PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw oświetleniowy na początek.



lukasz_lkz
27-08-2012, 15:41
Witam

Czytałem, wertowałem strony, sprawdzałem itd. Ale im więcej czytam, tym mniej mam o tym jakiekolwiek pojęcie. Dlatego pytam Was, doświadczonych w tych sprawach :)

Chciałbym się dowiedzieć co będzie najrozsądniejsze w zakupie jeżeli chodzi o prosty "system" oświetleniowy i czy faktycznie jest sens sobie coś takiego sprawić.

Co chcę robić?
Zależy mi na doświetleniu osoby fotografowanej w plenerze. Nie mam na myśli super, skrajnie ciężkich warunków oświetleniowych. Chodzi mi bardziej o uzupełnienie światła zastanego nad ranem, wieczorem itd.
Ponad to jakieś pomieszczenia. Oczywiście też nic ekstremalnie ciemnego. Powiedzmy strych, zdjęcia w barze/pubie.

Co wydaje mi się dobrą opcją?:
- Lampa, ze względów finansowych najprawdopodobniej YN-565EX + dyfuzory
- Statyw po nią
- Blenda 5w1
- Jakiś Softbox albo BD

Dodam, że nie chce przeznaczać na to ogromnych środków. Ma to być czysto amatorskiej podejście :)

Jeżeli chodzi o sprzęt to D3100 + kit + 50mm 1.8 i w ciągu najbliższych miesięcy 35mm 1.8.

Jeśli ktoś pokusiłby się o odpowiedź i rady, będę bardzo wdzięczny :)

morzon
27-08-2012, 15:46
Softbox/BD zamień na parasolkę. Będzie sporo taniej, a do nauki w sam raz.
Do tego dolicz jeszcze wyzwalacze - np najtańsze a działające Yongnuo RF-603.

Będzie to zestaw którym można naprawdę*duuużo zdziałać. Zwłaszcza na początku.

lukasz_lkz
27-08-2012, 17:01
Dzięki wielkie za szybką odpowiedź :)

Czyli mogę rozumieć, że w/w zestaw sprawdziłby się do moich potrzeb? Pytam, bo jak wspomniałem, nie chcę pakować pieniędzy w coś niewartego zachodu, a że chce się rozwijać w tym temacie chciałbym mieć możliwości.

Jeszcze odnośnie samej lampy i użytkowania, bo rozumiem, że są dwie opcje:
1. Wkładam lampę w stopkę aparatu i działam. Pytanie czy w tym wypadku jest to jakoś zautomatyzowane?
2. Wyzwalam ją przez wyzwalacz. Nadajnik w stopce body, odbiornik w lampie. I tutaj muszę już tylko korzystać z trybu manualnego lampy, tak?

Jeżeli głupie pytanie, wybaczcie. W końcu kto pyta nie błądzi :)

morzon
27-08-2012, 17:14
1. Tak. Ten model YN akurat specjalnie sie nie różni od lamp sb jesli chodzi o funkcjonalność.
2. Tak.

lukasz_lkz
27-08-2012, 17:39
Super, dziękuje Ci bardzo za rzeczowe odpowiedzi.
Mógłbyś jeszcze polecić jeszcze jakiś statyw pod lampę i parasol?

manfred
28-08-2012, 07:03
295 cm wg mnie najlepszy

lukasz_lkz
28-08-2012, 21:33
Coś takiego się nada?
http://fripers.pl/product_info.php/info/p67_Statyw-oswietleniowy-293cm-FreePower.html

e-mil11
29-08-2012, 16:25
Nada się choć jest ciężkawy. Ja takiego używam od niedawna do okty 120cm. Do parasolek i gołych lamp wystarczy http://fripers.pl/product_info.php/info/p66_Statyw-oswietleniowy-225cm-FreePower.html .
Natomiast jeżeli myślisz bardziej przyszłościowo i nie przeszkadza Ci dodatkowe ~0,7kg to bierz ten który zalinkowałeś. :)

lukasz_lkz
30-08-2012, 22:35
Myślę, że 0.7kg to nie aż taki problem, różnica w cenie tez niewielka, więc zdecydowane :)

Dzięki wielkie raz jeszcze wszystkim za nieocenioną pomoc :)

Pozdrawiam.