PDA

Zobacz pełną wersję : Za słaby błysk przy krótkich ogniskowych z SB 700



Zom53
28-06-2012, 22:14
Kilka tygodni temu zakupiłem SB 700 i zacząłem ją używać w miejsce SB 22s.Jednak zauważyłem , że (w pomieszczeniach) przy ogniskowych 35mm i 24 mm zdjęcia są niedoświetlone i musiałem wprowadzić kompensację odpowiednio +0,3 i + 0,7 (D300s+N16-85+SB700).Założyłem z powrotem SB22s i wszystkie zdjęcia były prawidłowo naświetlone.Nie dało mi to spokoju i postanowiłem zrobić testy w domu. W odległości 3m ustawiłem pluszową zabawkę i zrobiłem 3 zdjęcia:
- na 50mm -kadr naświetlony prawidłowo,
-na 35mm - kadr niedoświetlony,
-na 24mm - kadr jeszcze bardziej niedoświetlony.
Zmiana rozkładu oświetlenia na lampie nic tutaj nie dała.
Następnie założyłem SB22s i wszystkie 3 kadry (na 50mm,35mm i 24mm) były prawidłowo naświetlone.
Teraz powtórzyłem to samo ze stałkami N50mm i N35mm (24mm nie posiadam).
SB 700 + N50mm - kadr naświetlony prawidłowo,
SB 700 + N35mm - kadr naświetlony prawidłowo !
Oczywiście z lampą SB 22s oba kadry też były naświetlone prawidłowo.
Postanowiłem jeszcze przeprowadzić taki sam test z lampą wbudowaną ( której prawie nie używam) i wynik był taki sam tj. z N16-85 kadry na 35 i 24 mm były niedoświetlone a dla stalek oba kadry były prawidłowo naświetlone.
Czyżby N16-85 żle komunikował się z SB700 i lampą wbudowaną?Jeżeli tak to dlaczego dobrze się komunikuję ze starą lampą SB22s.A może jest błąd w moich ustawieniach?.
W body ustawiłem: M, 1/25s i1/125s; f 5,6.
W lampie SB700: iTTL.
Jeżeli ktoś miał do czynienia z taką dziwną sytuacją to proszę o podpowiedż jak sobie z tym poradzić.
J.P

markB
29-06-2012, 16:59
A to sobie ustaw TTL zamiast iTTL.

Zom53
30-06-2012, 21:16
Tylko jak to zrobić.Na lampie jest suwak z trzema pozycjami:
-TTL czyli iTTL BL - tak mam ustawione,
-M,
-GN.
Natomiast w body D300s są cztery pozycje w zakładce E3:
-TTL "błyskawica" TTL - tak mam ustawione,
-M tryb manualny,
- RPT błysk stroboskopowy,
- C sterownik błysku.
Próbowałem i nigdzie nie da się ustawić samego TTL, chyba że przełączę w body na pomiar punktowy.
J.P

Art Erie
30-06-2012, 21:27
Było już o tym na Forum, obaj z Jackiem_Z nie mogliśmy się temu nadziwić, dlaczego w Sb 700 nie ma trybu TTL, a jedynie TTL BL ???
TTL i TTL BL to twa różne tryby pracy lampy, z czego ten drugi może pracować przy pomiarze światła matrycowym, lub centralnie ważonym. Przy punktowym, TTL BL nie ma oczywiście racji bytu więc dlatego przy takim pomiarze włącza Ci się tryb pracy lampy TTL. Jednak pomiar punktowy jest dość "specyficzny" i tu zaczyna się "kwadratura koła", która prowadzi do konieczności wprowadzenia kompensacji w zależności na co mierzysz światło.

Zom53
30-06-2012, 22:00
Wobec czego , czy lepiej wprowadzać kompensację używając TTL BL czy przełączyć na pomiar punktowy (będzie wtedy
TTL) i wtedy stosować kompensację. Który ze sposobów będzie bardziej przewidywalny?
J.P

Art Erie
30-06-2012, 22:17
TTL BL warunkuje moc błysku lampy w zależności od jasności tła za fotografowanym obiektem (używa się go wtedy, gdy tło za obiektem jest jaśniejsze niż sam fotografowany obiekt) http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/03.html http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/05.html.
Pomiar punktowy mierzy światło na niewielkim wycinku kadru ( ustawia się średnicę w body ), wartość pomiaru uzależniona jest od 18% ( tak naprawdę, to światłomierze w zależności od producenta mierzą światło bardzo różnie, niekoniecznie na 18%, ale to juz szczegół ) szarości. Jeśli wykonasz pomiar na biały fragmencie kadru ( 0% szarości ), to korekta będzie wynosić coś około +1,7EV.
Dlatego w poprzednik poście uzyłem okreslenia "kwadratura koła".

*Używam SB 800, może użytkownicy 700-tki napiszą Ci jak sobie radza z tym wynalazkiem.

Zom53
30-06-2012, 23:00
Dzięki ArtEire za te wyjaśnienia.Ten blog o systemie CLS jest super interesujący.Na razie wróciłem do poczciwej SB22s,która jeszcze mnie nie zawiodła a mam ją już ponad 5 lat a z SB700 muszę jeszcze poeksperymentować.Musi być jakiś sposób na rozwiązanie problemu braku TTL-u.
J.P