PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuję pomocy w wyborze lustrzanki



Aeon88
26-08-2012, 13:03
Witam,

Brat chce kupić lustrzankę z możliwością nagrywania filmów. Chodzi o coś prostego, typu D3100, Canon 600D, może być bezlusterkowiec typu Panasonic GH5 (czy jakoś tak nie wiem do końca który model dobrze nagrywał) jeśli będzie jakością odpowiednio dobry i będzie miał wymienną optykę. Zastanawia go jeszcze Sony Alfa 37 i 55.

Co byście polecili do amatorskich zdjęć filmów? Wiem że w nikonie D3100 opornie działa nagrywanie (mało ustawień w trybie rzeczywistym), w canonie pewnie to będzie wygodniejsze, nie znam się na tym segmencie sprzętu więc coś doradźcie. Brat czytał recenzje A37 i A55, mówił że chwalą. Co wy myślicie? Który się najbardziej nadaje dla amatora (czyli nacisk na prostotę przy zachowaniu odpowiedniej jakości)?

Ze[N]
26-08-2012, 14:30
Witam,

Brat chce kupić lustrzankę z możliwością nagrywania filmów. Chodzi o coś prostego, typu D3100, Canon 600D, może być bezlusterkowiec typu Panasonic GH5 (czy jakoś tak nie wiem do końca który model dobrze nagrywał) jeśli będzie jakością odpowiednio dobry i będzie miał wymienną optykę. Zastanawia go jeszcze Sony Alfa 37 i 55.

Co byście polecili do amatorskich zdjęć filmów? Wiem że w nikonie D3100 opornie działa nagrywanie (mało ustawień w trybie rzeczywistym), w canonie pewnie to będzie wygodniejsze, nie znam się na tym segmencie sprzętu więc coś doradźcie. Brat czytał recenzje A37 i A55, mówił że chwalą. Co wy myślicie? Który się najbardziej nadaje dla amatora (czyli nacisk na prostotę przy zachowaniu odpowiedniej jakości)?Co masz na myśli oporne nagrywanie w D3100? Nie rozumiem jakie ustawienia w trybie rzeczywistym Cie interesują.
Maksymalny pojedynczy film może wynosić 10 minut. Przydałby się obiektyw z cichym AF(18-105 zakłóca dźwięk swoją pracą). Innych wad nie widzę, zwłaszcza, że to aparat, a nie kamera.

Aeon88
26-08-2012, 17:09
Zawsze nikony były w tyle za canonami pod względem nagrywania bo czegoś tam nie miały tylko jak już film wystartował to nie można było podczas nagrywania zmieniać opcji. Nie znam się na tym więc nie powiem co to było i czy tak samo jest w D3100. Nie jestem uparty na Nikona bo bratu to wisi jaka to będzie marka, ważne żeby nagrywanie było w miarę wygodne, a w sklepie mu powiedzieli że nawet alfa nagrywa dużo sprawniej niż ten nikon - ja nie wiem czy to prawda dlatego pytam co polecacie, czy D3100, czy GH5 czy J1/V1 czy A55 czy coś od canona?

A aparat to nie kamera, ale i tak ładne filmy kręci, i im wygodniej to będzie robił (user friendly) tym lepiej, bo używał go będzie amator.

PS. Z tą różnicą na rzecz canona chodzi chyba o możliwość zmiany przysłony i czasu migawki w trakcie nagrywania, czego w nikonach nie ma. Nie wiem czy tylko to i czy dalej jest to aktualne kiedy mamy D3100 który jest w miarę nowym aparatem. Powtarzam - NIE ZNAM SIĘ NA TYM, więc proszę podpowiedzieć który z wymienionych aparatów najlepiej wybrać aby w miarę wygodnie pracować z zadowalającą jakością.

koniecpolska
27-08-2012, 11:18
Do filmowania najlepsze będą bezlustrowce Panasonic, Olympus (system m4/3) lub Sony (system NEX).
Zaletą ww systemów jest to, ze oferują one obiektywy przeznaczone do filmowania: ciche i z bezstopniową przysłoną. Oferują również szybki i precyzyjny AF (z którym jest problem w lustrach w trybie LV).

Generalnie możliwości filmowe bezluster biją na głowę możliwości filmowe lustrzanek.

Przy okazji bezlustra robią również zdjęcia nie gorsze niż lustrzanki.

Star Dust
27-08-2012, 13:32
a nie lepiej kupic jaka mala kamerke HD?

Mekano
27-08-2012, 15:55
Jak ci odpowiada taka jakosc video:
http://www.youtube.com/watch?v=HWZsVa37K1o - przestaw sobie na fullHD
to bierz Nex-a 5N

sv
27-08-2012, 18:22
Zapytaj tutaj:
http://videodslr.pl/

sv
27-08-2012, 18:25
Do filmowania najlepsze będą bezlustrowce Panasonic, Olympus (system m4/3) lub Sony (system NEX).
Zaletą ww systemów jest to, ze oferują one obiektywy przeznaczone do filmowania: ciche i z bezstopniową przysłoną. Oferują również szybki i precyzyjny AF (z którym jest problem w lustrach w trybie LV).

Generalnie możliwości filmowe bezluster biją na głowę możliwości filmowe lustrzanek.

Przy okazji bezlustra robią również zdjęcia nie gorsze niż lustrzanki.

Jeszcze nie słyszałem o Olympusie, który się nadaje do filmowania. A to zdanie:

"Generalnie możliwości filmowe bezluster biją na głowę możliwości filmowe lustrzanek."

to już absolutna bzdura (chyba, że filmujemy u cioci na imieninach).

koniecpolska
27-08-2012, 19:38
Jeszcze nie słyszałem o Olympusie, który się nadaje do filmowania.
W stosunku do lustrzanek to nawet Olympus ma przewagę w sprawie filmowania, dlatego polecam. Jeśli autor wątka chce przede wszystkim filmować, to powinien się zainteresować się Panasonicem GH1/2 lub NEX-5N/7.

Co do absolutnej bzdury, no najlepiej ona się nagrywa na ścieżce dźwiękowej jak obiektyw lustrzankowy ostrzy lub zmienia przysłonę. Przy zmianie przysłony pojawiają się dodatkowo efekty skokowej zmiany ekspozycji ... dziękuję za takie efekty specjalne.

Pawel92
27-08-2012, 20:08
...Co do absolutnej bzdury, no najlepiej ona się nagrywa na ścieżce dźwiękowej jak obiektyw lustrzankowy ostrzy lub zmienia przysłonę. Przy zmianie przysłony pojawiają się dodatkowo efekty skokowej zmiany ekspozycji ... dziękuję za takie efekty specjalne.
Chyba jednak jest jakiś związek z imieninami u Cioci... :mrgreen:

sv
27-08-2012, 20:42
W stosunku do lustrzanek to nawet Olympus ma przewagę w sprawie filmowania, dlatego polecam.

To może zaprezentuj tutaj jakąś swoją produkcję z Olympusa na poparcie tej tezy :-)

hostman22
28-08-2012, 00:06
z nikona d3200 lub d7000, sony nex5n -7, lub gh2 i tyle w temacie teraz możesz wybrać cenowo ;)

Aeon88
28-08-2012, 00:58
Ok dzięki za info :) aparat głownie do robienia zdjęć ma być, dodatkowo do filmowania, a nie na odwrót. Ale że używał go bedzie amator to im łatwiej będzie się to nagrywanie obsługiwało tym lepiej. Jakość zdjęć nie musi jaj urywać, ale ma być dobra.

koniecpolska
28-08-2012, 08:08
Ok dzięki za info :) aparat głownie do robienia zdjęć ma być, dodatkowo do filmowania, a nie na odwrót. Ale że używał go bedzie amator to im łatwiej będzie się to nagrywanie obsługiwało tym lepiej. Jakość zdjęć nie musi jaj urywać, ale ma być dobra.Czyli dokładnie tak jak napisałem: bezlustrowce Olka, Panasa i Sony.

PS
Czy Sony NEX-5N dalej klika przy nagrywaniu, czy też już usunięto tą dolegliwość?

PPS
Olek ma fajny filmowy obiektyw 14-150mm.
Panasy lepiej filmują ale nie mają stabilizacji matrycy. Panas ma stabilizowane 14-140 (b. dobre) ale niestety drogie.
Sonowe 18-200 jest też b. dobre, ale niestety również drogie.
Najnowsze kity m4/3 14-42 (olek/panas) są optymalizowane pod filmowanie.

malyr
28-08-2012, 08:26
koniecpolska z klikaniem to jak trafisz, nowe modele nie powinny mieć tej wady. znajomy kupił w saturnie i nie klika, ja kupiłem w euro i klikał (3 dni w serwisie i klika mniej) :)
Więc trzeba to sobie przetestować w sklepie.

qbic
28-08-2012, 10:21
Generalnie możliwości filmowe bezluster biją na głowę możliwości filmowe lustrzanek.



Nigga please.

szyszan
28-08-2012, 10:43
Witam
Zastanawiam się nad kupnem Nikona d90 jednak ostatnio przyjrzałem się bliżej bezlusterkowcom, zwłaszcza sony nex-5 i mam dylemat.
Miałem już aparat kompaktowym Minolte G-4000 (i nadal mam jako taki kieszonkowy:)), miałem też hybrydę Panasonica FZ-30. Od dawna myślałem o następnym kroku czyli lustrzance ale bezlusterkowce prowadziły mętlik w mojej głowie.
Czy słusznie?

qbic
28-08-2012, 11:03
Witam
Zastanawiam się nad kupnem Nikona d90 jednak ostatnio przyjrzałem się bliżej bezlusterkowcom, zwłaszcza sony nex-5 i mam dylemat.
Miałem już aparat kompaktowym Minolte G-4000 (i nadal mam jako taki kieszonkowy:)), miałem też hybrydę Panasonica FZ-30. Od dawna myślałem o następnym kroku czyli lustrzance ale bezlusterkowce prowadziły mętlik w mojej głowie.
Czy słusznie?

Mętlik w głowie nigdy nie jest słuszny, może doprecyzuj, po co jest ten następny krok.

Aeon88
28-08-2012, 12:37
Brat grubo się zastanawiał nad Sony A55/A37 bo ma stare obiektywy z minolty które by mu podeszły. Rozumiem że skoro nikt jej nie poleca do zdjęć/filmow dla amatora to jest kiepska? Jak tam się odbywa filmowanie, tak topornie jak w nikonie czy już lepiej z ustawieniami?

koniecpolska
28-08-2012, 13:50
Alfy Axx mają w trybie filmowym dużo lepszy AF niż lustrzanki innych producentów. Poszczególne modele Axx mogą się jednak róznić stopniem kastracji funkcjonalności. Zapytaj na KKM, to Ci doradzą jaką Alfę Axx warto brać.

PS
Pamiętaj jeszcze, że stałe lusto w Axx też dokłada różne efekty.

szyszan
28-08-2012, 13:50
Mętlik w głowie nigdy nie jest słuszny, może doprecyzuj, po co jest ten następny krok.

Zdjęcia robię amatorsko, mój ostatni aparat - Panasonic, chociaż miał dużo manualnych ustawień do z czasem zaczął mnie już nudzić, a do szału mnie doprowadzał czas jaki mijał od naciśnięcia spustu migawki do zrobienia zdjęcia, najszybszy nie był w tej kwestii;) przez co parę ciekawych ujęć mi uciekło:/ Kolejny krokiem miała być lustrzanka, czyli dużo zabawy manualnymi ustawieniami i lepsza jakoś zdjęć. Jak już pisałem, zastanawiałem się nad nikonem d90 ale czy np. bezlusterkowiec sony nex-5 mu nie dorównuje?

sv
28-08-2012, 14:21
Pamiętaj jeszcze, że stałe lusto w Axx też dokłada różne efekty.

Np. zabiera sporo światła :-)

A co do AF w lustrzankach i bezlusterkowcach: zapomnij - to się do poważniejszej pracy nie nadaje.

qbic
28-08-2012, 16:33
Zdjęcia robię amatorsko, mój ostatni aparat - Panasonic, chociaż miał dużo manualnych ustawień do z czasem zaczął mnie już nudzić

Nie wiem co o tym myśleć.



Kolejny krokiem miała być lustrzanka, czyli dużo zabawy manualnymi ustawieniami i lepsza jakoś zdjęć. Jak już pisałem, zastanawiałem się nad nikonem d90 ale czy np. bezlusterkowiec sony nex-5 mu nie dorównuje?

To zależy, jakość zdjęć będzie taka sama (matryca) ale wybór optyki znacznie większy do d90.
Ergonomia pracy d90 na plus, ciężar i filmy na minus.

To zupełnie inne aparaty do innych zastosowań, prawie jakby porównywać nóż do siekiery.

hostman22
28-08-2012, 19:44
Witam
Zastanawiam się nad kupnem Nikona d90 jednak ostatnio przyjrzałem się bliżej bezlusterkowcom, zwłaszcza sony nex-5 i mam dylemat.

zwłaszcza że do nexa jest tylko jeden obiektyw
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/08/mwahaha-1.gif
źródło (http://e.deviantart.net/emoticons/m/mwahaha.gif)

szyszan
28-08-2012, 20:44
Nie wiem co o tym myśleć.

Można jaśniej?

koniecpolska
29-08-2012, 08:51
A co do AF w lustrzankach i bezlusterkowcach: zapomnij - to się do poważniejszej pracy nie nadaje.Nooooo .... http://www.m43.eu/inne-testy/test-szybkosci-autofokusu/

Co do d90 i nex, to:
1. Zamiast NEX-5 rozważ NEX-5N - nowsza konstrukcja, dużo lepszy obrazek niż w d90. Z resztą NEX-5 też daje lepszy obrazek od d90.
2. Jeśli robisz kotlety, czyli używasz aparatu zarobkowo to zdecydowanie d90.
3. W NEXa można wchodzić jeśli lubi się obiektywy stałoogniskowe, nawet przy obecnej ilości szkieł można coś dla siebie wybrać.
4. Tak poza konkurencją ... gdyby nie to, że lubię robić portrety, to już dawno zrezygnowałbym z lustra i bezlustrowca na rzecz zaawansowanego kompaktu (obecnie mam wszystkie trzy).

Fatman
29-08-2012, 11:24
Nooooo .... http://www.m43.eu/inne-testy/test-szybkosci-autofokusu/


Przecież jeśli chodzi o AF przy filmowaniu, to szybkość jego pracy nie jest jedynym istotnym parametrem. Poza tym zbyt szybki AF jest nawet wadą, bo na filmie nagłe/szybkie ostrzenie nie wygląda dobrze.

Dotychczas najbardziej podobała mi się praca AF podczas filmowania w NEX-5N.

http://www.youtube.com/watch?v=3IjE0Ozp-Xg

W wielu przypadkach można było zdać się na AF w tym modelu, nawet przy wymagających pracach.

Jeśli chodzi o Olympusy to niestety nie oferują one trybów 24 i 25 fps. Szkoda :-(

Aeon88
29-08-2012, 12:25
Hmm, czyli dla amatora najbardziej przyjazna dla użytkownika i prosta w obsłudze przy nagrywaniu filmów będzie z lustrzanek Alfa? Tak jak pisałem, jakość nie jest najważniejsza, ma być dobra, nie musi jaj urywać. Ważne żeby było prosto, brat nie będzie wiedział że np w nikonie przed rozpoczęciem nagrywania musi ustawić przysłonę czy ISO bo potem już nic nie zrobi, bo najzwyczajniej w świecie się na tym nie zna, to nie jest zawodowiec ani nawet zapalony hobbysta, miał kiedyś minoltę ale to było tyle lat temu że już nawet nie pamięta podstaw ustawienia aparatu typu przysłona czy czas migawki.

Sprzęt ma być maksymalnie prosty w obsłudze, żeby chcąc coś nagrać nie trzeba było poznawać żadnej tajemnej wiedzy, ma wcisnąć guzik i tyle. Nie będzie tym robił żadnych kotletów, nagra czasem żonkę czy dzieciaki, ona też czasem go poużywa więc liczy się wygoda pracy, i tak wszystkie wymienione aparaty są wystarczająco dobre jeśli chodzi o robienie zdjęć, pozostaje kwestia nagrywania.

Teraz ostatecznie, co dla amatora jeśli chodzi o lustrzanki, i jeśli chodzi o bezlusterkowce? Czyli Alfa Nikon czy Canon, oraz Nex czy GH2 czy jakiś Olek? Jak nie zechce bezlusterkowca będę musiał mu coś poradzić z lustrem, więc i z jednego i z drugiego pudełka potrzebuję wybrać to co lepsze.

koniecpolska
29-08-2012, 12:43
Hmm, czyli dla amatora najbardziej przyjazna dla użytkownika i prosta w obsłudze przy nagrywaniu filmów będzie z lustrzanek Alfa? Tak jak pisałem, jakość nie jest najważniejsza, ma być dobra, nie musi jaj urywać. Ważne żeby było prosto, brat nie będzie wiedział że np w nikonie przed rozpoczęciem nagrywania musi ustawić przysłonę czy ISO bo potem już nic nie zrobi, bo najzwyczajniej w świecie się na tym nie zna, to nie jest zawodowiec ani nawet zapalony hobbysta, miał kiedyś minoltę ale to było tyle lat temu że już nawet nie pamięta podstaw ustawienia aparatu typu przysłona czy czas migawki.

Sprzęt ma być maksymalnie prosty w obsłudze, żeby chcąc coś nagrać nie trzeba było poznawać żadnej tajemnej wiedzy, ma wcisnąć guzik i tyle. Nie będzie tym robił żadnych kotletów, nagra czasem żonkę czy dzieciaki, ona też czasem go poużywa więc liczy się wygoda pracy, i tak wszystkie wymienione aparaty są wystarczająco dobre jeśli chodzi o robienie zdjęć, pozostaje kwestia nagrywania.

Teraz ostatecznie, co dla amatora jeśli chodzi o lustrzanki, i jeśli chodzi o bezlusterkowce? Czyli Alfa Nikon czy Canon, oraz Nex czy GH2 czy jakiś Olek? Jak nie zechce bezlusterkowca będę musiał mu coś poradzić z lustrem, więc i z jednego i z drugiego pudełka potrzebuję wybrać to co lepsze.W odniesieniu do tego co napisałeś, to najlepiej będzie jak brat kupi aparat, który mu się najbardziej podoba z wyglądu.

Aeon88
29-08-2012, 13:42
Heh, to pomogłeś rzeczywiście...

Przecież każdy głupi wie że są różnice w obsłudze różnych lustrzanek czy bezlusterkowców, w jednym ustawisz to czy tamto, w innym robi to automat, w jeszcze innym nawet czegoś nie ustawisz bo w trakcie nagrywania nie wolno. Ja się nie znam na tym na tyle żeby wiedzieć które są jakie, potrzebuję lustrzanki która jak najwięcej zrobi za brata, więc nikon prawdopodobnie odpada na przedbiegach bo nawet Ci co się filmowaniem zajmują mówią że się nie da na tym pracować. Kwestia Alfa czy Canon np 600D? A jak bezlusterkowiec to który?

qbic
29-08-2012, 16:20
Lustro do video, dla amatora co nie lubi sam ustawiać ostrości - Sony SLT (najlepiej najnowszy model).

hostman22
29-08-2012, 17:44
A jak bezlusterkowiec to który?

nexy mają rewelacyjny peaking, w dodatku możesz ustawić,aby obraz był czarno biały, a zaznaczanie na czerwono :)
Jak masz wizjer to już w ogóle miód.
Jak planujesz inwestycje w obiektywy to może gh2. W filmowaniu sony ostro podgoniło do canona, nikon ciągle z tyłu ;)

Fatman
29-08-2012, 17:58
nexy mają rewelacyjny peaking, w dodatku możesz ustawić,aby obraz był czarno biały, a zaznaczanie na czerwono :)

Tylko, że wtedy nagrywasz czarno-białe filmy :-( Za to dla zdjęć RAW jest to bardzo pomocne (przy manualnych szkłach oczywiście).

koniecpolska
30-08-2012, 12:07
Kwestia Alfa czy Canon np 600D? A jak bezlusterkowiec to który?No właśnie ten co się najbardziej podoba z wyglądu ... serio. Najlepiej otaczać się rzeczami, które się podobają. Jak aparat będzie się podobał, to z radością będzie brat brał go w ręce.

PS
Za podobne pieniądze, w podobnym segmencie wszystkie oferują podobne możliwości.

Aeon88
30-08-2012, 13:08
Alfa 37 ma motorek w body? Nie mogę znaleść tego w specyfikacji...

qbic
30-08-2012, 19:59
Alfa 37 ma motorek w body? Nie mogę znaleść tego w specyfikacji...

Z tego co wiem wszystkie puszki Sony taki motorek posiadają.