PDA

Zobacz pełną wersję : coolpix 8800 a soczewka



phalops
22-06-2005, 13:00
Testuję coolpix8800 w makro i nie jestem usatysfakcjonowany odwzorowaniem. Czy kupując dużą soczewkę (+10) zwiększę odwzorowanie? Kilka słów o przydatności soczewek, przydatności w tym aparacie przy trybie makro?
Często przy soczewkach podawana jest ogniskowa? Jaką soczewkę dobrać do tego modelu?

Paradox
22-06-2005, 13:21
Soczewki zwieksza skale odwzorowania, ale jednoczesnie wplyna na pogorszenie jakosci(ostrosci) szczegolnie poza centrum kadru i znieksztalca przy krawedziach (szczegolnie te +10). Zmniejsa takze GO. Z soczewka bedziesz musial wieksza liczbe przyslony stosowac ( mniejszy otwor). Z ta ogniskowa to chyba nie do konca tak. Moze chodzi raczej o srednice filtra ?

charll
22-06-2005, 13:58
A co fotografujesz w trybie makro :?: Soczewka +10 powiększy Ci obraz znacznie, ale też zmusi do znacznego zbliżenia się do fotografowanego obiektu aby uzyskać ostry obraz. Nie zawsze jest to pożądane. Już soczewka +4 daje niezłe powiększenie - może nie warto przesadzać.

phalops
22-06-2005, 14:06
Ogólne zasady to ja rozumiem. Pytam o zasadność/możliwość zastosowania w aparatach z trybem makro i oznaczenia ogniskowych (np. +10/gwint 52mm/ogniskowa 50mm)?

charll
22-06-2005, 14:56
Ja fotografowałem G3 i korzystałem z soczewki HAMA +4 dla której odległość od celu musiała być 17-25cm (dla focusa na nieskończoność) lub mniejsza. Wyniki były lepsze niż to co dawało się uzyskać bez tej soczewki. Zwłaszcza gdy zoom był na tele. Twój aparat ma lepsze makro niż G3, ale soczewka powinna poprawić odwzorowanie.

Jesli chodzi o możliwość to twój aparat nie ma chyba gwintu na obiektywie. Bedzie więc potrzebny albo adapter z gwintem albo soczewka nasuwana na obiektyw (ale nie spotkałem się z czymś takim.

UZUPEŁNIENIE: Ogniskowa soczewki powiększającej wyrażona metrach to odwrotność jej mocy w dioptriach.

Al Bundy
22-06-2005, 16:34
Ogólne zasady to ja rozumiem. Pytam o zasadność/możliwość zastosowania w aparatach z trybem makro i oznaczenia ogniskowych (np. +10/gwint 52mm/ogniskowa 50mm)?

Bardzo możliwe że możesz nic nie osiągnąć bo on i tak ostrzy z bardzo bliska w trybie makro. Może się okazać że będziesz musiał wręcz dotykać soczewką do obiektu a tu już światła Ci nie starczy. Osoiście najpierw bym przykręcił na próbę...

phalops
22-06-2005, 17:13
Tego właśnie się obawiam :((, ale gdzie przykręcić taką +10? W Łodzi!

A może ktoś wie jakie kompakty dają największe odwzorowanie (ew. proporcjonalnie do matrycy)?

Anonymous
23-06-2005, 22:45
8800 ma gwint na obiektywi o srednicy 53,5mm i mozna na niego nakrecic soczewki i filtry, na allegro widzialam takie zestawy ze specjalnym pierscieniem redukcyjnym do 52mm.Sama sobie kupilam ta tube na korpus.Pozdr