PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o średni



avedon
30-07-2012, 12:16
Ludziska...

Mam dylemat czy zostać przy małym obrazku czy przejść na średni. Nie mówię, że od razu na Hasela ale tak na Kieva 60, a może Mamiye 645...

Tylko zastanawiam się czy jest sens. Przez najbliższy czas własna ciemnia odpada. Brak $ i warunków by robic sobie odbitki.
Jedynie samo wywoływanie B&W a później skan. Z jednej strony wydaje mi się, że kupowanie średniego formatu przy założeniu że zdjęcia będą szły do neta to głupota. Z drugiej zaś jak widzę na necie skany ze średnich to robią wrażenie jakością. Np portrety Sonnarem 180-tką

Aparat będę chciał wykorzystać, hmm... jak to ująć? Do spokojnego focenia. Zresztą po to obecnie głównie robię analogiem. Więc szybkość działania nie potrzebuję.

Pozdro.

Vall
30-07-2012, 12:41
Miałem podobny dylemat jakiś czas temu, ale kupiłem Mamkę 645 i nie żałuję.. :-) A teraz się pozbywam... Żeby kupić coś większego (6x7, 4x5). Frajda z focenia bardzo duża, przy odrobinie wprawy w skanowaniu jakościowo naprawdę bardzo dobrze.

JacekCz
05-08-2012, 12:56
Ludziska...

Mam dylemat czy zostać przy małym obrazku czy przejść na średni. Nie mówię, że od razu na Hasela ale tak na Kieva 60, a może Mamiye 645...

Tylko zastanawiam się czy jest sens.

Jestem w podobnym punkcie. Z szacunkiem dla systemu M 645 (ekonomiczny a jakościowo profesjonalny), o ile bym szedł w średni to z "przekory" do 30 lat prostokąta, to w kwadrat. Wydaje mi się, jedna z głównych decyzji, jeśli mowa o średnim.

A w kwadracie albo kaszanka z (bardzo bliskiego socjalistycznego) wschodu/zachodu, albo potwornie zużyte np. hasle, albo drogo. Albo dwuobiektywowe (równie zużyte).

RobertMiernik
05-08-2012, 13:11
Tylko z prostokąta kwadrat łatwo zrobić, a odwrotnie już nie za bardzo ;]

doktor
05-08-2012, 13:19
Oj, chyba powtarzasz komunały. Nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć

o ile bym szedł w średni to z "przekory" do 30 lat prostokąta, to w kwadrat.
Kwadrat, czy prostokąt? Chyba się pogubiłeś w wypowiedzi.
Drogo lub tanio to zależy co się*przez to rozumie. Hassy niekoniecznie są zajechane. Seria 200 nie jest taka stara jak 500. To, że jest droższa i bez centralnej migawki to inna historia. Rolleie mogą być wręcz nowe, Bronica także niekoniecznie będzie zajechana, a szkła są porządne. Arax nadal produkuje aparaty, model CM możesz mieć nowy. Pomijam Contaxa, bo nie ma opcji 6x6. TLRy nadal produkuje Rollei. Kupienie Rolleia lub Yashici w doskonałym stanie nie jest problemem. WYbierasz, na czym bardziej ci zależy - cena (Yashica) lub jakość wykonania (Rollei). Flexarety kosztują niewiele, a są całkiem niezłe. Mamiya robiła świetne TLRy z wymienną optyką, choć zwykle droższe od Yashiki. Do tego cała gama najróżniejszych TLR - Ricoh, Minolta, Aires.

fafniak
05-08-2012, 13:23
A ja ci polecę pentaxa 6x7
To taki nadmuchany slr małego obrazka.
Szkła dość dobre (polecam 45 i 55mm oraz 200mm ) a sposób użytkowania podobny do małego obrazka

radekone
05-08-2012, 13:46
Oj, chyba powtarzasz komunały. Nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć

Ano wlasnie. Niezajechane Mamiye mozna stosunkowo latwo kupic, a czesto trafiaja sie idealne. Mam taka jedna w domu do sprzedania jakiemus kolekcjonerowi, bo sam wole uzywac lekko poobijanej..

norbibxl
06-08-2012, 09:28
A w kwadracie albo kaszanka z (bardzo bliskiego socjalistycznego) wschodu/zachodu, albo potwornie zużyte np. hasle, albo drogo. Albo dwuobiektywowe (równie zużyte).

hehehe widac nie specjalnie siedzisz w temacie skoro takie herezje wypisujesz :)
jak juz napisal Doktor - jest w czym wybierac trzeba tylko wiedziec czego sie chce.

zdyboo
06-08-2012, 09:31
A ja ci polecę pentaxa 6x7
To taki nadmuchany slr małego obrazka.

Z racji formatu klatki, mocno nadmuchany. Kolega ma tego pentaxa i nazywamy go klamot.

fafniak
06-08-2012, 10:04
a bo to jest klamot :)

enthropia
06-08-2012, 14:17
A ja ci polecę pentaxa 6x7
To taki nadmuchany slr małego obrazka.
Szkła dość dobre (polecam 45 i 55mm oraz 200mm ) a sposób użytkowania podobny do małego obrazka

A ja odradzę pentaxa.
Szkła może i dobre, tylko gdzie to kupić i skąd wziąć na nie miliony monet??

Gościu chce spróbować z średnim, i chce kwadrat, a wy mu 67 polecacie...

Kiev, Pentacon, Arax, Bronica - w zależności od zasobności portfela.

fafniak
06-08-2012, 17:27
A ja odradzę pentaxa.
Szkła może i dobre, tylko gdzie to kupić i skąd wziąć na nie miliony monet??


?????????

enthropia
06-08-2012, 23:22
Naprawdę nie zrozumiałeś?

System 67 pentaxa jest znacznie mniej dostępny i znacznie droższy od kieva, pentacona czy nawet broniki.

zdyboo
07-08-2012, 08:07
Kiev i Pentacon, to sprzęt zawodny i wymagający delikatnego traktowania. Bronicę miał kolega i sprzedał, bo był problem z dostępnością szkieł.

A.n.d.r.e.V
07-08-2012, 08:18
A ja polecam Araxa60-następca Kieva, bezawaryjny

fafniak
07-08-2012, 08:56
Naprawdę nie zrozumiałeś?

System 67 pentaxa jest znacznie mniej dostępny i znacznie droższy od kieva, pentacona czy nawet broniki.

Zdziwiłem się że chcesz porównywać optykę i cenę sprzętów które tak różnią się jakościowo. No ale to twoja sprawa.

Nadal polecam pentax 6x7 oferty ze szkłami 45,55,90 i 200mm
Body do wyrwania za 800-1200zł
szKła można u nas dostać czasem za śmieszne pieniądze. Ja za 165mm zapłaciłem 250zł

norbibxl
07-08-2012, 09:54
Mialem Pentacona (a kysz), mam Kieva i mam Pentaxa 67 (mkII) - jedynie pentaxa z tej trojki mozna uznac za sprzet "niezawodny" choc faktycznie jest to klamot, ale jesli chodzi o sama prace z tym sprzetem to bez porownania do pozostalych dwoch choc przyznam ze Kieva tez bardzo lubie i sie na niem jeszcze nie zawiodlem, a ze szklami z Jeny mozna zrobic naprawde fajne obrazki :) Niestety z kievami bywa tak, ze trzeba trafic na dobry egzemplarz by sie nim cieszyc dlatego Arax jest pewniejszy, a Pentax to zupelnie ina liga wg mnie bo ze format wiekszy to wiadomo.

enthropia
07-08-2012, 13:41
Kiev i Pentacon, to sprzęt zawodny i wymagający delikatnego traktowania.
Owszem, zawodny, i nawet przyznam, że bardziej niż inne systemy, ale na rynku trafić można na przerabiane Pentacony, w których wyeliminowano problem nakładania klatek.
Poza tym, czy nie rozważamy tu na temat "chciałbym spróbować średniego, raczej budżetowo, ale nie wiem co wybrać i czy w ogóle się w to pchać"?

Jak ktoś chce kupić pierwsze lustro, to też mu D4 polecacie?


Bronicę miał kolega i sprzedał, bo był problem z dostępnością szkieł.
Hahaha, no błagam...
A mój kolega miał samochód na wodę i podwodny statek kosmiczny.
Dostępność szkieł na pewno nie jest mniejsza niż w Pentaxie, poza tym, jaką serię posiadał Twój kolega - S, ETR, SQ, GS?? Bronica to pojęcie naprawdę bardzo pojemne.


Zdziwiłem się że chcesz porównywać optykę i cenę sprzętów które tak różnią się jakościowo.
A to nie o to tu chodzi? :lol:
Poza tym - "jakościowo"? Mówisz o jakości końcowej, czyli o obrazku? Jesteś pewien tej olbrzymiej różnicy? ;)



Nadal polecam pentax 6x7 oferty ze szkłami 45,55,90 i 200mm

Nadal odradzam pentaxa 67.


Body do wyrwania za 800-1200zł

Za 700 zł był do wyrwania Kiev 88 z Arsatem, dwoma magazynkami i pryzmatem TTL.



szKła można u nas dostać czasem za śmieszne pieniądze. Ja za 165mm zapłaciłem 250zł
No tak, z naciskiem na czasem, albo nawet bardzo czasem.

norbibxl
07-08-2012, 14:09
Dostepnosc szkiel do Pentaxa jest ogromna zalezy gdzie i czego sie szuka :) Jak sie chce absolutnie niedostepne 75/2.8 no to pewnie :) ale piekny standard 105/2.4 mozna kupic bez problemu podobnie jak wiele szkiel pomiedzy 90 a 200mm
Pentacony nawet te przerobione na reczny przesow filmu nie rozwiazuja problemu z zacinajaca sie migawka co jest rownie czestym problemem :)
Aktualnie na alledrogim serwisie sam mam wystawiony (grzecznosciowo) fajny zestaw P6 + szkla Zeissa + matowka od Araxa :) Polecam

ps. i ja tez polecam pentaxa 67 mimo calej jego klamotowosci :)

zdyboo
07-08-2012, 14:32
Hahaha, no błagam...
A mój kolega miał samochód na wodę i podwodny statek kosmiczny.
Dostępność szkieł na pewno nie jest mniejsza niż w Pentaxie, poza tym, jaką serię posiadał Twój kolega - S, ETR, SQ, GS?? Bronica to pojęcie naprawdę bardzo pojemne.

Po co ta szydera? Ale w sumie, jak masz sobie w ten sposób poprawić humor lub podbudować ego, to proszę. Mnie to tyle dotyka co woda kaczkę.

Nie wiem, którą miał, ale widać niewłaściwą. Z tego co się orientuję, to szkła nie są kompatybilne pomiędzy typami Bronic i akurat do tego typu co miał nie mógł znaleźć odpowiadającej mu szklarni.

enthropia
07-08-2012, 14:50
Po co ta szydera?
Nie wiem, którą miał, ale widać niewłaściwą. Z tego co się orientuję, to szkła nie są kompatybilne pomiędzy typami Bronic i akurat do tego typu co miał nie mógł znaleźć odpowiadającej mu szklarni.

Nie ma tu ani grama szydery. Jest czysty, niepokalany i entuzjastyczny śmiech. Bo to co napisałeś jest po prostu śmieszne.

Właśnie o to chodzi, że serii jest kilka, jedne bardziej dostępne, drugie mniej.

JacekCz
07-08-2012, 14:53
Poza tym, czy nie rozważamy tu na temat "chciałbym spróbować średniego, raczej budżetowo, ale nie wiem co wybrać i czy w ogóle się w to pchać"?


Jak inicjator tej części wątku, dopowiem: miałem kontakt z 6x6 Start, Pentacon, i dwa-trzy zdjecia salutem (? - klon hasla), może 10 rolek 30 lat temu i jeszcze jedna 10-15. Można przyjąć: nie jest tak, że zupełnie nie wiem jak to chodzi.

Dla mnie "o ile średni" to kwadrat i wziernik z góry (choć wtedy brak pomiaru i A bankowo, nawet gdyby system dopuszczał). Smakowanie portretów sytuacyjnych czy krajobrazu. Ja na swój użytek postrzegam to jako przeciwstawienie celowania i kadrowania na sposób SLR 35mm. Zagadnienia wzrostu jakości nie bardzo mnie chyba interesują, raczej klimat używania.

Wstępnie by mi się sympatyzowało z bronkami 6x6, choć to kilka nie kompatybilnych systemów.

norbibxl
07-08-2012, 15:36
Skoro chcesz miec tylko frajde z patrzenia z gory na matowke i ma to byc kwadrat to kup Mamiye C330 a bedziesz zadowolony i z obrazka i z pracy :)

radekone
07-08-2012, 15:50
Skoro chcesz miec tylko frajde z patrzenia z gory na matowke i ma to byc kwadrat to kup Mamiye C330 a bedziesz zadowolony i z obrazka i z pracy :)

C3 za 500-600 zeta wystarczy.

rbit9n
07-08-2012, 16:03
[...]
Dla mnie "o ile średni" to kwadrat i wziernik z góry (choć wtedy brak pomiaru i A bankowo, nawet gdyby system dopuszczał). [...]

polecam bronikę EC-TL, jeden z nielicznych aparatów średnioformatowych z pomiarem TTL w korpusie oraz preselekcją przysłony.

matys
07-08-2012, 16:06
a jeśli można spytać, co z arax'em, jakiś czas temu, był on mocno polecany na forum.... Czy coś z nim jest nie tak????

Nie chcę zakładać nowego wątku, ale byłbym wdzięczny za jakieś informacje w tym zakresie, typu czy warto i jaki ewentualnie.

zdyboo
07-08-2012, 17:14
Araxa mocno polecał wieczniezbanowany, ale tylko wersję 60. Wersja 88 nie była aż tak dobrze zmodyfikowana i należy ją brać tylko w wypadku, gdy najważniejszą cechą aparatu ma być wymienność dupek.

matys
07-08-2012, 17:57
aaaa rozumiem. Dzieki za info....
Poki co mam nówkę nieużywaną psixa z zeissem 80/2.8. Powinno być ok na początek.

norbibxl
07-08-2012, 20:38
aaaa rozumiem. Dzieki za info....
Poki co mam nówkę nieużywaną psixa z zeissem 80/2.8. Powinno być ok na początek.

wow :) unikat chyba bo ciezko o o egzemplarz w dobrym stanie a tu prosze nowex :)

z tej samej konstrukcji puszek byla jeszcze exakta 66 "podobno" o wiele bardziej udana produkcja - podobno :)

radekone
07-08-2012, 21:37
exakta 66 "podobno" o wiele bardziej udana produkcja - podobno :)
I o wiele drozsza :-)

Flores
10-08-2012, 13:51
Tutaj się spytam, żeby nie zakładać kolejnego tasiemca.
Jestem dzieckiem ery zero-jedynkowej ale ostatnio cały czas myślę o filmie. Kwestia zakupu Canona 1vhs już została podjęta ale ciągle myślę o średniaku. I może mi tutaj pomożecie z wyborem.
Zastanawiam się między Fuji GW690 a Mamiyą RZ67 ProII. Wykładnią dla mnie w tym przypadku to najlepsza jakoś obrazka. Wiem, że Fuji jest 6x9 i ma świetną optykę tylko mankament - brak wymiennej optyki. Na plus RZ67 to wymienna optyka oczywiście, możliwość podłączenia cyfrowej ścianki, światłomierz. Pomocy... plis.

RobertMiernik
10-08-2012, 13:57
Polecam mamiye, z tą tylko uwagą, że cyfrowa ścianka to 10tys zł, więc możliwość jej podpięcia dla zwykłych ludzi jest tylko minimalną zaletą ;>

jerezano
10-08-2012, 13:58
Używam od listopada mamijki RZ67ProII i rozkochałem się do nieprzytomności ;) Ma co prawda trochę rubensowskie kształty i swoje waży, szczególnie jak się do niej wszystko podłączy. Byłem z nią ostatnio w górach - 2 tygodnie i dałem radę. Ważne jest żeby mieć wygodny, duży plecak :)
I jeśli świadomie rezygnujesz z autofokusa - to jest to! Obraz na matówce extra fajny (zależy od matówki). Jak kupisz pryzmat z pomiarem to właściwie nie trzeba się martwić o światłomierz. Pryzmat mierzy doskonale.

To tyle moich chaotycznych wynurzeń :)

Flores
10-08-2012, 14:39
Robert, gdyby dobra przystawka kosztowała koło 10tyś :). Jeżeli decydowałbym się na robienie zdjęć cyfrowym średnim formatem to tylko na zasadzie wypożyczania ścianki.

Czyli same plusy na stronę RZ-tki? Fuji jest trochę mniejszy (szczuplejszy) i bardziej mobilny ale czy nie wygrywa jakością obrazka?

radekone
10-08-2012, 15:20
Sprzet kupuje sie pod potrzeby a nie odwrotnie. Fuji to dalmierz a RZ to 'luszczanka'. Jak sie zdecydujesz na filozofie fotografowania, to wybor sprzetu zadzieje sie sam.

Flores
10-08-2012, 15:35
O dziękuję Ci miszczu za objaśnienie. Teraz wszystko wygląda jaśniej.
Czytaj trochę bardziej ze zrozumieniem. Chodzi mi o opinię ludzi którzy to mają, używali i są w stanie przedstawić swoje opinie.
Czytanie bezwartościowego sztynksu nie jest nikomu potrzebne.

RobertMiernik
10-08-2012, 15:54
Robert, gdyby dobra przystawka kosztowała koło 10tyś :). Jeżeli decydowałbym się na robienie zdjęć cyfrowym średnim formatem to tylko na zasadzie wypożyczania ścianki.

Hm, a gdzieś można wypożyczyć ściankę w rozsądnej cenie...
Trzeba poszukać... ;)
Zacna idea...


Czyli same plusy na stronę RZ-tki? Fuji jest trochę mniejszy (szczuplejszy) i bardziej mobilny ale czy nie wygrywa jakością obrazka?
Do RZ znajdziesz w Polsce więcej akcesoriów, więc jeśli na poważnie się chcesz przymierzyć do średniego to imo będzie to lepszy wybór.
Skoro rozmiar Ci nie przeszkadza, co imo jest największym problemem, jeszcze na wycieczce jakoś można to przeżyć przy dobrym plecaku, bo robi się stosunkowo mało zdjęć, za to w studiu po 2-3 godzinach trzymania w łapach miewam problemy z zakwasami ;)
(ale są też statywy, więc...)

radekone
10-08-2012, 16:02
O dziękuję Ci miszczu za objaśnienie. Teraz wszystko wygląda jaśniej.
Czytaj trochę bardziej ze zrozumieniem. Chodzi mi o opinię ludzi którzy to mają, używali i są w stanie przedstawić swoje opinie.
Czytanie bezwartościowego sztynksu nie jest nikomu potrzebne.

Skoro masz tak rozstrzelone dylematy, to sorry, ale pomyslalem, ze nie bardzo wiesz o czym piszesz. Podobnych pytan o sredni od ludzi pragnacych go, a pozniej zawiedzionych wlasnym wyborem widzialem wiele, wiec daruj sobie sarkazm, bo ja nie przyszedlem cie tu wysmiewac.

Jesli chcesz to odbijac, to bedzie ciezko z powiekszalnikiem 6x9. Reszte swojej wypowiedzi podtrzymuje.

Flores
10-08-2012, 16:56
Pewnie sam tego nie będę odbijał. Niestety z miejscem na ciemnię krucho także muszę znaleźć kogoś kto będzie dobrze wołać film. Tym bardziej, że zamierzam robić tylko w kolorze.

Robert, z tego co mi się obiło o uszy to Photoproduction w Warszawie mają do wypożyczenia jakieś Phase One.

JacekCz
10-08-2012, 19:42
..
Jestem dzieckiem ery zero-jedynkowej ale ostatnio cały czas myślę o filmie. Kwestia zakupu Canona 1vhs ...
Zastanawiam się między Fuji GW690 a Mamiyą RZ67 ProII. Wykładnią dla mnie w tym przypadku to najlepsza jakoś obrazka.

Kilka myśli nie posiadającego obecnie żadnego średniaka.
Z tą jakością to zależy.
a) skąd wiesz, że jakość 35mm będzie niewystarczająca?
b) co z tymi zdjęciami chcesz robić? Jakie formy publikacji, jakie sposoby obróbki. Papier w wielkich formatach, www, slajdy? Mocząc samemu czy zlecając... pełny analog czy pół cyfra?

Średni miał nie kwestionowaną przewagę jakościową za "tamtych" czasów, konkurując w powiększeniach analogowych do dużych formatów, wydaje się ujawniało się to w okolicy powiększeń 8x, 10x czyli ze średniaka już wychodził mały plakat. I nie każdy powiększalnik ma opcję 6x7.

Zważywszy, że nie każdy lab zrobi 60mm, albo nie każdy zrobi dobrze ... jeśli chodzi o pochwalenie się na www, to MSZ by miało mało sensu.

A przewaga jakościowa w ogóle może nie wyjść, teoretycznie strzelam, przy głębszych błędach ekspozycji, nastawienia ostrości itd...

Zastrzegam, może aktywni średnicowcy mnie skorygują.

Bielik
10-08-2012, 19:53
pytanie jest banalnie proste: czy chodzisz z aparatem w ręce / na szyi? jeżeli tak to tylko GW690, jest duża ale leciutka, a Fujinony są świetnymi szkłami. jest też wersja 670 jeżeli wolisz klatkę 6x7.

RobertMiernik
10-08-2012, 19:55
Zastrzegam, może aktywni średnicowcy mnie skorygują.

Nawet nie ma co korygować, trzeba by zacząć od "Kilka myśli".

Michał Jędrak
10-08-2012, 22:07
A ja tylko pragnę dodać, że świat się nie kończy na Polsce i na Allegro. Egzemplarze w doskonałym stanie można kupić na ebay.de, ebay.co.uk czy też ebay.com (chociaż z Unii Europejskiej łatwiej, bo nie ma okradania nas przez PL z pieniędzy). Tam są inne standardy oceny zużycia sprzętu i generalnie jest on w bardzo dobrym stanie. A więc Hassela też można dorwać i wcale niedrogo.

RobertMiernik
10-08-2012, 22:18
Ale niestety trzeba też pamiętać, że ewentualne problemy z transakcją są dużo większe.
Do tej pory na ponad 50 zakupów ze świata tylko raz zdarzyły mi się problemy więc w sumie raczej +
... ale jak już się zdarzyły to 1500 zł w plery ;/

norbibxl
10-08-2012, 22:18
ja zwyczajowo szukam przez ibej.fr z opcja szukaj w krajach UE :) all in one :)

JacekCz
11-08-2012, 12:23
Podtrzymam wątek: skoro jest zgoda na "przydatne inaczej" na górską wycieczkę cięższe systemy.
Mamiya 6x7 RB/RZ, czy dobrze wnioskuję że teoretycznie jest opcja kwadratowa - magazynek 6x6 i jakowes linie/wkładka w celowniku (?) - ale w praktyce nie istniejące na rynku?

RobertMiernik
11-08-2012, 12:30
Nawet sam sobie możesz zmajstrować wkładkę kwadratową, kiedyś nawet się tak bawiłem, tylko po co skoro masz więcej to możesz po prostu kadrować później, nie musisz 'marnować' filmu na ramki.

Magazynek do RB67 jest tak skonstruowany, że bez problemu można wstawić tam ramkę z cienkiego plastiku lub tekturową, trzeba ją tylko dobrze wyciąć.

pedro
13-08-2012, 15:41
pytanie jest banalnie proste: czy chodzisz z aparatem w ręce / na szyi? jeżeli tak to tylko GW690, jest duża ale leciutka, a Fujinony są świetnymi szkłami. jest też wersja 670 jeżeli wolisz klatkę 6x7.

...jak również wersja 680 dla preferujących 6x8, tak gwoli ścisłości ;)

JacekCz
13-08-2012, 16:45
(RB) ... Nawet sam sobie możesz zmajstrować wkładkę kwadratową, kiedyś nawet się tak bawiłem, tylko po co skoro masz więcej to możesz po prostu kadrować później, nie musisz 'marnować' filmu na ramki.



Przedłużając argumentację, po co dobrze robić zdjęcia w terenie, można ratować w postprocesie ;)
Prawdziwa dupka 6x6 12 zdjęć do RB chyba nie istnieje (nieliczni widzieli "niezależną" - ale chyba bez mechanizacji), do RZ istnieje, ale jest k....ko droga i nigdy mi się nie zwróci. Klatkę 6x7 należy u mnie uznać za straconą, pierwsze włożenie w ramki 6x6 bo taki powiększalnik jest na szafie, i już prawdopodobnie zostaną ślady.



polecam bronikę EC-TL, jeden z nielicznych aparatów średnioformatowych z pomiarem TTL w korpusie oraz preselekcją przysłony.

Pozostając w rodzinie *) Bronisława SQ-AM. Spora podaż i ceny jakby niskie. Nie lubią jej za posiadanie silnika? Rzeczywiście porzucona przez profesjonalistów w czasach fotografii "przyjemnościowej" utraciło to sens.
Da się to odmontować i dać zwykłą korbkę? <złośliwy-uśmiech>Pewnie cena tej przypuszczalnej korbki jak pół systemu</złośliwy-uśmiech>


1) PS. Wiem, że SQ a EC to inna rodzina

RobertMiernik
13-08-2012, 20:10
Przedłużając argumentację, po co dobrze robić zdjęcia w terenie, można ratować w postprocesie ;)
Prawdziwa dupka 6x6 12 zdjęć do RB chyba nie istnieje (nieliczni widzieli "niezależną" - ale chyba bez mechanizacji), do RZ istnieje, ale jest k....ko droga i nigdy mi się nie zwróci. Klatkę 6x7 należy u mnie uznać za straconą, pierwsze włożenie w ramki 6x6 bo taki powiększalnik jest na szafie, i już prawdopodobnie zostaną ślady.


Nie przedłużajmy argumentacji, bo przedłużając Twoją, robisz zdjęcia na błonie więc wołanie ich na papier już o skanowaniu nie mówiąc jest tak samo złe ;>

bowie
13-08-2012, 23:53
Do tej pory na ponad 50 zakupów ze świata tylko raz zdarzyły mi się problemy więc w sumie raczej +
... ale jak już się zdarzyły to 1500 zł w plery ;/

Widać nie płaciłeś paypalem, skoro straciłeś 1,5 tysia. Pod względem ochrony kupującego, ebay jest lata świetlne przed allegro, pod warunkiem, że płaci się paypalem. Przećwiczyłem kilka sporów na ebay i na allegro, wszystkie spory na ebay zostały rozstrzygnięte na moją korzyść łącznie ze zwrotem kasy, podczas gdy spory na allegro kończyły się radą jak złożyć zawiadomienie na policję. Na szczęście były to grosze, więc sobie darowałem.