PDA

Zobacz pełną wersję : Zabawa w RAW - dyskusje



Strony : [1] 2

Reed
19-04-2012, 13:11
dyskusje na temat zasad (co wolno, czego nie) zabawy w RAW prowadzimy tutaj :)

mOSAd
09-07-2012, 04:03
Ale co wam da krajobraz jak nie można sobie pomaziać go dowolnie - bo takie sa ograniczenia zabawy? Taka sama nedza będzie. No chyba, że od razu będzie ładny - wówczas nie ma co robić.
Bez masek, gradientów, dodge & burn, malowania światłem - nuuda.

Greg77
09-07-2012, 06:54
Taaaaa, ale ja wolam wszysko w NXie, tylko ewentualne czyszczenie zdjecia ze zbednych smieci odbywa sie w PSie, no i wykonczenie zdjecia do prezentacji w sieci, czy do druku;) Wszystkie kroki w NXie beda dozwolone, mozna przeciez malowac, ACR ma te "sama" opcje, dziala gorzej, ale ma;);)

mOSAd
10-07-2012, 15:01
Taaaaa, ale ja wolam wszysko w NXie, tylko ewentualne czyszczenie zdjecia ze zbednych smieci odbywa sie w PSie, no i wykonczenie zdjecia do prezentacji w sieci, czy do druku;) Wszystkie kroki w NXie beda dozwolone, mozna przeciez malowac, ACR ma te "sama" opcje, dziala gorzej, ale ma;);)

Ja rozumiem regulamin zabawy tak, że NIE można nic malować. Nie są dozwolone ingerencje LOKALNE w treść zdjęcia. Czyli zarówno pędzle LR, U-pointy z NX są według mnie niedozwolone. Tak samo retusz przez healing brush czy klonowanie. Podobnie pewnie z gradientem. Jedyną akceptowalną modyfikacją w treść jest chyba tylko winieta. No chyba, że rzeczywiście wszelkie pędzle można stosować, jednak jakoś nie zauważyłem by ktoś to do tej pory robił.
Lokalną modyfikację definiuję tak: powstaje ona przez wybranie miejsca na zdjęciu. Umieszczenie pinezki, zaznaczenie obszaru, kierunku działania efektu itp.
Wszelkie modyfikacje, które nie wymagają klikania w obszarze zdjęcia, są dozwolone.

Miło by było gdyby ktoś z organizatorów zabawy to uściślił, bo widać, że interpretacje są różne. A różnice po zastosowaniu lokalnych pędzli są niebotyczne.

Ułatwię zadanie zadając pytania pomocnicze:
1. Czy np. w portrecie dozwolone jest doświetlenie twarzy lub jej części?
2. Czy dozwolona jest miejscowa obróbka kontrastu, koloru, ostrości, jasności, balansu bieli? Na przykład w celu zmiany koloru włosów, oczu, paznokci, ust, pigmentacji skóry, rysunku oczu, usuwania worków pod oczami, zmarszczek.
3. Czy można retuszować zdjęcia usuwając np. piegi, zmiany skórne, zmarszczki, linie wysokiego napięcia, śmieci na trawie itp.?
4. Czy dozwolone jest stosowanie gradientowych masek lub pędzli zmieniających ekspozycję lub kolor, balans bieli itp. Czy można stosować dowolny kształt maski?
5. Czy można stosować winietę ekspozycji i jasności?
6. Czy można stosować winietę ostrości, nasycenia, balansu bieli itp.?
7. Czy dozwolone są narzędzia HDR?

PS. Dlaczego tak rozumiem zmiany lokalne jak powyżej? Ano dlatego, że wszelkie pędzle, u-pointy i cokolwiek klikane na zdjęciu, to jest dokładnie to samo co praca na warstwach w PS-ie. To identyczny mechanizm, tylko interfejs użytkownika jest inny. Zamiast samemu tworzyć maskę, zaznaczać obszary przezroczystości, czy operować lassami, to robi to za nas program, ukrywając mechanizm warstw przed nami - bo tak prościej to się obsługuje. A skoro niedozwolona jest praca na warstwach z PS, to trudno dopuścić analogiczne narzędzia z LR czy NX.

Reed
10-07-2012, 17:48
Czy moderator moze z tego zrobic osobny wątek. Jest o czym dyskutować...

Psychotrop
10-07-2012, 17:57
nowy wątek ;)

paul.g.85
10-07-2012, 19:41
A może dajmy się ponieść trochę fantazji i zróbmy jedną edycję Zabawy w RAW w wersji: "jest jedna zasada: brak zasad". Wtedy można było by zobaczyć co z tego ciekawego wyjdzie i czy zda to egzamin ;)
Moim zdaniem byłby to dobry materiał do badań, analiz i dalszej dyskusji ;)

Erie
10-07-2012, 19:49
szczerze to zakaz wykorzystywania u-pointów w NXie to mniej więcej jak zakaz przekraczania prędkości 10 km/h na autostradzie, albo jak jazda samochodem z zaciągniętym ręcznym - po to są tam określone narzędzia, aby je wykorzystywać

paul.g.85
10-07-2012, 19:58
szczerze to zakaz wykorzystywania u-pointów w NXie to mniej więcej jak zakaz przekraczania prędkości 10 km/h na autostradzie, albo jak jazda samochodem z zaciągniętym ręcznym - po to są tam określone narzędzia, aby je wykorzystywać

Też się zgadzam.
Wszystkie te ograniczenia to niedługo dojdą do tego że będziemy JPEGa w XnView obrabiać :lol:

Ludzie, dajmy szansę wszystkim którzy są świetni w obróbce na pokazanie swoich umiejętności, możliwości, itd.

Reed
10-07-2012, 19:59
Powodem powstania 'Zabawy w RAW'ki' była chęć pokazania, co można zrobić ze zdjęciem bawiąc się tylko podstwowymi funckjami PS:L. I tak bym to zostawił.
Natomiast nie widze poblemu, aby otoworzy drugą zabawę, bez barier w regulaminie.

paul.g.85
10-07-2012, 20:08
Też dobra opcja Reed. Ale czy to nie będzie przypadkiem tworzenie konkursu bardzo konkurencyjnego. Zaryzykuję stwierdzenie że nawet takiego który swoją popularnością może pokonać obecną "Zabawę w RAW" a co za tym idzie w konsekwencji doprowadzić do tego że ludzie sobie odpuszczą konkurs w obecnej formie...

mOSAd
10-07-2012, 20:19
Tak też zrozumiałem idee twórców zabawy. By szanse były wyrównane, a użyte narzędzia jak najprostsze. To, że warstwy zawitały "pod strzechy" w programach typu NX i LR i jawią się jako coś prostego i oczywistego, to nie znaczy, że efekty uzyskane za ich pomocą są proste do osiągnięcia w typowych wywoływarkach RAWów.
Ja także nie widzę przeszkód by zrobić (dodatkowo?) zabawę bez ograniczeń, gdyż na dzisiejszym etapie rozwoju aplikacji, przestała być to wiedza tajemna i myślę, że zarówno zdjęcia, jak i obróbki będą przez to o wiele ciekawsze.
Nazwałbym ją jedynie po imieniu - obróbką w dowolny sposób. Jedno zastrzeżenie jakie lęgnie mi się w głowie, to ewentualny zakaz dodawania własnych treści typu nowy człowiek, ptaki wklejone z innej pracy, niebo itd. Gdyż w ten sposób z oryginału może zostać tylko cień na ścianie. Przy tym zastrzeżeniu zastanawiam się jedynie co z dodawanie, flar i elementów klimatycznych typu mgiełka lub promienie światła. Tu chyba nie miałbym nic przeciwko. Waham się co do tekstur. Dlatego, że po pierwsze nadają one bardzo indywidualny i silny charakter. Po drugie często przesłaniają zdjęcie i można by wygrać ttylko dzięki teksturze. Po trzecie są jednak dodatkowym zdjęciem nałożonym na oryginał. No i po czwarte - bo nie chce mi się ich stosować. ;)

Można by też wprowadzić jednoczesną obróbkę i głosowanie w obu wersjach. Na to samo zdjęcie obrabiane według dwóch różnych zasad. Każdy by mógł nadesłać do jednej lub obu zabaw. Po pewnym czasie wyszłoby, która jest popularniejsza. I można by też było porównać jak na efekt końcowy wpływa ograniczenie użytych środków.

Czarny.
10-07-2012, 20:52
Według mnie bez sensu jest wprowadzanie nowej zabawy typu digiart, bo tam też pojawią się głosy, że jeden uczestnik użył filtrów Nik Software, a drugi niestety musiał się z tym męczyć samodzielnie. Co do zabawy w RAWki, pozwolę sobie zacytować siebie, bo nie chce mi się tego drugi raz klepać. W regulaminie stoi, iż:


Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania, które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu,
ale:
Istnieją tylko ograniczenia programu do wywoływania surowego pliku,
czyli jeśli program do wywoływania rawów, jakim jest ACR umożliwia korekcję lokalną to nic nie stoi na przeszkodzie, by te możliwości wykorzystać. Nie ma punktu, który by zabraniał dokonywania takich korekt.
Ta zabawa ogranicza nas do programów do wywoływania plików RAW... i super, ale dlaczego mamy sztucznie ograniczać ich możliwości. Trzymajmy się tego, że wszystko co znajdziemy w tego typu programach jest dozwolone.
I tak, żeby osiągnąć ciekawy efekt trzeba włożyć w to swoje umiejętności. Jeżeli ktoś ich nie posiada to i możliwość stosowania pędzelków mu nie pomoże.
Ja jestem za pozostawieniem zabawy w dotychczasowej formie z możliwością wykorzystywania wszystkich dobrodziejstw wywoływarek RAWów.

Greg77
10-07-2012, 20:56
Miło by było gdyby ktoś z organizatorów zabawy to uściślił, bo widać, że interpretacje są różne. A różnice po zastosowaniu lokalnych pędzli są niebotyczne.

Ułatwię zadanie zadając pytania pomocnicze:
1. Czy np. w portrecie dozwolone jest doświetlenie twarzy lub jej części?
2. Czy dozwolona jest miejscowa obróbka kontrastu, koloru, ostrości, jasności, balansu bieli? Na przykład w celu zmiany koloru włosów, oczu, paznokci, ust, pigmentacji skóry, rysunku oczu, usuwania worków pod oczami, zmarszczek.
3. Czy można retuszować zdjęcia usuwając np. piegi, zmiany skórne, zmarszczki, linie wysokiego napięcia, śmieci na trawie itp.?
4. Czy dozwolone jest stosowanie gradientowych masek lub pędzli zmieniających ekspozycję lub kolor, balans bieli itp. Czy można stosować dowolny kształt maski?
5. Czy można stosować winietę ekspozycji i jasności?
6. Czy można stosować winietę ostrości, nasycenia, balansu bieli itp.?
7. Czy dozwolone są narzędzia HDR?

PS. Dlaczego tak rozumiem zmiany lokalne jak powyżej? Ano dlatego, że wszelkie pędzle, u-pointy i cokolwiek klikane na zdjęciu, to jest dokładnie to samo co praca na warstwach w PS-ie. To identyczny mechanizm, tylko interfejs użytkownika jest inny. Zamiast samemu tworzyć maskę, zaznaczać obszary przezroczystości, czy operować lassami, to robi to za nas program, ukrywając mechanizm warstw przed nami - bo tak prościej to się obsługuje. A skoro niedozwolona jest praca na warstwach z PS, to trudno dopuścić analogiczne narzędzia z LR czy NX.

O ile sie nie myle, to softem Pebala mozna wolac a jest to soft do HDR, upointy to przeciez podstawa NXa......chetnie poczytam co wolno a co nie;)


Natomiast nie widze poblemu, aby otoworzy drugą zabawę, bez barier w regulaminie.

Jestem za......moge dac jakiegos pozadnego RAWa od siebie do zabawy......pozadnego i nie kosz.


Czarny ja rozumeim dokladnie tak jak napisales na "kolorowo", zakaz uzywania PSa, ale mozna wykozystac mozliwosci programow do wolania RAWow i tak tez kiedys tutaj podsylalem;) Pamietam, ze nie bylo wolno ingerowac w zdjecie poprzez usuwanie elementow fotografi, wtedy chodzilo o kable wysokiego napiecia....

paul.g.85
10-07-2012, 21:02
Jestem za......moge dac jakiegos pozadnego RAWa od siebie do zabawy......pozadnego i nie kosz.

To już lepiej nie dawaj :oops:
Może ktoś inny da poRZądniejszego :lol:

Greg77
10-07-2012, 21:21
To już lepiej nie dawaj :oops:
Może ktoś inny da poRZądniejszego :lol:

Dobra walnalem byka......ale nie biore udzialu w zabawie, bo RAWy ktore sa tutaj dawane nawet nie zachecaja do zabawy.

paul.g.85
10-07-2012, 21:27
Dobra walnalem byka......ale nie biore udzialu w zabawie, bo RAWy ktore sa tutaj dawane nawet nie zachecaja do zabawy.

To jest kwestia tego co kogo i do czego zachęca. Gdybyś spojrzał na to z innej strony i potraktował obecną zabawę jako jakieś wyzwanie i sprawdzenie siebie to wtedy byś podjął wyzwanie ;)
Czy wszystko w życiu musi być takie proste i zawsze musi tak być żeby nam się podobało i było po naszej myśli?

A gdzie ta nasza zdolność do przystosowania się? ;)
Płaczesz jak dziewczynka która nie dostała tego co jej się podoba. Trzeba zacisnąć zęby i być mężczyzną :D

PS. Zapewne w grupie 30 osób które brały udział w ostatniej edycji też znalazły by się takie którym się portret nie podobał ale mimo to wzięły udział w zabawie.

Greg77
10-07-2012, 21:33
Zapewne w grupie 30 osób które brały udział w ostatniej edycji też znalazły by się takie którym się portret nie podobał ale mimo to wzięły udział w zabawie.

Nie placze, tylko proponuje zeby przeniesc ten konkurs na ciekawszy poziom a ten portret byl jednym z najlepszych RAWow jakie ostatnio tutaj widzialem.
Trudno zeby robic cos z przypadkowych zdjec i cropowac fotografie o 3/4 zeby uzyskac zadowalajacy kadr.
Zdjecie ktore jest wstawione teraz po mocnym wykadrowaniu bedzie sie do czegos nadawal, bo jest tam bardzo dobry kadr, ale jak tu obrabiac znaczek pocztowy i uzyskac jakosc??
Akurat ja do placzacych nie naleze, jak sie nie podoba to nie biore udzialu.

paul.g.85
10-07-2012, 21:38
Nie placze, tylko proponuje zeby przeniesc ten konkurs na ciekawszy poziom a ten portret byl jednym z najlepszych RAWow jakie ostatnio tutaj widzialem.
Trudno zeby robic cos z przypadkowych zdjec i cropowac fotografie o 3/4 zeby uzyskac zadowalajacy kadr.
Zdjecie ktore jest wstawione teraz po mocnym wykadrowaniu bedzie sie do czegos nadawal, bo jest tam bardzo dobry kadr, ale jak tu obrabiac znaczek pocztowy i uzyskac jakosc??
Akurat ja do placzacych nie naleze, jak sie nie podoba to nie biore udzialu.
Ja tak samo :D więc akurat w tej edycji też udziału brał nie będę, ale w poprzedniej wziąłem, bo nie ważne dla mnie czy portret czy krajobraz, itd.

Reed
10-07-2012, 22:19
chlopaki, odbiegacie od tematu (wycropowalem 70% obrazka :) )

Greg77
10-07-2012, 22:44
chlopaki, odbiegacie od tematu (wycropowalem 70% obrazka :) )

:lol:

jacekz40
11-07-2012, 13:02
Teraz to ja już zupełnie zgłupiałem ;) nie wiadomo co wolno a czego nie w zabawie w Rawki. Regulamin to jedno, dyskusja to drugie a przykład zabawy z portretem "zabawa w RAW nr 21" to jeszcze coś innego i dowód na to, że każdy inaczej interpretuje regulamin.


- Używamy tylko i wyłącznie programu do wywoływania plików raw, np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, czy też innego podobnego programu.

jasne jak słońce :)


- Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu.

...a to już niejasne, powiedziałbym czarne jak zimna, gradowa noc listopadowa :mrgreen:
bo jak rozumieć -lokalną treść na zdjęciu? Ja rozumiem, że nie "wycinamy" z obrazka żadnych jego elementów, ale czy to tylko o to chodzi??
Dozwolone narzędzie dla przykładu Capture NX ...ok a jedna z podstawowych opcji w pracy z tym narzędziem to control points, który może być wykorzystany praktycznie do wszystkiego. LR nie używam ale z tego co pamiętam też ma podobne narzędzia.
Jest to wtedy ingerencja czy nie? Może mi to ktoś przełożyć z polskiego na nasze?

Reed
11-07-2012, 13:20
A moze łopatologicznie, zrobić zrzuty ekranu z popularniejszych programów i zaznaczyć, które suwaczki używamy a które nie?

wujekadam
11-07-2012, 14:25
Jeżeli się okaże, że nie można używać wszystkich narzędzi z wywoływarek, to ja się nie bawię, bo to nie ma sensu. Kropujcie do woli plik z 700 daje się ładnie obrabiać, nawet wielkości znaczka.:>

jacekz40
11-07-2012, 15:06
Jeżeli się okaże, że nie można używać wszystkich narzędzi z wywoływarek, to ja się nie bawię, bo to nie ma sensu. Kropujcie do woli plik z 700 daje się ładnie obrabiać, nawet wielkości znaczka.:>

a to się zgadza, już sprawdziłem ;) piękna maszyna i obiektyw też niczego sobie :)

Czarny.
11-07-2012, 15:34
Jeżeli się okaże, że nie można używać wszystkich narzędzi z wywoływarek, to ja się nie bawię, bo to nie ma sensu.
Też tak uważam. Powinna się liczyć koncepcja i jej realizacja. Nie róbmy z wywoływarek ograniczonych wersji shareware. Limitowanie możliwości aplikacji ACRopodobnych spowoduje jedynie mniejszą różnorodność prac i już na wstępnym etapie będzie blokować pomysły użytkowników.

Anar
11-07-2012, 15:52
jeszcze troche i bedzie mozna uzywac tylko krzywych :)

fakt w sumie glownie na nich mozna robic cuda... jedyne czego w lightroomie nie uzywam przy obróbce to pędzelka punktowego (ktory i tak w wersji 3.3 jest dosyc ograniczony).

jacekz40
11-07-2012, 16:00
Też tak uważam. Powinna się liczyć koncepcja i jej realizacja. Nie róbmy z wywoływarek ograniczonych wersji shareware. Limitowanie możliwości aplikacji ACRopodobnych spowoduje jedynie mniejszą różnorodność prac i już na wstępnym etapie będzie blokować pomysły użytkowników.

To jeszcze ja trzy grosze dorzucę ;) właśnie o to dokładnie chodzi, ograniczenia regulaminowe w zabawie nie pozwalają na wykorzystanie wszystkich narzędzi danych przez program. Obrabiam zdjęcie konkursowe i co chwila zaglądam w regulamin - i pytanie nurtujące mogę coś tam jeszcze porobić czy nie mogę, czy to już będzie naruszenie regulaminu :) Regulamin powinien dać swobodę interpretacji, to powinno być jak dobre show. Dla mnie nieważne są metody a efekty. Myślę, że w ten sposób konkurs zyskałby na atrakcyjności, każdy robiłby to co lubi i najlepiej potrafi bez ograniczania w kreowaniu obróbki. Jeden zrobi HDR-a bo lubi inny jak Bóg przykazał a jeszcze inny wstawi gołego NEF-a...a tak dla jaj :)
A na koniec autor zwycięskiej pracy niech się tłumaczy wszem i wobec co tam nagmerał i jak osiągnął przepiękny efekt końcowy :)

Erie
11-07-2012, 16:03
Lokalną modyfikację definiuję tak: powstaje ona przez wybranie miejsca na zdjęciu. Umieszczenie pinezki, zaznaczenie obszaru, kierunku działania efektu itp.

ok, a teraz małe pytanie - co z przekształceniami z ustawionym progiem? przecież to też wówczas działa lokalnie - tylko w tych miejscach, gdzie okreslona wartość przekracza zadany próg



U-pointy, maski czy inne dziwactwa to analogiczne rozwiązania do czasów analogowych, gdzie można było naświetlić dany obszar zdjęcia mocniej słabiej, przez użycie właśnie masek i jak sie czasem popatrzy na zdjęcie z zakreślonymi obszarami i opisami +/-wartość to dopiero wówczas zauważa się, że wywołanie zdjęcia to nie tylko kąpiel w chemii, ale róznież myślenie. I moim zdaniem zadawa w RAWki powinna być analogią do ciemni fotograficznej - można zrobić wszystko, co mógłby zrobić człowiek w ciemni, bez dorysowywania/ kopiowania fragmentów zdjęcia, ale z lokalnymi korektami.

Pebal
11-07-2012, 16:20
ok, a teraz małe pytanie - co z przekształceniami z ustawionym progiem? przecież to też wówczas działa lokalnie - tylko w tych miejscach, gdzie okreslona wartość przekracza zadany próg
To działa lokalnie ale przetwarzany jest cały obraz. Nie decydujesz np. o tym, że w lewym górnym rogu filtr działa a w pozostałej części obrazu nie.


U-pointy, maski czy inne dziwactwa to analogiczne rozwiązania do czasów analogowych, gdzie można było naświetlić dany obszar zdjęcia mocniej słabiej, przez użycie właśnie masek i jak sie czasem popatrzy na zdjęcie z zakreślonymi obszarami i opisami +/-wartość to dopiero wówczas zauważa się, że wywołanie zdjęcia to nie tylko kąpiel w chemii, ale róznież myślenie. I moim zdaniem zadawa w RAWki powinna być analogią do ciemni fotograficznej - można zrobić wszystko, co mógłby zrobić człowiek w ciemni, bez dorysowywania/ kopiowania fragmentów zdjęcia, ale z lokalnymi korektami.
Moim zdaniem wykluczanie masek i punktów kontrolnych jest niepotrzebne. Powinno się jedynie zabronić ingerencji w treść obrazu.

Erie
11-07-2012, 17:42
To działa lokalnie ale przetwarzany jest cały obraz. Nie decydujesz np. o tym, że w lewym górnym rogu filtr działa a w pozostałej części obrazu nie.

Tak, ale jest to działanie lokalne, u-pointa też nie w pełni kontrolujemy - ogólnie napisałem to tylko dla pokazania, że w zapedzaniu się do ograniczania "lokalnej" ingerencji można sie zagalopować.


Moim zdaniem wykluczanie masek i punktów kontrolnych jest niepotrzebne. Powinno się jedynie zabronić ingerencji w treść obrazu.

dokładnie tak :)

mOSAd
12-07-2012, 12:36
Tak gwoli ścisłości jeszcze. *Dowolna* operacja na obrazie jest modyfikacją jego treści. Powoływanie się na coś, co modyfikuje "treść" lub nie, jest bez sensu. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Obraz widziany na komputerze składa się z punktów. Te punkty ułożone są równo, w rzędy i kolumny, tworząc siatkę punktów. I dając na przykład obraz 800 na 600 punktów. *jedyna* rzecz, którą charakteryzują się te punkty to ich kolor. Zatem by zmienić treść zdjęcia - zmienić zdjęcie, należy zmienić kolor dowolnego z pikseli. I odwrotnie. Nie da się wyróżnić operacji, które treści nie zmieniają, gdyż każda (sensowna) operacja zmienia obraz. Można zatem dyskutować nad tym gdzie przechodzi granica, jednak według mnie nie ma to sensu.

Skoro tak, to należałoby zezwolić na użycie wszystkich narzędzi (oczywiście modyfikujących treść) lub dokładnie napisać, co jest zabronione. Ewentualnie co jest dozwolone.

W szczególności w świetle powyższego nie rozumiem zakazu użycia PSa czy PSP.

Pebal
12-07-2012, 12:53
Tak gwoli ścisłości jeszcze. *Dowolna* operacja na obrazie jest modyfikacją jego treści. Powoływanie się na coś, co modyfikuje "treść" lub nie, jest bez sensu. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Obraz widziany na komputerze składa się z punktów. Te punkty ułożone są równo, w rzędy i kolumny, tworząc siatkę punktów. I dając na przykład obraz 800 na 600 punktów. *jedyna* rzecz, którą charakteryzują się te punkty to ich kolor. Zatem by zmienić treść zdjęcia - zmienić zdjęcie, należy zmienić kolor dowolnego z pikseli. I odwrotnie. Nie da się wyróżnić operacji, które treści nie zmieniają, gdyż każda (sensowna) operacja zmienia obraz. Można zatem dyskutować nad tym gdzie przechodzi granica, jednak według mnie nie ma to sensu.

Skoro tak, to należałoby zezwolić na użycie wszystkich narzędzi (oczywiście modyfikujących treść) lub dokładnie napisać, co jest zabronione. Ewentualnie co jest dozwolone.

W szczególności w świetle powyższego nie rozumiem zakazu użycia PSa czy PSP.
Różnica jasności dwóch sąsiednich punktów nie jest dla człowieka żadną istotną treścią. Tak samo istotną treścią nie są dla człowieka litery. Za treść uważamy wyrazy i zdania.

wujekadam
12-07-2012, 15:47
nie ma co dumać, nad pikselą, skoro naukowo nie jest w 100% potwierdzone, że istniejemy:> Krótka piłka w temacie rawek. Można używac całego dobrodziejstwa Lightrooma, Bridge i ACR

mOSAd
12-07-2012, 16:10
Różnica jasności dwóch sąsiednich punktów nie jest dla człowieka żadną istotną treścią. Tak samo istotną treścią nie są dla człowieka litery. Za treść uważamy wyrazy i zdania.
Czyli wedle twojej definicji na zdjęciach brak treści. Super, zatem tym bardziej bez sensu zasady.
Niestety to bardzo ograniczone rozumienie pojęć, a choćby skromna wikipedia notuje o wiele bardziej złożoną definicję: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tre%C5%9B%C4%87

paul.g.85
12-07-2012, 16:24
No dobra. Gadki 4 strony a jakie wyniki?
Albo robimy "brak zasad" albo bawimy się w wymyślanie a potem każdy sobie wydrukuje zasady i oprawi w ramkę żeby zerkać na nie podczas obróbki i patrzeć czy akurat te narzędzia może użyć czy nie...

Pebal
12-07-2012, 16:36
Czyli wedle twojej definicji na zdjęciach brak treści. Super, zatem tym bardziej bez sensu zasady.
Niestety to bardzo ograniczone rozumienie pojęć, a choćby skromna wikipedia notuje o wiele bardziej złożoną definicję: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tre%C5%9B%C4%87
Maja definicja jest racjonalna. Według Twojej definicji dwie czyste kartki papieru przedstawiają różną treść, gdyż pod mikroskopem nie są identyczne. Ja twierdzę, że na czystych kartkach papieru żadnej treści nie ma.

mOSAd
13-07-2012, 11:31
Maja definicja jest racjonalna. Według Twojej definicji dwie czyste kartki papieru przedstawiają różną treść, gdyż pod mikroskopem nie są identyczne. Ja twierdzę, że na czystych kartkach papieru żadnej treści nie ma.
A ja sądzę, że nie rozumiesz słowa "treść". Film ma treść, a może nie mieć żadnych wyrazów, napisów, co więcej - może być to kino nieme i jeszcze bez dźwięku do tego.

Pebal
13-07-2012, 12:12
A ja sądzę, że nie rozumiesz słowa "treść". Film ma treść, a może nie mieć żadnych wyrazów, napisów, co więcej - może być to kino nieme i jeszcze bez dźwięku do tego.
Jak widać nie zrozumiałeś co napisałem. Podałem jedynie przykład rozumianej treści. Nie pisałem, że w fotografii czy w filmie, treścią muszą być wyrazy i zdania.

mOSAd
13-07-2012, 15:43
Ach, rzeczywiście źle cię zrozumiałem. Wczytałem się ponownie i już wiem o co ci chodzi. O skalę. Niestety to właśnie te najmniejsze piksele, czy litery tworzą wyrazy, które dalej tworzą treść. Trudno umożliwić zmianę liter, bez zmiany wyrazów. Zatem analogia jest całkiem niezła rzeczywiście. Zasady dopuszczające zmianę liter, dopuszczają tym samym zmianę treści, gdyż nawet niewielka modyfikacja wpływa jednak na odbiór całości. Choć można to uznać za zmianę formy w pewnych granicach. Inaczej byśmy jej przecież nie wykonywali! W przypadku zdjęć bardzo trudno też wprowadzić pojęcie "wyrazu", czyli kształtu lub efektu. Dojdziemy do teorii rozpoznawania obrazów, co chyba jest lekką przesadą. Choć może być jakimś wyznacznikiem tego, co powinno na zdjęciu pozostać niezmienne. Jeżeli nadal rozróżniamy i identyfikujemy wszystkie pierwotne kształty (prócz tych ukrytych światłocieniem, a nie zastąpionych czymś innym), to można by przyjąć, że treść pozostała bez zmian, a zmieniła się jedynie forma. Czy oczywista jest linia dzieląca formę od treści? Być może.
Jest to jednak granica płynna. Jeden człowiek uzna, że ją przekroczył inny, że nie. Uważam, że zasady powinny być czytelne dla wszystkich.

Erie
13-07-2012, 15:51
ludzie dajcie sobie spokój z tą dyskusją - bo zaraz zaczniecie wchodzić w zawiłości natury kwantowej, a temat jest co można a czego nie w trakcie ZABAWY (celowo podkreślone) w RAWki ;)

Pebal
13-07-2012, 16:12
Ach, rzeczywiście źle cię zrozumiałem. Wczytałem się ponownie i już wiem o co ci chodzi. O skalę. Niestety to właśnie te najmniejsze piksele, czy litery tworzą wyrazy, które dalej tworzą treść. Trudno umożliwić zmianę liter, bez zmiany wyrazów. Zatem analogia jest całkiem niezła rzeczywiście. Zasady dopuszczające zmianę liter, dopuszczają tym samym zmianę treści, gdyż nawet niewielka modyfikacja wpływa jednak na odbiór całości. Choć można to uznać za zmianę formy w pewnych granicach. Inaczej byśmy jej przecież nie wykonywali! W przypadku zdjęć bardzo trudno też wprowadzić pojęcie "wyrazu", czyli kształtu lub efektu. Dojdziemy do teorii rozpoznawania obrazów, co chyba jest lekką przesadą. Choć może być jakimś wyznacznikiem tego, co powinno na zdjęciu pozostać niezmienne. Jeżeli nadal rozróżniamy i identyfikujemy wszystkie pierwotne kształty (prócz tych ukrytych światłocieniem, a nie zastąpionych czymś innym), to można by przyjąć, że treść pozostała bez zmian, a zmieniła się jedynie forma. Czy oczywista jest linia dzieląca formę od treści? Być może.
Jest to jednak granica płynna. Jeden człowiek uzna, że ją przekroczył inny, że nie. Uważam, że zasady powinny być czytelne dla wszystkich.
Więc ustalmy czego w obrazie nie można zmieniać i będzie ok. Przykładowo, nie wolno:
- dodawać i usuwać elementów ze zdjęcia (za wyjątkiem kadrowania),
- nie można zmieniać barwy elementów na zdjęciu (dopuszczalna globalna i lokalna korekta balansu bieli),
- nie można zmieniać kształtu elementów na zdjęciu (za wyjątkiem korekcji wad obiektywu i perspektywy).
Według mnie te trzy ograniczenia w zupełności by wystarczyły.

RobertMiernik
13-07-2012, 17:29
- nie można zmieniać barwy elementów na zdjęciu (dopuszczalna globalna i lokalna korekta balansu bieli),
.

Czyli nałożenie filtra (np. pomarańczowego) albo konwersja do BW nie wchodzi w grę?

Pebal
13-07-2012, 19:50
Czyli nałożenie filtra (np. pomarańczowego) albo konwersja do BW nie wchodzi w grę?
Nałożenie filtra wchodziłoby w grę, BW tym bardziej. Chodziłoby o to aby nie zmieniać np. koloru portek modela z zielonego na czerwony.

mOSAd
14-07-2012, 16:07
Nałożenie filtra wchodziłoby w grę, BW tym bardziej. Chodziłoby o to aby nie zmieniać np. koloru portek modela z zielonego na czerwony.
Ale to jak najbardziej robimy już teraz! I to w dodatku za pomocą globalnych suwaków HSL. W ten sposób najłatwiej też regulować kolor trawy, czy skóry i nieba. Z żółtej trawy możemy zrobić zieloną chociażby. Nie dotykając lokalnego balansu bieli. To akurat dziwny przypadek dozwolonej operacji, gdyż jako niemal jedyny nie ma odpowiednika w analogowej ciemni.
Natomiast zamiana portek zielonych na czerwone może odbyć się za pomocą odpowiedniego filtru przed obiektywem.

Pebal
14-07-2012, 16:13
Ale to jak najbardziej robimy już teraz! I to w dodatku za pomocą globalnych suwaków HSL. W ten sposób najłatwiej też regulować kolor trawy, czy skóry i nieba. Z żółtej trawy możemy zrobić zieloną chociażby. Nie dotykając lokalnego balansu bieli. To akurat dziwny przypadek dozwolonej operacji, gdyż jako niemal jedyny nie ma odpowiednika w analogowej ciemni.
Zmianę żółtej trawy na zieloną osiągniesz także korygując balansu bieli. To, że użyjesz do tego celu suwaków HSL nie ma żadnego znaczenia. Chodzi o dopuszczalny zakres modyfikacji koloru.


Natomiast zamiana portek zielonych na czerwone może odbyć się za pomocą odpowiedniego filtru przed obiektywem.
Nie ma problemu, ale my obrabiamy wtedy zdjęcie z czerwonymi portkami.

mOSAd
14-07-2012, 16:45
Zmianę żółtej trawy na zieloną osiągniesz także korygując balansu bieli. To, że użyjesz do tego celu suwaków HSL nie ma żadnego znaczenia. Chodzi o dopuszczalny zakres modyfikacji koloru.


Nie ma problemu, ale my obrabiamy wtedy zdjęcie z czerwonymi portkami.
No a jak ktoś użyje innej chemii i innego papieru do wywołania? To dostanie innego koloru portki. Dodatkowo w LR (i nie tylko) mamy jeszcze globalne suwaki Split Toning, inaczej kolorujące cienie i światła. Jak portki będą w cieniach, to można im nadać niemal dowolną barwę w stosunku do koloru skóry. Podobnie działają narzędzia zmieniające krzywą kolorów RGB. Tutaj wszelkiego rodzaju crossy, czy błędne analogowe wywołania, także nie mają nic wspólnego z poprawnych balansem bieli lub zachowaniem kolorów. Jak się trafią spodenki w specyficznym kolorze, to zostaną złapane przez te globalne mechanizmy i zmienione pozornie niezależnie od reszty obrazu. Dodatkowo brak możliwości użycia suwaków HSL to spore ograniczenie, gdyż odwzorowanie kolorów przez matryce nie jest doskonałe i trochę trzeba je sobie dostosować. Do tego celu służą też profile kolorów z zakładki Kalibracja. Np D2X Mode 2, Portrait, Vivid. One robią to samo co HSL - selektywnie ingerują w kanały barwne. I co, nagle wolno będzie używać jedynie ustawienia Neutral albo Adobe Standard? A jak ktoś jednak woli kolorki wzorowane na Velvii czy kliszy Kodaka, to jak ma je dziś uzyskać z cyfrowego negatywu? Nie można tak? Dlaczego, skoro wszystkie programy umożliwiają kalibrację kolorów daleko wykraczającą poza balans bieli?

Pebal
14-07-2012, 17:15
No a jak ktoś użyje innej chemii i innego papieru do wywołania? To dostanie innego koloru portki. Dodatkowo w LR (i nie tylko) mamy jeszcze globalne suwaki Split Toning, inaczej kolorujące cienie i światła. Jak portki będą w cieniach, to można im nadać niemal dowolną barwę w stosunku do koloru skóry. Podobnie działają narzędzia zmieniające krzywą kolorów RGB. Tutaj wszelkiego rodzaju crossy, czy błędne analogowe wywołania, także nie mają nic wspólnego z poprawnych balansem bieli lub zachowaniem kolorów. Jak się trafią spodenki w specyficznym kolorze, to zostaną złapane przez te globalne mechanizmy i zmienione pozornie niezależnie od reszty obrazu. Dodatkowo brak możliwości użycia suwaków HSL to spore ograniczenie, gdyż odwzorowanie kolorów przez matryce nie jest doskonałe i trochę trzeba je sobie dostosować. Do tego celu służą też profile kolorów z zakładki Kalibracja. Np D2X Mode 2, Portrait, Vivid. One robią to samo co HSL - selektywnie ingerują w kanały barwne. I co, nagle wolno będzie używać jedynie ustawienia Neutral albo Adobe Standard? A jak ktoś jednak woli kolorki wzorowane na Velvii czy kliszy Kodaka, to jak ma je dziś uzyskać z cyfrowego negatywu? Nie można tak? Dlaczego, skoro wszystkie programy umożliwiają kalibrację kolorów daleko wykraczającą poza balans bieli?
Odnoszę wrażenie, że nadal nie rozumiesz co mam na myśli. Możesz sobie używać narzędzi jakich chcesz. Możesz sobie ustawić balans bieli, lokalny czy globalny, tak jak chcesz. Możesz sobie modyfikować odcienie kolorów. Ale nie możesz z zielonego koloru zrobić niebieskiego. Żaden normalny profil kolorów też tego nie zrobi.
Mózg rozpoznaje obrazy metodą adaptacyjną. Nawet jak masz spierniczony balans bieli na zdjęciu źródłowym, to i tak w dużym przybliżeniu można stwierdzić jakie kolory mają elementy na zdjęciu. Łatwo rozpoznać, czy w obróbce kolor elementu został diametralnie zmieniony, czy tylko zmodyfikowano jego odcień.

mOSAd
14-07-2012, 17:20
No tak, ale dlaczego to jest złe by zmienić kolor niebieskiego nieba na na przykład granatowe bądź pomarańczowe? Obojętnie czy za pomocą lokalnego balansu bieli, czy w inny sposób. Czy to chodzi o to, że już zmieni się treść zdjęcia?

Jak dla mnie taka zasada może być. Czyli na zdjęciu można zmieniać odcień elementów, ale żadnemu z osobna nie należy zmieniać barwy.

Pebal
14-07-2012, 17:31
No tak, ale dlaczego to jest złe by zmienić kolor niebieskiego nieba na na przykład granatowe bądź pomarańczowe? Obojętnie czy za pomocą lokalnego balansu bieli, czy w inny sposób. Czy to chodzi o to, że już zmieni się treść zdjęcia?
Granat jak najbardziej możesz mieć, to przecież ciemny niebieski. Jednak zmiana koloru nieba z niebieskiego na pomarańczowy spowoduje, że kolor nieba w żadnym stopniu nie będzie przypominał tego z oryginału.

RobertMiernik
14-07-2012, 17:59
Pebal moim zdaniem (i zgadzam się tu z mOSAd'em) chodzi raczej o to jak mają wyglądać zasady zabawy a nie o to, jak w rzeczywistości wyglądał fotografowany obiekt.

Uważam, że zasady powinny być proste i jednoznaczne. Zasada, która mówi, że kolor ma być taki, żeby przypominał oryginał to dość marna zasada.

Sens zabraniania modyfikacji koloru elementów zdjęcia przy jednoczesnej zgodzie na używanie narzędzi, które na to pozwalają, powoduje powstanie sporego zamieszania i pola na interpretacje. Reguła którą można interpretować na wiele sposobów jest niekonsekwentna.

Dodatkowo zezwolenie na edycję dostępną w analogowej ciemni wielu osobom, które nigdy nie miały w ręce negatywu, nic absolutnie nie ułatwi.

Zasady powinny umożliwiać pracę bez analizowania, czy krzywa przypadkiem nie ma kształtu, który jest niedozwolony a parametr nie wykracza poza dopuszczone normy.

mOSAd
14-07-2012, 18:09
Ja roboczo przyjmuję następujące założenie do *zabawy*. Robię co mi się żywnie podoba w LR i czekam na dyskwalifikację. A co! :D Jak szaleć to szaleć. W większości przypadków nie będę raczej zmieniał (za mocno) kolorów, ale pewne odstępstwa od oryginalnych barw jednak nie omieszkam wprowadzić. Między innymi z tego powodu, że w LR 3 brak modyfikacji lokalnego balansu bieli.

mOSAd
14-07-2012, 18:13
Jeszcze jedna rzecz, która mnie tknęła. W regulaminie jest zapis o szerokości 900 pikseli. To bardzo dużo w przypadku pionowych kadrów. Dodatkowo niemożliwym niemal do spełnienia jest wówczas warunek maks. 400 kB objętości pliku, przy zachowaniu sensownej jakości. Zatem ja wysyłam obrazki, które mają 900 pikseli *na dłuższym* boku. Podobnie zresztą jak przy prezentacji w wątkach zdjęciowych na forum. Nie wiem czy dobrze czy nie, ale wydawało mi się to bardziej logiczne.
Mylę się?

Pebal
14-07-2012, 20:31
Pebal moim zdaniem (i zgadzam się tu z mOSAd'em) chodzi raczej o to jak mają wyglądać zasady zabawy a nie o to, jak w rzeczywistości wyglądał fotografowany obiekt.
Zasady są w tej chwili bardzo restrykcyjny a wcale takie być nie muszą.


Uważam, że zasady powinny być proste i jednoznaczne. Zasada, która mówi, że kolor ma być taki, żeby przypominał oryginał to dość marna zasada.
Według mnie to bardzo dobra zasada. Trawa nie może być niebieska, czerwona ani różowa w kropki, jeżeli nie była taka na oryginalnej fotografii.


Sens zabraniania modyfikacji koloru elementów zdjęcia przy jednoczesnej zgodzie na używanie narzędzi, które na to pozwalają, powoduje powstanie sporego zamieszania i pola na interpretacje. Reguła którą można interpretować na wiele sposobów jest niekonsekwentna.
Reguła jest jasna i klarowna. Każdy fotograf wie co to jest odcień koloru.


Zasady powinny umożliwiać pracę bez analizowania, czy krzywa przypadkiem nie ma kształtu, który jest niedozwolony a parametr nie wykracza poza dopuszczone normy.
Jeżeli ktoś nie rozumie pojęcia odcienia koloru, to i nie zrozumie innych prostych zasad.

wujekadam
15-07-2012, 10:53
Jaki sens ma ta dyskusja? Zniechęcenie każdego do zabawy?

mOSAd
16-07-2012, 01:04
Przecież nie musisz dyskutować, ani nawet czytać.
Ja lubię proste i czytelne zasady i chciałem uzyskać odpowiedzi na moje pytania. Czy to moja wina, że nie jest to takie proste lub brak kogoś, kto to jednoznacznie raz, a dobrze określi?

wujekadam
16-07-2012, 10:56
Zasady powinien podać pierwotny pomysłodawca konkursu. Jeżeli będę kiedyś jeszcze uczestniczył, ale nic w temacie się nie zmieni, to robię tak, jak ostatnio- używam pełnej puli narzędzi wywoływarki.

Reed
16-07-2012, 11:46
Jeszcze jedna rzecz, która mnie tknęła. W regulaminie jest zapis o szerokości 900 pikseli. To bardzo dużo w przypadku pionowych kadrów. Dodatkowo niemożliwym niemal do spełnienia jest wówczas warunek maks. 400 kB objętości pliku, przy zachowaniu sensownej jakości. Zatem ja wysyłam obrazki, które mają 900 pikseli *na dłuższym* boku. Podobnie zresztą jak przy prezentacji w wątkach zdjęciowych na forum. Nie wiem czy dobrze czy nie, ale wydawało mi się to bardziej logiczne.
Mylę się?

Mysle ze wielkosc obrazka mozemy podniesc do 1MB od nastepnej edycji. Skrzynka gmailowa ktorej uzywamy nie powinna sie zatkac od takiej wielkosci zdjec. Co do szerokosci zdjecia, to przy kadrach pionowych moze to byc problem. Natomiast poprzednia edycja pokazala jak ciezko sie oglada zdjecia w kilku rozmiarach. Ja moja pionowa propozycje zrobie z 900px w szerokosci :)

sunnyluk
16-07-2012, 12:14
HELP :confused:
Jak mam zapisać plik .xmp z LR? :( pomimo zmiany ustawień katalogu ciągle eksportuje mi tylko sam plik .jpg

EDIT: Ok, mam, udało się :)

mOSAd
16-07-2012, 15:00
No właśnie wracając do rozmiaru, wydaje mi się, że 900 po dłuższym boku, to odpowiedni format. Ja zdjęcia oceniam aktualnie na tablecie. Ale podobną rozdzielczość mam na monitorze. Te 900 pikseli jest w miarę optymalne chyba. Na styk pasuje do rozdzielczości 1024 oraz 1050 w pionie. Nawet przy 768, da się zdjęcia oglądać. Mimo, że wiele osób ma większą rozdzielczość, to chyba nie na tyle, by nagle zrobiła się miniaturka. A do tego wiadomo, że oglądane są na komputerze, na którym można spokojnie je sobie powiększyć. Tablety są bardzo wygodne do przeglądania forum i zdjęć, jednak nie zawsze oferują sensowną możliwość skalowania.

Co do zasad, to tym razem wrzuciłem pomazianą pędzelkami wersję. Zobaczymy czy/jak się przyjmie. Kolory zostały... bliskie naturze. ;)

Reed
16-07-2012, 15:19
Zmien syganturke :)

Dune
27-07-2012, 19:17
W związku z Zabawą w Raw-ki nr 23 chciałbym prosić o odpowiedź na następujace pytania:
- czy dopuszczalne jest zastosowanie korekcji perspektywy w ACR (modyfikuje to treść zdjęcia w sposób istotny),
- czy można stosować np Color Control Pointy z CNX i inne narzędzia modyfikujące jedynie pewien obszar zdjęcia ?
Pzdr.

mOSAd
28-07-2012, 02:05
W związku z Zabawą w Raw-ki nr 23 chciałbym prosić o odpowiedź na następujace pytania:
- czy dopuszczalne jest zastosowanie korekcji perspektywy w ACR (modyfikuje to treść zdjęcia w sposób istotny),
- czy można stosować np Color Control Pointy z CNX i inne narzędzia modyfikujące jedynie pewien obszar zdjęcia ?
Pzdr.
Z tego co zrozumiałem - używaj czego chcesz do woli. :)
Bylebyś nie zmienił kolorów totalnie na przykład przemalowując jakiś element zdjęcia.
Niestety jaśniejszej odpowiedzi nie udało mi się uzyskać.

Dune
28-07-2012, 11:11
Dzięki.

IaceQ
13-08-2012, 12:07
Ile trwają pojedynki ? Nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Kiedy startuje 24ty.

mOSAd
13-08-2012, 14:39
W każdej zabawie w RAWki (jeśli o tym mowa) na górze jest opis i podane terminy. Następny startuje jak zwycięzca wyśle zdjęcie i organizator ładnie wszystko tu umieści. :) Z tym, że chyba będzie mały problem, bo w ostatniej potyczce mamy... trzech zwycięzców chyba jeżeli dobrze patrzę. Może będzie jakaś dogrywka lub inny pomysł? Na przykład na stworzenie tryptyku złożonego z obrobionych trzech kadrów? Po jednym od każdego? To mogłoby by być ZAKRĘCONE! :D

Vinci
14-08-2012, 08:23
A może zmodyfikować zapis odnośnie wymiaru?
Zamiast: Praca ma mieć 900px szerokości .... zapisać: Praca ma mieć 900px wg najdłuższego boku
Oczywiście chodzi mi o ujednolicenie wymiarów prac

Reed
14-08-2012, 12:30
Co do szerokosci, to problem jest zawsze z pionami.
Nie mam pomyslu jak to zregulaminowac.

Do do dlugosci trwania zabawy, to wlasnie zaczelismy rytm: tydzien na obrobke/tydzien na glosowanie.

Ebeb
14-08-2012, 12:36
900px na dłuższym boku wydaje mi się sensowne. Zwłaszcza przy moim monitorze, muszę naklikać parę razy ctrl-, żeby zobaczyć niektóre zdjęcia w całości.

mOSAd
14-08-2012, 15:29
Zapis 900 pikseli po szerokości jest o tyle dziwny, że przy kadrze o proporcjach boków 1:4, będziemy przewijać zdjęcie przez ponad trzy ekrany, jak ktoś takie coś wysmaży. A wedle zasad może. Jak sobie zdjęcie rozdmucha do długaśnego pionowego paska jeszcze bardziej, to i kilkanaście stron da radę zająć.

Reed
14-08-2012, 22:49
Popatrz jak wyglada glosowanie. 60% prac ma ta sama szerokosc (900px), reszta nie. Nie chce ich wywalac, ale prawda jest taka, ze niektorzy zyskuja na tym, ze maja wieksze zdjecia niz pozostali.

Greg77
15-08-2012, 08:13
Popatrz jak wyglada glosowanie. 60% prac ma ta sama szerokosc (900px), reszta nie. Nie chce ich wywalac, ale prawda jest taka, ze niektorzy zyskuja na tym, ze maja wieksze zdjecia niz pozostali.

Ustalmy rozmiar dla pionow taki jak rozmiar w dziale zdjeciowym, 750px na dlugim boku, uwazam, ze jest optymalny i jest fer, teraz te zdjecia sie zle oglada, przynajmniej nie kazdy zobaczy je normalnie, boo nie kazdy ma 1920 x 1200.....

Pebal
15-08-2012, 11:23
Popatrz jak wyglada glosowanie. 60% prac ma ta sama szerokosc (900px), reszta nie. Nie chce ich wywalac, ale prawda jest taka, ze niektorzy zyskuja na tym, ze maja wieksze zdjecia niz pozostali.
Skoro większe formaty są lepsze to dlaczego nie praktykuje się tego w przypadku poziomych kadrów?
Według mnie max 1000px na dłuższym boku byłoby ok.

Reed
15-08-2012, 19:56
Skoro większe formaty są lepsze to dlaczego nie praktykuje się tego w przypadku poziomych kadrów?
Według mnie max 1000px na dłuższym boku byłoby ok.

A co z pionami?

Pebal
15-08-2012, 20:15
A co z pionami?
Adekwatnie, max 1000px wysokości.

mOSAd
15-08-2012, 21:17
1000 jeszcze daje się oglądać. Najpopularniejsze rozdzielczości w pionie - 1024, 1050 co prawda nie pokażą całości w przeglądarkach, ale daje się to oglądać przynajmniej, a przewinąć minimalnie, albo dać na cały ekran to nie jest duży problem. Ja na przykład nie używam większych rozdzielczości aktualnie. Monitor, tablet, nawet rzutnik - wszystko okolice 1000 pix. Jak ktoś ma 1200 w pionie to też się nic nie stanie. Dopiero większe rozdzielczości monitorów mogą powodować niedosyt. Ale jakoś sobie chłopaki radzą na forum, wrzucając i oglądając takie maleństwa.

A.R
15-08-2012, 22:20
Ustalić wymiar dłuższego boku i po ptakach :)

Reed
15-08-2012, 22:46
Ustalić wymiar dłuższego boku i po ptakach :)

A krotszy? zostawic na 900px?

mOSAd
16-08-2012, 00:14
A krotszy? zostawic na 900px?
Wystarczy podać regułę dotyczącą dłuższego boku. Krótszy wychodzi z proporcji obrazu (przecież nie wiadomo jakie będą). Np. w LR/PS używa się tego tak, że podaje się, że zdjęcie ma mieć maks 1000x1000. To oznacza, że może mieć:
1000x10
10x1000
1000x1000
1000x800
400x1000
itd.

Greg77
17-08-2012, 22:32
A jaki problem zeby trzymac sie zasad dzialu zdjeciowego.....wydaje mi sie to logiczne;)

mOSAd
17-08-2012, 22:36
Czyli maks 1000x850. Jak dla mnie bomba - na moich małych monitorkach będzie fajnie. Gorzej z tymi co mają wypasione monitory wielkości stołu bilardowego. Ważne by cokolwiek postanowić, bo ograniczenie tylko jednego wymiaru powoduje problemy.

Reed
21-08-2012, 11:16
W edycji nr 24 zarządziłem (mam moc ;) ), żeby szerokość 1000px była dla kadrów poziomych i pionowych. W wysokość nie wnikam. Zobaczymy kto się dostosuje, a kto nie zrozumie

darkmajin
21-08-2012, 11:55
przebrnąłem przez wątek - dużo propozycji co można co nie koniec końców nic nie jest pewne na 100%

pyt.

ACR zakładka korekcja obiektywu coś z tej zakładki jest zabronione?
Gradient jest jako korekcja lokalna? - bo skoro mogę nakładać filtr np. niebieski to dlaczego nie mogę połówkowego ? :)


obiekcje :

- dlaczego nie można zmieniać kolorów na zdjęciu?.. gdzieś tam była rozmowa o portkach.. suwak Hue nie jest lokalny

Pebal
21-08-2012, 11:56
W edycji nr 24 zarządziłem (mam moc ;) ), żeby szerokość 1000px była dla kadrów poziomych i pionowych. W wysokość nie wnikam. Zobaczymy kto się dostosuje, a kto nie zrozumie
To pionowe kadry będą jeszcze większe niż ostatnio. Dlaczego nie chcesz dać 1000px na dłuższym boku?

Reed
21-08-2012, 13:33
Dotychczas bylo 900px na dluzszym boku i tez bylo zle :(

Pebal
21-08-2012, 13:41
Dotychczas bylo 900px na dluzszym boku i tez bylo zle :(
Dotychczas nie było 900px na dłuższym boku, było 900px szerokości. Dlatego pionowe kadry mogły być takie duże.
Proponuję dać 1000px na dłuższym boku i będzie ok.

Czarny.
21-08-2012, 13:51
Dotychczas nie było 900px na dłuższym boku, było 900px szerokości. Dlatego pionowe kadry mogły być takie duże.
Proponuję dać 1000px na dłuższym boku i będzie ok.
Dokładnie. Popatrz Reed choćby na kadry nr 10, 11, 13 w zabawy nr 23.
Popieram ograniczenie na dłuższy bok. 900px było dla mnie lux, ale 1000px po przełączeniu na pełny ekran też przejdzie :-)

Reed
21-08-2012, 15:07
Dobrze. Od 25 edycji bedzie 1000px dla dłuższego boku

Reed
29-08-2012, 11:40
Dodatkowy pkt w regulaminie: autor rawki, nie bierze udzialu w bierzacej edycji zabawy. Pasuje?

Pebal
29-08-2012, 11:59
Dodatkowy pkt w regulaminie: autor rawki, nie bierze udzialu w bierzacej edycji zabawy. Pasuje?
Możesz uzasadnić?

fotopstryczek
29-08-2012, 12:10
a używanie stempelka albo pedzla żeby zmienić kolory lokalnie to też zabronione, wyciągnąć niebo? niby obróbka sprowadzona do wywoływarek m.in. LR ale czemu ograniczać jego możliwości? ja tutaj np wywaliłem turystów i kilka innych pierdół, ale w końcu nie wysłałem, bo nie można tego robić :(

mOSAd
29-08-2012, 12:18
Ja przyjąłem robocze założenie, że pędzli używam. Dopóki ktoś się nie wkurzy lub uzna za przegięcie. Natomiast nie używam narzędzi do retuszu, czyli do wywalania elementów. Co prawda na siłę pędzlami też da się niemal wszystko zrobić, bo w krańcowym przypadku pędzlem można ingerować w pojedynczy piksel i zmienić mu kolor. Jednak według mnie nie na tym ma polegać zabawa byśmy robili pustynię z zaludnionej plaży.

Reed
29-08-2012, 12:21
Możesz uzasadnić?

To moja propozyjca, do przedyskutowania.
Chodzi mi o to, aby gracze dostali różne pliki od różnych osób. Pomyśl co będzie jak wygrasz 3 razy z rżędu?
:)

mOSAd
29-08-2012, 15:11
Dla mnie było to dość oczywiste by nie obrabiać mojego zdjęcia. :) Podobnie też nie głosuję, kiedy biorę udział w zabawie. No chyba, że mnie ktoś zaskoczy na tyle, że rozdziawię paszczę, rzucę się w pokłonach na posadzkę, a moje czoło przynajmniej 8 razy dotknie podłogi.

Greg77
29-08-2012, 21:36
Ja tez nie glosuje, bo biore udzial....
Czekam na wyniki i na nastepnego RAWa;)

swieka
01-09-2012, 17:54
A ja wręcz przeciwnie. Nie widzę powodów dla których miałbym nie głosować. Po prostu wybieram moim zdaniem najlepszą pracę. Niestety nigdy jeszcze nie zagłosowałem na swoją wersję, co tylko pokazuje mi, ile jeszcze mam do zrobienia :)

Pebal
02-09-2012, 16:14
Ja zaś głosuję zawsze tyle, że nigdy na siebie. Ktoś głosować musi.

fotopstryczek
03-09-2012, 18:25
póki sie nie głosuje na siebie to również uważam, że to dobry pomysł. czym więcej głosów tym bardziej obiektywne głosowanie :)

Reed
04-09-2012, 10:52
Dotychczas bylo 900px na dluzszym boku i tez bylo zle :(

To moze ja rozwine. Chodzilo mi o to, aby zwyciezca poprzedniej edycji nie PRZYSYLAL swojej propozycji obrobki

Pebal
05-09-2012, 00:20
To moze ja rozwine. Chodzilo mi o to, aby zwyciezca poprzedniej edycji nie PRZYSYLAL swojej propozycji obrobki
Jak pokazała ostatnia edycja, nie ma co się martwic na zapas. Lepiej niech zostanie tak jak jest.

Reed
05-09-2012, 10:17
No dobra. Ale powiem Ci, ze przez wiekszosc glosowania byles nr1. Ostatnie dwa dni dodaly glosy na 'laweczke' :)

swieka
13-09-2012, 21:01
No to ja mam jeszcze jedną propozycję. Może oprócz zabawy trochę edukacji? Jakby tak po skończonym głosowaniu wrzucać xmp (czy inne formaty), żeby zobaczyć jak poszczególne rezultaty zostały osiągnięte?

Desperados
13-09-2012, 21:21
Gdyby ktoś zobaczył mój xmp to by się chyba wystraszył :D

Reed
10-10-2012, 17:32
W tej edycji (26), mamy prace ze stempelkiem. Ban czy nie ban?

user_jgora
10-10-2012, 18:19
W tej edycji (26), mamy prace ze stempelkiem. Ban czy nie ban?

A co to stempelek? Gotowy preset? Jesli tak to chyba ostrzezenie wystarczy, nie kazdy czytal pewnie regulamin :)

I nie, to nie ja :)

Pebal
10-10-2012, 18:22
Nawet nie zwróciłem uwagi :-)
Ja bym zostawił.

Reed
17-12-2012, 21:12
Mały przewodnik po plikach XMP:
Menu->Edit->CatalogSettings (albo ctrl+alt+,), 3cia zakładka 'Metadata', zaznaczamy trzeci box (automatically write .... bla bla).
UWAGA, plik XMP jest zapiswany w folderze gdzie umieszczony jest orginał pliku, a nie tam gdzie wyexportowaliśmy obrobione zdjęcie

Dziękuję za uwagę

mOSAd
18-12-2012, 01:59
Mały przewodnik po szybkim zapisie i znajdowaniu plików XMP (Lightroom):
1. W przypadku chęci zapisu plików XMP dla wielu plików przełączamy na widok galerii ("G") i zaznaczamy wybrane zdjęcia
2. Wciskamy Ctrl+S (Cmd+S) - to odpowiednik Menu/Photo/Save Metadata to File
3. Klikamy prawym myszem na zdjęciu (niestety trzeba odznaczyć zaznaczenie wielu plików) i wybieramy "Show in Explorer" (Show in Finder)
4. Otwiera nam się okienko menadżera plików z kursorem na oryginale zdjęcia. Tuż obok powinien być plik XMP.
Pliki XMP powstają jedynie dla oryginałów w formatach RAW (NEF itp). Nie powstaną dla plików JPEG/TIFF itp.

MstrG
20-11-2013, 17:11
Może ktoś dokładnie wyjaśnić na czym polega ta zabawa?? Bo jestem nowy w temacie i nie bardzo się orientuję

Regulamin zabawy w RAWki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=217031)

Misher
20-11-2013, 17:23
Może ktoś dokładnie wyjaśnić na czym polega ta zabawa?? Bo jestem nowy w temacie i nie bardzo się orientuję

Zmartwychwstanie trupa :D

Ebeb
14-07-2014, 11:01
No, to pierwsze to dla mnie ostre przegięcie, nawet jeżeli sama wywoływarka umożliwia aż taką ingerencję...

Psychotrop
14-07-2014, 15:35
właśnie z jedynką ... to już przeca ingerencja lokalna w zdjęcie ;>
czyż nie tak ? ;)
bo nie widzi mi się, że suwaczkami od kontrastu i innych takich na całym obszarze zdjęcia się czapeczka nade głową pojawiła ;)

zbyszekD7000
14-07-2014, 15:57
Jedynka to raczej żart z pozostałych uczestników i to w dodatku niezgodne z regulaminem ;-)
Chłopaczkowi się pojawił berecik spodnie i buciory ;-)
Tą zabawą w Rawki jestem rozczarowany - nie ma na co oddać głosu :-(

Ale żeby nie było głos rozczarowania oddany :-(

shaolin
14-07-2014, 16:28
Ta praca to dowod na dwie rzeczy:
1. autor jest genialny
2. trzeba apdejtowac regulamin, bo aktualne nawet uzycie szarej polowki w ACR to ingerencja lokalna, trzeba to sprecyzowac.

zbyszekD7000
14-07-2014, 16:47
Nad regulaminem można dyskutować, ale na razie powinien obowiązywać wszystkich startujących ;-)
(a jak widać nie wszystkich obowiązuje - po co zatem ustalać jakiekolwiek zasady ? skoro ani ich nikt nie stosuje ani nie egzekwuje)

shaolin
14-07-2014, 16:57
Dlatego najlepiej albo dac mozliwosc uzywania wszystkiego co daje wywolywarka (czyli tak dlugo jak jest xmp/odpowiednik to jest ok) albo niczego bo cropa i konwersje do jpg to sobie mozna zrobic byle gdzie.

zbyszekD7000
14-07-2014, 17:06
Zawsze obowiązywała zasada że do zdjęcia nie wstawia się obcych elementów bo to już jest, ingerencja zmieniająca rzeczywistość i chyba przyznasz że to nie jest funkcją i rolą wywoływarek, takie funkcje posiadają programy do edycji.
Więc akurat dla mnie zasady zabawy są jasne i jednoznaczne, ale coraz częściej łamane
;-)

Co sprawia że uczestnicy zabawy nie są równo traktowani, wielu już dawno do zabawy się zniechęciło, niestety

pszemson
14-07-2014, 19:55
Poganialiście mnie i tak to jest, przeoczyłem to zdjęcie. W zasadzie to powinna być dyskwalifikacja.

Psychotrop
14-07-2014, 20:14
a właśnie, że nie.
bo to zabawa :)
żadnych dyskwalifikacji :)
w końcu to nie gra o złote gacie :)

p.s.
a może by zrobić "special edition of zabawa w rawki" i pozwolić iść na całego ?
warunek - zdjęcie ma być pojechane na maksa :)
nie myślę tutaj o rysunkach w paincie, ale coś może na zasadzie digartu ?
a te normalnie obrobione będą dyskwalifikowane :D

Shifter
14-07-2014, 20:52
Ta praca to dowod na dwie rzeczy:
1. autor jest genialny


Skoro tak mówisz, to na pewno tak jest ;)

W zasadzie też mi brakuje takie zabawy, aby móc w całości od A do Z przygotować zdjęcie.
Z chęcią zobaczę jak wypadam na tle innych.

zbyszekD7000
14-07-2014, 22:14
A powiedzcie co wam szkodzi ogłosić nową zabawę na nowych zasadach ?
Nie widzę żadnego problemu :-)
Ważne żeby zasady które się ustala były przestrzegane, albo bez zasad, ale tak czy siak musi być jasność w temacie ;-)

Rozumiem Shifter że 1 jest twoja ;-)

Psychotrop
14-07-2014, 22:18
A powiedzcie co wam szkodzi ogłosić nową zabawę na nowych zasadach ?
Nie widzę żadnego problemu :-)


w tej i tak jest mało uczestników.
jak się rozdzieli to będzie posucha i tu i tu.

myślę, że od czasu do czasu można rawki zatytułować "special edition" i w zależności od chęci nadawać nowe zasady (jednorazowo).
jak się przyjmie, to się zrobi nową zabawę ;)

zbyszekD7000
14-07-2014, 22:24
Tylko jak dotychczas zabawa w rawki miała na celu pokazanie co da się ze zdjęcia wyciągnąć.
A wg twojego pomysłu będzie to zabawa co się da ze zdjęcia zrobić .
To są dwie różne sprawy i nawet fajnie by było gdyby takie dwie zabawy leciały równolegle.
A co do uczestnictwa to jak widzisz ostatnio frekfencja wzrosła. :-)
I obawiam się ze twój pomysł będzie miał mniejszą frekfencję bo jednak więcej czasu potrzeba żeby zdjęcie przerobić niż żeby go tylko poprawić i wyciągnąć.

shaolin
15-07-2014, 01:17
Zawsze obowiązywała zasada że do zdjęcia nie wstawia się obcych elementów bo to już jest, ingerencja zmieniająca rzeczywistość i chyba przyznasz że to nie jest funkcją i rolą wywoływarek, takie funkcje posiadają programy do edycji.
Więc akurat dla mnie zasady zabawy są jasne i jednoznaczne, ale coraz częściej łamane
;-)

Co sprawia że uczestnicy zabawy nie są równo traktowani, wielu już dawno do zabawy się zniechęciło, niestety

Ok, to zdradze ta slodka tajemnice (chociaz to nie tajemnica bo pszemson nie zmienil nazw plikow wiec widac, ktora praca jest czyja :razz:) - to moje wspaniale dzielo testujace jak mocno mozna nagiac regulamin :twisted:

Tutaj jest tylko ACR - pedzel z rozna wartoscia ekspozycji (czyli z jednej strony ingerencja lokalna, z drugiej nie wyszedlem poza Camera Raw, ale wiem ze to turrrrrbo naciaganie regulaminu :mrgreen:). Aktualne wywolywarki maja takie mozliwosci ingerencji, ze nie trzeba uzywac dodatkowego softu, zeby zmieniac rzeczywistosc (co widac na zalaczonym obrazku).


a właśnie, że nie.
bo to zabawa :)
żadnych dyskwalifikacji :)
w końcu to nie gra o złote gacie :)
Dobrze mowi! <serduszka> :D


p.s.
a może by zrobić "special edition of zabawa w rawki" i pozwolić iść na całego ?
warunek - zdjęcie ma być pojechane na maksa :)
nie myślę tutaj o rysunkach w paincie, ale coś może na zasadzie digartu ?
a te normalnie obrobione będą dyskwalifikowane :D

Speszjal edyszyn ok, ale nie ma sensu narzucac tutaj od razu digartu, po prostu niech ludzie robia to co potrafia zrobic w wywolywarce (bez zadnych ograniczen) i tyle.


Skoro tak mówisz, to na pewno tak jest ;)


Jest, Psychotrop potwierdzi :razz:


W zasadzie też mi brakuje takie zabawy, aby móc w całości od A do Z przygotować zdjęcie.
Z chęcią zobaczę jak wypadam na tle innych.

I taka powinna byc zabawa w RAWki. Robisz to co umiesz, oczywiscie tylko w samej wywolywarce. To tez dobry pokaz tego, co autor z danym softem moze wyrzezbic (bo przeciez nie wszystkie wywolywarki maja te same mozliwosci choc aktualnie wszystko idzie w jedna strone).


A powiedzcie co wam szkodzi ogłosić nową zabawę na nowych zasadach ?
Nie widzę żadnego problemu :-)
Ważne żeby zasady które się ustala były przestrzegane, albo bez zasad, ale tak czy siak musi być jasność w temacie ;-)


Oczywiscie jezeli ktos uwaza, ze przegialem to przepraszam bo nie przylazlem tu niszczyc komus zycia (to moj drugi wystep), ale ze RAW slaby to po prostu zrobilem sobie male jaja :twisted:


Rozumiem Shifter że 1 jest twoja ;-)

Nie trafiles ale juz zagadka rozwiazana :razz:


w tej i tak jest mało uczestników.
jak się rozdzieli to będzie posucha i tu i tu.

myślę, że od czasu do czasu można rawki zatytułować "special edition" i w zależności od chęci nadawać nowe zasady (jednorazowo).
jak się przyjmie, to się zrobi nową zabawę ;)

Do wygrania zgrzewka harnasi! :twisted:


Tylko jak dotychczas zabawa w rawki miała na celu pokazanie co da się ze zdjęcia wyciągnąć.
A wg twojego pomysłu będzie to zabawa co się da ze zdjęcia zrobić .

Pytanie co znaczy wyciagnac - bo dla mnie to wyciagnac to mozna z cieni i swiatel dajac +5/-5ev, a nie cropem ;)


To są dwie różne sprawy i nawet fajnie by było gdyby takie dwie zabawy leciały równolegle.
A co do uczestnictwa to jak widzisz ostatnio frekfencja wzrosła. :-)

Wzrosla bo ja wystartowalem :mrgreen: a tak na powaznie - wystarczy zobaczyc sobie jakie RAWy przynosza wiecej uczestnikow... RAW Grega77 prawie zabil pszemsona bo tyle prac nadeszlo, ze chlop nie wiedzial w co rece wlozyc, a tu obrazek taki sobie (bez urazy autorze) i 7 prac, z czego jedna poza konkursem tak naprawde.



I obawiam się ze twój pomysł będzie miał mniejszą frekfencję bo jednak więcej czasu potrzeba żeby zdjęcie przerobić niż żeby go tylko poprawić i wyciągnąć.

Dlatego zamiast mnozyc pomysly i zabawy to trzeba albo zmodyfikowac regulamin i sprecyzowac co mozna, a czego nie jezeli chodzi o ingerencje lokalna* albo dolozyc specjal edyszyn (np. co 3cia edycje) i zaznaczyc, ze poki jest xmp/odpowiednik (o czym wspomnialem wczesniej) to mozna robic wszystko.

*Jezeli nie mozna z niej korzystac w ogole (czyli odpadaja: adjustment brush, szara polowka, winietowanie po cropie, redukcja czerwonych gal i stempel - to tak na szybko z ACRa, moze inne wywolywarki maja dodatkowe mozliwosci lokalnego grzebania) to trzeba napisac o tym w regulaminie jasno bo aktualnie jest tylko sugestia, zeby nie wlazic do Photoshopa/etc, gdzie juz od 100 lat wywolywarki maja mozliwosc ingerencji lokalnej na duza skale.

I tyle.

Shifter
15-07-2014, 07:54
Słuchajcie jak nie spróbujemy to się nie przekonamy. Zróbmy następną edycję pod szyldem "Special Edition" i zobaczy co z tego wyjdzie :)
Dodatkowo może zachęci to innych forumowiczów do udziału.

zbyszekD7000
15-07-2014, 08:23
Ja nie widzę problemu :-)
Sugeruję tylko aby utworzyć oddzielny wątek np "zabawa w Rawki bis" żeby nie wprowadzać zamieszania ;-)

Np taki temat " zabawa w Rawki - bez ograniczeń " - będzie jasność o co biega ;-)

shaolin
15-07-2014, 09:07
Ciesze sie, ze szybko osiagnelismy jakis kompromis ;) a od jednej proby jeszcze nikt nie zginal. Oczywiscie proba w nowym watku i z nowym NEFem ;)

Jak sie nie uda to obiecuje trzymac sie regulaminu ;)

pszemson
15-07-2014, 22:18
ja w sumie jestem za special edyszyn. ale nie jako dwie zabawy tylko raz na jakis czas edycja z pompą, tylko ja bym jeszcze rozważył dopuszczenie fotoszopa.

zbyszekD7000
15-07-2014, 22:54
No wydaje się że przy tym pomyśle o którym dywagujemy to raczej bez żadnych ograniczeń :-)
Bo i co tu ograniczać ;-)


a od jednej proby jeszcze nikt nie zginal - to zależy, czy nie była to próba strzelecka ;-)

Misher
15-07-2014, 23:03
Otwieram, patrzę na 1 - myślę na 100% Shao! Po Twoim ostatnim Rako-Łódko-Skorpionie i poczuciu humory wiedziałem, że to Ty :D

zbyszekD7000
15-07-2014, 23:26
I mu się udało przemycić do głosowania ;-)

shaolin
16-07-2014, 03:40
ja w sumie jestem za special edyszyn. ale nie jako dwie zabawy tylko raz na jakis czas edycja z pompą, tylko ja bym jeszcze rozważył dopuszczenie fotoszopa.

Oczywiscie - jedna zabawa, tylko przeplatane w stosunku 3:1 albo 5:1 albo X:1 ;) (gdzie 3 lub 5 lub X to RAWki zwykle, a 1 to specjalna edycja).



- to zależy, czy nie była to próba strzelecka ;-)
W sumie ;)

Otwieram, patrzę na 1 - myślę na 100% Shao! Po Twoim ostatnim Rako-Łódko-Skorpionie i poczuciu humory wiedziałem, że to Ty :D

To i tak jest wersja lajtowa :mrgreen:


I mu się udało przemycić do głosowania ;-)

Tak naprawde to najwiekszym zlem w tym zdjeciu jest jego rozmiar bo ma prawie 2MB :twisted:

6868
16-07-2014, 15:49
A czy nie lepiej by bylo, gdyby zaczac "zabawe w Rawki" - od zabawy bez ograniczen, bo i po co one komu?

jalone
17-07-2014, 10:33
Jestem za tym by w pełni wykorzystać możliwości wywoływarki.
Gdyby to był konkurs tematyczny, gdzie robimy zdjęcia na zadany temat i wykonujemy je od wyboru wszystkich ustawień aparatu, kadrowania, wciśnięcia spustu i wywołania to może wtedy ograniczenia byłyby uzasadnione.
W tym przypadku mamy jedynie wpływ tylko na obróbkę, więc korzystajmy z narzędzi, które dają nam programy do wołania RAWów. Zabawy stałaby się ciekawsza i mogłaby przyciągnąć więcej chętnych.
Nie widzę też potrzeby by robić dwie edycje, tą na obecnych zasadach można by usunąć. Ewentualnie zrobić na jakiś czas dwie by zobaczyć, która cieszy się większym powodzeniem i wtedy zdecydować.

zolton
17-07-2014, 15:54
Dzień dobry :)

Przeglądając forum tu trafiłem. Fajną zabawę macie widzę. Muszę siły swoje i tu sprawdzić ;)
Do następnego konkursu jak nie zapomnę to dołączę. Kiedy będzie nast?

shaolin
17-07-2014, 16:05
Jak sie skonczy ten :razz:

zbyszekD7000
17-07-2014, 16:22
Na razie czekamy na zwycięzcę ostatniej edycji ;-)
Czyli ogłoszenie wyników głosowania, a wtedy zwycięzca dostarcza Rawa do obróbki i zaczynamy kolejną zabawę w obrabianie ;-)

zolton
17-09-2014, 23:29
Co Wy na to aby na przesyłanie prac był tydzień a na głosowanie 2 dni?

shaolin
18-09-2014, 01:32
Moze byc ale wiekszym problemem jest przerwa miedzy zakonczeniem wysylania, a pojawieniem sie ankiety.

Skoro pszemson sam mowi, ze nie ogarnia czasowo to dobrze by bylo znalezc kogos, kto sobie poradzi z tym i nie bedzie takich przestojow (nie liczcie na mnie :razz:)

zolton
18-09-2014, 09:20
A opiekun może brać udział w zabawie czy nie? :D

shaolin
18-09-2014, 13:27
Troche niezbyt :razz: bo przeciez widzisz co inni przyslali wiec jak cos fajnego to mozna zrobic lepsze :razz: To musi byc neutralna osoba, ktos kto nie zna fotoszopa itd, jak Ty :mrgreen:

zolton
18-09-2014, 13:52
Troche niezbyt :razz: bo przeciez widzisz co inni przyslali wiec jak cos fajnego to mozna zrobic lepsze :razz: To musi byc neutralna osoba, ktos kto nie zna fotoszopa itd, jak Ty :mrgreen:

A to nie :P

spiritus
28-11-2014, 11:51
Tak patrzę w kalendarz i 70. edycja wypada na święta. Może jest jakiś sponsor i z tej okazji podarowałby zwycięzcy jakąś nagrodę? - jakiś klucz do programu, coś co w domu leży i jest niepotrzebna a wartościowe?
Można się też poskładać po parę zł na to i ja coś kupię dla 1, 2 i 3. miejsca? Hmm? Tylko wtedy kto nie złoży daniny nie będzie brał udziału w konkursie.
Co Wy na to?

Można też to uświęcić jakąś specjalną edycją. Czekam na pomysły.

zbyszekD7000
28-11-2014, 22:50
Zawsze by to była większa mobilizacja do uczestnictwa o przysłowiową pietruszkę ;)
Jestem za, spróbować warto :)

spiritus
28-11-2014, 22:56
Nikt więcej się nie wypowie?
Ludzie...przecież jest te 15-20 os biorących udział i 30-40 głosujących (czemu tylko reszta udziału nie bierze?).

zbyszekD7000
28-11-2014, 23:41
Ja proponuję jakąś książkę o obróbce ufundować :)

spiritus
29-11-2014, 00:21
Jeżeli będzie więcej chętnych to jak na razie spróbuję znaleźć jakiegoś sponsora na forum.
Chyba, że się wstrzymujemy z tym i czekamy na 100. edycję? ;)

zbyszekD7000
29-11-2014, 09:15
E tam, każda dziesiątka jest dobrą okazją :)

clusca
29-11-2014, 11:09
Tylko wtedy kto nie złoży daniny nie będzie brał udziału w konkursie.
Co Wy na to?

Sądzę, że jeśli już, to datek powinien być dobrowolny, a jego niezłożenie nie powinno skutkować wykluczeniem z zabawy. Osobiście nie widzę problemu w zrzutce, nie chciałbym jednak, żeby RAW-ki stały się zamkniętym klubem, jedynie dla sponsorów.


Ja proponuję jakąś książkę o obróbce ufundować :)

Akurat zwycięzcy taka nagroda była by najmniej potrzebna. Chyba, że to nagroda za zajęcie ostatniego miejsca ;)
Kilka razy bym się załapał :)

zbyszekD7000
29-11-2014, 11:22
Oczywiście że jak datki to dobrowolne niezależnie od udziału w zabawie, a jakiś upominek byłby tylko zachętą.
Nie wydaje mi się też żeby udziałowcy zabawy w RAWKi byli jakimiś orłami w obróbce, ( no poza nielicznymi osobnikami), więc i taka pozycja książkowa by się przydała, ja tam z takiej nagrody byłbym zadowolony :), ale oczywiście to tylko taka pierwsza propozycja. Pomysłów na upominki będzie co najmniej tyle ilu uczestników ;)

spiritus
29-11-2014, 14:41
Dobrowolny datek? Hmm, ciężko powiedzieć. Jeżeli chodzi o niebranie udziału jeżeli się nie zrzuci to później będzie wojna w stylu "dlaczego ktoś bierze udział na sępa skoro ja dałem X zł" albo "po co mam płacić skoro inni zapłacą a mi się moze uda wygrać?"

zbyszekD7000
29-11-2014, 14:45
Oj kierownik, nie przesadzaj ;)
Nie róbmy z zabawy komercji, ale drobne gadżety by się pewnie przydały :)

Może zrobić jedną zabawę z nagrodą zobaczymy jak nikoniarze dopiszą i jaki będzie efekt :)
Okrągła rocznica jest okazją ;)

Tylko jest pewien problem, teraz Greg wygrał i podesłał rawka, z nim to raczej marne mamy szanse na wygraną;)

spiritus
29-11-2014, 14:54
Napiszę do administratora forum, może mu jakieś koszulki/kubki/nie wiem co leży gdzieś i byłby chojny zasponsorować jakieś 1,2 i 3 miejsce (znaczy się będzie dobrze jak 1. da radę obdarować czymś).

clusca
29-11-2014, 16:02
Tylko jest pewien problem, teraz Greg wygrał i podesłał rawka, z nim to raczej marne mamy szanse na wygraną;)

Dla mnie jasnym jest, że z przyczyn oczywistych w kolejnej edycji Greg77 udziału brać nie może ;)

Sorry Greg77 :)


EDYTA
Przyszedł mi do głowy pomysł takowy, żeby może wprowadzić choć od czasu do czasu w zabawie w RAW-ki zwyczaj pokazywania, po ogłoszeniu wyników rzecz jasna, pracy w wersji obróbkowej autora pliku RAW. Ot tak dla porównania :)

spiritus
29-11-2014, 16:11
A czemu autor rawa nie może go obrabiać? Hmm? ;)
Ostatnio wiem, że autor brał udział.

zbyszekD7000
29-11-2014, 16:18
Na razie zwycięzca może brać udział w kolejnej edycji, czyli może wygrać po raz kolejny, tak już bywało.

Ja bym raczej miał postulat żeby przy głosowaniu pokazywać też pracę na bazie której wszyscy obrabiali, żeby było porównanie, bo teraz tego nie ma a plik wyjściowy jest w innym wątku. Zapodać go w ramkę cy cuś żeby się odróżniał i tyle :)

spiritus
29-11-2014, 17:54
Ja bym raczej miał postulat żeby przy głosowaniu pokazywać też pracę na bazie której wszyscy obrabiali, żeby było porównanie, bo teraz tego nie ma a plik wyjściowy jest w innym wątku. Zapodać go w ramkę cy cuś żeby się odróżniał i tyle :)

Da się zrobić ;)

clusca
29-11-2014, 18:11
A czemu autor rawa nie może go obrabiać? Hmm? ;)
Ostatnio wiem, że autor brał udział.

Oczywiście, że może. A widziałeś to bądź podobne zdjęcie obrobione przez Greg77? Poszukaj, to będziesz wiedział, dlaczego nie powinien brać udziału :) Zresztą na koniec mojej wypowiedzi dodałem zdecydowanego wink'a ;)



Ja bym raczej miał postulat żeby przy głosowaniu pokazywać też pracę na bazie której wszyscy obrabiali, żeby było porównanie, bo teraz tego nie ma a plik wyjściowy jest w innym wątku. Zapodać go w ramkę cy cuś żeby się odróżniał i tyle :)

O to mi właśnie chodziło w mojej poprzedniej wypowiedzi :)

zbyszekD7000
29-11-2014, 20:08
Nie no spokojnie, każdy może brać udział, a od Grega to się akurat możemy wiele nauczyć :)

spiritus
29-11-2014, 20:11
Może na 100. edycję sam Greg książkę napisze o obrabianiu rawów? ;)

zbyszekD7000
29-11-2014, 20:12
Albo jakiegoś tutka, świetny pomysł :) :) :)

spiritus
29-11-2014, 20:22
Kurs mógłby zrobić ;)

Dla 1, 2 i 3. miejsca za free a reszta gdyby chciała to by kupiła - od razu jeszcze zarobi ;)

Sam kupię ale tylko z autografem ;)


Greg co Ty na to?

zbyszekD7000
30-11-2014, 14:59
Słuchajcie, może 70 edycję zabawy w rawki potraktować extra świątecznie i np zrobić edycję NO LIMIT będzie więcej zabawy i więcej możliwości :)
Co Wy na to?

spiritus
30-11-2014, 15:01
A co to NO LIMIT?

Greg77
30-11-2014, 15:10
Może na 100. edycję sam Greg książkę napisze o obrabianiu rawów? ;)

Czasu nie ma, przepraszam.


Albo jakiegoś tutka, świetny pomysł :) :) :)

Za Tutka sie kiedys wezme i badzcie pewni, ze rozdam free ;)


Kurs mógłby zrobić ;)
Greg co Ty na to?

Chcial bym, ale na to potrzeba czasu:(

zbyszekD7000
30-11-2014, 16:03
A co to NO LIMIT?


Taka edycja bez obowiązywania regulaminu - ze zdjęciem można zrobić wszystko ;)

Próbne już się takie odbyły i jedna całkiem fajna była :)

Kierownik, pracy domowej nie odrobiłeś ;)

spiritus
30-11-2014, 17:57
Aaa to ok. Można zrobić i no limit - będzie fajniej ;)

Psychotrop
02-12-2014, 01:47
@spiritus
nie zamykamy starych wątków, ani ich nie usuwamy ;)
tylko przenosimy do "Zakończone" :)
to tak, a'propos raportów.
bo niezorientowani w temacie modzi reagują dosłownie na raporty ;)

spiritus
02-12-2014, 09:56
@spiritus
nie zamykamy starych wątków, ani ich nie usuwamy ;)
tylko przenosimy do "Zakończone" :)
to tak, a'propos raportów.
bo niezorientowani w temacie modzi reagują dosłownie na raporty ;)

Tak jest! ;)
Nast razem jak będę raportował to będę prosił o przeniesienie.

spiritus
09-01-2015, 22:24
Panie i Panowie, Obywatelki i Obywatele, Towarzyszki i Towarzysze i inne takie
Tak sobie pomyślałem, czy robiąc głosowanie nie dać możliwości wielokrotnego wyboru. Czasami może być tak, że jedna praca "zamiecie" wszystkie inne, a z resztą co? Niefajne?
Podczas 71. można zrobić test jak to wypadnie. Co Wy na to?

zbyszekD7000
10-01-2015, 01:32
A jest w ogóle w ankiecie możliwość wielokrotnego głosowania?
A druga sprawa, dla prac faktycznie słabych wyniki głosowania będą jeszcze bardziej druzgocące i mogą bardziej takie osoby zniechęcić niż zmobilizować - tak sobie myślę.

Yabby
10-01-2015, 12:09
Można by spróbować np. możliwość wyboru maks. trzech prac ;)

spiritus
10-01-2015, 12:21
Max 3. prace niestety nie ma - aczkolwiek nie wiem, zapytam moderatora jakiegoś.
Albo jednokrotny albo wielokrotny

zbyszekD7000
10-01-2015, 17:59
To by było bez sensu

rwpb
31-01-2015, 18:35
Często są postulaty o dopuszczenie użycia pędzli i innych narzędzi korekcyjnych. Wiadomo, będą wtedy większe możliwości i inne efekty końcowe. Postulat może i słuszny, ale dla kogo wtedy będzie ta zabawa? Przykładowo darmowy RawTherapee ma spore możliwości, ale nie ma pędzli itp., więc od razu praca trafia w niebyt? Może zamiast postulować o rozszerzenie dopuszczalnych narzędzi podczas zabawy, piszący umieszczą swoje prace bez ograniczeń w kategoriach tematycznych działu "Fotografia - zdjęcia i ich obróbka", oczywiście za zgodą autora rawka?
I jeszcze pytanie o załączany plik konfiguracyjny. Co zrobić jeżeli chcę wywołać rawka w programie który nie tworzy takich plików, np. IrfanView? Pliku konfiguracyjnego nie będzie, a końcowy efekt może być ciekawy i inny od pozostałych prac.

zbyszekD7000
31-01-2015, 18:40
Właśnie dla takich sytuacji co jakiś czas zmieniamy zasady zabawy w Rawki i organizujemy zabawę NO LIMIT, wtedy w obróbce są dopuszczalne wszelkie modyfikacje jakie są dostępne w używanym oprogramowaniu edycyjnym.

Jak program nie tworzy dodatkowego pliku konfiguracyjnego to go po prostu nie doślesz, wysyłasz samego jpga

Ja się tym nie przejmuję, jak jest zabawa NO LIMIT, to i tak wysyłam RAWa obrobionego tradycyjnie i tyle, kto może to cuduje ile się da ale wcale nie oznacza że tak trzeba, chodzi o zabawę a może też o trenowanie i wprawianie się w obróbce rawów z różnych aparatów, każdemu o co innego chodzi uczestnicząc w zabawie ;)

spiritus
07-03-2015, 22:45
W dn. dzisiejszym zostały zmienione dwa punkty w regulaminie:

2.2 Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu. Dopuszczalne jest użycie narzędzia spot removal (tudzież podobnych) do ewentualnego niewielkiego retuszu.

2.7 Praca powinna mieć maksymalnie 1024px szerokości i 850px wysokości, bez dodatkowych ramek i innych popierdułek czy udziwnień. Kadrowanie jak najbardziej możliwe.

Co zmieniono:
2.2 - dopuściłem spot removal bo były niejasności
2.7 - zmieniłem rozmiary zdjęć na takie jak forum

Dlaczego teraz? Wiecie jak to jest z ustawami :D

zbyszekD7000
07-03-2015, 23:43
A kiedy wchodzi w życie :) bo to tak chyba 30 dni jest ustawowo ;)

spiritus
07-03-2015, 23:46
Dzisiaj! ;)

zbyszekD7000
07-03-2015, 23:53
CCCP panie to jest czy co? ;)

rwpb
09-03-2015, 22:30
Kierowniku, a można używać Affinity Photo? Wywoływarka i sam program to praktycznie jedność.

spiritus
09-03-2015, 23:06
2.1 Używamy tylko i wyłącznie programu do wywoływania plików RAW, np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, czy też innego podobnego programu.

Tak samo z linuxowym darktable itp itd ;)

6868
11-03-2015, 16:28
... tylko czemu maja sluzyc te wszystkie ograniczenia?

spiritus
23-03-2015, 10:47
Człowieki a co powiecie o dopuszczeniu tworzenia HDR-ów do zabawy?
W regulaminie nie jest to jasno określone. W końcu to też obróbka ;)

zbyszekD7000
23-03-2015, 17:56
To już chyba przesadzasz, bo regulamin wyraźnie mówi o obróbce rawa, a HDR to już jest chyba znacznie więcej, tak mi się wydaje.

spiritus
23-03-2015, 18:04
HDR to w sumie też obróbka rawa. Tylko go wywołujesz kilkokrotnie i łączysz w jedno. HDR tez można właśnie zrobić z jednego zdjęcia.

zbyszekD7000
23-03-2015, 18:17
No nie wiem, tu bym miał mieszane uczucia, może zostaw to na edycje gdzie można wszystko, czyli typu No limit

notdot
23-03-2015, 19:55
Zgadzam się ze Zbyszkiem, HDR to już nie jest "tylko wywoływanie cyfrowe" to już większa zabawa w łączenie kombinowanie itp, ale na "no limit" czemu nie

zbyszekD7000
23-03-2015, 20:12
O dziękuję
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/oklaski-1.gif
źródło (http://emotikona.pl/emotikony/)

notdot
02-05-2015, 13:48
Propozycję mam, analogicznie jak w wątku "LR 6/CC vs. C1Pro 8 - dajemy RAWy do spróbowania", aby po skończonym głosowaniu dawać zrzut ekranu (lub dokładny opis) z ustawień z programu, można się wtedy poduczyć jak ktoś obrobił rawa.
Co wy na to?

dmk
02-05-2015, 13:54
Jestem za.

rwpb
02-05-2015, 19:12
Zrzut ekranu, czy zrzut ekranów? Może lepiej udostępnić pliki xmp?

notdot
02-05-2015, 20:00
Może być ekran może być ekranów, byle się z tego ktoś mógł rozeznać, równie dobrze może to być dobrze opisane, a co do pliku xmp, to nie wiem czy wszystkie programy go wczytują

rwpb
06-05-2015, 17:50
Tak, tylko kto znajdzie tyle czasu, aby pisać takie tutoriale?
Chyba, że będą to tylko podane ustawienia suwaków bez wyjaśnienia co chciałem poprzez to uzyskać - dla mnie troszkę bez sensu, bo w różnych programach i wersjach suwaczki mają różne działanie pomimo ustawienia tej samej wartości.

clusca
25-05-2015, 23:32
Panie i Panowie,

nie czytałem całego wątku, zatem jeśli taka propozycja była, to przepraszam, nie bijcie ;)
Tak sobie myślałem, może by zrobić coś, co nazywałoby się np. "Galerią zabawy w RAWki". Na jakimś Flickrze, czy innej galerii internetowej wstawić dla potomnych wszystkie zwycięskie zdjęcia od początku zabawy wraz z imieniem, czy nickiem autora zdjęcia oraz autora wersji obróbkowej.

Co Wy na to? Niebawem dobijemy do setki, a z tego co wiem, śladu po zwycięskich zdjęciach, prócz odrębnych postów z głosowań, nie ma.

Pozdrawiam wszytkich RAWkowiczów i nie tylko,

clusca

Yabby
25-05-2015, 23:38
Pomysł bardzo dobry... w tematycznych też można coś takiego wprowadzić ;)

thekrycha
25-05-2015, 23:46
Panie i Panowie,

nie czytałem całego wątku, zatem jeśli taka propozycja była, to przepraszam, nie bijcie ;)
Tak sobie myślałem, może by zrobić coś, co nazywałoby się np. "Galerią zabawy w RAWki". Na jakimś Flickrze, czy innej galerii internetowej wstawić dla potomnych wszystkie zwycięskie zdjęcia od początku zabawy wraz z imieniem, czy nickiem autora zdjęcia oraz autora wersji obróbkowej.

Co Wy na to? Niebawem dobijemy do setki, a z tego co wiem, śladu po zwycięskich zdjęciach, prócz odrębnych postów z głosowań, nie ma.

Pozdrawiam wszytkich RAWkowiczów i nie tylko,

clusca

Jestem jak najbardziej za :) Nie wiem czy to miałeś na myśli, ale warto wstawiać zarówno SOOC jak i zwycięzką pracę, tak dla porównania ... thumbs up

spiritus
25-05-2015, 23:54
Panie i Panowie,

nie czytałem całego wątku, zatem jeśli taka propozycja była, to przepraszam, nie bijcie ;)
Tak sobie myślałem, może by zrobić coś, co nazywałoby się np. "Galerią zabawy w RAWki". Na jakimś Flickrze, czy innej galerii internetowej wstawić dla potomnych wszystkie zwycięskie zdjęcia od początku zabawy wraz z imieniem, czy nickiem autora zdjęcia oraz autora wersji obróbkowej.

Co Wy na to? Niebawem dobijemy do setki, a z tego co wiem, śladu po zwycięskich zdjęciach, prócz odrębnych postów z głosowań, nie ma.

Pozdrawiam wszytkich RAWkowiczów i nie tylko,

clusca

WYKONAĆ! :D

Możesz się tym zająć szczerze mówiąc. Myślałem kiedyś nad tym aale nie mogłem się zebrać. Teraz czasu nie mam na takie coś.
W zakończonych masz prawie całe archiwum tak więc jak masz czas to możesz robić ;)

clusca
26-05-2015, 19:06
Możesz się tym zająć szczerze mówiąc.

Zatem biorę się do dzieła :)

clusca
26-05-2015, 22:39
Ok, na chwilę obecną wygląda to tak: https://www.flickr.com/photos/nikoniarze/.
Z czasem postaram się dodać starsze "Zabawy w Rawki". Niestety obawiam się, że im "głębiej" będę kopał, tym większe będą problemy ze znalezieniem zdjęć (oryginałów i zwycięskich prac) - niektóre niestety poginęły już z serwerów :(

Co do organizacji zdjęć, to w photostreamie lecą ciurkiem: zwycięska praca/oryginał/zwycięska praca/oryginał/itd. Dlatego też dla porządku każda edycja dodatkowo jest w osobnym albumie. Można utworzyć później dodatkowo kolekcje i podzielić zdjęcia na rawki i tematyczne, jak Yabby wcześniej sugerował.

Kerownika proszę o podanie adresu email na PW - wyślę Ci login i hasło do logowania.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, to... zamieniam się w słuch :)

spiritus
26-05-2015, 22:47
Ja miałbym jedną aaale to Ci tylko doda pracy (jak się nudzisz i masz chęć to możesz zrobić - jak nie to nie :D). Miło by było gdyby na każdej pracy widniały takie np napisy: "Zwycięzca edycji X - nazwaużytk", "oryginalny raw przesłany przez: XYZ".
To tylko takie luźne dywagacje ;)


Aale i tak podziw, że Ci się chce :D
Loginu i hasła jak na razie nie potrzebuję bo nie będę tego uzupełniał w najbliższym czasie - brak czasu :/

Może ktoś koledze pomoże jak ma czas i chęć? Pewien ktoś ma teraz pomaturalne (najdłuższe) wakacje :twisted:
Sam bym chętnie pomógł gdyby czas był ;)

clusca
26-05-2015, 22:58
Jak "zawiesisz" kursor nad zdjęciem, to takie właśnie info się ukazuje (tak nazwane są pliki) :)

spiritus
26-05-2015, 23:06
Ot mechanizacja :O
To niech już zostanie jak Ci się nie chce zmieniać. Byłoby bardziej przejrzyście aaale kij w to. Umieszczając link w następnej zabawie jakoś to zinterpretuję ;)

thekrycha
26-05-2015, 23:11
Byłem, widziałem ... jest fajnie ... dziękować :)

clusca
30-05-2015, 08:36
Małymi kroczkami uzupełniam kolejne zabawy: https://www.flickr.com/photos/nikoniarze/

Uprasza się autora zdjęcia szanownego kol. Przemsona lub kogoś z "wyższym poziomem dostępu" ;) o podanie nr zwycięskiego zdjęcia w zabawie nr 39 - nie widzę wyników, zatem nie jestem w stanie określić, którego "jotpega" ściągać...

notdot
02-10-2015, 18:46
Inni chyba podpatrzyli nasze zabawy w raki i zrobili http://www.swiatobrazu.pl/20-fotografow-wykonalo-retusz-tego-samego-zdjecia-zaskakujace-efekty-32690.html

zbyszekD7000
02-10-2015, 19:22
Jakby słyszał o forum Nikoniarze.pl i o naszej zabawie to by nie musiał robić eksperymentu. ;)
Trzeba im tam w tym artykule dopisać w komentarzach że my coś takiego robimy już od dawna. :) ( i podlinkować naszą zabawę)

spiritus
02-10-2015, 19:48
Noo ba :D

Pierwsze musimy przebrnąć przez 90. edycję a Zbyszek już tam o 100. pisał :D

Jako, że mam tylko dwa rawy wstrzymam się jeszcze do niedzieli. W niedzielę zrobię 90. czy to będę miał 2. czy 3. rawy (chyba, że ktoś życzliwy podeśle coś pod temat ciekawego :D

Jedno ze zdjęć przedstawia morze a drugie miasto nocą. Jak ktoś coś dobierze to niech podsyła ;)

zbyszekD7000
02-10-2015, 19:54
Do 100 to już tylko kroczek ;)

rwpb
03-10-2015, 20:18
... Jedno ze zdjęć przedstawia morze a drugie miasto nocą. ...
Atlantyda?

zbyszekD7000
23-10-2015, 14:49
Mam taki pomysł :)
Skoro forum nie jest skłonne żeby wydać własny kalendarz forumowy Nikonarzy, to może zrobimy sobie kalendarz zabawy w Rawki z pracami które zwyciężyły, a dodatkowo można by było przeznaczyć jakąś partię sztuk na nagrody. Można by przyjąć taką zasadę że w kalendarzu znajdą się wszystkie zwycięskie prace z danego roku, a w następnym roku kolejne i w taki sposób by powstała pewna nowa tradycja związana z zabawą w Rawki która to sama również stała się już pewną tradycją.
Taki kalendarz 12 kartkowy z tego co widzę to koszt 30zł.
Co o tym sądzicie RAW,kowicze ? :)

spiritus
23-10-2015, 17:49
Wszystkie zwycięskie prace? To jedna edycja by musiała być na miesiąc aby to ładnie wyglądało a nie tak wszystko na jednym :D

zbyszekD7000
23-10-2015, 18:15
damy radę kierownik :)
nie było tego aż tak dużo,
rozpracowuję temat

thekrycha
23-10-2015, 22:42
Dobry pomysł Zbyszek, ale mz tak jak pisze Spiryt, 12 prac to max ... więc może ankieta z wszystkimi wygranymi i głosownie na maksymalnie 12?

zolviq
23-10-2015, 22:50
jestem za:]

spiritus
23-10-2015, 23:33
Dobry pomysł Zbyszek, ale mz tak jak pisze Spiryt, 12 prac to max ... więc może ankieta z wszystkimi wygranymi i głosownie na maksymalnie 12?

Tak myślałem właśnie o ankiecie na 12 pracjak już coś.

Co znaczy mz? :D

thekrycha
24-10-2015, 09:45
Tak myślałem właśnie o ankiecie na 12 pracjak już coś.

Co znaczy mz? :D
Kurde :-) mz podchwyciłem tutaj jako skrót od moim zdaniem, ale chyba coś mi nie poszło [emoji14]

zbyszekD7000
24-10-2015, 10:23
Niestety ostudzę Wasze zapały, jakość zdjęć dostępnych nie pozwala na zbyt duże rozmiary druku więc jedno zdjęcie na stronie to zbyt wiele co byśmy chcieli. Zdjęć w większej rozdzielczości pewnie już się nie uda dostać od zwycięzców, bo albo na forum nie zaglądają albo po prostu ich nie trzymają. Na ten moment można zrobić z tego co mamy, a potem zobaczymy jak się temat rozwinie, oraz chęci RAW'kowiczów na taki kalendarz.
Zrobiłem taki projekcik, zobaczymy jak go przyjmiecie i jakie będzie zainteresowanie. Jak się przyjmie to będziemy kontynuować w latach następnych.

thekrycha
24-10-2015, 12:01
Zrobiłem taki projekcik, zobaczymy jak go przyjmiecie i jakie będzie zainteresowanie. Jak się przyjmie to będziemy kontynuować w latach następnych.

Zapodawaj, ocenimy :) A tak w ogóle to dzięki, że Ci się chciało ... Ku chwale :)

zbyszekD7000
24-10-2015, 18:44
projekt KALENDARZ RAW'kowiczów jest tu : http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=266340

notdot
25-10-2015, 20:03
Zdjęć w większej rozdzielczości pewnie już się nie uda dostać od zwycięzców, bo albo na forum nie zaglądają albo po prostu ich nie trzymają. Na ten moment można zrobić z tego co mamy, a potem zobaczymy jak się temat rozwinie, oraz chęci RAW'kowiczów na taki kalendarz.a nie wystarczy oryginalny raw + plik konfiguracyjny co to się wysyła do spirytusa i zrobić większe rozdzielczości?

zbyszekD7000
25-10-2015, 21:04
Wystarczyłoby jeśli by oryginały były dostępne, niestety są do pobrania dopiero od 83 edycji, druga sprawa to chyba nie wszyscy robią w LR więc nie zawsze będzie plik konfiguracyjny, a w edycjach No limit to już na pewno bo nie było wymogów dosyłania takiego pliku.

spiritus
19-11-2015, 01:32
Kto ma lekką rękę do pisania artykułów? :D
Pisze ktoś jakieś książki, artykuły w gazetach, bloga?

Fomag poprosił mnie (aczkolwiek ja nie pisaty w takich rzeczach) aby napisać artykuł na http://nikoniarze.pl/ odnośnie zabawy w RAWki. To rozreklamuje trochę zabawę i może zachęci nowe osoby.
Warto wspomnieć o zbliżającym się jubileuszu :)


Jak ktoś coś napisze to prosiłbym o przesłanie na PW, dodałbym jedną kwestię (której jeszcze nie zdradzę :twisted:) i w granicach 97-98 się to umieści :)

zbyszekD7000
19-11-2015, 01:38
a co by to miało być ? Jakiś rys historyczny czy co ?

spiritus
19-11-2015, 01:42
Artykuł informujący pewnie, że takie rzeczy się tu dzieją.
Na czym to polega, że potrafimy ankiety robić, że Dex tu zagląda itp itd :)

zbyszekD7000
19-11-2015, 01:46
no o DEXie koniecznie trzeba wspomnieć ;)

Niech pisze kto chce, przysyła do Ciebie, a Ty wybierzesz najlepsze :)

Repthile
19-11-2015, 02:03
Hej Forumowicze.
Jestem początkujący, z chęcią wezmę udział w zabawie w RAWki 8)
Niestety nie wiem jak wygenerować/zapisać plik konfiguracyjny (.set) z programu Capture NX-D, szukałem ale nie mogę znaleźć.

zbyszekD7000
19-11-2015, 02:05
Jak się nie da to nie musisz, nie wszystkie programy taki plik tworzą, bierz udział i już :)

Dex
19-11-2015, 09:24
Kurna, jestę clebrytę rafkuw :D

zbyszekD7000
19-11-2015, 10:01
Wreszcie się do czegoś przydasz ;)

Dex
19-11-2015, 12:19
Blask, blichtr, telewizyjne kamery :D

notdot
19-11-2015, 13:10
Uważaj tylko żeby sodówka nie uderzyła ci do głowy :D

didny
26-11-2015, 16:00
Na glownej jestesmy ;) http://nikoniarze.pl/zabawa-w-rawki-czyli-pojedynek-na-zdjecia/

spiritus
26-11-2015, 17:36
MIÓD!

Dziekuję temu kto to napisał - "miszczostwo" świata :)
Miło by było gdyby się ujawił (objawił?) nasz pismak :P

thekrycha
26-11-2015, 17:41
Na glownej jestesmy ;) http://nikoniarze.pl/zabawa-w-rawki-czyli-pojedynek-na-zdjecia/

Nice ... lekko i zwiewnie napisane, lubię :D


MIÓD!

Dziekuję temu kto to napisał - "miszczostwo" świata :)
Miło by było gdyby się ujawił (objawił?) nasz pismak :P

A to nie Ty?

P.S. Spiryt masz przecieki na czym będzie polegała celebra edycji no. 100?

spiritus
26-11-2015, 17:50
Mam! ;)

Na początek uroczysta msza święta, następnie przemarsz do sali bankietowej gdzie zostanie odśpiewane "100 lat". Szwedzki stół, nagie panienki, Dex, szampan i fajerwerki :)


Aa na serio to myślę aby to zrobić to tak jak dotychczas (70, 80, 90).
Jak macie pomysły to dawać. Coś się wyklepie ;)


Aaa i właśnie.
Nagrody będą! Aaa jakie? Warte świeczki. Więcej dowiecie się przy 100. edycji :twisted:

zbyszekD7000
26-11-2015, 18:08
O, i o mnie wspomnieli :)

Ty nie czekaj z ogłoszeniem do 100 tylko dawaj wcześniej żeby się wieści rozeszły, no chyba że się boisz zbyt dużej frekwencji ;)

thekrycha
26-11-2015, 19:12
No i fajno ... ale ale nagrody nagrodami, setna setną ... a gdzie jest głosowanie #93 się pytam :p

zbyszekD7000
26-11-2015, 19:22
wyznaczył na 20:00 więc jeszcze chwila ;)

spiritus
09-01-2016, 16:38
Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa; jednak zabieram głos przede wszystkim aby zasugerować kierownikowi zabawy żeby nie ustawiać zdjęć wg alfabetycznego spisu autorów tylko np. wg. kolejności zgłoszeń ; wówczas na 100% nie będzie wiadomo czyja praca jest czyja ; przy obecnym systemie moje prace z dużym prawdopodobieństwem będą występowały z numerem pierwszym a np. kolegi ZbyszekD7000 - z numerem ostatnim
Może warto o tym pomyśleć ?

Pozwolę tu sobie przenieść temat rozmowy i odpisać ;)

Gdy pobieram prace z maila to mi się samo ustawia kolejność i wtedy z automatu przyporządkowuję nazwy 1,2,...,n, Gdy jednocześnie tworzę listę to mam 100% pewność, że nie pomyliłem prac. Spróbuję coś innego wykombinować (nawet wiem mniej więcej co) aby to sprawnie i szybko poszło a i Arczi był syty :)

spiritus
04-02-2016, 16:39
Dobry, ja w sprawie regulaminu :)

W sumie to nie ma na co czekać tylko trzeba działać.

"2.2 Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu. Dopuszczalne jest użycie narzędzia spot removal (tudzież podobnych) do ewentualnego niewielkiego retuszu."

Proponuję takie coś:

"2.2 Zabrania się używania narzędzi z Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do usuwania, klonowania oraz przenoszenia rzeczy widocznych na danym zdjęciu. Nie wolno również używać photoshopowych (i innych mu podobnych) filtrów oraz narzędzi służących do celów innych niż klasyczna obróbka zdjęcia. Dopuszczalne jest użycie narzędzia spot removal (tudzież podobnych) do ewentualnego niewielkiego retuszu; tj. usuwanie niechcianych efektów spowodowanych przez matrycę aparatu (olej, brud, flary itp).'


Co piszemy odnośnie niegdyś wspomnianej kartki jaka wpadła w kadr lub ptaka co wleciał i zepsuł całe ujęcie?

kolorowooka
04-02-2016, 16:52
Propozycja jest ok, tylko dla mnie jako początkującego warto byłoby gdzieś dodać wyjaśnienie, co znaczy użycie filtrów i innych narzędzi do klasycznej obróbki zdjęcia.
O ile się domyślam, to chodzi o lokalne rozświetlenia czy też lokalna zmiana kontrastu lub barwy?

spiritus
04-02-2016, 16:54
Lokalne rozświetlenia są dozwolone (przynajmniej ja bym chciał). Chodzi mi o filtry z photoshopa tj. zniekształcenie, stylizacja, rozmycie itp itd.

kolorowooka
04-02-2016, 16:57
Odnośnie kartki/ptaka jakoś nie mogę się zdecydować na tak, żeby nie było to w pewnych marginalnych przypadkach wymówką do jakichś większych naciągań reguły - tak jak w przypadku edycji 98 być może ktoś zechciałby usunąć kwiatka...

zbyszekD7000
04-02-2016, 17:21
Jak pozwolisz ptaka, kartkę, to czemu płotu czy kwiatka już nie?
Ja bym tu dopuścił usuwanie syfów z matrycy i koniec, z flarami to też sprawa dyskusyjna, bo to czasem robi się celowo i to taka specyfika obiektywu, więc ktoś znowu będzie pytał dlaczego flarę można a płotu albo gałązki z kadru już nie.

spiritus
04-02-2016, 17:41
Flara czasami jest chciana a czasem nie - dlatego odpisałem.

Odnośnie tych ptaków/kartek to już do Waszej dyspozycji własnie zostawiam. Płot i kwiatek to już trochę za dużo bo to akurat chciany element w kadrze a nie przypadkowe coś na zdjęciu.

zbyszekD7000
04-02-2016, 18:04
Ale tak dajesz pole do interpretacji i znowu będą niejasności.
Dla mnie sprawa jest prosta.
Syfy z matrycy można, innych nie.
Nikt Ci tu nie podciągnie niechcianego ptaka mówiąc że to syf na matrycy.

A z tym ptakiem czy niechcianą kartką to nie przypadek i ktoś nie zauważył, foty trzeba robić świadomie, a wstawiać do netu tym bardziej ;) więc dla mnie tu takie tłumaczenie nie ma miejsca ;)

Zahir
04-02-2016, 21:29
Ale tak dajesz pole do interpretacji i znowu będą niejasności.

Dobrze powiedziane! Dlatego to właśnie autor zdjęcia powinien określić, które ewentualnie obiekty są niepożądane w kadrze i dopuścić do ich (nieobowiązkowej) edycji.

notdot
04-02-2016, 21:57
Podobnie myślę jak Zbyszek i zahir

kolorowooka
04-02-2016, 23:11
Tylko, że w ten sposób otwieramy też furtkę do większych modyfikacji, bo np. autor powie, że nie mógł inaczej wykadrować i trawy na pierwszym planie można usuwać...