PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa Delle do MC - który wybrać?



takpoprostu
29-06-2012, 07:51
Hej! Pomożecie w wyborze ?

to
http://allegro.pl/dell-optiplex-745-core-2-duo-1-8ghz-3gb-80gb-dvdxp-i2427835400.html

czy to

http://allegro.pl/dell-optiplex-745-core2duo-e4300-mini-i2448202697.html

komputer ma być praktycznie bezgłośny, ma służyć jako media center... ogladanie filmow na TV sluchanie muzyki itd... Ma byc bardzo cihy ponieważ jak go włącze po zakupie tak wyłącze gdy cos sie uszkodzi... komputer ktory bedzie dzialal caly czas... Sterowany pilotem działający jako tuner tv, tuner dvd, radio i ogladanie filmow w hd? Zależy mi na niezawodności i na dość dobrej wydajności (jak na te lata) i cichej pracy...

co polecacie bo juz sam nie wiem...

puciek
29-06-2012, 08:16
Pierwszy jest dość duży jak na MC, a poza tym nie będzie cichy. Dodatkowo oba mają karty zintegrowane (kiepska wydajność - I945) - Intela choć pierwszy umożliwia wstawienie karty na PCI-E SLIM. Do drugiego będziesz musiał jeszcze dokupić zasilacz do zestawu, bo nie ma on wbudowanego zasilacza. Z tych dwóch, to tylko ten drugi, ale jak na Media Center to trochę kiepskie sprzęty.

takpoprostu
29-06-2012, 08:36
tylko jak tak patrze to czesci jest wiecej do tego większego :/ No ale jak twierdzisz że będzie głosno... to kurde nie bardzo ... :/ DO tego mniejszego już nic nie wsadze, nie ma tam żadnego złącza na płycie... A zasilacz jest zewnętrzny w zestawie...

puciek
29-06-2012, 08:50
Ten pierwszy to normalny komp. O wymiarach: 11,4x39,9x35,3cm i wadze 10kg Dane z: http://www.dell.com/downloads/global/products/optix/en/opti_745techspecs.pdf W środku masz na procesorze radiator, który jest chłodzony wentylatorem z zasilacza o ile pamiętam. Jest to dość głośne rozwiązanie. Jak chcesz coś cichego, to szukaj sprzętu na Intel Atom - mniej się grzeje i pobiera znacznie mniej prądu. Możesz też sam złożyć takie cudo ale będzie drożej, oczywiście coś kosztem czegoś. Ja takie MC złożyłem z małej obudowy ITX, płyty ITX i hdd 2,5 cala.

Ps. MC jak raz złożysz, to potem nie ruszasz. A jak chcesz kompa jako MC, to : http://allegro.pl/listing.php/search?category=486&string=media

takpoprostu
29-06-2012, 09:28
mój budżet to niestety max 400zł... Myślałem o atomach ale za 400zł atom to raczej wydajniejszy od core2duo który jest w tym małym delu z mojego linku nie będzie :/

TOP67
29-06-2012, 09:35
A jest jeszcze sens robić MC z komputera? Jest tyle wyspecjalizowanych odtwarzaczy na rynku.
Może stary komputer wyjdzie taniej, ale w eksploatacji dużo drożej. 1W poboru energii non stop, to ok 4zł rocznie. Taki komputer pobiera z 50W. Po roku dopłacisz 200 zł.

wunat
29-06-2012, 09:39
moj htpc/mc to celeron g530 + plytka na h61, jest relatywnie szybki (jak na htpc) a przy tym chlodny i nie pobiera az tak duzo energi. dedykowane odtwarzacze sa fajne, ale ja potrzebuje jeszcze od takiego komputera wygodnej obslugi www, torrent, serwera plikow i drukarkowego, a no i oczywiscie lightpack!

costi
29-06-2012, 12:00
Ten pierwszy to normalny komp. O wymiarach: 11,4x39,9x35,3cm i wadze 10kg Dane z: http://www.dell.com/downloads/global/products/optix/en/opti_745techspecs.pdf W środku masz na procesorze radiator, który jest chłodzony wentylatorem z zasilacza o ile pamiętam. Jest to dość głośne rozwiązanie. Jak chcesz coś cichego, to szukaj sprzętu na Intel Atom - mniej się grzeje i pobiera znacznie mniej prądu. Możesz też sam złożyć takie cudo ale będzie drożej, oczywiście coś kosztem czegoś. Ja takie MC złożyłem z małej obudowy ITX, płyty ITX i hdd 2,5 cala.

Ps. MC jak raz złożysz, to potem nie ruszasz. A jak chcesz kompa jako MC, to : http://allegro.pl/listing.php/search?category=486&string=media

Sam Atom się nie nada, trzeba kupić coś z ION albo dokupić do Atoma kartę graficzną, bo sam procesor co najwyżej SD łyknie, filmy HD już go przerastają. Poza tym wiele minikomputerków na Atomie ma malutki radiatorek z małym, szybkoobrotowym wentylatorkiem i nie jest to wcale takie ciche. Poza tym są drogie w stosunku do możliwości.

Najlepszym IMHO rozwiązaniem na HTPC obecnie to jakaś płyta miniITX/mATX (zależnie od żądanej wielkości obudowy) na chipsecie H61 (np. Gigabyte H61N-USB3) i do tego Celeron G530 i jedna 4GB kostka RAM. Tanio, chłodno, wydajnie.


A jest jeszcze sens robić MC z komputera? Jest tyle wyspecjalizowanych odtwarzaczy na rynku.
Wiele takich urządzeń przeszło przez moje ręce i zawsze jest coś nie tak. Zazwyczaj nie obsługują profilu H264 [email protected], czasami są problemy z dekodowaniem fonii (np. wielokanałowego FLAC), a najczęściej są jazdy z napisami. O ile zwykłe .srt to jeszcze jako tako (o ile nie są zaembedowane w pliku, bo też może być różnie), to obsługa napisów ASS/SSA leży i kwiczy na całej linii - playery czytają tylko podstawowe tagi (albo i nie), gubią informacje o położeniu na ekranie, animacje, style i nie obsługują zaszytych w pliku czcionek. Może dla kogoś to nie jest wada, ale ja oglądam sporo anime i tam jest to kluczowe.
Biorąc powyższe pod uwagę, wolę kompa, który mi to wszystko obsłuży, obsługiwany będzie równie łatwo (XBMC rządzi), żaden system plików mu niestraszny, mogę na nim odpalić dowolne inne usługi jeśli będę miał potrzebę, a do tego nie jestem zdany na łaskę producenta urządzenia czy raczy załatać bugi czy oleje support po miesiącu.