PDA

Zobacz pełną wersję : Dobry zestaw?



Zoidberg
23-06-2005, 10:29
Witam,
Forum przeglądam od kilku dni - poczytałem to i owo o różnych obiektywach, ale teraz mam pytanie o zestaw jaki chciałbym mieć. Bo choć opinie o poszczególnych modelach już mam to bardzo Was proszę o podpowiedź czy taki zestaw ma sens (czy się np. niepotrzebnie dubluje).
A zatem:
Nikon F80 a do niego:

- 50mm/1.8D - kupiony jako pierwszy
- AFS 24-85mm/3,5-4,5 G - mój najnowszy nabytek kupiony po recenzji Kena Rockwella.

A to chce mieć w przyszłości:

- 20/24/28mm/2.8D - jeden z tych - i tu pierwsze pytanie do Was - który polecacie i czy wogóle warto biorąc pod uwagę to co mam. Użycie - widoczki i architektura (rynek w Krakowie, zameczki Śląska itp)

- Nikkor AF 18-35mm f/3,5-4,5D IF-ED - nad tym się mocno zastanawiam. Ken Rockwell dobrze o nim pisze tylko czy do widoczków i architektury nie wystarczy to co mam (lub plus któryś z powyższych stałek)

- Nikkor AF Micro 105mm f/2,8D - lubie focić kwiatki z bliska, czy można go użyć też jako portretu? Czy może to trochę na wyrost?

- Nikkor AF 80-200mm f/2,8D ED - nie spotkałem nikogo, kto by źle o nim mówił. Czy warto dopacać do AFSa?

- w planach zakup D70S z kitem 18-70 (a może zrezygnować z kita na rzecz tego co mam 24-85?)

Czy taki zestaw jest na tyle uniwersalny by wystarczył dla nie-zawodowca?
Jeśli chodzi o powiększenia to na ogół standard - 10x15 ale dobre zdjęcia chciałbym powiększać do 20x30.

I jeszcze jedno pytanko (tak na marginesie - po lekturze forum) - czy co drugi z Was to zawodowiec? Niektórzy mają taki sprzęt, że dla mnie to on musiałby na siebie zarabiać bo dla samej przyjemności to trochę szkoda kasy.

ALF
23-06-2005, 10:51
- 50mm/1.8D - kupiony jako pierwszy
- AFS 24-85mm/3,5-4,5 G - mój najnowszy nabytek kupiony po recenzji Kena Rockwella.

jako standard do analoga i syfraka polecał bym jednak jakiś jasny np tamrona 28-75, nikkora 35-70 lub którąś z tokin (wszystkie 2;8 )...



- 20/24/28mm/2.8D - jeden z tych - i tu pierwsze pytanie do Was - który polecacie i czy wogóle warto biorąc pod uwagę to co mam. Użycie - widoczki i architektura (rynek w Krakowie, zameczki Śląska itp)

z wymienionych raczej 20 (@nia tym cyka i jest zadowolona), ewentualnie 24 niekoniecznie nikona...ja mam sigmę i też jestem zadowolony :P


- Nikkor AF 18-35mm f/3,5-4,5D IF-ED - nad tym się mocno zastanawiam. Ken Rockwell dobrze o nim pisze tylko czy do widoczków i architektury nie wystarczy to co mam (lub plus któryś z powyższych stałek)

warto kupic coś szerokiego, ale czy kniecznie to?


- Nikkor AF Micro 105mm f/2,8D - lubie focić kwiatki z bliska, czy można go użyć też jako portretu? Czy może to trochę na wyrost?

rozważ tamrona 90, jest tak samo dobry optycznie, a znacznie tańszy! do kwiatów wystarczy spokojnie makro np. ze standardowego tamrona 28-75...do portretu nadaje się średnio, ale jesli portret nie bedzie twoim priorytetem, to czemu nie np z filtrem zmiękczającym? :P


- Nikkor AF 80-200mm f/2,8D ED - nie spotkałem nikogo, kto by źle o nim mówił. Czy warto dopacać do AFSa?

nie warto...pomyśl raczej o sigmie 80-200/2,8HSM tańsza znacznie, szybsza, a jakościowo nie ustępuje zbytnio nikkorowi...


- w planach zakup D70S z kitem 18-70 (a może zrezygnować z kita na rzecz tego co mam 24-85?)

kit zbędny...mając tyle stałek i szeroki, krótki zoomik, kit bedzie zbędny...to szklo całkiem niezłe, ale dla poczatkującego "zbieracza" sprzętu :P


I jeszcze jedno pytanko (tak na marginesie - po lekturze forum) - czy co drugi z Was to zawodowiec? Niektórzy mają taki sprzęt, że dla mnie to on musiałby na siebie zarabiać bo dla samej przyjemności to trochę szkoda kasy.

hihi...zdecydowana większość to amatorzy, sporo jest zaawansowanych...zawodowo zajmujących się fotografią to może 20%

lamP.Art
23-06-2005, 11:02
- 20/24/28mm/2.8D - jeden z tych - i tu pierwsze pytanie do Was - który polecacie i czy wogóle warto biorąc pod uwagę to co mam. Użycie - widoczki i architektura (rynek w Krakowie, zameczki Śląska itp)

- Nikkor AF 18-35mm f/3,5-4,5D IF-ED - nad tym się mocno zastanawiam. Ken Rockwell dobrze o nim pisze tylko czy do widoczków i architektury nie wystarczy to co mam (lub plus któryś z powyższych stałek)

- Nikkor AF Micro 105mm f/2,8D - lubie focić kwiatki z bliska, czy można go użyć też jako portretu? Czy może to trochę na wyrost?

- Nikkor AF 80-200mm f/2,8D ED - nie spotkałem nikogo, kto by źle o nim mówił. Czy warto dopacać do AFSa?

- w planach zakup D70S z kitem 18-70 (a może zrezygnować z kita na rzecz tego co mam 24-85?)

Czy taki zestaw jest na tyle uniwersalny by wystarczył dla nie-zawodowca?
Jeśli chodzi o powiększenia to na ogół standard - 10x15 ale dobre zdjęcia chciałbym powiększać do 20x30.

I jeszcze jedno pytanko (tak na marginesie - po lekturze forum) - czy co drugi z Was to zawodowiec? Niektórzy mają taki sprzęt, że dla mnie to on musiałby na siebie zarabiać bo dla samej przyjemności to trochę szkoda kasy.

Po 1: sądząc po liście ew. zakupów za się do gorna tych "zawodowców" chcesz zaliczać. Piszesz ze szkoda kasy a na liście zakupów same prawie topowe modele.

Po 2: Znam zawodowców, którzy mają najczęściej 2-3 szkła i do tego co robią wystarcza im w zupełności.


Po 3: Mała anegdotka (dla wszystkich)

Na spotkaniu z Mikołajem Grynbergiem w czasie na zadawanie pytań wstał jakiś gościu i zadał pytanie "Mam ......... (tu wymienił ze 2 puszki i ze 6 szkieł). Co mam jeszcze kupić, żeby robić dore zdjęcia.
Grynberg odpowiedział: "Niech Pan zostawi najlepsze szkło i najprostrzą puszkę. Zacznie tym fotografować a resztę sprzeda."

Sam mam 20, 50 i 80-200 z czasów kiedy własnie myslałem tak jak Ty. Teraz biegam tylko z 50 i robię o wiele lepsze zdjęcia niz kiedys (tak przynajmniej inni mi mówią) a 80-200 lezy i sie kurzy w szafie, bo przydaje sie w 1%. A jak jadę na wypoczyn to zabieram jeszcze 20 i wystarcza aż nadto... Jak Ci brakuje macro to zamiast 50 używaj 60 macro i będzie jak znalazł...

Zoidberg
23-06-2005, 11:26
Po 1: sądząc po liście ew. zakupów za się do gorna tych "zawodowców" chcesz zaliczać. Piszesz ze szkoda kasy a na liście zakupów same prawie topowe modele.[/shadow]


To są tylko propozycje - pytanie zadaje własnie po to, by nie trzymać czegoś w szafie by się kurzyło. A coś długiego to chciałbym mieć - będąc w Grecji opływaliśmy stateczkiem górę z klasztorami - a jak miałem tylko 50tke.

lamP.Art
23-06-2005, 11:40
Jeśli tak to moje typy wiesz jakie są :)

20 - doskonała do plenerów, choć dla wielu za szeroka - wtedy może lepiej 24 lub 28.
50 - na codzień i na ulicę (jak kupisz D70 to będziesz miał z niej 75 co też daje całkiem ciekawe szkło)
jak Ci brakuje macro to zamieniasz 60 na 60 macro i masz jeszcze lepsze szkło a cenowo nie kosztuje jak za zboże... (nówka 1600 niecale)

cos długiego ...hmmm... ja mam osławiony 80-200 i powiem Ci że to jak dla mnie "full wypas" ale ma jedną wagę... wadę w górach - cięzki jak cholera.... jak Ci na profim nie zależy to może lepiej 70-300 ED - kiedyś miałem i był na wyprawy super ale i on miał parę wad (wolny i ciemny na końcu)

Pamiętaj też że do Nikna możesz kupić za 700 zł komplet pierścieni (przenoszących elektronikę) co pozwala Ci z każdego obiektywu zrobić macro.... sam się nad tym ostatnio zastanawiałem :)

st_luk
23-06-2005, 11:43
Witam,
Forum przeglądam od kilku dni - poczytałem to i owo o różnych obiektywach, ale teraz mam pytanie o zestaw jaki chciałbym mieć. Bo choć opinie o poszczególnych modelach już mam to bardzo Was proszę o podpowiedź czy taki zestaw ma sens (czy się np. niepotrzebnie dubluje).
A zatem:
Nikon F80 a do niego:

- 50mm/1.8D - kupiony jako pierwszy

A to chce mieć w przyszłości:

- 24mm/2.8D - jeden z tych - i tu pierwsze pytanie do Was - który polecacie i czy wogóle warto biorąc pod uwagę to co mam. Użycie - widoczki i architektura (rynek w Krakowie, zameczki Śląska itp)

- Nikkor AF Micro 105mm f/2,8D - lubie focić kwiatki z bliska, czy można go użyć też jako portretu? Czy może to trochę na wyrost?



Czasami pstrykam jako wolny strzelec do dziennika i w 90% foce 50 mm i jest NAJ!!!! Mowa o reporterce. Teraz dokupiłem stałke AF Nikkora 180 mm f/2.8 D IF - ED od czasu do czasu w reporterce się przyda jak już nie mogę podejśc blisko, a zapewnia lepsza jakość niż AF 80 - 200. Do tego planuję dokupić AF Nikkora 24 mm f/2.8 D i to wszystko. Więcej szkieł niepotrzeba bo to zawracanie siebie głowy!!! Poza tym foce amatorsko jak znakomita większość i taki sam zestaw sprawdza się doskonale.
Moja dewiza to trzy profesjonalne stałki + puszka i zestaw GIT :)

A zawracanie sobie głowy większa ilością szkieł, potem dzwiganie ich ze sobą i namyślanie się - wtedy gdy nie ma na to czasu - jakie by tu szkło założyć z mojej kolekcji super hiper extra etc ;) nie ma sensu i jest zbędnym zawracaniem sobie głowy.

PROSTOTA PONAD WSZYSTKO! :)

lamP.Art
23-06-2005, 12:46
No właśnie :) Mam to 80-200 ale 180 2.8 to naprawdę super sprawa.... z tego co wiem jest jeszzce jakas wersja makro :) i t owszystko czego trzeba do szczescia

zgredek
23-06-2005, 12:50
- 20/24/28mm/2.8D - jeden z tych - i tu pierwsze pytanie do Was - który polecacie i czy wogóle warto biorąc pod uwagę to co mam. Użycie - widoczki i architektura (rynek w Krakowie, zameczki Śląska itp)

- Nikkor AF 18-35mm f/3,5-4,5D IF-ED - nad tym się mocno zastanawiam. Ken Rockwell dobrze o nim pisze tylko czy do widoczków i architektury nie wystarczy to co mam (lub plus któryś z powyższych stałek)

Z trójki stałek wybierz 20mm.
24 i 28mm masz już w zoomie, a szerzej na dole może sie przydać. Poza tym to dobry zakup w relacji jakość/cena a i do planowanego D70 IMHO lepsze będzie [licząc crop'a] 30mm niż 36 czy 42mm...

Nikkor 18-35mm jest bardzo fajnym szkiełkiem, ale... nadaje się do wszystkiego OPRÓCZ ARCHITEKTURY - straszna beczka :duża już przy 35mm a im szerzej tym gorzej.

O innych szkiełkach nie powiem nic mądrzejszego niż koledzy.

Przyjemnych zakupów.