PDA

Zobacz pełną wersję : Cp 5400 i ostrość



McFerry
23-06-2005, 22:24
Proszę o pomoc. Nie wiem o co chodzi temu urządzeniu. Czasem zdjęcia wychodzą ostre ale częściej nie. Tu jest link do zdjęcia testowego.
Fotka testowa (http://img52.echo.cx/img52/6277/dscn04067aw.jpg)
Dla ludzi dobrej woli info - rozmiar ok. 1MB.

A to parametry:

CAMERA : E5400V1.4
METERING : MATRIX
MODE : P
SHUTTER : 1/149sec
APERTURE : F7.3
EXP +/- : 0.0
FOCAL LENGTH : f24.0mm(X1.0)
IMG ADJUST : STANDARD
SENSITIVITY : ISO050
WHITEBAL : AUTO
SHARPNESS : NORMAL
DATE : 05.06.2005 16:36
QUALITY : FULL RAW
SATURATION : 0
FOCUS AREA : CENTER

RAW został przekonwertowany Nikon Edytorem bez upiększania.
Na dobrą sprawę, jeszcze żadne zdjęcie nad morzem mi nie wyszło.
Help!!!

Irvine
23-06-2005, 23:35
Sprawdz jak masz ustawiony fokus.
Czy przypadkiem nie masz makro lub nieskonczonosc.

gALL
24-06-2005, 12:51
6 miesiecy z CP5400 i duuuzo ostrych zdjec.
Czy przypadkiem nie grzebales w ustawieniach aparatu?

Campo
24-06-2005, 20:12
I pewnie dlatego go sprzedales? ;)

McFerry
24-06-2005, 22:08
Makro i nieskończoność używałem zgodnie z przeznaczeniem. Co do grzebania w ustawieniach to nie wiem o jakie grzebanie chodzi. Oczywiście próbowałem różnych ustawień. Jeżeli chodzi o głębszą ingerencję to uaktualniałem firmware na nowszy ( oryginalny ze strony Nikona ). Zdjęcie które zapodałem jako dowód rzeczowy zostało zrobione na automatyce, autofokus sygnalizował gotowość, warunki oświetleniowe dobre, dużo kontrastów do złapania ostrości.
Jakieś sugestie?

Irvine
24-06-2005, 23:45
Zrob mu RESET. Wtedy bedzie pewnosc ze nie jest sprawa czegos co jest zle ustawione.

Campo
24-06-2005, 23:46
Wywal na smieci. Szmelc. Kup jedyna sluszna linie - Dxxx.

gALL
25-06-2005, 11:24
Wywal na smieci. Szmelc. Kup jedyna sluszna linie - Dxxx.

Oo co to to nie. CP5400 jest dobry, do tego do czego zostal stworzony. Mnie zaczal ograniczac, nieprzewidywalny pomiar blysku, trudna wspolpraca z lampami studyjnymi.

Jak ktos chce dobry ale wolny kompakt z szerokim katem to CP5400 lub CP8400 sa godne polecenia.

Aha, moze wylaczyles sofwarowe wyostrzanie, to faktycznie zdjecia wychodza miekkie (w PSie lepiej wyostrzysz).

McFerry
26-06-2005, 11:35
Czyli dalej pozostaję z problemem. Niemniej dziękuję wszystkim za poświęcenie mojemu postowi chwili czasu.

Jurek
27-06-2005, 09:14
Fotografuję NC 5400 już ponad rok i jestem z tego aparatu bardzo zadowolony. Kupując go miałem świadomość że jest to tylko kompakt i znałem jego ograniczenia. Moje fotki są wszystkie tak ostre jak chcę. Poleciłem ten aparat kilku znajomym i też są z niego zadowoleni.
Wydaje mi się że Twój problem z ostrością leży po Twojej stronie a nie aparatu.
Zwróć uwagę że na tej fotce pierwszy plan jest ostrzejszy (tak mi się wydaje), czyli to nie jest wina aparatu.
Moja rada: poczytaj dokładnie instrukcję obsługi,postaw aparat na statywie i fotografuj ten sam motyw na różnych ustawieniach najlepiej z labtopem pod ręką, na którym zobaczysz fotki.
Na pewno go opanujesz i będziesz z niego zadowolony tak jak ja.

McFerry
27-06-2005, 19:08
Dzięki za reakcję.
Co do statywu to zauważ, że czas naświetlania był 1/150s a przy takim czasie to już raczej poruszenia aparatu nie powinny grać roli. Autofokus centralnie a więc na maszty więc to chyba one powinny być ostre. Co więcej na innych zdjęciach, z fokusem włączonym na krajobraz tenże krajobraz był nieostry, przy dobrych warunkach oświetleniowych a więc i krótkich czasach naświetlania. Próbowałem różnych ustawień. Lepsze fotki wychodzą przy bliskich i kontrastowych ujęciach.
Instrukcję przestudiowałem kilka razy choć oczywiście niewykluczone, że coś przeoczyłem. A z laptopem pod ręką nic nie zrobię bo go niestety nie mam :(
Jeżeli miałbyś jakieś sugestie będę wdzięczny.

Wozik
27-06-2005, 22:09
A ja z innej beczki: napisz do Nikona, żeby dodali obsługę AF-Assist w kolejnej wersji oprogramowania :)

Ja to już zrobiłem, mam nadzieję, że jeśli pojawi się więcej głosów w tej sprawie, to wreszcie to zrobią.

gALL
28-06-2005, 01:35
ja z innej beczki: napisz do Nikona, żeby dodali obsługę AF-Assist w kolejnej wersji oprogramowania. Ja to już zrobiłem, mam nadzieję, że jeśli pojawi się więcej głosów w tej sprawie, to wreszcie to zrobią.

Watpie CP5400 to juz historia. Cyfrowki maja krotkie zycie.

Campo
28-06-2005, 22:00
Moment moment... mialem cos takiego. Uzylem ktoregos z programow tematycznych czy jakos tak... i zdjecia wyszly kompletnie nieostre, nie z powodu wylaczenia wyostrzania, a tak, jakby AF ustawil sie calkiem gdzies indziej. Teraz mi sie cos majaczy... tylko nie pamietam co to bylo. Juz wiem - tryb Night Portrait... dziwne, nie?

[ Dodano: Wto Cze 28, 2005 10:01 pm ]
Jakby cos nadal mam ta fotke... i jest podobna to tego, co autor watku nam tu pokazal... dziwne....

[ Dodano: Wto Cze 28, 2005 10:03 pm ]
Ciekawe, patrze na exifa i co widze? AF-C zamiast normalnego AF-S w tym trybie... moze to to?? Aparat sam tak ustawil...

McFerry
29-06-2005, 20:16
Dzięki Campo za odzew.
Wygląda na to, że jeszcze sporo muszę łyknąć wiedzy bo nie bardzo wiem o co chodzi dokładnie z tym normalnym AF-S i nienormalnym AF-C.

Campo
29-06-2005, 21:09
Ustawianie ostrosci ciagle i pojedyncze. Poczytaj w intrukcji.
Ale na twoim zdjeciu (exif) AF nie byl ciagly...

McFerry
29-06-2005, 21:28
A, to o to chodzi. Mam ustawione na single. Ale to chyba bez znaczenia, bo aparat sygnalizuje złapanie ostrości a bez tego nie robię zdjęcia.

Wozik
30-06-2005, 11:35
Ustawianie ostrosci ciagle i pojedyncze. Poczytaj w intrukcji.
Ale na twoim zdjeciu (exif) AF nie byl ciagly...

No i dobrze, ciągły AF jest tylko na zdjęciach w trybie "Sport".

Campo
30-06-2005, 16:03
Jak widac nie. Tryb nocny portret rowniez wlaczyl ciagly AF.

McFerry
30-06-2005, 20:38
Wszystko to fajnie ale to chyba nie ma związku z moim problemem. Tryb ciągły lub pojedynczy to sposób ustawiania ostrości. I w jednym i drugim przypadku ostrość powinna być ustawiona prawidłowo. Moim problemem jest to, że nie jest ustawiona. Czy ktoś ma jakiś pomysł?