Zobacz pełną wersję : Potrzebny tokarz-majsterkowicz.
Witam,
Potrzebuję kogoś kto dorobiłby mi zębatkę która podnosi głowicę powiększalnika Durst M800. Zębatka jest plastikowa. Mam oryginalną, ale ma wyłamane kilka zębów. Ktoś mógłby mi pomóc?
Do zębatki to raczej nie tokarz, tylko frezer i raczej nie majterkowicz, tylko obwiedniowy. Wykonywanie kół zębatych to nie takie "w kij pierdział" i nawet jeżeli znajdzie sie ktoś, kto będzie miał oprzyrządowanie umożliwiające wykonanie akurat takiego uzebienia, to koszt takiej jednej sztuki przekroczy z całą pewnością koszt zakupu części zamiennej.
Witam.
Proponuję zacząć od przeglądnięcia jakiegoś sklepiku z częściami zamiennymi do AGD. Czasami można dobrać coś z grubsza pasującego. Podaj trochę więcej informacji, średnica, szerokość, liczba zębów, zęby proste/skośne. Fotka by nieco rozjaśniła sytuację.
Pozdrawiam.
W takim razie szukam tokarza :) Byłem w serwisach i sklepach RTV. Nic nie dopasowałem. Jutro zrobię dokładną fotkę tej zębatki i podam wymiary.
Konkretnie chodzi o tą mniejszą zębatkę:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b1151d1a7267c84.html)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pokazywarka.pl/iprv7r/#zdjecie3986699)Zdjęcia (http://pokazywarka.pl/gk9mk6/)
Rafał_Sz
26-06-2012, 20:32
Zdjęcia (http://pokazywarka.pl/iprv7r/)
Szczerze? To robota za kilka stów. Co najmniej, bo to się tylko tak wydaje. Dorobienie zębatki na frezarce, nawet CNC to kupa roboty.
W takim razie szukam tokarza :) Byłem w serwisach i sklepach RTV. Nic nie dopasowałem. Jutro zrobię dokładną fotkę tej zębatki i podam wymiary.
Konkretnie chodzi o tą mniejszą zębatkę:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b1151d1a7267c84.html)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pokazywarka.pl/iprv7r/#zdjecie3986699)Zdjęcia (http://pokazywarka.pl/gk9mk6/)
W małej zębatce trzeba domodelować z wosku brakujące zęby, powielić w silikonie (zrobić formę), powielić ją jakimś w pełni spalanym polimerem lub utwardzanym woskiem, dodać ze dwa kanały odlewnicze i zanieść do złotnika lub technika dentystycznego. Zębatkę będzie można odlać z mosiądzu, a nawet w przypadku technika dentystycznego ze stopu chromowo-kobaltowego.
W sumie roboty na jedno popołudnie dla manualnie ogarniętego.
To też nie jest do końca tak... Zawsze trzeba brać pod uwagę parę pateriałów. Jeżeli tę uszkodzoną zębatke dorobi się z czegos innego, niż powinno być dorobione, to za chwilę wychechła się ta druga, współpracująca. I tak w kółko. Po tym odlewanie grawitacyjne kół zebatych to nie jest raczej dobry pomysł. Takie rzeczy odlewa się ciśnieniowo, czy wręcz wtryskowo.
W takim razie szukam tokarza :) Byłem w serwisach i sklepach RTV. Nic nie dopasowałem. Jutro zrobię dokładną fotkę tej zębatki i podam wymiary.
Konkretnie chodzi o tą mniejszą zębatkę:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b1151d1a7267c84.html)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pokazywarka.pl/iprv7r/#zdjecie3986699)Zdjęcia (http://pokazywarka.pl/gk9mk6/)
to nie zębatka lecz koło zębate, najłatwiej wytoczyć i wyfrezować w zakładzie obróbki skrawaniem, lecz kolesie muszą w tym siedzieć, musza poznać, pomierzyć, dopasować parametry zęba, bo jeśli cokolwiek schrzanią to za chwilę do nich wrócisz. Szacuję koszt wykonania takiego kółka na 200-400zł. Mogę poszukać namiary do dobrego takiego zakładu w KR.
Ta zębatka którą chcę dorobić przesuwa się po takiej prowadnicy która jest wykonana z tego samego materiału, więc odlew np. z mosiądzu raczej odpada :/
poszukaj Unimax w Krakowie, kiedyś byli przy Matecznym przy Georycie, od dwóch lat z nich nie korzystałem i nie wiem czy się gdzieś nie przenieśli?
ta prowadnica ( listwa ) z uzębieniem to jest zębatka, a to co chcesz dorobić to koło zębate, to trochę tak jakbyś na obiektyw mówił korpus;)
ta prowadnica ( listwa ) z uzębieniem to jest zębatka, a to co chcesz dorobić to koło zębate, to trochę tak jakbyś na obiektyw mówił korpus;)
Masz rację :) Przepraszam, że niezbyt jasno się wyrażam i dziękuję za zwrócenie uwagi. Oczywiście chodzi o dorobienie koła zębatego :)
tu masz dane: http://www.cylex.pl/firmy/unimax-sc-10354706.html
j_szczygiel
26-06-2012, 21:41
www.ondrives.com - jesli znasz parametry tej zebatki to prawdopodobnie znajdziesz w ich ofercie. Najlepiej jednak poszukac sklepu z czesciami AGD ;)
Do produkcji zebatek na CNC stosuje sie specjalna przystawke obrotowa, takze nawet jesli znajdziesz jakiegos majstra z frezarka to najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie... Zaklady zajmujace sie obrobka skrawaniem policza za sztuke wiecej niz pewnie wart jest powiekszalnik.
To też nie jest do końca tak... Zawsze trzeba brać pod uwagę parę pateriałów. Jeżeli tę uszkodzoną zębatke dorobi się z czegos innego, niż powinno być dorobione, to za chwilę wychechła się ta druga, współpracująca. I tak w kółko. Po tym odlewanie grawitacyjne kół zebatych to nie jest raczej dobry pomysł. Takie rzeczy odlewa się ciśnieniowo, czy wręcz wtryskowo.
Sądzisz, że laboratoria protetyczne odlewają grawitacyjnie? próżniowo, ciśnieniowo, odśrodkowo jak chcesz. Odlać mozesz wszystko włącznie z tytanem. Nie wspomnę nawet o systemach CAD/CAM i 5-osiowych centrach obróbczych skanerach 3D i konstrukcjach mostów i koron z ZRO2 I AL2O3.
Zawsze można wykonać w laboratorium protetycznym to metodą wtryskowa z nylony lub acetalu ( w końcu protezy również wykonuje się z tych tworzyw, nie tylko z metakrylanu metylu);)
Co prawda nie w każdym laborze mają takie możliwości, ale w wielu i owszem.
Gorzow WLKp Mestil tam dorobia tobie wszystko,pracowalem i nie takie zeby sie nacinalo.Takie zebatki robi sie na maszynie do nacinania kol zebaty lub frezarce minimum trzy osiowej malymi frezami ,wstepnie wytoczyc.W piatek bede w Polsce to zadzwonie.
Nie jest to takie skomplikowane jak sie wydaje taki program pisze sie od reki na maszynie w godzine,max dwie.
Srednica kola,ilosc zebow i do tabeli wszystko jest znormalizowane.
Gorzow WLKp Mestil tam dorobia tobie wszystko,pracowalem i nie takie zeby sie nacinalo.Takie zebatki robi sie na maszynie do nacinania kol zebaty lub frezarce minimum trzy osiowej malymi frezami ,wstepnie wytoczyc.W piatek bede w Polsce to zadzwonie.
Nie jest to takie skomplikowane jak sie wydaje taki program pisze sie od reki na maszynie w godzine,max dwie.
Srednica kola,ilosc zebow i do tabeli wszystko jest znormalizowane.
Dziękuję Ci serdecznie :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.