Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Nikon D90 bracketing



Radziu92
25-06-2012, 16:56
Witam,

Czy w nikonie D90 jest możliwość ustawienia automatycznego bracketingu na 5 klatek czy tylko na czy?

puciek
25-06-2012, 17:04
Tylko na trzy (lub dwie).

WielkieC
25-06-2012, 17:05
5 klatek czy tylko na czy?

mistrz :]

adolfik9501
25-06-2012, 17:40
mistrz :]

Miszcz ;)

krzysiekn
25-06-2012, 17:55
a na pieńć się da ?

puciek
25-06-2012, 18:10
Da się, ręcznie ustawiasz raz na czy, a potem z korektą na dwa.

gusi
25-06-2012, 19:23
Da się, ręcznie ustawiasz raz na czy, a potem z korektą na dwa.

chyba ras na czy ?

jacool
25-06-2012, 19:55
Może kolega za bardzo wczuł się w medialne hasło sprzed paru dni "do Czech razy sztuka" i tak mu już zostało, a wy się czepiacie ;-)

puciek
25-06-2012, 20:10
chyba ras na czy ?

Na dfa!

soja
25-06-2012, 21:24
ale się fczuliście

Jacek5001
25-06-2012, 22:51
Dobre kurde dobre... nawet fizjologom się to nie śniło.. :)
(za klasykiem.:p..)

Radziu92
26-06-2012, 00:14
oj pomyliło się i się nie zorientowałem, przepraszam za błąd i dziękuję za zaangażowanie :)

sokolnik
26-06-2012, 14:18
często korzystacie koledzy/koleżanki z tej funkcji ? z Bracketingu ? czy wolicie jakąś inną metodę ?

kzkzg
26-06-2012, 15:23
A jaka to jest niby inna metoda? Reczna korekta ekspozycji co kazde zdjecie?
Ja korzystam czesto, wszedzie tam gdzie jest widoczek z interesujacym niebem.

The Fly
26-06-2012, 17:11
Ja korzystam np. z S5Pro.

Stach2008
27-06-2012, 13:54
często korzystacie koledzy/koleżanki z tej funkcji ? z Bracketingu ? czy wolicie jakąś inną metodę ?

ja szczerze powiedziawszy pierwszy raz od kiedy mam D90 (od 4 lat) korzystałem w tą niedzielę i nawet mi się podoba :)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/3872/jackow00520120624.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/img823/921/jackow00220120624.jpg)

WielkieC
27-06-2012, 14:15
A jaka to jest niby inna metoda? Reczna korekta ekspozycji co kazde zdjecie?
Ja korzystam czesto, wszedzie tam gdzie jest widoczek z interesujacym niebem.

a wlasnie ze jest inna metoda, jesli chodzi o widoczki, filtr polowkowy szary :)

Radziu92
27-06-2012, 21:44
a wlasnie ze jest inna metoda, jesli chodzi o widoczki, filtr polowkowy szary :)

a jak jest z wyborem między filtrem połówkowym szarym a polaryzacyjnym?

woogen
27-06-2012, 23:12
a jak jest z wyborem między filtrem połówkowym szarym a polaryzacyjnym?
wybierasz wedle potrzeb: polaryzacji w celu eliminacji niechcianych odbić, albo cytując wiki: "Efekt dla fotografii jest taki, że pochłania on częściowo światło rozproszone w atmosferze (ang. haze), co jest widoczne w przypadku fotografowania nieba. Błękit nieba staje się ciemniejszy, a chmury pozostają białe.", tudzież "Pozwala on również na zwiększenie nasycenia barw (saturacji) powierzchni matowych (np. zieleni roślin, bądź kolorów tkanin) w słoneczny dzień."
Filtr połówkowy szary użyjesz do zwiększania czasu ekspozycji połowy/fragmentu (zazwyczaj) horyzontalnego kadru

Borat1979
28-06-2012, 22:10
a na pieńć się da ?

Da się w D700 :)


często korzystacie koledzy/koleżanki z tej funkcji ? z Bracketingu ? czy wolicie jakąś inną metodę ?
Zawsze przy zdjęciach w nocy i nie tylko.
Generalnie to jedna z częściej używanych funkcji w moim aparacie.


A jaka to jest niby inna metoda? Reczna korekta ekspozycji co kazde zdjecie?
Ja korzystam czesto, wszedzie tam gdzie jest widoczek z interesujacym niebem.

Po co ci inna metoda skoro dzisiaj każda lustrzanka posiada bracketing?

sokolnik
23-10-2012, 01:40
mógłby ktoś zrobić jakiś videoporadnik jak korzystać z bracketingu. Łopatologicznie co i jak wciskamy i co robimy dalej po wykonaniu 3 zdjęć z różną ekspozycją...

Mekano
23-10-2012, 01:51
Po co ci do tego videoporadnik? nie wiesz jak bracketing uzyc w d90? LOL

sokolnik
23-10-2012, 02:09
a czy muszę wiedzieć ? chce się dowiedzieć. Ustawiam sobie wszystko w aparacie, mam 3 zdjęcia o różnej ekspozycji i co dalej ? tu zaczyna być problem. jak nikt nie będzie chciał pomóc to nie. sory za marudzenie, już późno idę spać. dobranoc

już sobie znalazłem w necie, jutro zacznę studiować ten bracketing, zawsze wyciągałem cienie i niebo z NEF, ale podobno to nie najlepszy sposób. czas nauczyć się czegoś nowego :) jakby wszyscy wszystko wiedzieli to forum było by nie potrzebne, prawda?

GonzoG
23-10-2012, 02:13
Bracketing może służyć dwóm celom:
1) zrobienie kilku zdjęć z różną ekspozycją, aby wybrać to poprawnie naświetlone
2) do złożenia w HDR
Co do pierwszego to raczej nie trzeba tłumaczyć, drugie - szukaj pod HDR.

Mekano
23-10-2012, 02:19
HDR, mozna zrobic z jednego .jpg = pseudo HDR
a uzywajac 3 zdjec z rozna ekspozycja i skladajac go potem w programie do HDR wychodzi ci obrazek po prostu HDR, - do tego wlasnie sluzy bracketing.

sokolnik
23-10-2012, 02:30
dzięki za odpowiedzi. A czy zdjęcia wyżej stach2008 to już hdr? Mi hdr zawsze kojarzył się z mocnym kontrastem i nie naturalną grafika. Dlatego nie interesowałem sie tematyka hdr. A tutaj prosze widze ladne zdjecia. Pisze z tel

Mekano
23-10-2012, 03:35
Mi hdr zawsze kojarzył się z mocnym kontrastem i nie naturalną grafika. Dlatego nie interesowałem sie tematyka hdr. A tutaj prosze widze ladne zdjecia. Pisze z tel

HDR zalezy od Twojej fantazji, moze byc mocny, lekki, moze byc taki, jaki sobie po prostu wyobrazisz, najlepiej HDR-y wygladaja opuszczonych budynkow i po prostu architektury.
A to wyzej, to tez hdr, tylko, ze po prostu leciutki i dobrze, do widoczkow takie sa najlepsze.

Stach2008
23-10-2012, 08:19
dzięki za odpowiedzi. A czy zdjęcia wyżej stach2008 to już hdr? Mi hdr zawsze kojarzył się z mocnym kontrastem i nie naturalną grafika. Dlatego nie interesowałem sie tematyka hdr. A tutaj prosze widze ladne zdjecia. Pisze z tel

Tak, to też jest HDR ale jak kolega Mekano wspomniał, ja lubię lekkie HDRy, żeby pokazać jak najwięcej na zdjęciu ale bez przesady, żeby to wyglądało najbardziej naturalnie, a nie jak krajobraz z innej planety ;)

RAF7705
23-10-2012, 08:32
Jaki hdr zrobić, to zależy co jest na zdjęciu i od fantazji fotografa.
Można też bez hdr. Poprostu złożyć 2 ekspozycje w PS, jedna na niebo druga na ziemię.

ska
23-10-2012, 09:19
Stach2008 w czym składałeś te obrazy ?

madness
23-10-2012, 10:01
ja praktycznie zawsze, mam na -2, ale to wszystko zależy od warunków, musisz nauczyć się to oceniać

Stach2008
23-10-2012, 12:24
Stach2008 w czym składałeś te obrazy ?

Photomatrix 4.2

FullMaverick
23-10-2012, 15:33
Photomatrix 4.2

Photomatix Pro 4.2

sokolnik
23-10-2012, 16:57
fajna zabawa z tym HDR, że też ja się tym wcześniej nie zainteresowałem :) tyle przepalonych zdjęć albo niedoświetlonych itd... leeeeeeeee
ale ta moja nowa 35 aberraruje pod światło, w mocnych kontrastowych scenach... może do hdr lepszy będzie 18-105?

Mekano
23-10-2012, 17:05
Do HDR, kazdy obiektyw bedzie dobry, nie ma akurat znaczenia.

haidi
25-10-2012, 16:31
Tak ładnie zaczął się wątek - ale koniec już gorszy.

nick-on
26-10-2012, 23:29
Mi bracketing w D90 służy przede wszystkim do robienia HDR-ów z ręki, kiedy akurat nie mam przy sobie statywu. Oczywiście w połączeniu z trybem szybkostrzelnym. Przy składaniu w SNS HDR zazwyczaj wszystko się ładnie układa.