mx_jedi
02-08-2012, 13:18
Witam,
proszę o wyrozumiałość, cierpliwość, a przede wszystkim pomoc. Zainteresowała mnie ostatnio fotografia w podczerwieni. Niestety nijak nie wiem jak się do tego zabrać. Proszę jednak nie myśleć, że ten wpis to jakiś kaprys albo rodzaj spamu [Jestem ograniczony czasem (poważnie), przeglądałem fora, starsze wpisy, itp.]. Nie znalazłem jednak satysfakcjonujących mnie odpowiedzi.
1. Która puszka jest najlepsza do IR: d40, d50, d70, d70s (i czy na pewno d50?)
2. Czy nawet jeżeli zakupię "puszkę starszej generacji" to trzeba będzie likwidować filtr dolnoprzepustowy?
2.1. Jak się go ewentualnie pozbyć - samemu da radę czy lepiej do serwisu?
3. Czy obiektyw Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5 DC (starsza wersja bez stabilizacji) się sprawdzi. "Nieco" winietuje, a z filtrem to jeszcze gorzej - jak to więc jest?
4. Czy konieczna jest obróbka zdjęć w programie graficznym czy można się pomęczyć i jednak zrobić git zdjęcie od razu?
5. Filtr - czy lepiej wydać ok. 300 zł na IR Hoya itp. czy też kombinować z cokinem (ew. wypatroszyć cokina okrągłego i wprawić w ramkę od innego filtra, który da się wkręcić na obiektyw?
5. Nie pogardzę: jakąś wspaniałą stronką tłumaczącą moje wątpliwości, tutorialami, zdjęciami lub filmami typu DIY.
Proszę o wyczerpujące odpowiedzi i życzliwe podejście, mimo iż pytań mnogo (niby jeden temat, ale obszerny). Z góry dziękuję za pomoc ;)
proszę o wyrozumiałość, cierpliwość, a przede wszystkim pomoc. Zainteresowała mnie ostatnio fotografia w podczerwieni. Niestety nijak nie wiem jak się do tego zabrać. Proszę jednak nie myśleć, że ten wpis to jakiś kaprys albo rodzaj spamu [Jestem ograniczony czasem (poważnie), przeglądałem fora, starsze wpisy, itp.]. Nie znalazłem jednak satysfakcjonujących mnie odpowiedzi.
1. Która puszka jest najlepsza do IR: d40, d50, d70, d70s (i czy na pewno d50?)
2. Czy nawet jeżeli zakupię "puszkę starszej generacji" to trzeba będzie likwidować filtr dolnoprzepustowy?
2.1. Jak się go ewentualnie pozbyć - samemu da radę czy lepiej do serwisu?
3. Czy obiektyw Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5 DC (starsza wersja bez stabilizacji) się sprawdzi. "Nieco" winietuje, a z filtrem to jeszcze gorzej - jak to więc jest?
4. Czy konieczna jest obróbka zdjęć w programie graficznym czy można się pomęczyć i jednak zrobić git zdjęcie od razu?
5. Filtr - czy lepiej wydać ok. 300 zł na IR Hoya itp. czy też kombinować z cokinem (ew. wypatroszyć cokina okrągłego i wprawić w ramkę od innego filtra, który da się wkręcić na obiektyw?
5. Nie pogardzę: jakąś wspaniałą stronką tłumaczącą moje wątpliwości, tutorialami, zdjęciami lub filmami typu DIY.
Proszę o wyczerpujące odpowiedzi i życzliwe podejście, mimo iż pytań mnogo (niby jeden temat, ale obszerny). Z góry dziękuję za pomoc ;)