PDA

Zobacz pełną wersję : Przelicznik ogniskowej obiektywu na "zasięg" w metrach



d40nikon
10-08-2012, 00:41
Witam, interesuje mnie jaki zasięg w metrach ma obiektyw 70-200mm na APS-C ?
Jak to można wyliczyć?

RobertMiernik
10-08-2012, 00:50
Witam, interesuje mnie jaki zasięg w metrach ma obiektyw 70-200mm na APS-C ?
Jak to można wyliczyć?

Obiektywy nie mają zasięgu w metrach, można nimi fotografować dowolnie odległe przedmioty.
No chyba że chodzi o to jak daleko można stać od gościa, którego chce się nim palnąć w łeb, bo jeśli tak to 70-200 jest dość ciężki, myślę że max 15-20 metrów.

d40nikon
10-08-2012, 06:18
Dokładnie chodzi o to w jakiej odległości od aparatu mogę ustawić modela aby zrobić mu portret całej sylwetki oraz np. strzał beauty na twarz.
Dla wartości 70mm oraz 200mm ( czyli dla cropa x1,6 = 116-320mm)

Rafał_Sz
10-08-2012, 07:18
Ogniskowa ma wpływ na kąt widzenia obiektywu, a nie na odległość. Wiem o co Ci chodzi, jak skorzystasz z tabeli w poniższym linku i będziesz znał rozmiary obiektu to sobie policzysz. :) Dla ułatwienia Nikon ma przelicznik aps-c 1.5, nie 1,6 jak Canon. ;)

http://www.fotoporadnik.pl/kat-widzenia-obiektywu-en.html

ajt
10-08-2012, 23:15
Kalkulator kiedyś taki z nudów zrobiłem, powinien się nadać:

http://radom.ws/index.php?n=Foto.AOVCalculator

Rafał_Sz
11-08-2012, 06:47
Myślę, że tym kalkulatorem w pełni uszczęśliwiłeś kolegę. ;)

chory
14-08-2012, 08:40
Koledze nie chodzi a kat widzenia, chodzi chyba o odleglosc w jakiej musi znajdowac sie model, powiedzmy 1,70m wzrostu, aby zmiescic sie w kadrze aparatu z matryca aps-c, z obiektywem 70-200, na roznych ogniskowych tego obiektywu.

RobertMiernik
14-08-2012, 08:42
Ostatni kalkulator to pokazuje.

chory
14-08-2012, 11:41
To jaka bedzie odleglosc, zeby zmiescic w pionowym kadrze goscia wzrostu 1,7 m na 200mm z DX? Mi same katy pokazuje po przeliczeniu, a nie odleglosc w metrach.

donkiszot
14-08-2012, 15:25
Wyniki (dla obiektywu ustawionego na nieskończoność):
Ogniskowa: 200mm
Rozmiar filmu/sensora: 23,6mm x 15,8mm
Kąt widzenia w poziomie: 6,75°
Kąt widzenia w pionie: 4,52°
Kąt widzenia po przekątnej: 8,12°


Cały kadr zajmie obiekt o wielkości 1,72m x 1,15m, odległy o 15m od aparatu.

Kąty widzenia przy ostrzeniu na tę odległość będą równe:
w poziomie: 6,66°
w pionie: 4,46°
po przekątnej: 8,01°

Wpisujesz odległość na chybił/trafił i przelicza tak jak chcesz. Góra za trzecim razem trafisz.

chory
14-08-2012, 16:57
Aaa, trzeba wpisac ogniskowa, wielkosc sensora i odleglosc ale zaznaczyc tylko pierwsze okienko. Teraz dziala. Dzieki.