,a młodzi nie będą czekać ze ślubem aż kolega tajniki fotografi zgłębi.

dekster
15-03-2007, 22:21
nie na szybko tylko rady bym mógł sie uczyć ale idąc dobra drogą. A i mam jeszcze takie pytanie czy w takich sytuacjach jak kościół warto używać ręcznego balansu bieli czy jakiś wbudowanych?

MYSZ
15-03-2007, 22:26
W takich sytuacjach należy używać NEF-a i WB najlepiej auto, to działa:)

bukowy dziad
15-03-2007, 22:26
polecam RAW:) problem w kosciele moze byc taki, ze moze byc pare zrodel o kompletnie roznych temperaturach barwowych (troche zarowych troche jarzeniowek, troche swiec, troche z okien, troche z lampy itd:) ). czesto jest problem zeby to zrownowazyc. watpie, ze bedziesz sie bawil w jakies filtry rownowazace na lampe itp, nie wiem tez na ile dobrze bys ocenil co bedzie glownym zrodlem swiatla i co bedzie mialo najwiekszy wplyw na WB. stad jeszcze raz : rob w RAWach - wb nie ma wtedy znaczenia, ustawisz go potem, tak by bylo najlepiej jak sie da...

Jacek Wrzesińsk
15-03-2007, 22:29
Nie wiem jak w d80,w d70s mi na lampie najlepiej pasuje tryb pochmurny,jak jest w d80 strzel pare fotek i sprawdź,to w jpg,ale najlepiej robić w raw-ach a później balans bieli korygować w programie graficznym.

AMI
16-03-2007, 12:41
Nie wiem jak w d80,w d70s mi na lampie najlepiej pasuje tryb pochmurny,jak jest w d80 strzel pare fotek i sprawdź,to w jpg,ale najlepiej robić w raw-ach a później balans bieli korygować w programie graficznym.

Oczywiscie RAWy ale pamietam sam jak robilem D70 i faktycznie 75% planów można było robić na BW pochmurne ;) nawet coś o tym było na forum... ciekawa sprawa, heh :) W D80 juz tak nie jest.

Pozdrawiam:
AMI

Megazordon
16-03-2007, 14:11
Fociłem kiedyś ślub kolegi i miałem WB na słonku. Wyszło bardzo ładne światło na zdjęciach. Prawie takie samo, jak w rzeczywistości.