PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepszy Olympus OM (i tani):)



c-man
13-03-2007, 15:34
Szukam manualnego sprzętu do ostrej roboty reportażowej.Zależy mi na idealnej optyce. Cholernie podobaja mi się Olypusy OM.Ale kieszeń pustawa...moje fundusze to ok.750zł.Chce kupić puszkę i szkło -50 lub 135mm.
W tej cenie raczej tylko OM1 i OM2.Który uważacie za lepszy???Jest sens to kupić???
Zaznaczam że wolę manualne szkła od tych autofokuśnych, a system Nikona jest niestety dla mnie za drogi...
Poradźcie...

orion_64
13-03-2007, 16:22
Przyznam że nie znam sprzętu olympusowego, ale jeśli piszesz że masz 750 zyla, szukasz coś co mówi do manuali i do tego powiedzmy manualną 50 a nikon jest za drogi.... to ja nie kumam, F70+50MF lub 135MF to chyba wymachasz w tej kwocie? Chyba że te olki to są tak zaj.... że nie ma co nawet mówić o F70? Więc sorki że zabrałem głos.

teh_14m3
13-03-2007, 17:15
Orion_64, tutaj chyba chodzi o PUSZKĘ "manualną" a F70 taką nie jest.

clostermann, nie wiem czy uda ci się za tyle złożyć ten zestaw o którym mówisz...

orion_64
13-03-2007, 17:23
spoko, to sorki, ciężko widzę tą "ostrą robotę reportażową" w pełni manualną puszką, no ale....

teh_14m3
13-03-2007, 17:30
spoko, to sorki, ciężko widzę tą "ostrą robotę reportażową" w pełni manualną puszką, no ale....

ja również :evil: :D

orion_64
13-03-2007, 17:47
Tak na marginesie, temat trochę jak z wyborem laptopa(czasem znajomi co to mniej w kwestii komputrów kumają, podobnie zadają mi pytania) "najlepszy olympus OM(i tani)", w kwestii komputerów/laptopów znajomym odpowiadam "a po co Ci dwa?" więc pokuszę się o to samo pytanie tutaj
A po co Ci dwa?

slaw74
13-03-2007, 21:55
Szukam manualnego sprzętu do ostrej roboty reportażowej.Zależy mi na idealnej optyce. Cholernie podobaja mi się Olypusy OM.Ale kieszeń pustawa...moje fundusze to ok.750zł.Chce kupić puszkę i szkło -50 a system Nikona jest niestety dla mnie za drogi...
Poradźcie...

Kazdy moze zdjecia wykonywac tym czym chce, na co go stac lub czym lubi. Zatem jesli kolega nasz wie czego chce pozwolmy mu dzialac.

Nikon wcale nie jest taki drogi....
Tu klasyka aparatow manualnych FM2, jeden z najtrwalszych i legendarnych juz korpusow.
http://www.allegro.pl/item172499134_fm2_.html
Cena w tej aukcji jest korzystna, nie przygladalem sie stanowi technicznemu i nie chce tu reklamowac sprzedawcow. Mysle ze ta puszka spelnilaby wymagania kolegi. A jesli przydalby sie koledze program automatyczny, prosze wybrac FE2 jest w podobnej cenie.

A tu obiektyw 50mm 1,8 E
http://www.allegro.pl/item170983562_nikkor_50mm_f_1_8_e_legendarny_ostry _jak_zyleta.html

Warto zwrocic uwage iz ten obiektyw to wersja E, a cena jaka tu osiagnal jest sporo wygorowana. czesto trafiaja sie egzemplarze za 200zl. Tyle jest wart. Nie jest to ten sam obiektyw co Nikkor 50mm 1,8 AiS jednak rowniez bardzo dobry optycznie. Wersje E wiele osob uwaza za gorsza nie wiedzac ze Nikkor 50 1,8 AF posiada identyczna budowe opotyczna co ganiony E.

Mozna zatem zmiescic sie z kasa do 750 - 800zl
Pozdrawiam i namawiam mimo wszystko na system nikona. W razie czego pytaj na priv.

szymony
14-03-2007, 01:24
OM jest na pewno aparatem tradycyjnym, ale mam poważne wątpliwości co do procenta tego sprzęta. Raczej Nikon nim nie był ;-)
Przenosim.

rabijki
14-03-2007, 10:00
dlaczego ciezko widzicie reportaz omkami? a dawniej jak nie bylo automatow i afa to rozumiem ze sie zdjec nie robilo? to teraz juz bede wiedzial. a myslalem ze stare zdjecia kupowane do mojej kolekcji ( na rzyklad XIX wieczne chiny - aresztowani ludziw w dybach) to zdjecia, ale jak??? wtedy nei bylo afa!!! qu.... wtedy przeciez nie bylo cyfry!!! nie ma zmiluj dalem sie zrobic w konia i kupilem podroby!!! dziekuje kolegom ze mnie oswiecili.

slaw74
14-03-2007, 10:51
dlaczego ciezko widzicie reportaz omkami? a dawniej jak nie bylo automatow i afa to rozumiem ze sie zdjec nie robilo? to teraz juz bede wiedzial. a myslalem ze stare zdjecia kupowane do mojej kolekcji ( na rzyklad XIX wieczne chiny - aresztowani ludziw w dybach) to zdjecia, ale jak??? wtedy nei bylo afa!!! qu.... wtedy przeciez nie bylo cyfry!!! nie ma zmiluj dalem sie zrobic w konia i kupilem podroby!!! dziekuje kolegom ze mnie oswiecili.

To nie wiedziales ze mistrz reportazu niejaki pan H.B. mial wczesny model cyfraka z AFd, AFs, AFif, s, c, h, p, HP, HDR i bog wie tam czym jeszcze...? ;)

Mighty
14-03-2007, 11:14
W tej cenie raczej tylko OM1 i OM2.Który uważacie za lepszy???Jest sens to kupić???
Zaznaczam że wolę manualne szkła od tych autofokuśnych, a system Nikona jest niestety dla mnie za drogi...
Poradźcie...

W tej cenie to i OM-4 by sie znalazl, nawet taniej!

c-man
14-03-2007, 15:36
Nikon wcale nie jest taki drogi....
Tu klasyka aparatow manualnych FM2, jeden z najtrwalszych i legendarnych juz korpusow.
Mysle ze ta puszka spelnilaby wymagania kolegi. A jesli przydalby sie koledze program automatyczny, prosze wybrac FE2 jest w podobnej cenie.

.

OK, znam renomę FM2. Puszka moim zdaniem jest droga(no bo renoma:-D) ale chyba nie różni się zbytnio od takiego OM2n - no poza ceną...
http://www.allegro.pl/item175420331_olympus_om_2n_body.html
Wiem że uwielbiacie Nikony,ale powiedzcie chociaż czym się te skrzynki różnią...

c-man
14-03-2007, 15:37
W tej cenie to i OM-4 by sie znalazl, nawet taniej!

Mów gdzie!!!:-D

Mighty
14-03-2007, 17:14
Z pewna taka niesmialoscia, no ale powiem skoro pytasz: u mnie w szafie!

teh_14m3
14-03-2007, 21:30
rabijki, wiem że sie da. Jak pisałem w innym wątku, sam ostatnio robiłem własnie manualem reportaż. Ale po co się męczyć gdy można mieć AF?! (niewiem jak jest z auto focusem - nigdy nie używałem - zakładam że łatwiej)

slaw74
14-03-2007, 21:50
OK, znam renomę FM2. Puszka moim zdaniem jest droga(no bo renoma:-D) ale chyba nie różni się zbytnio od takiego OM2n - no poza ceną...

Oj oj oj...!!!!!!!!!!!!!!!! Rozni sie i to dosc znacznie!!! Na moje oko jakies 5-10 lat technologicznej roznicy. Na korzysc FM2ki oczywiscie. ;)

Wyjasniam odrazu ze nie jestem przeciwnikiem Olkow. Nie mialem rowniez przyjemnosci ich posiadania. Swa opinie wyrazam na podstawie obserwacji zdjec zamieszczonych w tej aukcji. Zatem?

1. Najwazniejsza roznica jest sposob obslugi... tam gdzie w Nikonach od wiekow sa przyslony (oczywiscie na obiektywie, no ale w poblizu) w OM2 jest pierscien czasow migawki...? Ktoz to widzial ;)
W miejscu zas nikonowskich czasow migawki, w Olku jest.... o zgrozo korekcja expo. Dobrze ze chociaz spust, naciag filmu oraz korbka zwijania jest w znanym nam miejscu.... Jednak do tego wszystkiego oczywiscie mozna sie przyzwyczaic.

2. Z roznic technicznych widac na pierwszy rzut oka ze migawka Olka jest wolniejsza. Parametrami raczej przypomina mi FM (jedynke) 1/1000 sek. W FM2 jest 1/4000 sek

3. Nie widze w tym Olku rowniez podgladu GO, choc moze po nikonowsku szukam nie w tym miejscu co trzeba. W FM2 podglad GO jest obok samowyzwalacza, po prawej rece.

4. Ostatnia rzecz to idealny, jasny wizjer i matowki w FM2, nie jestem do konca przekonany czy OM2 rowniez ma tak wysokiej jakosci wizjer.

Do wielkich zalet FM2/FE2 dodalbym jeszcze trwala (w zasadzie niezniszczalna) migawke, zaleznie od modelu tytanowa badz aluminiowa.

Co do ceny, pisales ze chcialbys sie zmiescic w 750zl. Mysle ze opisany przeze mnie zestaw dochodzi do takiej kwoty. Niestety pewnie na piwko juz nie zostanie.... :(
No ale bedziesz rownie jak my "fanatykiem Nikosia" ;)

teh_14m3
14-03-2007, 21:58
1. Najwazniejsza roznica jest sposob obslugi... tam gdzie w Nikonach od wiekow sa przyslony (oczywiscie na obiektywie, no ale w poblizu) w OM2 jest pierscien czasow migawki...? Ktoz to widzial ;)
W miejscu zas nikonowskich czasow migawki, w Olku jest.... o zgrozo korekcja expo. Dobrze ze chociaz spust, naciag filmu oraz korbka zwijania jest w znanym nam miejscu.... Jednak do tego wszystkiego oczywiscie mozna sie przyzwyczaic.


Jest to wygodniejsze niż się wydaje, w przypadku pomylenia się co do czasu lub chęci jego zmiany, nie trzeba odrywać oka od wizjera i cała operacja jest szybsza.


3. Nie widze w tym Olku rowniez podgladu GO, choc moze po nikonowsku szukam nie w tym miejscu co trzeba. W FM2 podglad GO jest obok samowyzwalacza, po prawej rece.

Jest podgląd, przymykacz przysłony znajduje się na obiektywie...


4. Ostatnia rzecz to idealny, jasny wizjer i matowki w FM2, nie jestem do konca przekonany czy OM2 rowniez ma tak wysokiej jakosci wizjer.

nie wiem jak jest w FM2 ale w OM (przynajmniej 3) jest jasny i duży wizjer pokrywajacy 97% ( o ile się nie myle)


Do wielkich zalet FM2/FE2 dodalbym jeszcze trwala (w zasadzie niezniszczalna) migawke, zaleznie od modelu tytanowa badz aluminiowa.

Tu jest gorzej migawka półcienna (jak już mówilem OM-3)

slaw74
14-03-2007, 22:05
teh dzieki za sprostowanie i uzupelnienie.

Domyslam sie zatem ze i pierscien przyslon w Olkach jest na obiektywie. Zatem czy dobrze rozumuje ze zmiany czas/przyslona dokonywane sa lewa reka na obiektywie???

A i jeszcze jedno, nie wiem jak w Olku ale FM2 pokazuje wszystkie informacje w wizjerze. Czas, przyslona, lampa blyskowa.... dzieki temu rowniez zmiana czasu nie wymaga odrywania oka od wizjera... jak w Olku.

slaw74
14-03-2007, 22:11
Doczytalem jednak ze kolega Clostermann posiada calkiem spore stadko na M42..... tu zas Nikon przegrywa z kretesem. Te przejsciowki Nikon/M42 sa ...... warte.
Szkoda ze kolega nie mieszka blizej.... bo moglbym mu cos pozyczyc do zabawy... np jedna z moich Fmek stoi sobie dzielnie na polce wsrod wystawionych tam kilku puszek.

A obecnie najczesciej korzystam z przyjemnoscia wlasnie z FM2n, na ktorego namawiam. :)

Vadim
14-03-2007, 22:17
...Jest to wygodniejsze niż się wydaje, w przypadku pomylenia się co do czasu lub chęci jego zmiany, nie trzeba odrywać oka od wizjera i cała operacja jest szybsza...



Nie zdarzyło się, abym musiał odrywać oko od wizjera przy zmianie czasu. Nie bardzo łapię, o co chodzi. A kolegę namawiam na OM4 albo FM2.

Pozdrawiam

slaw74
14-03-2007, 22:23
Nie zdarzyło się, abym musiał odrywać oko od wizjera przy zmianie czasu. Nie bardzo łapię, o co chodzi.


Mnie sie wydaje ze chodzi o takie "klasyki" jak Zenek.... gdzie czasem trza dobrze popatrzec z gory na to co sie wybiera..... no ale FMki i Fki to inna klasa! Pierwsza!

Serdecznie pozdrawiam.

teh_14m3
14-03-2007, 22:29
teh dzieki za sprostowanie i uzupelnienie.

Domyslam sie zatem ze i pierscien przyslon w Olkach jest na obiektywie. Zatem czy dobrze rozumuje ze zmiany czas/przyslona dokonywane sa lewa reka na obiektywie???

tak dokładnie jak mówisz



A i jeszcze jedno, nie wiem jak w Olku ale FM2 pokazuje wszystkie informacje w wizjerze. Czas, przyslona, lampa blyskowa.... dzieki temu rowniez zmiana czasu nie wymaga odrywania oka od wizjera... jak w Olku.

w wizjerze jest: drabinka, czas migawki...

Wybaczcie mi jeśli zbłądziłem ale ze zdjeć wynikało, że czas zmienia sie tak samo jak w Zenicie...

//
Doczytalem jednak ze kolega Clostermann posiada calkiem spore stadko na M42..... tu zas Nikon przegrywa z kretesem. Te przejsciowki Nikon/M42 sa ...... warte.

systemu OM też nie opłaca się kupować dla pracy z M42. Przejściówka droga- ok 250 zl, a przerabianie mocowania może okazać się niemożliwe ze względu na różnice odległości soczewki od błony o 0,5 mm dłuższa w Olympusach.

slaw74
14-03-2007, 22:53
Wybaczcie mi jeśli zbłądziłem ale ze zdjeć wynikało, że czas zmienia sie tak samo jak w Zenicie...

Zgadza sie tyle ze w Zenku poza diodami, w wizjerze nie widac juz wiele wiecej ;)

W FM2 pokazane sa
nad kadrem: przyslona i gotowosc lampy blyskowej (rowniez sygnalizacja zlego czasu synchro)
po lewej od kadru: szas
po prawej: swiatlomierz (diody)

Zatem mamy tu pelna kontrole bez odrywania wzroku, co nie zdarza sie juz z tanszymi Nikonami typu FG.

Co do tych M42 to juz sam nie wiem... Nikon NIE, Olek NIE moze Zenek? Poza tym Clostermann juz o to pytal w innym watku wiec chyba juz cos wybral.
Ja mimo wszystko polecam "niesmiertelnego".
ps. milo z wami zawsze pogadac

teh_14m3
14-03-2007, 23:02
Co do tych M42 to juz sam nie wiem... Nikon NIE, Olek NIE moze Zenek?


IMO do M42 to tylko puszka z gwintem, wyszystkie półśrodki nie są wskazane. Niekoniecznie to musi być Zenith

c-man
15-03-2007, 15:50
Uspokójcie się !!! Za dużo czytacie - moje stado M42 zostało rozegnane po prerii - zostały mi 2 szkła...więc już po sprawie...W każdym razie szukam czegoś z genialną optyką w przystępnej cenie, a nie za tysiące złociszków...
Nie wiem czemu zmiana czasów pierścieniem przy obiektywie budzi taką niechęć - sami spróbujcie jakie to wygodne -tak bez akrobacji - cyk i już!!
Wiem że FE i FM mają genialne czasy i super wykonanie - spójrzcie jednak na ceny...A nie planuję przecież tylko jednego obiektywu ...
I nie oceniajcie po wyglądzie!!!Chcę się poradzić kogoś kto robił tym sprzętem i wie oco chodzi.A kto nie wie NIIECH SE POCZYTA:
http://www.ompl.org/

c-man
15-03-2007, 15:52
rabijki, wiem że sie da. Jak pisałem w innym wątku, sam ostatnio robiłem własnie manualem reportaż. Ale po co się męczyć gdy można mieć AF?! (niewiem jak jest z auto focusem - nigdy nie używałem - zakładam że łatwiej)

Uwierz mi że błędnie zakładasz - porobisz - zobaczysz...

teh_14m3
15-03-2007, 16:08
Chcę się poradzić kogoś kto robił tym sprzętem i wie oco chodzi.

Ale dokładnie o co? Sam powiedziałeś że masz do wyboru dwie puszki, gdybym ja miał wybierać brałbym OM-1 lub 1n. Dlaczego? bo do działania nie potrzebuje elektroniki, która to jest IMO największym minusem w aparatach analogowych...

rabijki
15-03-2007, 16:39
ja tam nie wiem..., moze sie quw... nie znam, ale jakos wiekszym sentymentem darze czasy gdy jechalo sie na material z 10 rolkami i trza bylo myslec. teraz sie rozleniwilem i jak patrze na to wszystko to mi sie nie chce robic. kiedys po prosty trzeba bylo rozumiec swoj sprzet, film, chemie i fotografie, a dzis ..., zreszta szkoda gadac.

po co sie meczyc skoro jest af???

bo na manualach nie ma bf i ff
bo na manualach trzeba sie skupic
bo latwiej sie bawic hiperfokalem niz na obiektywach af
bo optycznie czesto sa lepsze
bo sa lepiej wykoanane mechanicznie
bo jak mi padnie bateria to to olewam
bo pracuja w najtrudniejszych nawet warunkach
bo jak postawilem kiedys torbe z fm2 i manualnym szklami na dachu samochodu i odjechalem a ona spadla to sie gowno stalo, a nowe zabawki moglbym wyrzucic.


mozna by tak dlugo tylko po co?
olo

teh_14m3
15-03-2007, 18:10
rabijki, ja to wszystko rozumiem i podzielam twoje zdanie. Nigdy nie robiłem zdjęć (tzw "focenie" się nie liczy) aparatem z AF, dalatego nie wiem jakie są jego minusy. Wiem natomiast, że straciłem 2-3 dobre ujęcia przez opóźnienie 2s wywołane ustawianiem ostrości...

slaw74
15-03-2007, 21:04
NIIECH SE POCZYTA:
http://www.ompl.org/


Czytalem!!! Bardzo fajny system!!!
Najwieksze wrazenie robi MotorDrive2 co rozpedza sie do 5 klatek/sek !!! Uaauuuu na tamte czasy to demon!

W nikonowskim MD-12 (do eFMek) jest maxymalnie 3,5

A z korpusow Olka najwieksze wrazenie na mnie robi OM-4, bierz ten model zwlaszcza ze ktos tu sie chwalil ze ma go w szafie na zbyciu.

Kolekcjoner
16-03-2007, 02:25
po co sie meczyc skoro jest af???

bo na manualach nie ma bf i ff
bo na manualach trzeba sie skupic
bo latwiej sie bawic hiperfokalem niz na obiektywach af
bo optycznie czesto sa lepsze
bo sa lepiej wykoanane mechanicznie
bo jak mi padnie bateria to to olewam
bo pracuja w najtrudniejszych nawet warunkach
bo jak postawilem kiedys torbe z fm2 i manualnym szklami na dachu samochodu i odjechalem a ona spadla to sie gowno stalo, a nowe zabawki moglbym wyrzucic.


mozna by tak dlugo tylko po co?
olo

Tylko wszystkie te zalety się kończą jak się zrobi nieostre zdjęcia z ważnej imprezy. Ja tam AF-a sobie bardzo cenię.
Co do autora wątku zdecydowanie olek choćby ze względu na wielkość i dyskretność tego body.

c-man
16-03-2007, 14:52
rabijki, ja to wszystko rozumiem i podzielam twoje zdanie. Nigdy nie robiłem zdjęć (tzw "focenie" się nie liczy) aparatem z AF, dalatego nie wiem jakie są jego minusy. Wiem natomiast, że straciłem 2-3 dobre ujęcia przez opóźnienie 2s wywołane ustawianiem ostrości...

Ja straciłem też kilka dobrych ujęć przy manualnym kręceniu, ale przy af nie jest wcale łatwiej - straciłem ich więcej...Jak robisz coś gdzie ludzie biegają i wszystko się kotłuje, skupiasz się na czyimś wyrazie twarzy no i zapominasz na chwilę o polu czujnika, naciskasz spust a tu: euuuuyyyyyyyy - euuuuuuyyyyyy i masz G a nie wspaniałe zdjęcie...Z takimi stratami trzeba się pogodzić po prostu...A mnie dużo łatwiej sie pracuje na manualach.Pancerne toto jak wspomniał rabijki, a i optycznie doskonałe ( no zależy co się kupuje...):-D

Kolekcjoner
18-03-2007, 03:48
Ja straciłem też kilka dobrych ujęć przy manualnym kręceniu, ale przy af nie jest wcale łatwiej - straciłem ich więcej...Jak robisz coś gdzie ludzie biegają i wszystko się kotłuje, skupiasz się na czyimś wyrazie twarzy no i zapominasz na chwilę o polu czujnika, naciskasz spust a tu: euuuuyyyyyyyy - euuuuuuyyyyyy i masz G a nie wspaniałe zdjęcie...Z takimi stratami trzeba się pogodzić po prostu...A mnie dużo łatwiej sie pracuje na manualach.Pancerne toto jak wspomniał rabijki, a i optycznie doskonałe ( no zależy co się kupuje...):-D

Wiesz to wszystko zależy co komu pasuje. Ja miałem pierońskie problemy z ostrzeniem (może kwestia wady wzroku) i mnóstwo zdjęć zwalonych póki posługiwałem się manualami :). Co do punktów (czujników) AF, pancerności szkieł i ich jakości optycznej to jednak trzeba by uściślić szczegóły, bo tak to sobie opowiadamy takie bajędy :D.

No i nadal polecam olka :D.

c-man
19-03-2007, 15:53
Ja noszę okulary, a i tak wolę ostrzyć manualnie - takie zboczenie:-D...

c-man
19-03-2007, 15:58
Jest podgląd, przymykacz przysłony znajduje się na obiektywie...

Więc zależy to od obiektywu? Zuiko. ale czy inne też mają???

teh_14m3
21-03-2007, 14:16
Więc zależy to od obiektywu? Zuiko. ale czy inne też mają???

Wszystkie, inaczej poprawne ustawienie ekspozycji byłoby niemożliwe. Zetknąłem sie z dwoma rodzajami, ale to raczej bez różnicy...

c-man
04-04-2007, 12:45
Czy ktoś wie gdzie w internecie można znależć instrukcję do Olympusa OM-4 (ale taką do przeczytania i wydrukowania, a nie do kupienia...), bo męczę się i nie mogę nic znaleźć...POMOCY!!!