PDA

Zobacz pełną wersję : osprzet dla dslr video



deimon
13-09-2012, 00:56
Hi,

Badzo prosze dosiwdczonych kolegow o pomoc w skompletowaniu osprzetu do krecenia video. Mam d800 + 17-35, 35, 50, 85 wiec od strony szklarni nic na razie nie potrzbuje.

Chce teraz dokupic:
- glowice olejowa
- tripod
- monopod
- slider (opcja montowania na tripodzie byla by mile widziana)
- zewnartzny mikrofon

Z yt widze ze dosc sporo ludzi uzywa systemy folow focus i zewnatrzny screen. Wiec moze i tym warto pomyslec.
NIestety jest za duzo opcji gdy prbuje googlowac ten temat:)

fafniak
13-09-2012, 08:16
podaj lepiej budżet

kostek-brasil
13-09-2012, 20:16
Filmowanie lustrzankami stwarza wiele problemów, ale pomimo tego staje się coraz bardziej powszechne. Są całe strony w sieci temu poświęcone - poszperaj, a na pewno dużo się z nich dowiesz. Na naszym forum też niektórzy mają w tym już spore doświadczenie i mam nadzieję, że Ci pomogą. ;)

Zwykły amator kostek z D300s może dorzucić z własnego, małego doświadczenia tyle: w pierwszej kolejności radzę zadbać o mikrofon zewnętrzny lub inne źródło do nagrywania niż ten wbudowany w korpus. Zależy oczywiście co tam najczęściej będziesz filmował. W moim wypadku bardzo dobrze spisuje się w tej roli kierunkowy mikrofon firmy Rode. Pierwotnie chciałem w wersji stereofonicznej, ale panowie ze sklepu muzycznego skutecznie wytłumaczyli mi, że w moim wypadku nie za bardzo go potrzebuję i dlatego kupiłem w wersji monofonicznej ( 2x tańszej ).

Zewnętrzny monitorek w wielu wypadkach też bardzo pomaga. Nie chodzi tylko o brak uchylnego ekranu LCD w D800, ale także często sie przecież tak składa, że światło słoneczne pada na oświetloną scenę od tyłu aparatu i niewiele wówczas na podglądzie widać. Ponadto taki monitorek jest większy i łatwiej jest kontrolować filmowany kadr, a zwłaszcza ostrość. Oczywiście - o ile Cię stać - najlepszy będzie taki, który da obraz przez HDMI. Są to jednak drogie sprawy ( zdaje się minimum ~2000zł ). Osobiście wykorzystuję telewizorek Overmax podpięty zwyczajnie przez AV. Dużo tańsze rozwiązanie, aczkolwiek przez HDMI uzyskasz znacznie lepszej jakości obraz. Gdyby taki Ci wystarczał, to polecam - ma swój wbudowany akumulatorek ( pracuje to jakieś 40 minutek po naładowaniu ).

Głowica olejowa zapewni bardzo fajną stabilność i płynność ruchu, ale to również spory wydatek w połączeniu ze statywem pod nią. Biorąc pod uwagę twoje obiektywy, zastawiam się czy na pewno Ci potrzebna.. Może jakiś lżejszy "pseudo-wideo statyw z marketu" w zupełnosci Ci starczy. ;) W każdym razie, sam używam Manfrotki 055 i głowicy olejowej 701HDV. Podczas fotografowania wolę głowicę kulową, ale do filmowania, olejowa dużo lepsza. Najczęściej filmuję w terenie ( lesie itp. ) i główny problem to prawidłowe wypoziomowanie zestawu. Staram sobie z tym radzić regulując odrębnie kąt pochylenia nóg statywu lub po prostu ustawiając go w nieco innym miejscu.. :)

Na koniec radzę dobrze przemyśleć każdy zakup - tych dodatków do filmowania lustrzankami jest tyle, że głowa ci może napuchnąć. :) Weź tylko to co naprawdę wykorzystasz. Nie dajmy sie zwariować... :)

rafal1980
13-09-2012, 23:35
Zacząłbym od Glidecama HD 2000 + zewnętrznego monitorka 7 + cyfrowego rejestratora zoom h4n + viewfinder
Viewfinder żebyś widział czy jest ostro tak jak chcesz, a glidecam żeby ustabilizować obraz - od tego zacząłbym w pierwszej kolejności.
Wbrew pozorom filmowanie lustrzanką to nie tania zabawa ;)

deimon
14-09-2012, 00:34
hej.

dzieki za odpowiedzi. Po googlowalem wiecej i zdecydowalem ze na poczatek kupie:

- zewnetrzy mikrofon- z tego co widze RODE chyba bedzie nejlepszym rozwiazaniem ?
- glowice (mozecie cos polecic w tym temacie?):
ten (http://www.amazon.co.uk/Manfrotto-701HDV-Professional-Fluid-Video/dp/B001D2LJ3Q/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1347574892&sr=8-1)

http://www.amazon.co.uk/Manfrotto-Pro-Fluid-Video-Neiger/dp/B006TZE0UQ/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1347574892&sr=8-6
http://www.amazon.co.uk/Manfrotto-501HDV-HDV-Video-Head/dp/B000N26QVW/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1347574892&sr=8-10

- slider. moze cos w tym gatunku?:
http://www.amazon.co.uk/KONOVA-Camera-Slider-120cm-47-2/dp/B006SEJLL6/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1347575224&sr=8-7

Bardzo prosze o konkretne sprawdzone modele. NIe chce na razie glidcama i podobnych. Co do budzetu to nie mam okreslonego ale po cenach widze ze tanio nie bedzie:)

rafal1980
14-09-2012, 01:07
videodslr.pl - forum poświęcone w pełni filmowaniu lustrzankami ;)

Ebeb
14-09-2012, 10:10
Zawsze można kupić taniej, np. Velbon CX-686 - mam i sobie cenię. Zamiast viewfindera czy ekranu od biedy można kupić sam "daszek" nad wyświetlacz.

morzon
14-09-2012, 10:15
Oczywiście - o ile Cię stać - najlepszy będzie taki, który da obraz przez HDMI. Są to jednak drogie sprawy ( zdaje się minimum ~2000zł ).

Za około tysiąc złotych spokojnie można kupić monitor podłączany po hdmi. Używane poniżej tysiaka :)

kostek-brasil
14-09-2012, 10:18
O ile nie zamierzasz wzbogacić w przyszłości swojego zestawu o jakiś większy i cięższy obiektyw typu 400/2.8, 500/4 itp. to zamiast HDV501 w zupełności starczy Ci tańsza i lżejsza głowica HDV701. U mnie bez problemów dźwiga około 3-3,5kg. ;) Generalnie głowice i statywy manfrotek są wykonane bardzo solidnie. Ponadto taki statyw może w razie czego pomóc przy samoobronie. :grin: Polecam.

fafniak
15-09-2012, 09:11
Radzę kupić głowicę jak najlepszą - wszelkie półśrodki zemszczą się po jakimś czasie

pgaik
15-09-2012, 09:49
...Ponadto taki statyw może w razie czego pomóc przy samoobronie. :grin: Polecam...

W tym celu polecam zakup monopodu ;)

Na głowicę pieniędzy ni szczędzić (j.w.)

kostek-brasil
15-09-2012, 16:09
Fafniak, mam nadzieję, że pisząc o półśrodkach nie miałeś na myśli głowicy HDV701.. :wink: HDV501 różni się od niej głównie wielkością, masą i ceną. 701 obliczona jest na udźwig rzędu 4kg, 501 na 6kg, a obecny zestaw kolegi to tylko ok. 2kg. U mnie 701HDV bez najmniejszych problemów radzi sobie z D300s+300/4AFS+TCII. Jeśli kolega nie zamierza kupić bardzo "konkretnej lufy" ( długiej/ciężkiej ), to po co ze sobą dźwigać więcej, pomijając nawet rożnicę cen. :-)

Jeżeli już kolega chce bardziej profesjonalnie i stać go na taki wydatek, to można pokusić się o jeszcze inne zestawienia np. głowicę z półkulą poziomującą 502AH ( nie będzie problemów z prawidłowym wypoziomowaniem w nierównym terenie, o czym pisałem wyżej ) w połączeniu ze statywem wideo serii 546. Tylko wówczas będzie też co dźwigać - statywy te ważą około 1kg więcej niż w/w manfrotka 055. Przy dłuższej pracy w terenie każdy kilogram ma znaczenie. ;)

TMB
15-09-2012, 18:53
Posiadając "prawie" obie głowice, sądze ze moge sie wypowiedzieć. 701hdv to malutka, zgrabna, wdzieczna glowica, ktora miesci sie w dłoni. Do tandemu typu d300+300/4 powinna być ok , jednakże mając porównanie z HDV504 ...to szczena opada - mozliwosc poziomowania w glowicy (a nie za pomocą nóg), 2 rodzaje (skokowego) oporu w pionie i poziomie (od 0 do 10) oraz opor zależny od masy zestawu (0. 2,5. 5. 7,5 KG).
Jeżeli autor tematu bedzie filmowal zestawem 300+crop, to kazde drżnie dłoni przy lekkiej glowicy jaką jest 701hdv bedzie widoczne nie zależnie od nóg i podłoża. 504 (czy 501) to ciezka, masywna glowica, ktora stabilizuje nawet reke operatora i pozwala na wykonanie wyważonych, spokojnych ruchów.
Nie mówie, ze 701 nie da się nagrać...bo da. Ale to raczej wyjscie awaryjne, a niżeli podstawowy, wyjsciowy zestaw.

Róznica cenowa -
504 - 1500zł,
701-350zł? -
501 - 600zł.

Jeżeli kogoś stać na takie, świetne szkła od nikona oraz na cały osprzet do filmowania na DSLR"ach, to prosze...jaj nie róbmy, tylko po to, abyśmy zaoszczedzili 250zł (miesiac palenia fajek lub jeden mandat).
Pracując już prawie rok na profi statywie i uważam, że "statyw to jednak podstawa".

No ale...są ludzie i ludziska :) Jedni wolą kupić plecak lowepro za 600zł niź polskiej produkcji podobny plecak za 150zł, a chcą zaoszczędzić na czynnie używanym sprzecie:)

Miłego wieczoru Panowie :)

fafniak
15-09-2012, 20:37
Nie mam zamiaru przekonywać, ale kostek - uwierz mi głowica to nie tylko udźwig. To także płynność ruchu i to co najważniejsze STARTU do panoramy. To także możliwość poziomowania nie przy pomocy nóg tylko półkuli (o tym pisał TMB) przy długiej lufie te problemy narastają w postępie geometrycznym :)

Ja do swojej amatorki w filmowaniu wybrałem sachtlera ACE - ze względu na płynność pracy głowicy (olejowa faktycznie zdaje się być ona :) ) w przeciwieństwie do wielu głowic manfrotto
W pracy mam głowice sachtlera 18 i 25 i do zdjęć naprawdę precyzyjnych jedynym wyborem jest 25 i cięższe/większe
tutaj spisałem troszkę swoich wrażeń
http://videodslr.pl/jaki-statyw-t61-380.html

kostek-brasil
15-09-2012, 20:46
Nie mówie, ze 701 nie da się nagrać...bo da. Ale to raczej wyjscie awaryjne, a niżeli podstawowy, wyjsciowy zestaw.

Róznica cenowa -
504 - 1500zł,
701-350zł? -
501 - 600zł.

Jeżeli kogoś stać na takie, świetne szkła od nikona oraz na cały osprzet do filmowania na DSLR"ach, to prosze...jaj nie róbmy, tylko po to, abyśmy zaoszczedzili 250zł (miesiac palenia fajek lub jeden mandat).
Pracując już prawie rok na profi statywie i uważam, że "statyw to jednak podstawa".

No ale...są ludzie i ludziska :) Jedni wolą kupić plecak lowepro za 600zł niź polskiej produkcji podobny plecak za 150zł, a chcą zaoszczędzić na czynnie używanym sprzecie:)



TMB, nie porównuj 504 do 701, choć według Ciebie to tylko kwestia jakiś 4 miesięcy palenia lub 4 mandatów.. :D

Ok, można zaszaleć i kupić nawet jeszcze bardziej "profi", tylko jedno małe pytanie - po co?

Wyjaśniłem także wyżej, że różnica między 701 a 501 nie dotyczy tylko ceny. Jeżeli uważasz, że kolega dysponujący zestawem w granicach 2kg będzie miał jakiekolwiek problemy ze stabilizacją i płynnością pracy na 701 i to nawet na statywie 055, to chyba sam sobie robisz jaja. ;)

Fafniak, ok. nie neguję, że czym dłuższa lufa tym większe problemy moga powstać, ale póki co najdłuższa z luf kolegi to 85mm i wcale nie pisał, że będzie potrzebować dłuższej. ;)
Jak już wspomniałem, nie ma żadnych problemów ze stabilizacją i płynnością nawet z 300/4 + TCII. Co więcej, nie ma różnic w tym zakresie miedzy nią a 501. Pracuje równie płynnie i stabilnie. ;)

TMB
15-09-2012, 20:55
:)
1 argument - powiem jak przystalo na laika - "bo ma wiecej guziczkow, pokreteł i jest wieksza - chyba jest lepsza" :)
A tak na poważnie - 701'ke blokuje sie na zasadzie dokrecania pokretla głowicy ktora decyduje o oporze góra dół. Natomiast 501hdv (z tego co wiem) posiada przycisk blokady głowicy (góra dół, ale lewo prawo tyż), bez konieczności zmiany oporu.

Mimo wszystko ...polecam tą machine :)

http://www.youtube.com/watch?v=XAKQOcMfyuI&feature=endscreen&NR=1

kostek-brasil
15-09-2012, 21:36
TMB, brak przycisku blokującego głowicę to już argument. Przyznaję tu rację. Nie wziąłem tego w ogóle pod uwagę, bo mi to nigdy w niczym nie przeszkadzało. Kiedy chcę przyblokować ruch głowicy w pionie, czy w poziomie, nie ma problemu. Z odblokowaniem podobnie. Moim zdaniem to tylko kwestia małego treningu, ale może to być pomocne, jak najbardziej. ;)

Bardziej odczuwam kłopoty z wypoziomowaniem w terenie i w porównaniu do typowo fotograficznej głowicy kulowej, brak szybkozłączki. Wędrując w terenie, nie mam zamocowanego aparatu na statywie. Statywem nieraz się asekuruję. Niejednokrotnie pomógł przejść przez zaspy, podmokły teren, czy gęste krzaczki. Aparat i obiektyw to co innego, trzeba chronić maksymalnie. Kiedyś koleżanka w pracy powiedziała: któregoś dnia cię kostek znajdą w bagnie ale dłoń z nikusiem będzie wystawać... Coś w tym jest. :grin:
Dlatego wolę czasem "cyknąć" fotkę z ręki, niż mocować aparat na 701, bo może sie okazać, że zwierzaczek zniknie przez ten czas z kadru. Ale to tylko tak na marginesie i dla lepszej atmosfery. Przepraszam za zaśmiecanie wątku. ;)

TMB
15-09-2012, 21:51
Kostek - spoko, nikt nie jest wszystko wiedzący (no może oprocz moda polonisty :D :D ) ;)
Co do problematyczności blokowania statywu - zalezy na jakich ogniskowych pracujesz. Ja z reguły mam 600mm (przeliczajac na full frame'a), wiec kazde drganie widac. A jak rozstawie moj statyw na jakims torfowisku (nawet wbity na maxa), to ciesze sie ze mam taka super glowice jak 504hdv, bo przy 701 obraz mi sie trząsł. Wierz mi na slowo :)

Ja filmując moge i musze miec kamere tylko na statywie - ujecia z reki wyrzucam (tak naprawde w swoim archiwum mam TYLKO JEDNO ujecie ptaka z reki - w miare stabilne). Jestem strasznie przeczulony na punkcie poruszania sie kadru.

kostek-brasil
16-09-2012, 07:31
TMB, oczywiście filmowanie lustrzanką bez statywu w tego typu sytuacjach, które opisałeś, nie ma sensu. Życzę Ci "udanych bezkrwawych łowów" i dalszej niezawodnej pracy twojej 504hdv. :wink:

TMB
16-09-2012, 08:28
Dzięki :)
Lustrzanką czy kamera - nie ma znaczenia :)
A i jeszcze jedno odnosnie 701hdv - mowisz ze ta głowica jest do 4kg, moja kamera waży 2,5kg....a mimo wszystko wole 504, ktora dostosowana jest do "kobył" telewizyjnych o wadze 6-7kg ;)

Jak bedzie kiedyś okazja się spotkać, to zaprezentuje Ci różnice :cool:

deimon
25-09-2012, 20:59
dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Wglada na to ze wezme 501 albo nowsza. Poradzcie mi teraz co z "nogami" zrobic? Rozumiem ze do wyboru mam "standardowego" typu albo filmowe ze wzmocnienieami itp ?

kostek-brasil
25-09-2012, 22:47
Ze swojej własnej praktyki mogę polecić manfrotkę 055PROB. Bardzo solidnie wykonany. Przez kilka lat używania nie miał lekko, ale nadal działa bez zarzutu. Jedynie parę rysek się pojawiło na nogach. Dwie nogi statywu w górnej części pokryte są gumową osłonką - nieocenione zwłaszcza w mroźne dni. Mimo niemałej masy, bardzo wygodny w transporcie. Jeżeli zamierzasz dużo przemieszczać się w terenie, to moim zdaniem bdb wybór.

Te dodatkowo "wzmocnione" trójnogi wideo posiadają z kolei rozpórkę łączącą nogi, co oczywiście zwiększa jeszcze bardziej stabilność. Ponadto mają w górnej części podwójne sekcje nóg, w dolnej - podobnie jak w 055 - pojedyncze. Obliczone są na bardziej masywne zestawy ( włącznie z głowicą mogą dźwigać masę rzędu 20-25kg w warunkach ziemskiej grawitacji oczywiście :-D ). Natomiast w/w 055 skalulowana jest na zestaw rzędu 7kg. Sama głowica 501 to 1,6kg.. Różnica między nimi jest także w cenie. Nie miałem nigdy takiego "wzmocnionego", ani potrzeby posiadania takowego, także się nie wypowiem na zasadzie porównania w praktyce. Do moich potrzeb 055 w zupełności wystarcza. ;)

jaroo1
01-01-2015, 11:46
witam co myślicie o m 500ah do fotografii przyrodniczej i do macro?

fafniak
01-01-2015, 12:41
Akumulator ? A potrafisz precyzyjniej zadać pytanie ?
Akumulatorem ciężko zrobić zdjęcia.
Chyba że o statyw chodzi - to nie rozumiem dlaczego do fotografii...
Jeśli chodzi o filmowanie - nic nie zastąpi własnego/osobistego kontaktu z danym produktem

jaroo1
01-01-2015, 13:22
o głowicę manfrotto video

Marek_RobimyTV
06-02-2015, 17:02
Jeśli myślisz tez o filmowaniu w przyszłości to 500AH jest całkiem ok, sam jej używam i raczej chwalę niż narzekam. Jeśli ma być tylko do foto, to nasuwa się pytanie: po co głowica wideo? Najlepiej samemu przetestować i zobaczyć czy pasuje.