Zobacz pełną wersję : Fotografia błyskawic - jak?
rafal1980
06-07-2012, 22:25
Witam, ostatnio na forum możemy zobaczyć wysyp zdjęć burzowych ;)
Nigdy nie próbowałem uchwycić żadnego pioruna/błyskawicy a narobiliście mi chęci na takie zdjęcia ;)
Tu moje pytanie, jaką metodę wykorzystujecie aby uchwycić to co dzieje się w mgnieniu oka?
Pstryk na długim naświetlaniu przed błyskiem? Seryjnie na czuja?
Zapraszam do rozmowy w temacie ;) ( tymczasem właśnie za oknem burza )
Stawiam statyw, aparat. Ustawiam ostrość na nieskończoność, przysłona ''na czuja'' (ale nie więcej jak f/16) i bulb, do tego jak najniższe ISO. Używam pilota i nim steruję ;)
Do takich zdjęć potrzeba dobrego miejsca i szczęścia ;)
1. Aparat na statywie
2. Obiektyw tak aby burza wypełniała sporo kadru - blisko szeroki kąt, daleko tele.
3. Obiektyw na hiperfokalną http://www.fotografuj.pl/Article/Odleglosc_hiperfokalna/id/34
4. Przesłonę dobieramy do hiperfokalnej - ale w większości f/8 wystarczy.
5. ISO 100-200
5. Wężyk spustowy i czas Bulb - blokujemy migawkę i naświetlamy aż będzie błysk - po błysku koniec i mamy błyskawicę na zdjęciu - można później eksperymentować z dłuższym naświetlaniem - po 3-5 błysków ale jest ryzyko że błyski się nałożą i nam się prześwietlą.
Zrobione dzisiaj w dzień z wolnej ręki przez okno :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/07/DSC_5529kopia-1.jpg
źródło (http://i1055.photobucket.com/albums/s504/wdri/DSC_5529kopia.jpg)
a tutaj przez okno w nocy. Aparat na statywie z właczonym bulb. Widoczne podwójne odbicia z uwagi na podwójna szybę w oknie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/07/DSC_3440-1.jpg
źródło (http://i1055.photobucket.com/albums/s504/wdri/DSC_3440.jpg)
Można też tak:
http://phototrigger.com/index_pl.php?page=gallery
Tak się robi zdjęcia burzy :)
Jm3rHONOr9o
Może lepiej tak: robisz co 5 sekund zdjęcie naświetlane przez 5s i później je łączysz. I jeżeli często błyska to będziesz miał kilka błyskawic na zdjęciu.
Tak się robi zdjęcia burzy :)
Jm3rHONOr9o
Ta, najpierw - aalalaa.
A potem - cholera - czy wyszlo ? :D
Odpowiadajac - aparat na statyw, wezyk, bulb i juz.
PS. Czy ktos robil takie foty w dzien z ND400 ?
Nabuhodonozor
15-07-2012, 00:29
Paweł Syrius opowiada o Fotografowaniu burzy ;)
Polecam
http://syrjus.pl/2012/07/zdjecia-burzy-planowanie-bezpieczenstwo-i-technika-fotografowania-blyskawic/
Tak się robi zdjęcia burzy :)
Jm3rHONOr9o
Przy tak bliskim rąbnięciu pioruna jest szansa, że aparat padnie od impulsu elektromagnetycznego. Znam przypadek, gdy piorun uderzył w drzewo przy parkingu. Część samochodów wyjechała na lawecie ze sfajczoną elektroniką.
rafal1980
15-07-2012, 15:19
Dzięki wszystkim za posty, przy pierwszej nadarzającej się okazji będę próbował ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.