PDA

Zobacz pełną wersję : Bracketing - WB - EV ???



step.tom
23-06-2005, 22:07
Witam wszystkich.

Od niedawna testuje własny D-70 i jak wielu na początku mam kilka problemów.

Pierwszy problem

Balans bieli.
Wykonałem zdjęcia z wykorzystaniem funkcji brecketing ( dla zrozumienia przejaskrawiam przyklad) 3F - 2.0 ( 3 zdjęcia w zakresie +2 - -2 EV). Po wykonaniu w Exif przy ekspozycji WB dane są podane 0, -2, +2. Oczywiście na każdym zdjęciu inne . OK. To rozumię. Proszę powiedzcie mi jak i gdzie mam ustawić jakiś parametr aby ekspozycja następnego zdjęcia ( bez bracketingu) była tak dobrana jak jedno z ustawień przy serii ( np +2) bo mi się podoba??? :(
Próbowałem to korygować ustawieniem EV ( przyciśk koło spustu migawki) ale nie ma róznicy. Po za tym, tam zakres jest od -5 do +5. ( a w WB od -2 do +2)


Drugi problem

Korekcja naświetenia
Wykonałem zdjęcie ( oczywiście mówimy o manualu). Warunki na tyle były nie najlepsze iż wartość przysłony była najniższa do uzyskania w tym przypadku 3,5 a czs na tyle długi aby zdjęcie nie zostało poruszone ( bez flesza). Chcąc skorygować wartość EV i "doświetlić " ujęcie posłużyłem się korektą EV dostępną w zakresie od -5 do +5 z przycisku koło spustu migawki. ( pomijam fakt iż przy korygowaniu na (+) w wizjerze na "drabince" pokazywana dodatnia wartość EV przesuwałe się w stronę (-) czyli niedoświetlenia. To działa odwrotnie? ) Próbowałem potem i dodać i ująć EV ale bez zmian. Niestety żadnego efektu nie było poza zapisem w Exif że taki parametr jest ustawiony.
Czyli coś żle robię. proszę powiedzcie mi co? Metoda prób i błędów w tym przypadku na nić się nie zda.

Mam tylko nadzieję, że dobrze to wyjaśniłem i mnie zrozumiecie
Pytań miałbym wiele ale na razie od tego muszę zacząć.

Pozdrawiam

Wojtek J.K.
23-06-2005, 22:24
O ile dobrze kolegę zrozumiałem, to:

Ad 1. Przy wyłączonym monitorze wcisnąć przycisk WB i obracać przednim kółkiem.

Ad 2. To se ne da :lol: W trybie M korekta naświetlania jest tylko POKAZYWANA, ale NIE DZIAŁA. Więc zmieniamy czas albo przysłonę. Tylko, wyłącznie i po prostu...

step.tom
23-06-2005, 22:39
Witaj Wojtk J.K.

Ad.1 Po tym zabiegu nic się nie dzieję ( mruga PRE) ale jak wybrać tę wartość powiedzmy (+2). Jakiś wskażnik, kontrolka w wizjerze lub na wyświetlaczu??? Nie Qmam.

Ad 2 A w jakim trybie działa ? Jak nie w manualu.

step.tom
23-06-2005, 23:11
Ad1. przyciskwb, TYLNE KÓŁKO USTAWI wb, PRZEDNIE KÓŁKO KOREKCJĘ wb OD -2 DO +2

W moim przypadku nie chodzi mi o korekte ustawień nazwijmy je " tematycznymi" . Ja mam ustawiony WB na PRE a tam kółko przednie nie obsługuje wartości. Ja WB ustawiłem w menu na obcję "use photo". I z takim samym ustawieniem wykonuję zdjęcia. Czy do korygowania WB o moje (+2) muszę zmieniać profil WB na wyświetlaczu tylnym kołem?

[ Dodano: Pią 24 Cze, 2005 ]
Witam ponownie

Myslałem,że czegoś się jeszcze dowiem ale widzę, że albo z tematem nie trafiłem albo pora nie ta.
Na wszelki wypadek gdyby Ktoś mógł jeszcze coś mądrego dołożyć to poproszę.
Ja tylko jeszcze nadmienię, że chcąc użyć przycisku kompensacji EV jak mówił kolega Wojtek J.K. w manualu nie działa, to w innych trybach przy trybie A przekręcając kółko zmieniamy czas, przy trybie P przesłonę ( co prawda wyświetla się zakres EV ) ale czas czy przysłonę mogę zmienić i bez tego. Nie prawdasz? Może mi ktoś wytłumaczyć jak w Nikonie ( bo to pewnie profil systemu) działa poprawka naświetlenia EV?.

Przepraszam kolegów którzy odpowiedzieli na mój głos pomocy ale "nie do końca" wyjaśniliście mi o co w tym chodzi.
Może na tyle tysięcy użytkowników Nikona ktoś się znajdzie który wyłoży mi " kawę na ławę"

Pozdrawiam

kacperek
24-06-2005, 07:33
Ad2. Manual sluzy do tego zeby wprowadzac ustawienia czasu i przeslony recznie, wiec chcac ustawic odpowiednia koretke EV robisz to modyfikujac albo czas albo przeslone. Korekta EV powinna dzialac w pozostalych trybach typu A,P,S. Przeciez korekta EV to nic innego jak modyfikacje czasu albo przeslony.
Ad 1. Nie jestem pewien ale tryb PRE sluzy do ustawien albo ze zdjecia albo z szarej kartki i nie ma mowy o korektach + czy -, od tego masz tryby pozostale ABW

Jesli sie pomylilem gdzies to sorry ale nie mam przed soba instrukcji zeby dokladnie to sprawdzic.
Pozdrawiam

Paradox
24-06-2005, 09:02
Step.tom : Nie jestem specjalista od sprzetu, ale wydaje mi sie , ze ustawienie pre na zdjecie sprawdza sie przy robieniu zdjec w powtarzalnych warunkach. Poza tym rzeczywiscie nie ma funkcji fine-tuning WB w trybie pre. Bo byloby to chyba nielogiczne. Po to ustawiasz pre, aby bylo dokladnie tak jak chcesz. Czy nie lepiej ustawic auto z korekta -1 lub -2 ?
Nie wiem jaki rodzaj zdjec robisz, ale pre ze zdjecia moim zdaniem sprawdzi sie tylko gdy warunki beda takie same. A to chyba zbytni optymzm. Chyba, ze chodzi o studio i sztuczne oswietlenie.
Jak juz Kacperek napisal koretka EV w trybie M nie jest mozliwa. Skoro uzytkownik sam ustawia i czas i przyslone, jak aparat ma wprowadzic korekte ?

step.tom
24-06-2005, 10:36
Ad 1. Nie jestem pewien ale tryb PRE sluzy do ustawien albo ze zdjecia albo z szarej kartki i nie ma mowy o korektach + czy -, od tego masz tryby pozostale ABW

Witaj Kacperek

Mam rozumieć, że robiąc zdjęcie w "manualu" i ustawieniu WB pre na białą kartkę i przy brecketingu 3F +,- 2, gdzię chciałbym ponownie wykonać zdjęcie to które w Exif podaje wartość +2 ( w warunkach powtarzalności jak to nazwał Paradox) powinienem wg Ciebie dodać +2EV w którym temacie WB ( bo pre nie posiada korekcji)
A skoro nie można korygować EV na ustawieniu Pre to po co w Exif bracketing podaje zakres korekty od -2 do +2 (a defacto wykonuje 3 zdjęcia każde z inną ekspozycją?)



Może mi ktoś wytłumaczyć jak w Nikonie ( bo to pewnie profil systemu) działa poprawka naświetlenia EV?.

A co do sarkazmu to gdzie go kolega wypatrzył? :shock:

kacperek
24-06-2005, 10:41
Mam rozumieć, że robiąc zdjęcie w "manualu" i ustawieniu WB pre na białą kartkę i przy brecketingu 3F +,- 2, gdzię chciałbym ponownie wykonać zdjęcie to które w Exif podaje wartość +2 ( w warunkach powtarzalności jak to nazwał Paradox) powinienem wg Ciebie dodać +2EV w którym temacie WB ( bo pre nie posiada korekcji)
A skoro nie można korygować EV na ustawieniu Pre to po co w Exif bracketing podaje zakres korekty od -2 do +2 (a defacto wykonuje 3 zdjęcia każde z inną ekspozycją?)



Wybacz ale zacznijmy od poczatku: mowisz o brecketingu czego? Naswietlenie czy WB? Czy obu tych sytuacji?

[ Dodano: Pią Cze 24, 2005 10:43 am ]

A co do sarkazmu to gdzie go kolega wypatrzył? :shock:

Wybacz moja wina, zle przeczytalem.

step.tom
24-06-2005, 11:39
Wybacz moja wina, zle przeczytalem.


Spoko, My Nikonowcy się nie obrażamy.

Chodzi mi o WB tylko. Narazie w tym wątku.

Paradox
24-06-2005, 11:51
Step.tom . Mam dziwne wrazenie, ze odrobine mieszasz pojeciami balans bieli i doswietlenie. Poza tym po co Ci ta biala kartka ? Zawsze z nia chodzisz ? masz tyle jak to nazwales tematycznych BB do wyboru- stosujesz ten , ktory w danych warunkach jest potrzebny a jak sie nie podoba lekko stroisz +- . Ewentalnie rob tak jak robi wiele osob: ustaw na auto i -2 . Zdjecia wychodza odrobine cieplejsze.
A najlepiej rob w raw i BB martw sie przy obrobce.
Poza tym piszesz raz o uzyciu jako wzoru bialej kartki, raz zdjecia. na koniec o ile sie orientuje -+2 EV to oznaczenie korekcji naswietlenia a nie BB ( niech mnie ktos madry poprawi jesli bzdury plote)

step.tom
24-06-2005, 12:25
Dobra napiszę jeszcze raz może ja poprostu czegoś nie rozumie bo to co widzę to jest realne.
1. Bracketing WB tylko ( 3 zdjęcia z zakresie +2 do -2 )( 3F - 2)
2. Po pojawieniu się 3 fotografii w wyświetlaczu na jednej w polu " Whitw Bal +/- jest 0
na drugiej jest -2 a na trzeciej jest +2 ( pierwsza karta Exif z parametrami ) To jasne!
Każde z tych zdjęć jest inne mimo iż są takie same warunki ekspozycji (czas i przysłona)
Inna jest tylko wartość +/- WB. To jasne!
4. Chcę wykonać następnę zdjęcie bez bracketingu. Ten sam kadr, czas i przysłona ale z uwzględnioną wartością +2 ( bo ma barcziej ciepły odcień np.)
5 To co mam ustawić, zmienić ( no bez ustawień czasu i przysłony) aby uzyskać takie zdjęcie jak w bracketingu??? ( +2).

Fakt, może źle się wyraziłem PRE na zdjcie i kartkę to ta sama opcja, sorry.
Ale zakładam, że jak wykonuje bracketing w ustawieniu PRE to korekty WB też mam dokonać przy PRE.
Natomiast jeżeli nie mogę wprowadzić zmiany ( tylko gdzie? ) to po co mi bracketing?

Czy wyjaśniłem koledze o co mi chodzi.

Paradox
24-06-2005, 12:44
Jesli robisz zdjecie w trybie bracketingu z ustawionym balansem bieli na pre to wtedy otrzymujesz 3 zdjecia z roznym bb . Z tego co sie orientuje jesli robisz zdjecia bez bracketingu to nie masz mozliwosci korekty trybu pre. I to chyba jest dosc logiczne: skoro sam definiujesz jak ma wygladac bb, to robienie do wlasnego pomiaru korekty uznano za nielogiczne i nie dano uzytkownikowi takiej szansy.
Jesli chcesz zdjecia cieplejsze to duzo latwiejszym sposobem aby to osiagnac niz stosowanie trybu pre jest metoda, o ktorej juz wspominalem: ustaw tryb auto WB i daj korekte -1 lub -2
To ociepli ci zdjecia i nie bedziesz musial kazdorazowo dopasowywac BB do danych warunkow .
Stosowanie trybu pre jest troche czasochlonne. Ja uzywam go wylaczznie przy zdjeciach w filtrem IR .
Czy teraz jasno wyjasnilem ?

step.tom
24-06-2005, 13:04
Serdeczne Ci dzięki Paradox

Wyjaśniłeś mi wszystko nad wyraz rzeczowo i obrazowo.

W kwestii mojego problemu z niedoświetleniem i ewentualną korektą EV odezwę się wieczorem. Obowiązki wzywają

Pozdrowienia :D