PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon View vs. Picture Project



Chilon
24-06-2005, 11:08
Czołem
Przegladam sobie posty o oprogramowaniu i widzę, że bardzo często pojawia się nazwa Nikon View. Kupiłem niedawno D70s z Niemiec i mam tylko płytkę z Picture Project. Czy Nikon View to narzędzie o innym przeznaczeniu ew. bardziej zaawansowane? Jest czego żałować?
Dzięki i pozdrawiam,
Piotr

trigger
24-06-2005, 11:12
Chyba odwrotnie jest, że to Picture Project jest bardziej zaawansowany, no i na płycie dają triala 30 dniowego. Nikon View chyba jest darmowy :?: , ale nie wiem, bo nie używałem. Może jest do ściągnięcia ze strony Nikona :?:

kacperek
24-06-2005, 11:25
a Picture Project nie jest tez darmowy? Az musze sprawdzic w domu ale wydawalo mi sie ze do tej pory sie uruchamia, w przeciwienstwie do Nikon Capture.

Paradox
24-06-2005, 12:18
Picture Project jest darmowy o ile mi wiadomo, a trail dolaczany do D70 to Nikon Capture

atuzi
24-06-2005, 13:12
Ja mam Nikon Viev. Ale ściągnięty z USA, bo w Europie nie mogę go znaleźć. Dostępny po zalogowaniu i podaniu numeru aparatu.
http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_prods=42%2C44&p_pv=2.44&p_cats=185&p_cv=1.185
Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią 24 Cze, 2005 ]
Poprawka. Zarejetrowałem się w Nikon Polska, ale mam problemy ze ściągnięciem Nikon Viev. Może chwilowe.
Pozdrawiam.

Chilon
24-06-2005, 15:37
Dzięki za odpowiedzi.
Podsumowując: Picture Project jest bardziej zaawansowanym narzędziem i Nikon View niczego nie wnosi.
Mam rację?

atuzi
24-06-2005, 18:26
Niby tak. Zastanawiam się tylko dlaczego Nikon Viev po zainstalowaniu zajmuje ok 45 MB a PP tylko 27 MB. Na pewno PP jest wolniejszy przy otwieraniu.

[ Dodano: Pią 24 Cze, 2005 ]
Jeszcze raz. Porównywałem NV i PP i muszę powiedzieć, że chyba NV ma lepszy sposób na korekcję balansu bieli, zwłaszcza jeśli robisz zdjęcia w NEF. Podobne rozwiązanie jak w płatnym Nikon Capture.

trigger
25-06-2005, 08:54
A skąd ściągneliście NV bo ja nie mogę z strony nikona bo wymagaja numeru seryjnego ale aparatu "wersja USA"?

atuzi
25-06-2005, 19:02
Zależy gdzie kupowałeś aparat, jeśli USA to USA, jeśli Europa to dany kraj. Na stronie Nikon Polska jest rejestracja sprzętu a potem dopiero możesz się zalogować (drugi raz) do POMOCY TECHNICZNEJ I FAQ, skąd można ściągnąć. NV i PP. Niestety trzeba podać numer seryjny aparatu, obiektywu lub innego sprzętu NIKONA. Pozdrawiam.

MaciejKa
25-06-2005, 22:58
Ja używam obydwu, więc mam porównanie. Wynika z niego, że lepszy jest... Nikon View lub Picture Project :D
A juz bez żartów: zależy czego wymaga się od oprogramowania. Postaram się zestawić cechy obydwu programów, które mi się przypomną (cecha: NV / PP):
1. przeglądanie zdjęć bezpośrednio z nośnika: + / -
2. katalogowanie zdjęć: - / +
3. wyszukiwanie zdjęć na podstawie zadanych cech: - / +
4. edycja zdjeć: +(1) / +
4a. korekcja balansu bieli: +(2) / +(2)
4b. D-Lightning HS: - / +
4c. prostowanie obiektów: - / +
4d. znaczniki umożliwiające powrót do wcześniejszych wersji zdjęcia: - / +
4e. korekcja czerwonych oczu (również pliki 16-bitowe): + / +
5. pokaz slajdów: + / +(3)
6. nagrywanie CD/DVD: - / +
7. nagrywanie pokazów slajdów na VCD/DVD: - / +(3)
8. konwersja NEF na JPEG: +(4) / +(4)

(1) za pomocą osobnego programu Nikon Editor będącym częścią pakietu
(2) tylko wybrane ustawienia tożsame z ustawieniami WB na aparacie
(3) wymaga instalacji QuickTime
(4) wyłącznie kilka zdefiniowanych rozmiarów

Te cechy są dla mnie najistotniejsze. Na codzień używam do edycji i katalogowania zdjęć Photoshop Elements, więc te funkcje są dla mnie nieistotne. Czego wymagam, to oprogramowanie umożliwiające szybki podgląd zdjęć czy to na karcie, czy na dysku lub CD/DVD. PP z uwagi na konieczność importu zdjeć (na szczęście nowsze wersje nie zgrywają całości nośnika wymiennego na dysk, wcześniejsza najpierw kopiowała płytkę na dysk a potem ją wyświetlała) dla mnie odpada. Więc ja używam NV. Ale na służbowym sprzęcie, mam zainstalowany PP, właśnie z uwagi na możliwość prostych poprawek, gdy nie mam dostępu do prywatnego sprzętu.

atuzi
26-06-2005, 11:01
Do powyższego postu mam następujące sprostowania:
Ad.2. Katalogowanie w NV - możliwe przez opcję Favorites. Funkcja znczniki.
Ad. 3. NV może wyszukiwać za pomocą zadanych danych i znaczników nadanych w NV.
4e. Według mnie nie ma korekcji czerwonych oczu w PP. Przynajmniej ja nie znalazłem.
Poza tym NV dodatkowo przy plikach NEF ma możliwość wyboru balansu bieli z pośród 8 predefiniowanych. Można w nim także regulować kontrast, czego brak w PP.
W sumie dla mnie funkcje edycji lepiej sprawdzają się w NV niż w PP, ale może to kwestia przyzwyczajenia i potrzeb.
Pozdrawiam.

krzysztof jot
27-06-2005, 12:01
ładnie to koledzy opisali - to tak w podsumowaniu:
PictureProjest - jest darmowy i Nikon View - jest darmowy :)
PP ma jakby nieco wiecej funkcji i bardziej przyjazny interfeace,
natomiast NV jest wyglądem identyczny z NikonCapture i bardziej
przeznaczony jest dla tych, co własnie chcą mieć zintegrowane te
dwa programy. Oba sa niejako podstawowe, niezbedne i oferuja
generalnie te same możliwosci, ino inaczej rozmieszczone.

Chilon
28-06-2005, 11:12
Raz jeszcze dziękuję.
Ukłony,
P.

Dariusz Dziedzi
29-06-2005, 18:43
Przydałby się link do PictureProjekt 1,52 w Europejskiej wersji
dwa razy logowałem się i dotej pory niedostałem Loginu
z góry dziękuję

atuzi
29-06-2005, 19:15
Trzebe się dwa razy logować, raz zarejestrować jako użytkownik Nikona a potem w dziale POMOCY TECHNICZNEJ I FAQ. Nie wysyłają żadnego loginu, tylko sam go sobie wybierasz. Pozdrawiam.

trigger
29-06-2005, 19:27
hmmm zarejestrowałem się w Nikon Polska i tam nie ma Nikon View w dziale download do ściagnięcia :?: :?: Jest Nikon Capture trial, ale NV nima :cry:

atuzi
29-06-2005, 20:50
Musisz wybrać z listy "Product" opcję "Software" a z listy wybrać PP, powinien być na samym dole, a potem z listy "Categoey" - "Download" i wybrać opcję SEARCH. Pojawi się lista z wersjami programamu do wyboru. Jeśli wogóle nie masz PP musisz wybrać PictureProject 1.1 Full Version - Windows i zainstalować a dopiero potem Update 1.5. i 1.5.2.
Pozdrawiam.

trigger
29-06-2005, 23:10
Wszystko ok już. Problem to był ale z operą - jakoś mi java niedomogła, alu już ok i Nikon View się ciągnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: