PDA

Zobacz pełną wersję : Rzutnik do slajdów po raz N-ty



to
26-06-2012, 18:37
Mam nieco debilne pytanie o rzutnik. Chcę sobie jakiś do slajdów sprawić, ale nie musi być wypas (nawet nie powinien). Slajdów nie mam dużo i wiele mieć raczej nie będę, ale co nieco jest i chciałbym to po bożemu na ścianie oglądać, bo ze skanów nie jestem zadowolony do końca.

Wystarczy mi nawet jakiś polski Diapol pewnie, ale nie kumam jednego... Jak to działa jak mam kadry pionowe? Inaczej się wklada ramki? Rzutnik je obraca jakoś? Ustawiam rzutnik bokiem??? :D No przepraszam, nie widziałem nigdy rzutnika do slajdów w akcji z bliska... Tylko te cyfrowe gówna podpinane do komputerów ;)

krzysztofz24
26-06-2012, 19:16
Mam nieco debilne pytanie o rzutnik. Chcę sobie jakiś do slajdów sprawić, ale nie musi być wypas (nawet nie powinien). Slajdów nie mam dużo i wiele mieć raczej nie będę, ale co nieco jest i chciałbym to po bożemu na ścianie oglądać, bo ze skanów nie jestem zadowolony do końca.

Wystarczy mi nawet jakiś polski Diapol pewnie, ale nie kumam jednego... Jak to działa jak mam kadry pionowe? Inaczej się wklada ramki? Rzutnik je obraca jakoś? Ustawiam rzutnik bokiem??? :D No przepraszam, nie widziałem nigdy rzutnika do slajdów w akcji z bliska... Tylko te cyfrowe gówna podpinane do komputerów ;)

Ohh, rozwaliles mnie z tymi kadrami pionowymi:-):-):-).
Nie nasmiewam sie, tylko po prostu sie turlam ze smiechu:-).

Dobra, spokoj;-).
Ramki do slajdow sa kwadratowe. Ta dziura na slajd ma proporcje 3:2. Czyli docieta klisze po prostu wkladasz do ramki ( np na pudelku ramek reflecta cs sa rysunki). I teraz ta kwadratowa ramke tak mocujesz w magazynku zeby albo zdjecie bylo poziomo albo pionowo. I juz.
Mam nadzieje, ze niezbyt zawile wytlumaczylem;-).
Po prostu jakbus np ogladal slajd w ramce (kwadratowej, przypomne) pod swiatlo z okna. To ten slajd mozesz ogladac poziomo lub pionowo. Zalezy jaka orientacje ma zdjecie.
A tak ma marginesie, slajdy/zdjecia juz umieszczone w ramkach wsadza sie do magazynla do gory nogami.
I jeszcze zeby wyswietlany obraz nie mial efektu "lustrzanego odbicia". Ma jeszcze znaczenie czy ramke ze slajdem wsadzisz do magazynku tak zeby obraz byl podswietlany od "tylnej strony kliszy" czy przedniej.
Zeby lewa to byla lewa, a prawa prawa na wyswietlanym obrazie. A nie na odwrot.
Przyklad zlego zamocowania - odwrocone napisy. Od prawej do lewej.
Ale to wystarczy zarzucic pierwszy slajd do rzutnika I juz woesz jak wkladac ramki w magazynek.
Ja robie na wzor juz pelnych magazynkow.


Jakby cos to pytaj.

to
27-06-2012, 09:17
Nie no, aż taki ciemny nie jestem :) Mam już serię slajdów zaramkowanych :) Ramkowałem w Hamafixy i właśnie tak, zeby nic nie było do góry nogami, lub odbite lustrzanie. To jest oczywiste. I widzę, że faktycznie sama ramka jest kwadratowa, ale na jednej (i tylko jednej) krawędzi ma jakieś małe wycięcie. Przypuszczam, że to do jakiejś prowadnicy w magazynku. Sęk w tym, że tylko na dolnej krawędzi jest ta szczelinka. Nie przeszkadza?

rbit9n
27-06-2012, 14:19
taka mała sugestia. jeśli będziesz kupował rzutnik obsługujący magazynki klasyczne, lub paximaty brauna, wymień ramki na te o grubości 3mm. ja zrobiłem błąd i do paximata wkładałem ramki CS, co notorycznie kończyło się zacinaniem podajnika. aha, mam revue 400AFM, taki jak opisany tu: http://arbiter.pl/galeria/rzutnik

pozdrawiam!

to
27-06-2012, 14:22
taka mała sugestia. jeśli będziesz kupował rzutnik obsługujący magazynki klasyczne, lub paximaty brauna, wymień ramki na te o grubości 3mm. ja zrobiłem błąd i do paximata wkładałem ramki CS, co notorycznie kończyło się zacinaniem podajnika. aha, mam revue 400AFM, taki jak opisany tu: http://arbiter.pl/galeria/rzutnik

pozdrawiam!

kurka, mam 400 sztuk ramek 2,3mm. Trzy filmy już zaramkowane. Myślałem, że to taki standard i wszystko bedzie pasować :(

miron19j
27-06-2012, 14:43
no nie koniecznie. Mam rzutnik, nie pamiętam jaki, na te grubsze ramki. Ostatnio kupiłem paczkę ramek, okazało się, że są cieńsze. Nie zacinają się, ale ostrość jeździ sobie jak chce. Praktycznie na każdej klatce jest inaczej.

Michał Jędrak
27-06-2012, 14:53
Jest jedno proste rozwiązanie... Nie rzeźbić w g... i użwać dobrych ramek oraz dobrego projektora. Nie jakieś diapole, nie jakieś enerdowskie pozostałości, tylko jakiś leitz czy rollei. Do tego ramki bez szybek reflecta, hama czy inne i kłopotów nie będzie. Teraz taki dobry projektor to koszt dosłownie paru stówek, ale komfort i kultura pracy jest inna niż w jakimś projektorze za 70zł.

to
27-06-2012, 15:48
Jest jedno proste rozwiązanie... Nie rzeźbić w g... i użwać dobrych ramek oraz dobrego projektora. Nie jakieś diapole, nie jakieś enerdowskie pozostałości, tylko jakiś leitz czy rollei. Do tego ramki bez szybek reflecta, hama czy inne i kłopotów nie będzie. Teraz taki dobry projektor to koszt dosłownie paru stówek, ale komfort i kultura pracy jest inna niż w jakimś projektorze za 70zł.

a za te pare stówek to co byś polecił? Mam bezszybkowe ramki hamafix 2,3mm i raczej już przy takim rozmiarze zostanę :)

krzysztofz24
27-06-2012, 23:32
Ogolnie za pare stowek to uzywke tylko. Rzutniki Leitz czy Zeiss maja lepsza optyke niz Reflecty, Rolleie czy Brauny.
Ale to starsze konstrukcje I coezko trafic niezajechany egzemplarz.
Moj Zeiss ze swietnym, kontrastowym I ostrym obiektywem po paru miesiacach przycial sie na amen. 150 zeta poszlo sie czesac.
Nastepny byl Braun Paximat. Optyka gorsza niz Zeiss, ale w koncu sprzet dziesiec lat mlodszy.
Cichutki, sprawny...i znowu mechanika zawiodla. Ta przeslonka, ktora zaciemnia obraz miedzy zmiana slajdow, zaczela nie odskakiwac do konca. Pol slajdu mialem zacienione.
Oddalem sprzedawcy, na szczescie byl uczciwy I nie robil problemow.

Wnerwilem sie;-). Do trzech razy sztuka:-).
Kupilem sobie nowke sztuke Reflecte za 780 zeta. Mala, zgrabna, cichutka.
Optyka gorsza niz w Zeiss, taka sama jak w Brownie.
Ale jakbym chcial to moge ogladac codziennie, po pare godzin.
Dziala bez zarzutu, czasami af sie zgubi I trzeba dostroic recznie, ale ogolnie jestem zadowolony.

Takze wybor nalezy do Ciebie:-).
Taniej, bez gwarancji czy sprzet jeszcze pociagnie. Albo drozej I dobra niezajechana uzywke lub nowke.
Darowalbym sobie zdecydowanie rzutniki za przyslowiowa stowke. Szkoda tej stowy.

to
28-06-2012, 08:50
Dzięki :) Będę miał to na uwadze. Na nowy się pewnie nie zdecyduję na początek... no chyba, że się 2x pod rząd wkurzę tak jak Ty :D

szelas
28-06-2012, 10:27
taka mała sugestia. jeśli będziesz kupował rzutnik obsługujący magazynki klasyczne, lub paximaty brauna, wymień ramki na te o grubości 3mm. ja zrobiłem błąd i do paximata wkładałem ramki CS, co notorycznie kończyło się zacinaniem podajnika. aha, mam revue 400AFM, taki jak opisany tu: http://arbiter.pl/galeria/rzutnik

pozdrawiam!

Mam braun paximat, używam ramek CS i jeszcze nigdy mi się zaciął, jak widać wszystko zależy od tego jaki Niemiec go przedtem używał ;)

A.n.d.r.e.V
28-06-2012, 10:54
to do braunów paximatów wchodzą i CS?

maciorra
28-06-2012, 11:22
to do braunów paximatów wchodzą i CS?

Mam paximata multimag - obłsuguje 6 różnych typów magazynków w tym CSy których używam. Problemów brak.

A.n.d.r.e.V
28-06-2012, 11:28
a jaki obiektyw był w paximatach the best?

maciorra
28-06-2012, 11:33
a jaki obiektyw był w paximatach the best?

Tego nie wiem, mam super-paxona jest przyzwoity, ale zastanawiam się czy nie upolować czegoś lepszego...

radekone
29-06-2012, 23:50
Jesli masz mozliwosc sprowadzic z UK np przez znajomego to tutaj jest pelno dobrych slajdolotow do dostania za grosze. Najczesciej do odbioru wlasnego, ale to tylko kwestia czasu zanim trafisz w konkretnym miescie. Najlepiej Leitz Pradovit albo Kodak Carousel (z okraglym magazynkiem). Maja lampy 250W i optyka jest w nich topowa - to robi roznice, a mialem w domu wiele roznych projektorow zeby porownac. Teraz mam Pradovita P253 z Colorplanem, obsluguje tak cienkie jak i grube ramki i nie zamienilbym go na nic innego.

to
30-06-2012, 23:36
Dzięki :) Rozejrzę się :)

Smok-analog
03-07-2012, 10:36
Ja tak tylko skromnie dodam moje doświadczenie, bo tak się składa, że z rzutnikami pracuję jako organista... Może ostrość i jakość obiektywu w tym przypadku już lepiej zostały opisane powyżej, ale jeśli chodzi o sprawność i wytrzymałość sprzętu, to może moje doświaczenie się przyda:
Z różnymi miałem do czynienia - Diapol, Narcyz, Krokus, Leitz, Braun, Reflecta, jakiś chyba jeszcze Elmes czy cóś - więcej nie pamiętam, jakich używałem, ale ze wszystkich najlepsza współpraca układała się z Reflectą w systemie ramek i magazynkiem CS. To się prawie nigdy nie zacina, żarówki szybko nie padają, dość sprawny AF, choć w którymś modelu lubił się "bujać" jak błona się lekko wybrzuszyła, no i dobra wentylacja, bo w niektórych PRLowskich zabytkach błony po wyświetleniu wychodziły w innym kształcie i rozmiarze, niż przed wyświetleniem:) Tyle, że Reflecty, z którymi pracowałem, to zwykle były te wyższe modele i automatycznie droższe...

to
03-07-2012, 10:58
Dzięki :)

A ktoś mi jeszcze wytłumaczy te oznaczenia ramek i magazynków? "CS" - co to jest? Mam na razie ramki hamafix 2,3mm, ale nie wiem jakie będę miał jeszcze kiedyś...

Smok-analog
03-07-2012, 11:25
Systemów jest kilka, nie zgłębiłem wszystkich, ale generalnie jest system standard - zwykły magazynek w literę L, ramki zwykłe - jak Hamafix, ramki wysuwają się do góry i na bok. System LKM - Tak samo, tylko ramki wysuwają się tylko na bok (lub do góry - jak kto woli). System CS: Ramki CS - wąskie - ~1,8mm z profilem T dookoła, który wsuwa się w szynę w magazynku CS. Magazynek CS zmieści 2x więcej klatek, niż LKM i standard. System kołowy Ramki zwykłe, magazynek coś pomiędzy standardem a LKM, tylko nie prosty, a zawinięty w kółko.
Do magazynka CS wejdą tylko ramki CS. Do innych systemów teoretycznie każde, ale w praktyce te węższe (CS, +C, 2.2, 2.3)lubią się zacinać, wchodzić po dwie naraz i psocić;)
Tyle ja wiem, jeśli ktoś coś wie więcej, albo jak gdzieś się mylę, to poprawcie...

Edyta dodaje, że w systemie CS ramki nie wypadają nigdy same z magazynku:)

to
03-07-2012, 11:47
oooo, dzięki. No to systemy CS mogę już omijać, bo ramek zwykłych nie obsłuży, tak?

Smok-analog
03-07-2012, 11:50
No może młotkiem i dłutem to by jakoś wpasował... Ja CS lubię, ale trzeba mieć już wszystko CS...