PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie celować z ostrością?



d40nikon
13-09-2012, 17:58
Witam, zastanawiam się gdzie należy skierować punkt ostrości w przypadku gdy fotografuję 2 osoby (portret dla zakochanych). Jeśli wyceluję w oczy kobiety, mężczyzna będzie już co najmniej mydlany. Czy jest jakiś sposób aby przy przysłonach 1.4-1.8 poradzić sobie z tym? Czy w tym wypadku Auto wybór pola AF będzie lepszym wyborem niż punktowy?

pgaik
13-09-2012, 18:11
przy przysłonie 1.4-1.8 głębia ostrości jest tak mała, że raczej ciężko aby obie osoby były ostre. Chyba, że ustawisz ich idealnie w jednej lini prostopadle do lini obiektywu ... auto wybór czy punktowy nie ma nic do GO

wasilewk
13-09-2012, 18:53
Ja bym zrobił 2 fotki i potem je połączył - ale to pewnie za dużo zachodu.

adriansocho
13-09-2012, 19:04
Fotograf musi umieć tak ustawić przysłonę, aby głębia ostrości objęła obie osoby.... A w ogóle jest pewna grupa osób (pewnie mają swoich przedstawicieli również na forum), którzy bezczelnie twierdzą, że najostrzejsze zdjęcia są nie przy 1.4 / 1.8 czy co tam masz, tylko po pewnym przymknięciu przysłony np. do 3.2 lub więcej :)

J51
13-09-2012, 19:49
Ja tam nie mam wątpliwości że zdjęcia zrobione na 3.2 będą ostrzejsze niż na 1.4 czy na 1.8

bogdi64
13-09-2012, 20:11
a to 1,8 - to w ogóle się używa ? - jeszcze nie próbowałem
a do autora - jest w aparacie przycisk podglądu głębi ostrości, należy dobrać taki f aby otrzymać założony efekt, oczywiści twarze powinny być w jednej lini, oczywiście do dyspozycji mamy obiektywy o różnych ogniskowych, które czasami w takich sytuacjach mogą nam pomóc

d40nikon
13-09-2012, 23:22
A jak wygląda takie fotografowanie w ciemnym kościele np. podczas ślubu?
Chcę uchwycić młodych, bez użycia lampy - czyli po to kupiłem obiektyw ze światłem 1.4 żeby się okazało, że i tak muszę go przymykać do 1.8 czy 2.2?
No i młodych nie ustawię nijak bo to reportaż a nie zdjęcia pozowane ;)

RomanZWrocławia
14-09-2012, 00:36
A jak wygląda takie fotografowanie w ciemnym kościele np. podczas ślubu?
Chcę uchwycić młodych, bez użycia lampy - czyli po to kupiłem obiektyw ze światłem 1.4 żeby się okazało, że i tak muszę go przymykać do 1.8 czy 2.2?

ręce i nogi się uginają

d40nikon
14-09-2012, 01:12
Czy nie lepiej darować sobie taki komentarz skoro nic nie wnosi do tematu?
Czy to tak bardzo źle, że szukam porad u bardziej doświadczonych i chce poćwiczyć to na sucho przed zleceniem?

freefly
14-09-2012, 02:43
A jak wygląda takie fotografowanie w ciemnym kościele np. podczas ślubu?
Chcę uchwycić młodych, bez użycia lampy - czyli po to kupiłem obiektyw ze światłem 1.4 żeby się okazało, że i tak muszę go przymykać do 1.8 czy 2.2?
No i młodych nie ustawię nijak bo to reportaż a nie zdjęcia pozowane ;)

Głębia zależy również od ogniskowej obiektywu. Krótsza ogniskowa - większa głębia przy tej samej wartości przysłony, niż przy ogniskowych dłuższych.

look
14-09-2012, 06:47
A jak wygląda takie fotografowanie w ciemnym kościele np. podczas ślubu?
Chcę uchwycić młodych, bez użycia lampy - czyli po to kupiłem obiektyw ze światłem 1.4 żeby się okazało, że i tak muszę go przymykać do 1.8 czy 2.2?
No i młodych nie ustawię nijak bo to reportaż a nie zdjęcia pozowane ;)

dokładnie po to, powiem nawet więcej, czasami trzeba przymknąć do 2.8 albo i jeszcze bardziej. Normalny skandal z tym wyciąganiem kasy za jasne obiektywy...

fafniak
14-09-2012, 07:18
Witam, zastanawiam się gdzie należy skierować punkt ostrości w przypadku gdy fotografuję 2 osoby (portret dla zakochanych). Jeśli wyceluję w oczy kobiety, mężczyzna będzie już co najmniej mydlany. Czy jest jakiś sposób aby przy przysłonach 1.4-1.8 poradzić sobie z tym? Czy w tym wypadku Auto wybór pola AF będzie lepszym wyborem niż punktowy?


A jak wygląda takie fotografowanie w ciemnym kościele np. podczas ślubu?
Chcę uchwycić młodych, bez użycia lampy - czyli po to kupiłem obiektyw ze światłem 1.4 żeby się okazało, że i tak muszę go przymykać do 1.8 czy 2.2?
No i młodych nie ustawię nijak bo to reportaż a nie zdjęcia pozowane ;)


Czy nie lepiej darować sobie taki komentarz skoro nic nie wnosi do tematu?
Czy to tak bardzo źle, że szukam porad u bardziej doświadczonych i chce poćwiczyć to na sucho przed zleceniem?

Świat należy do odważnych, nie zawracaj sobie głowy takimi pierdołami jak GO czy podstawowe zasady fotografowania. Nacykaj ze 2 tyś zdjęć, zawsze coś wybierzesz , młodzi tym bardziej bo zależy im na zdjęciach. Potem kaska i hej do przodu

malachowskim
14-09-2012, 08:22
ja często przymykam do f/2.8 jak światło pozwala. Chyba że mało światłą to schodzę z f do 1.8-2.0

MariuszJ
14-09-2012, 08:45
Często najlepszym rozwiązaniem jest krok w tył.

abre
14-09-2012, 17:06
Proszę bardzo, możesz popróbować "na sucho" http://www.dofmaster.com/dofjs.html