PDA

Zobacz pełną wersję : Redukcja szumów zdjeć nocnych



pawulon
18-08-2012, 17:13
Witam,

Jestem sobie na Mazurach na wczasach i właśnie zacząłem się bawić w robienie zdjęć nocnych z ruchem gwiazd.

Po wykonaniu pierwszego zdjęcia 15-minutowego, kolejne 10 minut wyświetlał mi się komunikat "job nr", czyli włączona była funkcja Redukcji szumów długich czasów naświetlania. Potem tą funkcję wyłączyłem, ale nie niestety na zdjęciach pojawiły się szumy specyficzne dla takich zdjęć.

Pytanie jest następujące:

Czy Watro tracić czas na odszumianie zdjęć w aparacie i jaki ma to wpływ na jakość zdjecia?
Czy może Lightroom poradzi się z tym szumem (z RAWa) równie dobrze?

Pozdrawiam

martin204
18-08-2012, 21:02
Przerabiałem ten temat... Powiem tak poradzi sobie o niebo lepiej... Redukcja szumów działa tyko na jpg w aparacie nie na razy. Pozdrawiam i życzę niskich szumów.
Ps pozdrawiam Kielce moje miasto

pawulon
18-08-2012, 21:31
Dzięki za informacje,

W D700 lepiej robić zdjęcia nocne na ISO 200, czy można zejść do ISO 160, które jest podobno minimalną natywną czułością?

martin204
18-08-2012, 23:30
Ja robię na 200 bo na niższym wg mnie zdjęcie mocno traci kontrast...

Seeker
19-08-2012, 10:41
"W D700 lepiej robić zdjęcia nocne na ISO 200, czy można zejść do ISO 160, które jest podobno minimalną natywną czułością?"

Staraj się uzyskać jak najmocniej naświetlony materiał.
Najpierw wydłużając czas, potem podnosząc czułość.
Silniejszy sygnał daje większe pole manewru.
Gdzie możesz, używaj multiekspozycji (na osobnych klatkach).

Możesz też poczytać wątek MPWT o astrofoto.

kazzi
19-08-2012, 11:49
Lepiej zrobić kilkadziesiąt zdjęć nocnego nieba i złożyć to w jakimś programie do składania tego typu zdjęć.
Ja wykonując tego typu zdjęcia ustawiam interwał czasowy 100x 32s i czas naświetlania 30s.Iso ustawione
na 1600 ,a obiektyw to Zenitar przymknięty do f4.Ostatni tak polowałem na Perseidy.

wer
24-08-2012, 02:04
Przy zdjęciach nieba nie robi się odszumiania w aparacie, bo możesz stracić dane dotyczące gwiazd.