PDA

Zobacz pełną wersję : Nierówny gradient, pixeloza, mniejsza paleta barw?



prz3mo
12-07-2012, 09:14
Ostatnio na odbitkach zauważyłem, że często przejścia tonalne są nierówne, i np. na niebie widoczne są plamy, niepłynne przejścia etc.
Przyjrzałem się więc plikom, i rzeczywiście tam gdzie są płynne przejścia barw, dzieją się cyrki :(
Próbowałem metodą prób i błędów dojść co jest powodem. Po części winne były np. akcje z pakietu Color Exef Pro, ale czasem już po wyjściu pliku z ACR miałem taką kaszanę... Na forum Canona ktoś opisywał podobne przypadki i sugerowano, że może to być albo za mocne wyciąganie z cieni (zdarza mi się), albo np. krycie gradientem z korektą EV w ACR... Pobawiłem się trochę różnymi opcjami i rzeczywiście - sporo operacji w samym ACR (korekta punktowa, gradient) powoduje, że robi się sieczka z obrazu :( Najgorsze, że gdy pracuję w przestrzeni roboczej i mam widok nie 100% to ciężko to dostrzec, dopiero po powiększeniu widać, że jest "źle".
Aha, w ACR wołam do 16-bit, więc to chyba nie kwestia ustawień...
Ma ktoś jakiś pomysł jak nad tym zapanować?

edit:
Np tu jest to widoczne (niebo - lewa strona kadru):
http://www.photo-markowski.net/portfolio/galeria2/photo-markowski.jpg

Niebo wcale nie było jakoś mocno "forsowane"... O ile na małym obrazku czy małej odbitce tego mocno nie widać, o tyle na wydruku np. 30x45cm jest lipa :-/

fafniak
12-07-2012, 09:19
Najprościej jest dodać troszkę szumu. Na odbitce i tak nie będzie tego widać

prz3mo
12-07-2012, 09:22
Najprościej jest dodać troszkę szumu. Na odbitce i tak nie będzie tego widać

No właśnie na 15x23 jest mało widoczne, ale na 30x45cm widać to bardzo :(
Nie chcę każdego zdjęcia traktować dodatkowym szumem... Okazuje się jednak, że pewne techniki w ACR czy PS, których do tej pory używałem są o kant d... rozbić, bo często właśnei powstaje taki syf :(

fafniak
12-07-2012, 21:31
No nie przesadzaj z widocznością tego szumu - troszkę odbitek też zrobiłem ...

Limax7
12-07-2012, 21:40
Temat bardzo ciekawy. Wiele zdjęć ma bardzo płynne przejścia gradientowe i również wiele skokowe (u mnie także) i czy to zależy od body aparatu czy od softu do obróbki i umiejętności tej obróbki to już nie wiem. Może ktoś podzieli się informacją jak z tym skokowym gradientem sobie radzi ?
Ja ostatnio stosuję rozmycie powierzchniowe i nawet się sprawdza.

prz3mo
12-07-2012, 22:05
Temat bardzo ciekawy. Wiele zdjęć ma bardzo płynne przejścia gradientowe i również wiele skokowe (u mnie także) i czy to zależy od body aparatu czy od softu do obróbki i umiejętności tej obróbki to już nie wiem. Może ktoś podzieli się informacją jak z tym skokowym gradientem sobie radzi ?
Ja ostatnio stosuję rozmycie powierzchniowe i nawet się sprawdza.

Na razie nie mam za bardzo czasu na wnikliwe testy, ale obstawiam, że na nierówny gradient wpływ ma, w moim przypadku:
- za mocne wyciąganie z cienia
- mocne wyostrzanie zdjęcia
- dodawanie winiety np. jednym z efektów Color Exef Pro

Będę musiał zmienić pewne techniki obróbki bo chyba po prostu wiele rzeczy robię źle (nieumiejętnie) i stąd te problemy...

Greg77
13-07-2012, 23:24
Czesto walcze z takimi brzydkimi "szumami" podczas obrobki landszaftow, przy czystym niebie poprostu mocno odszumiam w PSie, albo dodaje rozmycie gausowskie jak tzreba to nawet kilka razy, oczywiscie potem maskuje co trzeba;)
Najczesciej wychodza takie przy przesadnym suwakowaniu kontrastem, NIKow nie uzywam.....

MichalakMariusz
28-05-2015, 12:49
Ja też wciąż borykam się z tym problemem, zwłaszcza jest to widoczne gdy fotografuję w bardziej słoneczny dzień. Też doszedłem metodą prób i błędów ze dośc dobrze spr. się dodanie niewielkiego szumu- na odbitkach nie widać ale jedynie w części przypadków. Gdy dzień bardziej słoneczny i większa cześć kadru obejmuje niebo powstają okropne przejscia tonalne. Czy jest jakaś dobra spr. przez kogoś metoda na etapie Photoshopa lub LR ?? Na druku wygląda to okropnie , bo sprawdzałem - podzielony gradient nieba na pasy jakby ktoś poskładał je z puzzli. Dziadostwo zajmuje mi wiele czasu i denerwuje od paru dobrych lat.
https://www.dropbox.com/s/ium7nohpt2d1x86/niko.jpg?dl=0