PDA

Zobacz pełną wersję : Fotocela pomijająca przedbłyski iTTL



MariuszJ
06-09-2012, 20:29
http://fripers.pl/product_info.php/info/p2551_Fotocela-do-lamp-reporterskich-DCS-2-Freepower.html

Sprawdzał może ktoś, czy pomija przedbłyski i-TTL?

MariuszJ
08-09-2012, 21:21
To może inaczej.

Liczba przedbłysków w iTTL jest stała czy zmienna? Czy ktoś używał dowolnej fotoceli zliczającej przedbłyski (odpalającej po n-tym błysku) z iTTL?

Jacek_Z
08-09-2012, 22:04
Liczba przedbłysków jest zmienna, zależy od kilku czynników (np ilość grup lamp, tryb pracy) i producenci (Nikon, Canon i inni) niestety nie podają ile to jest w każdym z trybów.
Były nawet kiedyś niby inteligentne fotocele, ale je wycofano z produkcji (za dużo reklamacji?).
Ja bym na tym nie polegał. Może i w niektórych przypadkach zadziała OK, ale nie ma pewności, że w innej sytuacji się zachowa dobrze.
Nie lubię pracować na niepewnym sprzęcie.

Me_how
08-09-2012, 23:00
Liczba przedbłysków jest zmienna, zależy od kilku czynników (np ilość grup lamp, tryb pracy) i producenci (Nikon, Canon i inni) niestety nie podają ile to jest w każdym z trybów.
Były nawet kiedyś niby inteligentne fotocele, ale je wycofano z produkcji (za dużo reklamacji?).
Ja bym na tym nie polegał. Może i w niektórych przypadkach zadziała OK, ale nie ma pewności, że w innej sytuacji się zachowa dobrze.
Nie lubię pracować na niepewnym sprzęcie.

Mariusz pytał o TTL, a nie o CLS. Myślę, że tu jest prościej sądząc chociazby po tym, że taka np Yongnuo YN460 potrafi się zsynchronizować z lampą systemową w TTL-u.

MariuszJ
08-09-2012, 23:40
Mariusz pytał o TTL, a nie o CLS. Myślę, że tu jest prościej sądząc chociazby po tym, że taka np Yongnuo YN460 potrafi się zsynchronizować z lampą systemową w TTL-u.
Właściwie to pytałem o CLS :) Także Jacek wiedział lepiej ode mnie, o co mi chodzi ;)

Me_how, chyba nie miałeś na myśli że YN460 błyska jako manualny slave w CLS (błysk synchronizowany błyskiem właściwym, nie przedbłyskami pomiarowymi)? Gdyby tak było, to było by to , czego szukam. Edit: w opisie widzę, że może! Działa to?

r_m
08-09-2012, 23:55
Mieszają się dwie rzeczy:
1) korzystasz tylko z jednej lampy: jeden błysk pomiarowy przed błyskiem właściwym, wystarczy fotocela która go pominie
2) korzystasz ze sterownika i jednej/kilku lamp zdalnych: sekwencja (nieznanej liczby) błysków sterujących zdalnymi lampami, tutaj jest potrzebny odbiornik gadający w tym systemie, czyli jakaś systemowa z funkcją slave.
Chyba, że się mylę i chodzi o coś innego? :)

MariuszJ
09-09-2012, 00:04
Dobra, co chcę osiągnąć - myślę, że tak będzie najprościej.

Lubię CLS i chcę go używać. Mam dwie SB800. Brakuje mi jednej lampy, do mniej istotnych zadań, ustawianej manualnie. Jej błysk nie będzie wpływał znacząco na ekspozycję, więc nie będzie (bardzo) oszukiwał CLSa. Mam nawet taką nie-CLS-ową lampę, stąd pytanie o fotocelę omijającą przedbłyski.

Przy SB800 ustawionej na "remote", z jej wyjścia PC nie idzie synchro, nie idzie mi również ono z korpusu ustawionego do CLSa. Gdybym je miał, zapiąłbym po prostu radio i sprawa była by załatwiona. Może coś robię źle?

GonzoG
09-09-2012, 02:26
Nissin Di622 działa tylko w trybie wyzwalania na drugi błysk (pomija przedbłysk i-TTL) i błyski CLS nie powodują, że lampa błyska szybciej lub później - korzystam z wbudowaną lampą w D7000 w trybie CMD oraz czasami SB-700 (pożyczana) jako slave. Nissin służy wtedy do doświetlenia tła.

Yongnuo YN-460 też ma ten tryb wyzwalania, więc powinna bez problemowo błyskać przy wykorzystaniu CLS. Należy tylko pamiętać, że najkrótszy czas dla niej to 1/250s.

Co do fotocel, to te pracujące w dwóch trybach (pierwszy, drugi błysk, lub oznaczone jako S1 i S2) powinny również dobrze pracować z CLS'em - nie gubić się przy nim.

Nie należy mylić fotocel z regulacją opóźnienia - czyli tych bezbateryjnych, z fotocelą, która pracuje w trybie S2 - tu potrzebny jest układ elektroniczny.

Biorąc pod uwagę ceny takich fotocel (ok 100 zł), to chyba lepszy rozwiązaniem jest zakup lampy YN-460 / 460 II za 200 zł.

MariuszJ
09-09-2012, 10:45
Dokładnie do doświetlania tła (błyskowo) szukam jakiegoś taniego rozwiązania. Tyle, że naczytałem się tu że S2 w YN460 działa z CLS nie do końca przewidywalnie. Czy ktoś mógłby szepnąć o tym słowo? Rzeczywiście, przy cenie YN szukanie zaawansowanej fotoceli mija się z celem.

Me_how
09-09-2012, 12:01
Wydaje się że jeżeli ustawisz wbudowaną lampę w tryb commander, to yongnuo synchronizują się w trybie S2. Pewnie jest to kwestia przypadku ale tak jest.
Natomiast na pewno można zrobić nieco inaczej: użyć jako commandera lampy SB (ewentualnie przez kabel ttl). Wówczas zarówno gniazdo PC lampy jak oraz korpusu działa i można wyzwolić inne lampy radiem.

MariuszJ
09-09-2012, 12:13
Wydaje się że jeżeli ustawisz wbudowaną lampę w tryb commander, to yongnuo synchronizują się w trybie S2. Pewnie jest to kwestia przypadku ale tak jest.
Natomiast na pewno można zrobić nieco inaczej: użyć jako commandera lampy SB (ewentualnie przez kabel ttl). Wówczas zarówno gniazdo PC lampy jak oraz korpusu działa i można wyzwolić inne lampy radiem.

Niestety, w ten sposób tracę jedną z lamp, a jeżeli nawet kabla starczy - tracę swobodę...

Me_how
09-09-2012, 12:17
No cóż, niestety tylko nikon wie dlaczego gniazdo pc w korpusie nie działa, gdy podniesiona jest lampa wbudowana.

amirez
09-09-2012, 21:50
Fotocela MIF. Zlicza wszystkie przedbłyski i odpala na ostatnim. Czyli można tak jak kombinujesz. Aparat steruje w CLS dwoma SB, lampa "nie-CLSowa" podpięta pod fotocelę MIF, która zliczy - nauczy się przedbłysków i odpali manualnego lampiszona na ostatnim.
O to chodzi?

MariuszJ
09-09-2012, 21:57
Fotocela MIF. Zlicza wszystkie przedbłyski i odpala na ostatnim. Czyli można tak jak kombinujesz. Aparat steruje w CLS dwoma SB, lampa "nie-CLSowa" podpięta pod fotocelę MIF, która zliczy - nauczy się przedbłysków i odpali manualnego lampiszona na ostatnim.
O to chodzi?
O to to. Rozumiem, używałeś/testowałeś taką kombinację?

To by oznaczało, że liczba przedbłysków w CLSie jest jednak stała (ewentualnie zależna od ustalonej konfiguracji czyli liczby sterowanych przez commandera lamp).

Jacek_Z
09-09-2012, 22:35
Tą fotocelę przestano robić, bo nie robiła tego co obiecywała. Tzn nie zawsze pomijała przedbłyski. Nie licz na cuda, bo widać, że masz nadzieję. A temat jest z tych do zamknięcia.

Kombinowano na różne sposoby, np nakładając filtr szary na fotocele by przedbłyski były zbyt słabe do zadziałania i by zareagowała na mocny błysk właściwy. No ale to tez wymaga prób i nie zawsze zda egzamin.
Nie ma idealnego (tzn zawsze skutecznego) i taniego rozwiązania dla twojego problemu, a ta sprawa była poruszana na forum wielokrotnie. Nie jesteś pierwszy, który by chciał pożenić zwykłe lampy z tymi z CLS. Ba, nie jesteś nawet dziesiąty ;)
Naprawdę byłoby świetnie by można sobie było kupować np 1 szt SB910 i do tego używać starych np SB24.