PDA

Zobacz pełną wersję : Zdalnie wyzwolony błysk stroboskopowy



tomtytus
10-08-2012, 10:25
Witam.

Zainspirowany wczorajszym spotkaniem miłośników young timer'ów, a dokładniej kilkoma zdjęciami tam wykonanymi mam pytanie:

czy można w jakiś sposób wyzwolić zdalnie lampę (sb 800) tak, by błyskała ona w trybie stroboskopowym?
Body to d700.

Dziękuję z góry za sugestie.

Me_how
10-08-2012, 10:56
Można na przykład wyzwalaczem radiowym typu rf-602.

tomtytus
10-08-2012, 12:48
No właśnie trochę niedoprecyzowałem pytania: czy jest możliwe zdalne wyzwolenie lampy w trybie stroboskopowym przez samo body?

Me_how
10-08-2012, 13:46
Raczej nie da się. Aby to bylo możliwe lampa wbudowana musiałaby mieć tryb "Commander (RPT)" albo coś w tym rodzaju. Ewentualnie gdyby w trybie Commander można było wybrać sposób działania RPT. W D200 takiego cudu nie ma w każdym razie.

mOSAd
10-08-2012, 16:03
Nie da się, ponieważ to lampa nie ma odpowiedniego oprogramowania. Przeszkód teoretycznych i praktycznych brak, ale konstruktorzy lamp nie uznali za celowe dodanie takiej możliwości. Trzeba dodatkowo oprogramować, a prawie nikt z tego nie będzie korzystał. A jak się uprze to wyzwoli w inny sposób.

Me_how
10-08-2012, 16:52
Nie ma to specjalnego znaczenia ale będę się upierał że problem leży po stronie korpusu. Lampa SB w cls (jako slave) potrafi działać stroboskopowo.

tomtytus
10-08-2012, 18:21
Szkoda...chociaż nie widziałem wczoraj na body żadnego wyzwalacza a lampa błyskała stroboskopowo. Ale pewnie się nie przyjrzałem :)
Mimo wszystko dzięki za odpowiedź!

ps: efekty są takie:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.343657709049943.85335.335930993155948&type=1

Art Erie
10-08-2012, 19:52
Ja tu nie widzę efektu błysku stroboskopowego (?!).

tomtytus
10-08-2012, 23:12
Nie pytam złośliwie, ale jak Twoim zdaniem zostały wykonane te zdjęcia? :)

Art Erie
11-08-2012, 10:49
Tutaj zastosowano pojedyńczy błysk, nie było tu nawet błysku na pierwszą , czy drugą kurtynę. Fotografowane auta stoją w miejscu, więc zastosowanie błysku stroboskopowego, czy też na drugą lamelkę nie da innego efektu niż pojedyńczy błysk.
Błysk stroboskopowy działa w ten sposób, że ustawia się moc pojedyńczego błysku, ilość błysków i częstotliwość [Hz] i fotografuje poruszający obiekt np: balet, gimnastyczkę, tancerkę itp. http://2.bp.blogspot.com/-tx27zsOQfIU/TaoB3NQA1WI/AAAAAAAAM3k/4776Jq2KtWI/s1600/DSC_0032-1.jpg

mOSAd
11-08-2012, 17:13
Nie ma to specjalnego znaczenia ale będę się upierał że problem leży po stronie korpusu. Lampa SB w cls (jako slave) potrafi działać stroboskopowo.

Jak to skonfigurować? Skąd lampa wie, czy ma błysnąć pojedynczym błyskiem, czy powtarzanym? No chyba, że po prostu na każdy błysk głównej lampy działającej stroboskopowo, odpowiada swoim błyskiem. Wówczas to jasne. Ale da się zrobić tak, by lampka wyzwalająca, master, błysnął raz, a zdalna zadziałała potem przez kolejne kilka sekund/minut stroboskopowo?

tomtytus
11-08-2012, 19:31
Art Erie, a gdyby tak błysk stroboskopowy zastosować dla stojącego obiektu (jak samochód w podanym przeze mnie linku) i podczas długiej ekspozycji chodzić naokoło auta doświetlając je lampą??? :-)

mOSAd
11-08-2012, 19:55
Wówczas miałbyś trochę efekt jak z beauty-disha, czyli cienie wyglądałyby inaczej - byłyby z każdej strony. No chyba, że jedynie byś tak biegał ze światłem wypełniającym, ale czy ja wiem? Wówczas jednak kompletnie nie potrzebujesz lampy wyzwalać zdalnie - odpalisz ręcznie na sygnał fotografa! :D Choćby na chwilę przed wciśnięciem migawki.

tomtytus
11-08-2012, 20:09
No to możliwe, że był to długi czas naświetlania + błyskanie lampą poprzez przycisk "flash" :)
Muszę się dowiedzieć!

ps: można wyzwolić lampę w trybie stroboskopowym przyciskiem flash :)

Art Erie
11-08-2012, 21:35
Art Erie, a gdyby tak błysk stroboskopowy zastosować dla stojącego obiektu (jak samochód w podanym przeze mnie linku) i podczas długiej ekspozycji chodzić naokoło auta doświetlając je lampą??? :-)
Jeśli żródło swiatła się nie przemieszcza, to efekt sumy błysków jest identyczny do tego jaki da jeden błysk o sumarycznej mocy ( czyli normalna fota ).
Jeśli będziesz biegał z lampą na około obiektu i doświetlał obiekt duża ilością pojedyńczych błysków - uzyskasz efekt taki jak użycie kilku lamp rozmieszczonych w miejscach z których błyskałeś. Oczywiście aparat ustawiony na czas B i brak wpływu/ lub niewielki udział światła zastanego.


No to możliwe, że był to długi czas naświetlania + błyskanie lampą poprzez przycisk "flash" :)
Muszę się dowiedzieć!

ps: można wyzwolić lampę w trybie stroboskopowym przyciskiem flash :)

Oczywiście że można.

tomtytus
12-08-2012, 07:56
No i tak zostały wykonane tamte zdjęcia :)

Art Erie
12-08-2012, 19:34
No i tak zostały wykonane tamte zdjęcia :)

Czyli wszystko jasne, aczkolwiek stroposkop nie jest do tego potrzebny ;)

EDIT

Wygodniej niż czas B jest użyć w tym celu wielokrotnej ekspozycji, ale nie wszystkie puszki mają taka opcję.

Me_how
12-08-2012, 21:31
Jak to skonfigurować? Skąd lampa wie, czy ma błysnąć pojedynczym błyskiem, czy powtarzanym? No chyba, że po prostu na każdy błysk głównej lampy działającej stroboskopowo, odpowiada swoim błyskiem. Wówczas to jasne. Ale da się zrobić tak, by lampka wyzwalająca, master, błysnął raz, a zdalna zadziałała potem przez kolejne kilka sekund/minut stroboskopowo?
Tak jak piszesz: lampa slave odpowiada błyskiem na każdy błysk mastera. Chociaz można podejrzewać że master przekazuje jeszcze jakąś informcje do slave, skoro np. w SB-800 jest odrębny tryb Master RPT.

Art Erie
12-08-2012, 21:40
Tak jak piszesz: lampa slave odpowiada błyskiem na każdy błysk mastera. [...]

Nie. W systemie Nikona zdalne lampy komunikują się za pomocą CLS. To jak, kiedy i w jaki sposób ma błysnąć lampa zdalna, będąca w konkretnej grupie jest zakodowane w protokole transmisji tego systemu, który jest przekazywany poza błyskami ( to znaczy master błyska, ale błysk nie musi być widoczny, gdyż komunikacja odbywa się w zakresie podczerwieni. Przedbłyski sterujące oczywiście poprzedzają błysk/ki biorący udział w ekspozycji).

Me_how
13-08-2012, 11:30
Masz racje - zasugerowałem się równoczesnym błyskaniem obu lamp. Tyle, że dalej już jest nieco inaczej niż piszesz. Po pierwsze przedłysk (błysk strujący) jest widoczny zawsze. Przynajmniej jeden. Może jest on złożony z wielu błysków, których oko (przynajmniej moje) nie rozróżnia.
Sądzę również, że lampa slave otrzymuje całą informacje sterującą zanim zacznie błyskać.

Art Erie
13-08-2012, 11:38
Cytując samego siebie:

[...] ( to znaczy master błyska, ale błysk nie musi być widoczny, gdyż komunikacja odbywa się w zakresie podczerwieni. Przedbłyski sterujące oczywiście poprzedzają błysk/ki biorący udział w ekspozycji).

Komunikacja CLS oparta jest na podczerwieni, jeśli masterem jest Sabina, to błyski sterujące są widoczne; ale już w SU-800 błysków nie widać ( w SU-800 znajduje się mała lampa błyskowa, zamknięta za filtrem IR ).
Jeśli błyski sterujące Sabiny w czymś przeszkadzają, wystarczy ją zasłonić filtrem IR ( podobnym jak panel IR do lampy wbudowanej).
Więc to co widać "gołym okiem" to produkt uboczny, zupełnie zbędny w komunikacji CLS.

bolero
17-04-2014, 12:54
Witam
Trochę wątek zapomniany ale spróbuję …...
Ktoś napisał na początku że można wyzwolić błysk stroboskopowy wyzwalaczem radiowym. Posiadam body D7100, dwie lampy SB 800 plus wyzwalacze Yongnuo RF603 …... Próbowałem na wszystkie sposoby i o ile osadzona lampa na body błyska bez problemu z częstotliwością i ilością błysków jaką ustawię to już drogą radiową przez wyzwalacze RF603 wyzwala tylko jeden błysk. Prześledziłem całą instrukcję lampy i nie doszedłem do żadnych wniosków. Pofatygowałem się nawet i zadzwoniłem do wsparcia technicznego Nikona gdzie nie dowiedziałem się nic ponieważ Yongnuo RF603 nie jest produktem Nikona …... Czy ktoś pomoże ? Czu jest taka możliwość ? Może robię coś nie tak ??? ….

GonzoG
17-04-2014, 12:58
Nie ma takiej opcji.

Wyzwalacze radiowe nie przenoszą ciągłego zwarcia na stopce, a jedynie impuls, a w przypadku błysku stroboskopowego lampa błyska tak długo jak długo ma zwarcie na stopce.
Identyczna sytuacja jest z YN-622 i Pixel King.

Nie pamiętam już, kto, ale jeden ze znanych fotografów pisał na swoim blogu, że tak samo jest przy PocketWizard i do błysku stroboskopowego sprawdza się jedynie wyzwalanie błyskiem lampy na sankach.

bolero
17-04-2014, 13:02
Serdeczne dzięki za szybką odpowiedz ....

GonzoG
17-04-2014, 13:04
Sam nad tym ubolewam, bo przy większych odległościach tylko lampy Nikona dają radę.

bolero
17-04-2014, 15:38
Temat jakoś nie daje mi spokoju.
Wychodzi na to że chcąc zrobić zdjęcie z błyskiem stroboskopowym np. tańczącej baletnicy podświetlonej dwoma lampami z prawej i lewej strony potrzeba trzeciej lampy sterującej na body......
Sprawdziłem wczoraj i można w SB800 błysk stroboskopowy wyzwolić ręcznie przyciskiem „Flash” trzymając tak długo aż nie skończy ilości błysków które zostały ustawione......

Zastanawiam się czy w ten sposób można wyzwolić drugą SB800 tak żeby błyskały synchronicznie. Wtenczas migawkę aparatu ustawionego na statywie z długim czasem naświetlania można by wyzwolić pilotem lub samowyzwalaczem a samemu zająć się wyzwalaniem lampy. Trochę byłoby to upierdliwe do zrobienia. Tylko czy lampy będą się widzieć i błyskać synchronicznie i jakie zastosować ustawienia ? Nie uśmiecha mi się kupno trzeciej lampy dla zachcianki zrobienia zdjęcia stroboskopowego.

GonzoG
17-04-2014, 18:31
Temat jakoś nie daje mi spokoju.
Wychodzi na to że chcąc zrobić zdjęcie z błyskiem stroboskopowym np. tańczącej baletnicy podświetlonej dwoma lampami z prawej i lewej strony potrzeba trzeciej lampy sterującej na body......
Sprawdziłem wczoraj i można w SB800 błysk stroboskopowy wyzwolić ręcznie przyciskiem „Flash” trzymając tak długo aż nie skończy ilości błysków które zostały ustawione......

Zastanawiam się czy w ten sposób można wyzwolić drugą SB800 tak żeby błyskały synchronicznie. Wtenczas migawkę aparatu ustawionego na statywie z długim czasem naświetlania można by wyzwolić pilotem lub samowyzwalaczem a samemu zająć się wyzwalaniem lampy. Trochę byłoby to upierdliwe do zrobienia. Tylko czy lampy będą się widzieć i błyskać synchronicznie i jakie zastosować ustawienia ? Nie uśmiecha mi się kupno trzeciej lampy dla zachcianki zrobienia zdjęcia stroboskopowego.

W przypadku SB-800 możesz do wyzwalania użyć nawet i wbudowanej na minimalnej mocy. SB-800 powinny się bez problemów wyzwolić.
Tu masz przykład - co prawda z SB-900/910, ale SB-800 ma chyba podobną czułość - wyzwalania lampa z kilkunastu metrów:
http://www.youtube.com/watch?v=g4fK3yvJLZM

Z tego co widać na tym filmie, to SB-900 w trybie zdalnym i stroboskopowym wyzwala całą sekwencję błysków.

bolero
17-04-2014, 19:36
Właśnie ten filmik nasunął mi myśl o zrobieniu takiego zdjęcia.
W tym sęk że musiałbym mieć trzecią lampę np.SB800 jako sterującą z aparatu. Wbudowana owszem wyzwoli przez CLS ale jedynie pojedynczy błysk, błysku stroboskopowego niestety nie. Mam jeszcze dwie sztuki Yongnuo 560 II ale one strobo. nie mają ….

Dla 100% pewności sprawdzę wieczorem w domu .....

bolero
18-04-2014, 00:41
GonzoG …..... miałeś rację i bardzo się z tego cieszę. Sprawdziłem i faktycznie można lampą wbudowaną w D7100 sterować również błyski stroboskopowe, nie wiem na jaką odległość ale w pokoju działa. W menu aparatu (e3) funkcja Błysk stroboskopowy -moc błysku, ilość i częstotliwość natomiast moje dwie lampy SB800 ustawiłem jako odbiorniki i błyskały aż miło. Sprawdziła się też opcja którą sobie wymyśliłem. Wyzwalając lampę ręcznie przez przycisk „Flash” (Ustawienie RPT) druga lampa odbiera sygnał i błyska równocześnie...... Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)