PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja komputera



Jacek S.
13-09-2012, 13:40
Witajcie.

Zacznę od mojej obecnej konfiguracji:

- Gigabyte P35-S3G,
- Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz,
- 2 x 2 GB Ram DDR2 400MHz,
- GeForce 9800GT 512 MB, 256 bit,
- Dysk 2TB
- Zasilacz 500W (chyba Chieftec),
- Obudowa Tracer LABIA o taka (http://allegro.pl/obudowa-atx-piano-elegancka-tracer-labia-usb-i2600206783.html)

Chciałbym rozszerzyć RAM i dokupić jakiś nieduży SSD. Pojawił się niestety problem, bo moja płyta obsługuje tylko 8 GB RAMu, a ja bym chciał co najmniej 16.
Takiej konfiguracji potrzebuję do obróbki plików w dużych rozdzielczościach (kilkaset x kilkadziesiąt tysięcy pikseli).
Myślałem, że zamknę się w 1000 zł, ale dochodzi płyta główna i... no właśnie.
Czy zmieniać też procesor i grafikę? Czy Zasilacz 500W wystarczy?
Proszę o pomoc.

Greg77
13-09-2012, 14:02
Zasilacz jezeli to Chieftec to napewno jest ok, zmiana plyty to zmiana procesora, Ty masz socket 775 a pod to juz nie dostaniesz glowy urywajacego procka a plyta obslugujaca DDR3, bo chyba o takim myslisz bedzie droga i trudno bedzie kupic taka nowa....znalazlem taka http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2861#ov do 16GB
Plyta, procesor i RAM to juz prawie caly komputer.....nie wiem, czy zmiescisz sie w 1k zl z SSD

madness
13-09-2012, 14:22
SSD polecam Corsair, nie jestem też przekonany czy odczujesz różnicę między 8 a 16 GB ramu, lepiej zamień to na większy SSD

Jacek S.
13-09-2012, 14:50
Greg, pisząc 1k zł miałem na myśli jedynie RAM i SSD. Przy płycie i nowym procesorze, wiem, że jest to nierealne.
madness, myślę, że przy renderowaniu tak dużych plików lepiej mieć, niż nie mieć :)

Zapytam zatem co kupić (przy założeniu, że zostawiam tylko grafikę, zasilacz, obudowę i dysk), dysponując budżetem 1500-2000 zł?
Najwyżej sprzedam jakieś szkiełko :(

krolewicz
13-09-2012, 15:14
spokojnie Ci starczy na i5 i kilo ramu

Greg77
13-09-2012, 15:22
Co kupic to nie powiem, ale i5, plyta w sredniej cenie, 16RAMu i 60 SSD powinno starczyc a roznice odczujesz spora.
Nie sluchaj nikogo, jak masz na to to kup 16GB, teraz 8GB wystarcza, ale jak mowisz, lepiej miec niz nie miec a ja w PSie zapychalem juz moje 8GB na maksa w kilka sekund, wiec nie sluchaj i bierz ile sie da;)
Ale ten zasilacz sprawdz na 100% czy nie jest to jakis noname, bo sprzetu szkoda.

madness
13-09-2012, 15:23
grafę bym chyba jednak też wymienił, obecnie ma bardzo duży wpływ na komfort i wydajność pracy

Majek
13-09-2012, 15:25
grafę bym chyba jednak też wymienił, obecnie ma bardzo duży wpływ na komfort i wydajność pracyŻe co?

madness
13-09-2012, 15:27
widzę, że nie miałeś okazji pracować na wydajniejszych kartach... sam system już inaczej oddycha

krolewicz
13-09-2012, 15:39
może i oddycha lepiej, ale LR śmiga tak samo :D

madness
13-09-2012, 15:43
nie pracowałem na LR, na PS jest widoczna różnica, nie wiem na czym pracuje Jacek

Jacek S.
13-09-2012, 16:20
Ale ten zasilacz sprawdz na 100% czy nie jest to jakis noname, bo sprzetu szkoda.

No nie jest tak różowo jak myślałem, zasilacz to ModeCom Feel III 500W ATX. Tragedii nie ma, ale chyba też bez szału. Czy w tym wypadku do listy zakupów dochodzi jeszcze zasilacz?

Korzystam głównie z LR, ale przy tych ogromnych plikach to PS i PTgui.

Greg77
13-09-2012, 16:24
No nie jest tak różowo jak myślałem, zasilacz to ModeCom Feel III 500W ATX. Tragedii nie ma, ale chyba też bez szału. Czy w tym wypadku do listy zakupów dochodzi jeszcze zasilacz?

Korzystam głównie z LR, ale przy tych ogromnych plikach to PS i PTgui.

Tak, minimum 200zl.....500W wystarczy, procek podkrecisz a reszta bedzie na standardowych napieciach.
Grafike sobie odpusc......chyba,z e zamierzasz cos robic z grafiki 3D:D

Majek
13-09-2012, 18:00
widzę, że nie miałeś okazji pracować na wydajniejszych kartach... sam system już inaczej oddychaWiesz, tak się składa, że na co dzień pracuję na kartach z serii Quadro i powiem Ci, że w programach innych niż te, co mają cokolwiek wspólnego z grafiką 3D (w jakiejkolwiek postaci), różnic nie zauważam żadnych. Szczególnie w Photoshopie, czy czymkolwiek innym do obróbki zdjęć. Mniej więcej wiem, co mówię, bo mam w komputerów kilkanaście z różnymi kartami (budżetowymi również), więc mam porównanie. Do zastosowań fotograficznych wystarczy w większości przypadków zintegrowana karta.

madness
13-09-2012, 19:46
Wiesz, tak się składa, że na co dzień pracuję na kartach z serii Quadro i powiem Ci, że w programach innych niż te, co mają cokolwiek wspólnego z grafiką 3D (w jakiejkolwiek postaci), różnic nie zauważam żadnych. Szczególnie w Photoshopie, czy czymkolwiek innym do obróbki zdjęć. Mniej więcej wiem, co mówię, bo mam w komputerów kilkanaście z różnymi kartami (budżetowymi również), więc mam porównanie. Do zastosowań fotograficznych wystarczy w większości przypadków zintegrowana karta.

to może wypada włączyć w opcjach aby wykorzystywał je ;)

puciek
13-09-2012, 20:02
zasilacz to ModeCom Feel III 500W ATX. Tragedii nie ma, ale chyba też bez szału.
I tu się mylisz drogi kolego, bo stary, słaby MODECOM z serii MC 350W jest mocniejszy od tego (pedo) Feela III Owszem, Feel III jest lepszy od wersji I i II ale miałem przypadki kompów spalonych przez właśnie ten zasilacz. Kompów biurowych. Na dodatek dodam, że stara grafa Radeon HD 2900 Pro (pobór około 200W z linii 12V) chodziła bez problemów z MC 350W (300W na 12V), a z Feelem 500W (312W na 12V) były restarty po odpaleniu gier. Radzę zmienić to coś, co nazywasz zasilaczem.

Ze stajni Modecom liczą się tylko dwie serie: MC (robiony z resztą przez Fortrona) i Volcano - reszta to chłam.

Kurtz
13-09-2012, 20:39
grafę bym chyba jednak też wymienił, obecnie ma bardzo duży wpływ na komfort i wydajność pracy

Dla mnie bzdura. Pracowalem na komputerze z GTX 580, ktora najslabsza nie jest, pozniej karta wrocila do wlasciciela i zostala zintegrowana HD3000 - roznicy zadnej nie odczulem i nie wiem czmeu mialbym odczuc ( oczywiscie pomijam gry i grafike 3D ). Do grafiki 2D, we wszystkich obslugiwanych rozzielczosciach starcza zintegrowana.

@OP

Jezeli potrzebujesz mocy, to ja bym nie pakowal nic w ten zestaw, tylko sprzedal go jako calosc ( chyba, ze masz duzy sentyment do tej obufowy, bo dla mnie to taka bardzo zwykla buda, bezfajerwerkow.
Pozniej wylozyc ok 2.5-3.5k na nowy zestaw, z i5-3570k, przyzwoity zasilacz, 16/32GB RAM, dobry SSD, dobre mobo, jakas dobra obudowa na dluzej. Grafika zintegrowana. Niestey, cena dobrego, duzego SSD to ok 600-700 PLN, nie wiem na ile duzy potrzebujesz.

Ten zestaw ktory posiadasz nie jest zly, ale jezeli odczuwasz potrzebe przyspieszenia pracy, zwiekszenia RAMu, to moim zdaniem to nie jest zly moment na zmiane wszystkiego. Ze sprzedazy starego cos sie uciula, troche sie dolozy i bedzie sprzet blisko dwa razy wydajniejszy niz ten ktory posiadasz i bedzie to sprzet na okolo 2, moze 3 lata, w zaleznosci od zadan.

Greg77
13-09-2012, 21:20
Dla mnie bzdura. Pracowalem na komputerze z GTX 580, ktora najslabsza nie jest, pozniej karta wrocila do wlasciciela i zostala zintegrowana HD3000 - roznicy zadnej nie odczulem i nie wiem czmeu mialbym odczuc ( oczywiscie pomijam gry i grafike 3D ). Do grafiki 2D, we wszystkich obslugiwanych rozzielczosciach starcza zintegrowana.


W pelni sie zgadzam, jak skladam zestaw dla fotografa to zawsze biore jakas tania grafike z chlodzeniem pasywnym, chyba,z e plyta z grafa zintegrowana sie trafi, choc ostatnio spotkalem tutaj kogos kto twierdzil, ze taki np: GF 520 z chlodzeniem pasywnym nie ma color managmentu.....co moim zdaniem jest bzdura;)
Do zdjec grafy nie potzreba mocne, byle wyswietlala w odpowiedniej rozdzialce i bedzie ok;)

Majek
13-09-2012, 23:11
to może wypada włączyć w opcjach aby wykorzystywał je ;)Yyyy... Uuummm... Ale co włączyć? Patrzę i patrzę i nic nie widzę... No niby tak. Niby krąży legenda, że PS, czy Premiere od wersji CS4 wykorzystuje jednostki shaderujące w kartach graficznych, ale jeszcze nie spotkałem nikogo, kto by to potwierdził. Tak namacalnie. Na zasadzie "mam kartę z CUDA" i dzięki temu mega skomplikowana akcja wykonuje się dzięki temu 10 (5, 3, 2, nieważne) szybciej".

Kurtz
14-09-2012, 09:37
Yyyy... Uuummm... Ale co włączyć? Patrzę i patrzę i nic nie widzę... No niby tak. Niby krąży legenda, że PS, czy Premiere od wersji CS4 wykorzystuje jednostki shaderujące w kartach graficznych, ale jeszcze nie spotkałem nikogo, kto by to potwierdził. Tak namacalnie. Na zasadzie "mam kartę z CUDA" i dzięki temu mega skomplikowana akcja wykonuje się dzięki temu 10 (5, 3, 2, nieważne) szybciej".

Ja to potwierdze, nawt pokaze namacalnie - sa wtyczki do PS ktore wykorzystuja processory CUDA, ktore potrafia kilkukrotnie przyspieszyc prace z dana wtyczka. Jednak sam czysty PS, nie widzialem nigdy zadnej roznicy nawet po wlaczeniu akceleracji GPU.

Majek
14-09-2012, 11:16
Ano właśnie. W samym Photoshopie włączenie akceleracji sprzętowej przekłada się chyba jedynie na możliwość używana transparentności dla pomiagierów typu siatki, linie pomocnicze itd. Nie wiem zupełnie, jak o się ma do obróbki wideo. Tutaj już bym widział większy sens i możliwości. Przy renderowaniu przejść, efektów i innych cudów, jednostki CUDA (nomen omen ;-) ) mogłyby coś wnieść. To, co kiedyś było domeną dedykowanych kart do obróbki wideo typu Pinnacle, Matrox, czy inne Avermedia. One przy zastosowaniu odpowiednich wtyczek np. do Premiera potrafiły coś tam sprzętowo działać. Ale nie wypowiadam się, bo obróbką wideo ostatni raz zajmowałem się ponad dekadę temu, a od tamtego czasu duużo się zmieniło. Jeżeli chodzi o zwykłą obróbkę zdjęć, to czy to będzie Quadro, GTX 580, GT9500, czy jakiś zintegrowany Intel, nie będzie to miało najmniejszego wpływu na wydajność. A już najmniejszego wpływu na pracę samego systemu karta graficzna nie ma. No chyba, że jest na tyle słaba, że nie jest w stanie poradzić sobie z wyświetlanie pulpitu w określonej rozdzielczości monitora (mam u siebie taki przypadek, w serwerze), czy sprawnie wyświetlać interfejs Aero (który sam z siebie wymaga od karty akceleracji sprzętowej). Ale mało jest teraz takich kart, więc można temat przemilczeć (wyjątkiem jest np. mój nieszczęsny Matrox G200 zintegrowany na płytach w Poweredgach).

Jacek S.
14-09-2012, 13:01
Dzięki za odpowiedzi.

A co myślicie o takim upgradzie:
i5-3350p 3.1GHz (wiem, że nie ma grafiki, ale przecież mi to niepotrzebne),
Gigabyte Z68,
Ram 16 GB (może Kingston?),
SSD 128 (jeszcze się nie zastanawiałem jaki),
i zasilacz.

Grafikę zostawiam, szkoda mi na razie kasy na nową, może za jakiś czas zmienię.
Co do obudowy, to nie ma ona żadnych specjalnych wodotrysków, ale innej po prostu nie potrzebuję. Poza tym... pasuje mi kolorystycznie do monitora :D To oczywiście najmniej istotne, ale nie widzę potrzeby zmian w tej kwestii.
Wiem, że mógłbym sprzedać całość, ale musiałbym kupić kolejny dysk, ponieważ ten, który mam obecnie na pewno zostaje u mnie. Poza tym czy jest realna szansa żeby wziąć za ten sprzęt jakieś przyzwoite pieniądze?

madness
14-09-2012, 13:11
co do pamięci, to wejdź na stronę producenta płyty głównej i tam zawsze podają listę pamięci rekomendowanych, czyli sprawdzonych na pełną zgodność...

Kurtz
14-09-2012, 13:38
Widzisz, obudowa to kwestia wygody i ciszy. Mniejsze wibracje od dyskow, latwiejszy montaz, lepsza wentylacja, lepsze ulozenie podzespolow, etc. Piszesz ze nie odczuwasz potrzeby, a posiadales jakas fajniejsza obudowe kiedys? Ja bede przekonywal, ze warto jednak pakowac sprzet do dobrej budy ( to to jest srednia/wysoka-niska polka. ) Kosz,t nie jest astronomiczny, a jezeli kupi sie cos na prawde dobrego, to zostaje na dluzej i nie bedziemy odczuwac brakow.

GPU-less proessor moim zdaniem bez sensu. Roznice cenowe praktycznie zadne, grafika moze sie przydac kiedy Twoja pradozerna karta ( a jakze ) wyzionie ducha czy zacznie sypac artefaktami, a Ty bedziesz mial zlecenie na juz.
Poszedlbym standardowo:
CPU: i5-3570K
Plyta na Z77 - jezeli chodzi o producenta, to wg osobistych preferencji - ja polecam Gigabyte na poziomie UD5H, czy lepsze asrocki. Moim zdaniem nie najtansza. Z77 ze wzgledu na lepsze pcie i pare innych bajerow.
16GB DDR3 1600Mhz CL9. Moze byc kingston, wg mnie HyperXy sa na dobrym poziomie. Uzywam 6 takich kosci od roku i nie narzekam. Nie psuja sie chyba bardziej niz kosci od innych producentow. Zakladam ze nie chcesz krecic RAMu.
SSD - samsung 830? crucial m4? Intel? jest kilka no-brainerow ktore prawie na pewno beda dobre
Zasilacz, ok 550W np corsair. Najlepiej z 5/7 letnia gwarancja. Drozsze, maja dluzsza gwarancje i lepsze parametry, dla tego jezeli chcemy zeby posluzyl tez do nastepnego zestawu, warto zainwestowac conajmniej w serie HX, ale dobry TX o mocy 550W starczy spokojnie. Oczywiscie CX i takie SXS od OCZ to tez nie syf i moga posluzyc dlugo.

Jacek S.
14-09-2012, 17:08
Widzisz, obudowa to kwestia wygody i ciszy. Mniejsze wibracje od dyskow, latwiejszy montaz, lepsza wentylacja, lepsze ulozenie podzespolow, etc. Piszesz ze nie odczuwasz potrzeby, a posiadales jakas fajniejsza obudowe kiedys? Ja bede przekonywal, ze warto jednak pakowac sprzet do dobrej budy ( to to jest srednia/wysoka-niska polka. ) Kosz,t nie jest astronomiczny, a jezeli kupi sie cos na prawde dobrego, to zostaje na dluzej i nie bedziemy odczuwac brakow.

GPU-less proessor moim zdaniem bez sensu. Roznice cenowe praktycznie zadne, grafika moze sie przydac kiedy Twoja pradozerna karta ( a jakze ) wyzionie ducha czy zacznie sypac artefaktami, a Ty bedziesz mial zlecenie na juz.
Poszedlbym standardowo:
CPU: i5-3570K
Plyta na Z77 - jezeli chodzi o producenta, to wg osobistych preferencji - ja polecam Gigabyte na poziomie UD5H, czy lepsze asrocki. Moim zdaniem nie najtansza. Z77 ze wzgledu na lepsze pcie i pare innych bajerow.
16GB DDR3 1600Mhz CL9. Moze byc kingston, wg mnie HyperXy sa na dobrym poziomie. Uzywam 6 takich kosci od roku i nie narzekam. Nie psuja sie chyba bardziej niz kosci od innych producentow. Zakladam ze nie chcesz krecic RAMu.
SSD - samsung 830? crucial m4? Intel? jest kilka no-brainerow ktore prawie na pewno beda dobre
Zasilacz, ok 550W np corsair. Najlepiej z 5/7 letnia gwarancja. Drozsze, maja dluzsza gwarancje i lepsze parametry, dla tego jezeli chcemy zeby posluzyl tez do nastepnego zestawu, warto zainwestowac conajmniej w serie HX, ale dobry TX o mocy 550W starczy spokojnie. Oczywiscie CX i takie SXS od OCZ to tez nie syf i moga posluzyc dlugo.

Wszystko naprawdę bardzo fajnie brzmiało do momentu, w którym wziąłem do ręki kalkulator. Za całość wychodzi mi lekko 3000zł, a jak pisałem, chciałbym nie przekroczyć 2000zł.

Co do obudowy.
Przez kilka lat używałem ThermalTake'a Shark (stoi teraz w szafie z podzespołami z poprzedniego zestawu). Po niej twierdzę, że im prostsze, tym lepsze. Nie potrzebuję drzwi zamykanych na klucz, dodatkowych nóżek, czy w końcu ekstrawaganckiego wyglądu. Z Twoich argumentów odnośnie budy, przemawia do mnie jedynie chłodzenie.
Mimo wszystko dzięki za odpowiedzi.

Mekano
14-09-2012, 17:19
Widzisz, obudowa to kwestia wygody i ciszy. Mniejsze wibracje od dyskow, latwiejszy montaz, lepsza wentylacja, lepsze ulozenie podzespolow, etc.

Swieta racja, wymienilam kiedys obudowe na Fractala, mam cisze i spokoj, ale teraz sa pewnie inne lepsze obudowy, (w niewysokiej cenie) godne polecenia, wiec wymiana obudowy jak najbardziej.



Poszedlbym standardowo:
CPU: i5-3570K
Plyta na Z77 - jezeli chodzi o producenta, to wg osobistych preferencji

Mi sie bardzo podoba, Asus Sabertooh Z77, normalnie piekna chyba najladniejsza z wszystkich Asusa.. no i chyba nic jej takiego nie brakuje.. Bo ma 4 x DIMM, Max. 32GB, grafike co prawde zintegrowana, ale mozna wylaczyc i wlozyc wlasna.. 2 x PCIe.. na grafike.. itd..




SSD - samsung 830? crucial m4? Intel? jest kilka no-brainerow ktore prawie na pewno beda dobre
Zasilacz, ok 550W np corsair. Najlepiej z 5/7 letnia gwarancja.

Ten zasilacz, ktory wymieniles Corsair 550W, uzywam go juz ladnych pare lat.. i chodzi do dzis..
A co do dyskow SSD, jakis czas temu zdecydowalam sie na Samsunga wlasnie i jak na razie zadnych problemow, gdzie w tym samym czasie zdazyl sie popsuc takze nowy WD (no ale to juz zwykly dysk).

No i wszystko to co pisze Kurtz, mozesz wziac pod uwage, bo moim zdaniem dobrze radzi..

Kurtz
14-09-2012, 22:10
Kluczyki sa dla dzieci, a ekstrawagancki wyglad to kwestia osobista. Taka define R3 ma bardzo klasycnzy wyglad, a jest super buda. A nawet za polowe tego mozna dostac bardzo dobra obudowe, ktora postoi pare lat. Mial Pan okazje ogladac dobre obudowy? Dla mnie roznice sa dosc namacalne i dosc wymowne.

Moim zdaniem, w Twoim przypadku nie oplaca sie wydawac mniej - przyoszczedzisz troche na zasilaczu, gwarancja na 3 zamiast 5 lat. Obudowe zalozmy ze zostawisz ( troche cieplo w tej Twojej musi byc z gt9800 :P ).
Twoja praca, obciaza najbardziej CPU. Kupienie wersji K, mimo ze ok 300-400PLN drozszej, pozwoli Ci dosc latwo zrobic pozniej uppgrade sprzetu - dokupic cooler za 100-300 pln i wyciagnac ok 20-30% wiecej z processora bez najmniejszego problemu. Jezeli Cie cisnie budzet i nie chcesz sie w to bawic - wybierz i5-3570 i stara plyte na z68. powinienes sie w miare zmiescic.

Ja tylko staram sie podpowiedziec co moze byc lepszym rozwiazaniem, szczegolnie jezeli komputer sluzy koledze jako narzedzie od pracy, a ostatecznie, to w koncu Pan wie najlepiej ;)

pierote
27-09-2012, 04:10
Lubie wątki komputerowe na nikoniarzach a więc i tu napiszę. Chcę wymienić tak na początek płytę gł. + procesor. Wertując fora dedykowane - purepc, pclab, bench zdecydowałem się na płytę MSI Z77A G43 (budżet a praktycznie jego brak) wszyscy chwalili tylko jeden się przyczepił do zasilania - tylko 5 faz. Co do cpu to w racji wpadki IB z temperaturami to 2500K a później się zobaczy. Teraz moje pytanie czy taki tandem pójdzie mnożnikiem w okolice 4,5-4,6ghz?

Kurtz
27-09-2012, 18:25
Raczej pojdzie, ale na takiej plycie z takim zasilaniem bym tego nie zostawial na dluzej. OC to nie zabawa dla budzetowych plyt, a slabsza sekcja zasilania nie bardzo zacheca do obciazen takich jakie beda przy 4.5GHz+
Nie rezygnowalbym rowniez z ivy bridge, w tej chwili nie widze przeciwskazan zeby kupowac IB i je podkrecac. Mozliwosci OC ( procentowo ) maja mniejsze, to fakt, ale jednoczesnie startuja z odrobine wyzszego poziomu, wiec wyniki sa dosc podobne. Kolejna rzecz, to to ze ta plyta pozwala podniesc VCORE tylko o +0.06V, co do OC powyzej 4.2-4.4 moze byc juz troche malo w przypadku SB.

Jaki zasilacz? Jaki cooler do tego?

pierote
28-09-2012, 06:59
Dzięki Kurtz, w sumie przetaktowanie potrzebne będzie jedynie do RAW-ów w CNX2. Ponoć mogę się 'bawić' w OC tylko w czasie obróbki. Zasiłka to Fortron FSP350W, w budzie 3xHDD F3/500G. Grafika tylko i wyłącznie integra - do gier mam htcp.
A więc na początek płyta i i5k (i3 + kiedyś wymiana - chyba bez sensu). W miarę nagromadzenia funduszy przewietrza buda np. Fractal i wydajne chłodzenie (Noctua, BQ, Thermalright, Scait) i dopiero OC. Z czasem SSD itd.
Nurtuje mnie sprawa ile Ghz procesora wykorzystam w rawach - ktoś na pclabie napisał że Lightroomie to 4,6 jest nie wystarczająco.
Druga sprawa ile W. z zasilacza będę potrzebował do j.w. - oczywiście z zintegrowaną grafą!

Kurtz
28-09-2012, 11:17
Kup normalny zasilacz jezeli chcesz sie bawic w OC. Ten sie do tego nie nadaje.

Druga sprawa ile W. z zasilacza będę potrzebował do j.w. - oczywiście z zintegrowaną grafą!
Nie chodzi o ilosc W nawet, tylko o jakosc zasilacza. Ja polecam kupno Corsair TX/HX, najmniejszego jaki jest. To jest wiekszy wydatek, ale jednoczesnie jest to sprzet na pare lat bo standardy ( raczej :P ) sie nie zmienia w tym czasie, a jest to sprzet z 5 letnia gwarancja ktory podziala i nie bedzie robil problemow przy OC. Rowniez sprawnosc jego jest lepsza, co w pewnym, dosc malym stopniu moze przelozyc sie na rachunki jezeli komputer bedziesz mial wlaczony dlugo.

Nurtuje mnie sprawa ile Ghz procesora wykorzystam w rawach - ktoś na pclabie napisał że Lightroomie to 4,6 jest nie wystarczająco.
Co to znaczy nie jest wystarczajaco? Glupoty ludzie pisza. Nie zauwazysz ogromnej roznicy miedzy 4.2 a 4.6 przy pracy z jednym RAWem. Przy pracy z 100 naraz, pewnie juz tak.
Kup dobre chlodzenie, dobra bude, podkrec procka do 4.2 zostawiajac turbo ( nie wiem jak na tej plycie to bedzie sobie radzic ) i wszelkie technologie oszczedzania energii, etc wlaczone i processor bedzie dynamicznie dostosowywyal predkosc pracy do obciazenia - najrozsadniejsza opcja. Twarde ustawienia OC sa dla maniakow.

pierote
29-09-2012, 19:35
Tej płyty jeszcze nie mam, procesora też. Narazie jestem w fazie projektu więc wszystko się może jeszcze zmienić.
Ta płyta to tak na szybko po poradach na innych forach.