PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki sprzęt dla D60



(TriPax)
08-08-2012, 09:55
Witam wszystkich,
Po kilku latach użytkowania nikona D60 stwierdziłem, że czas dokupić jeszcze trochę sprzętu do niego (tak wiem, D60 nie jest za mocnym body jednak zastosowanie jest czysto amatorskie w ramach hobby więc dla mnie spokojnie wystarczy). Obecnie posiadam kitowy obiektyw 18-55 Nikkora oraz 70-300 DG HSR APO II Sigmy (no i oczywiście statyw).
Czas zainwestować w lampę (nigdy nie użytkowałem żadnej niekitowej więc niestety nie mam jeszcze jakichś opinii czy przyzwyczajeń) oraz obiektyw do makro (jako, że najwięcej zdjęć robię właśnie makro).

Z lamp na celowniku mam:
Nissin Di 622 Mark II
Nissin Di866 Mark II PROF
Sunpak PZ42X
(oczywiście gdyb nie ograniczenia budżetowe brał bym minimum SB-700)

Co do obiektywu to na razie na prowadzeniu jest niezmiennie NIKKOR AF-S DX Micro 40mm f/2,8G

Kwota łączna w jakiej chciał bym się zamknąć to około 1800 - 2000 zł czyli nie za dużo jak na mocny sprzęt ale też i nie za mało jak na własny użytek. Forum oczywiście już przewertowałem i im dłużej czytam tym bardziej głupieję więc kieruję pytanie do Was - co wybrać z tego lub innego sprzętu tak by mieć w miarę przyzwoitą lampę plus obiektyw do makrofotografii. Całość poszukuję najlepiej do zakupu w Wawie osobiście jako, że wówczas miał bym sprzęt od ręki.

Ebeb
08-08-2012, 10:30
Polecam YN-565EX (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=198922).

przem426
08-08-2012, 11:10
nissin di622 mk2 będzie dobrym wyborem - miałem pierwszą wersję tej lampy i było to zacny kawałek sprzętu.

do tego proponuję dokupić statyw z mocowaniem na parasol + parasolkę transparentną oraz jakiś wyzwalacz radiowy (jeśli braknie środków, można też wyzwalać nissina przez fotocelę, ale to gorsze rozwiązanie)

jeśli chodzi o szkła - decyzja należy do ciebie - w cenie ~1k pln nikon ma kilka fajnych szkieł, ten micro-nikkor 40 może być ciekawym startem do makro fotografii (http://www.youtube.com/watch?v=n13wV94tHIc&feature=fvwrel mały teścik tego szkła)

(TriPax)
08-08-2012, 12:36
dzięki za szybką odpowiedź
nissin mnie martwi tym, że wszystko trzeba praktycznie analogowo ustawiać (brak wyświetlacza, tylko kontrolki), a że nie mam doświadczenia z lampami to może być dla mnie lekko problematyczne choć jak widzę opinie o nim i cenę to daje mi ona do myślenia
co do szkiełka właśnie z uwagi na takie recenzje chciał bym zakupić właśnie ten model - obecnie strzelam z długiej tuby czyli wymienionej sigmy ale by coś ładnie wyszło muszę stać dosyć daleko i ciężko wówczas trafić małe elementy
co do pilocika i tak rozważam zakup z uwagi na to, że robiąc coś na dłuższym czasie naświetlania nawet na statywie robię mimowolnie minimalne drganie aparatu naciskając spust migawki - to na szczęście nie jest drogie więc pominąłem w rozważaniach
statyw z parasolem na razie odpada - za mało miejsca w domu i zdjęcia jedynie hobbystycznie - to był by przerost formy nad treścią (już i tak dokupienie takiego sprzętu do D60 wygląda nieco dziwnie :) )

militarius
08-08-2012, 12:44
Moim zdaniem bierz SB600 :) zawsze to systemówka, może nie jakaś super mocna, ale wystarczająca :) i jeszcze starczy Ci na wyzwalacze albo filtr do szkła i jakieś dyfuzory do lampy.

js70
08-08-2012, 12:51
SB-600 jest bardzo dobrym wyborem. Niestety na rynku tylko używki. Jeśli koniecznie chcesz nową lampę to nissin lub Metz 44 AF-1. Nissina 622 miałem w pierwszej wersji i zmieniłem na metza (nie żałuję). Podobno II wersja nissina jest juz moprawiona i nie ma wad starszego modelu. Nissin 866 jest już porządnym sprzetem, ale nie wiem czy z d60 wykorzystasz jego atuty.
Dobry statyw jak najbardziej sie przyda.

(TriPax)
08-08-2012, 12:56
za jakiś czas jak się wciągnę ponownie (przerwa rok czasu od focenia) może body poleci do wymiany ale na razie mam to i chciał bym wycisnąć z niego jak najwięcej
tego metza też właśnie oglądałem ale ciężko go w wawie upolować niestety a nissin 866 dostępne są wersje mark II pro bez zamawiania czyli kwota w okolicach 900 zł
statyw już posiadam i jak na razie spełnia wymagania :)

przem426
08-08-2012, 13:44
diody zamiast lcd to tylko kwestia estetyki.
do każdej lampy musisz przeczytać instrukcję, zrozumieć jak działa - czy ma lcd, czy też nie.
diody zamiast liczb w żaden sposób nie ograniczają funkcjonalności.

taki sunpak pz42x pomimo iż ma lcd - jest gorszą lampą od nissina.

pisząc o statywie, myślałem o takim pod lampę błyskową z parasolką.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.camerashop.in//ebay/Clamp-5.jpg)

(TriPax)
08-08-2012, 13:54
przejrzałem sobie właśnie oferty i podzwoniłem - Nikkora dostanę za mniejszą cenę niż planowałem i zostanie trochę wolnej kasy - Nissin Di866 Mark II PROF czy Nikon SB-700 ? bo mieszczę się w zakresie finansowym jeszcze (SB wyczaiłem za tysiaka)
chyba że coś tańszego bo może nie wykorzystam do końca możliwości na D60 (choć wolał bym kupić tak, by potem w razie innego body spokojnie działało dalej)

siwyozzman
08-08-2012, 13:58
Kup SB-600, po doświadczeniach z Nissinem uważam że tylko lampa systemowa ma sens jeżeli ma pracować na aparacie....

(TriPax)
08-08-2012, 14:05
SB-600 na allegro we w miarę normalnym stanie używana 899 zł a SB-700 nowa 1000 - chyba wolę dopłacić ;-)

puciek
08-08-2012, 14:16
SB600 na forumowej giełdzie można zakupić za ok 600zł w dobrym stanie. Nie wiem gdzie widziałeś za 899?

Ps. Na giełdzie masz aktualnie SB800 za 749, a SB600 za 550zł

(TriPax)
08-08-2012, 14:28
głównie szukam właśnie w wawie tak by odebrać samodzielnie stąd giełdę po przejrzeniu pominąłem :)
a ceny na allegro takie dają zaporowe na używki gdzie nowe SB-700 jest niewiele droższe wówczas (najtaniej fotojoker wychodzi)

puciek
08-08-2012, 14:40
Jak nie musisz mieć lampy na dziś, to poczekaj. Co jakiś czas ktoś na giełdzie sprzedaje SB600. A jak masz kasę na zbyciu, to kupuj nową SB700.

(TriPax)
08-08-2012, 15:07
kasy mam akurat na styk dzięki temu, że obiektyw wyszedł taniej stąd zamiast Nissina 622 Mark II podaję SB-700 :)

Czyli reasumując będzie Nikkor 40 mm plus SB-700 - zapowiada się długa noc i sporo zabawy

siwyozzman
08-08-2012, 16:10
SB - 600 spokojnie za 600zł można kupić na wiadomym portalu...tylko trochę cierpliwości :)

LordRamzes
08-08-2012, 16:32
Czuje ,że na nadmiar gotówki nie narzekasz i długo odkładałeś poradzę Ci najlepiej jak umiem aby sprzęt posłużył lata , lampa tylko i wyłącznie nowa sb 700 nie kupuj zajechanych 600 a nikt prawdy Ci nie powie jaki ma przebieg bo nikt tego nie wie , Do makro szukaj tamrona 90 z silnikiem lub nikkora 85 f3,5 teraz jest na alledrogo za 1200 jak pamiętam więc na 1 miejscu kupuj szybko szkło bo okazja a do lampy dozbierasz t 200 zł i wtedy kupisz nie kupuj półproduktów które i tak wymienisz lepiej raz a dobrze :)

Ark
08-08-2012, 17:19
W kwestii obiektywu do macro - co masz zamiar fotografować tym obiektywem? Jeżeli jakieś żyjątka to 40-tka może być kiepskim wyborem. Aby dobrze odwzorować fotografowany obiekt będziesz musiał podsunąć obiektyw baaardzo blisko "robaczka", który nie koniecznie będzie czekał aż wykonasz zdjecie ;-). Gdyby nie brak śrubokręta w D60 to chyba lepszym wyborem byłby używany AF 60mm.
Pozdrawiam :-)

PS. Ostatnio sprzedałem SB800 w idealnym stanie za 850pln wiec trochę mnie dziwi podobna cena za SB600.

(TriPax)
09-08-2012, 14:59
zakupy poczynione przedwczoraj więc już po ptokach jak to mówią :)
obiektyw stąd 40 że do makro z bardziej daleka mam już słoik sigmy z opcją makro i spokojnie na moje potrzeby wystarczy, potrzebowałem jeszcze czegoś do bardzo bliskich odległości i stwierdziłem że ten będzie odpowiedni

z pierwszych podejść mogę powiedzieć że obiektyw daje zarąbistą ostrość z bardzo bliskich odległości - na tyle bliskich, że parę razy aż stuknąłem w blat korpusem bo myślałem że jestem trochę dalej :D jedynie początkowo z lampą miałem problem i na manualu albo za bardzo prześwietlałem albo za mało doświetlałem ale to kwestia dopasowania i przyzwyczajeń - wszystko przede mną :)

Ark
09-08-2012, 15:27
Życzę duuużo dobrego światła i satysfakcji ze sprzętu :-)

LordRamzes
09-08-2012, 15:34
zakupy poczynione przedwczoraj więc już po ptokach jak to mówią :)
obiektyw stąd 40 że do makro z bardziej daleka mam już słoik sigmy z opcją makro i spokojnie na moje potrzeby wystarczy, potrzebowałem jeszcze czegoś do bardzo bliskich odległości i stwierdziłem że ten będzie odpowiedni

z pierwszych podejść mogę powiedzieć że obiektyw daje zarąbistą ostrość z bardzo bliskich odległości - na tyle bliskich, że parę razy aż stuknąłem w blat korpusem bo myślałem że jestem trochę dalej :D jedynie początkowo z lampą miałem problem i na manualu albo za bardzo prześwietlałem albo za mało doświetlałem ale to kwestia dopasowania i przyzwyczajeń - wszystko przede mną :)

hmmm trochę źle zrobiłeś......widzisz bycie fotografem nie polega na stukaniu szkłem ale na robieniu zdjęć tak żeby nikt Cię nie widział nawet owady i zapewniam Cię dłuższa ogniskowa Ci by w tym pomogła a pseudo makro to nie makro 1:1 :( a jaka lampe

(TriPax)
09-08-2012, 16:59
Życzę duuużo dobrego światła i satysfakcji ze sprzętu :-)

dzięki wielkie i na wzajem :) czeka mnie sporo zabawy i jeszcze więcej satysfakcji jeżeli będzie my szło dobrze


hmmm trochę źle zrobiłeś......widzisz bycie fotografem nie polega na stukaniu szkłem ale na robieniu zdjęć tak żeby nikt Cię nie widział nawet owady i zapewniam Cię dłuższa ogniskowa Ci by w tym pomogła a pseudo makro to nie makro 1:1 :( a jaka lampe

obiekt był nieruchomy i stał na stole - na robaczka na takiej skali bym nawet się nie porywał bo bym go szybko wygonił takim zbliżeniem się :)
do "dłuższych" zbliżeń mam większe szkiełko z makro i na nim byłem przyzwyczajony robić stąd właśnie zachwianie skali :D
lampka tak jak opisywaliśmy wcześniej SB-700 bo wyjąłem ją poniżej tysiaka nową