PDA

Zobacz pełną wersję : który D50/D70s i jaki obiektyw



skamill
09-03-2007, 10:11
Witam.

Fotografia jest dla mnie przyjemnością. Focę i makro, i krajobrazy i imieniny u cioci.
Lubię lustrzanki. Był zenit, był N65 z obiektywami tamrona 28-80G i 70-300 G.

chciałbym teraz kupić ... i jest dylemat.
W ręku idealnie leży D50, ale znajomy namawia mnie na kupno D50 ale z 18-70 ED NIKKORa.
Droższy jest od D50 z kitem 17-55 o ok. 500 zł. i tańszy o ok. 100-200 zł od D70s z kitem (właśnie 18-70 Nikkora).

teraz pytanie. D50 z kitem kupiłbym bez zastanowienia, bądź z tym lepszym obiektywem? jeśli byłby w tej samej cenie. Czy ten obiektyw tj. NIKKOR 18-70 ED wart jest doplaty, aby jako kit w zestawie kupić go z D50 ?
A pozostają u mnie obiektywy tamrona. czy nie szarpać się na ciut większy obiektyw i za zaoszczędzone pieniądze kupic np. grip`a ?

rdm
09-03-2007, 10:23
Masz same ciemne szkła. Ja bym brał 18-50 a za resztę dokupił 50 1.8

walery
09-03-2007, 10:28
grpi w przyp. d50/d70s to raczej pomyłka. sprzedaj posiadane, kup d70s z 18-70 to dobry sprzet, jak starczy kasy to 50/1,8 jasny i ostry :)

DXT
09-03-2007, 10:30
gripa jako takiego nie ma - lepiej na poczatek wez z 18-55 i dokup 50/1.8

bartoszek
09-03-2007, 11:10
N 18-70 to dobre szkiełko jak na swoją cenę.Uniwersalne,dobre do nauki,dobrze wykonane jak na kita,pozwala zrobić fajne fotki.Jeśli ograniczają cię finanse to jest to sensowny zakup.Warto byłoby dokupić jeszcze standardzik
N 50/1.8 bo ma świetny stosunek cena/jakość fotek.
Jeśli chodzi o puszki to D50 i D70s maja swoich zwolenników.Ale chyba D50 jest tylko na rynku wtórnym,jeśli się dobrze orientuję,bo nikon wycofuje się z tej puszki? No chyba,że jest jeszcze gdzieś na półkach?
Ja osobiście wziąłbym D70s z N18-70 bo zestawik ma dobra cenę+N50/1.8 jak starczy funduszy.

tomekg
09-03-2007, 12:31
bartoszek - bez problemu można kupić nowy, http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/13314_cena/ D50, jak i D70.

skamill - ja się zdecydowałem na nowego D70s i używkę N 18-70.

DXT
09-03-2007, 12:36
Bez przesady - na rynku wtornym bedzie jak sie wyczerpia magazynowe zapasy - zreszta tak samo jak d70 czy d70s

bears_company
09-03-2007, 20:39
Na poczatek to bym polecał D70s co prawda ma gorszy wyświetlacz od D50 ale na tym jego wady sie kończą. Zalety na jego plus to

guzik wbalansu bieli - którego w d50 brak
jest lżejszy od D50 pomimo iż rozmiarowo jest wiekszy
lepiej leży w reku (miałem okazje 2 te aparaty trzymać)
ma lepiej dopracowany system NEFów - zdjecia RAW

i tak by można było wymieniać bez końca

A co do obiektywu to ja polecam 18-70 Jest duuużo fajniejszy od 18-55 :)

biniubak
09-03-2007, 20:52
Na poczatek to bym polecał D70s co prawda ma gorszy wyświetlacz od D50 ale na tym jego wady sie kończą. Zalety na jego plus to

guzik wbalansu bieli - którego w d50 brak
:)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/6484/wbje3.jpg)

No cóż...

Archangel
09-03-2007, 22:44
no jak widac guzika WB nie ma :D

biniubak
09-03-2007, 22:51
no jak widac guzika WB nie ma :D

w takim razie d70s też nie ma :-D

bears_company
09-03-2007, 23:05
Sorki pomyliło mi sie

Zwracam homor guzik WB posiada

Ale juz wiem o jaki brak mnie chodziło

A mianowicie o przycisk bracketing :P

Garowy
10-03-2007, 02:29
A może przycisk podglądu GO??? W D50 brak...a szkoda:-/

tomhagen
10-03-2007, 02:33
"ma lepiej dopracowany system NEFów - zdjecia RAW" - znaczy w jaki sposób lepiej?

sadki
10-03-2007, 10:40
Co do samej puszki, co ma D70s a D50 nie ma:
- podświetlenie górnego wyświetlacza ;-)
- dwa kółka nastawcze
- przycisk trybu pomiaru światła obok spustu (to chyba najważniejsze)
- podgląd głębi ostrości
- wspomniany bracketing, ale ja tego akurat nie używam.
Wyświetlacz w D70s jest chyba taki jak w D50, to D70 miało mniejszy.
Pozatym matryca ta sama, ale D70s ma mocniejszy filtr antyaliasingowy, czego efektem jest bardziej zmiękczony obraz (do zauważenia tylko w warunkach laboratoryjnych).
Pozatym D70/s korzystają z CF, a te są większe i mniej wygodne, niż SD.

Co do szkieł: 18-55 wcale nie jest jakoś koszmarnie dramatyczny, jeśli dodasz do niego 50mm 1.8D to będziesz miał zestaw i na imieniny i do czegoś fajnego. Ale jeśli tylko kasa pozwoli, polecam 18-70.

bartoszek
10-03-2007, 13:27
Faktycznie D50 jest w sklepach,sorki że napisałem taka głupotkę "tomekg"
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon11.gif) .
A tak odchodząc trochę od tematu to dzisiaj dostałem od mojej księżniczki N50 1.8-rewelacja!

bears_company
10-03-2007, 13:48
"ma lepiej dopracowany system NEFów - zdjecia RAW" - znaczy w jaki sposób lepiej?

W taki sposób ze foto RAW w D70s są ładneijsze. Nie wiem czemu ale tak jest. Tutaj bardziej chodzi o programowy zapis zdjecia. Natomiast jpeg są lepsze w d50. Wystarczy że zrobisz zdjecia na takich samych ustawieniach jednym i drugim a zobaczysz o co mnie chodzi

bears_company
10-03-2007, 13:52
Wyświetlacz w D70s jest chyba taki jak w D50



Niestety wyświetlacz w D70s jest inny niz w d50 Moze jeśli chodzi o rozmiar to mają te same (nie wiem bo w rozmiar nie wnikałem) ale jakościowo d50 bije na głowe swoim wyświetlaczem d70s.

Ale mnei osobiscie słaby wyświetlacz w d70s nie przeszkadza

Maras1971
10-03-2007, 15:58
sss

Maras1971
10-03-2007, 16:01
Witam,
A więc tak : wyświetlacz w D 70s jest identyczny jak w D 50 - 2" i rozdzielczość 135.000 także dwa mają lipne podglądy foty. W tym przypadku to D 40 bije swoich braci , ale pamiętajmy że wyświetlacz fotek nie robi!!!!.
Polecam D 70s z kitem na początek super sprzęt - trochę wymagający

dziki_lysy
11-03-2007, 14:10
wyświetlacze w D50 i D70s raczej te same - posiadam te dwa aparaty i różnicy w wyswietlaniu obrazkow na plecach aparatu na prawde nie widze. Tak samo słabe, tak samo niewiele widać...

Jesli chodzi o wybór: D70s + 18-70... nie bedziesz żałował ;)

skamill
11-03-2007, 21:29
w związku z narastąjącym dylematem. Focę zdecydowanie w jpg. Więc jest zauważalna róznica na korzyść D50 czy nie ma ? w porównaniu do D70s.
Na dzisiaj postanowiłem kupić tylko korpus. Jakieś tam obiektywy mam, od biedy mi wystarczą. międzyczasie spróbuję popracować na kilku obiektywach i zdecyduję który dokupić. Może ciut przepłacę? ale będę miał spokój duszy.

sadki
11-03-2007, 23:22
OT

sadki
12-03-2007, 02:38
OT

maciles
12-03-2007, 11:26
Powiem tak...

tak jak autor postu stanąłem przed dylematem, ale wole zamiast zadawać pytania najpierw poczytać i poczytałem FORUM :) ... hehe ... i dalej nie wiem D50 czy D70s - ten drugi wydaje mi się "praktyczniejszy" ?! ...

Proszę o coś / jakiś argument który mnie w tym uświadczy lub zniechęci do tego modelu - serio i całkiem serio - mam tydzień na kupienie aparatu i kompletnie nie wiem który wybrać a cena jest dość podobna...

sadki
12-03-2007, 11:34
Proszę o coś / jakiś argument który mnie w tym uświadczy lub zniechęci do tego modelu
Weź jednego i drugiego do ręki, pobaw się chwilę. Powinno wystarczyć.

ekonet
12-03-2007, 11:43
dalej nie wiem D50 czy D70s - ten drugi wydaje mi się "praktyczniejszy" ?! ...
No to może spróbujmy odwrócić trochę role - napisz, czemu D70s wydaje Ci się praktyczniejszy?
Może to http://www.kenrockwell.com/nikon/d80/vs-d70.htm trochę pomoże...?

Squier
12-03-2007, 12:09
Ja chciałem kupić D50, ale w związku z tym, że D70s był tańszy + dodatkowe kółko i podświetlany wyświetlacz + wejście na wężyk spustowy + trochę większy grip + siatka geometryczna w wizjerze + skok iso co 1/3 EV + podgląd głębii ostrości + 3 kl/s - to przeważyło... Jakość zdjęć przy wyższym iso bardzo porównywalna, na odbitkach raczej niewidoczna.
Pozdrawiam

Dariusz Walus
12-03-2007, 12:54
Ja takze stalem przed tym dylematem i na szczescie nie musialem w tym przypadku do konca sugerowac sie finansami.
Przewazylo cos, na co nikt tutaj nie zwraca chyba uwagi, ale w moim wypadku mialo to istotne znaczenie:
wielkosc aparatu.

Juz D50 jest dla mnie wystarczajaco duzym klamotem, ktorego nie wszedzie moge ze soba wziasc [i musze ratowac sie malpka] a D70s jest jednak jeszcze wiekszy [choc chyba lzejszy].

Jakosc zdjec maja taka sama ale D70s ma kilka funkcji ktore przydalyby sie w D50, jednak nie byly one dla mnie tak istotne, aby go brac i sie meczyc np. w gorach.

sadki
12-03-2007, 13:32
Racja, na to nikt tu jeszcze uwagi nie zwrócił. D50 jest ciut za mały, D70s leży lepiej w ręku (przynajmniej moim). Mniejsza masa akurat jest tu wadą :-)

dziki_lysy
12-03-2007, 15:47
Ja takze stalem przed tym dylematem i na szczescie nie musialem w tym przypadku do konca sugerowac sie finansami.
Przewazylo cos, na co nikt tutaj nie zwraca chyba uwagi, ale w moim wypadku mialo to istotne znaczenie:
wielkosc aparatu.

Juz D50 jest dla mnie wystarczajaco duzym klamotem, ktorego nie wszedzie moge ze soba wziasc [i musze ratowac sie malpka] a D70s jest jednak jeszcze wiekszy [choc chyba lzejszy].

Jakosc zdjec maja taka sama ale D70s ma kilka funkcji ktore przydalyby sie w D50, jednak nie byly one dla mnie tak istotne, aby go brac i sie meczyc np. w gorach.

Nie do końca wiem czemu, ale ta wypowiedź kompletnie mnie zdezorientowała.
po pierwsze: skoro nie musiałeś sie sugerować finansami to dlaczego nie wybrałeś D80 który wagowo plasuje się pomiędzy D50 a D70, wymiarami jest niemal taki sam jak D50 a funkcjonalnością i nowoczesnością konstrukcji wywyższa sie zdecydowanie (opinia forumowa - sam nie testowałem;)).
drugie: D70s jest cięższy od D50 wg producenta o 55gramów (595 i 540g) - w sumie jest to ok 10% różnicy w masie... ale czy to jest tak na prawde zauważalne jak idąc w góry bierzesz kurtkę, wodę, termosik i jeszcze pewnie pare innych gadżetów do plecaka?
trzecie: masa puszki to tylko część masy całkowietej aparatu... czyli obiektywu też bedziesz szukał jak najlżejszego? a moze porównywałeś kity D50 i D70 (wtedy róznica w masie jest zdecydowanie większa)...
czwarte: dla drugiego kólka, podświetlanego górnego wyświetlacza zrezygnowałbym z 55 gram lżejszej torby/plecaka... tym bardziej ze kupując DSLRa liczysz sie z tym, że w torbie zadko będzie jeździlo samo body :)

qooba
12-03-2007, 16:00
d50 nie steruje zewnętrznymi lampami w trybie CLS, ma jedno kółko nastawcze, ma bardziej "podrasowane" jpgi i inne (mocniejsze?) odszumianie wysokich iso w jpg.
w RAW zdjęcia będa niemalże takie same, D70S ma słabszy filtr AA, w związku z czym zdjęcia zawierają ponoć więcej szczegółów. Dla mnie D50 jest zbyt mały.
Nowy D70s ma w tej chwili cenę zbyt atrakcyjną, żeby go nie kupić ;)

maciles
12-03-2007, 17:32
No właściwie to na pytanie czemu D70s... obydwa miałem w ręce i ten D70s o wiele jakoś jest wygodniejszy - tak mi sie wydaje, sprawia wrażenie bardziej poręcznego i to jest to co przeważa za nim no i... jest tańszy w wersji body niż D50 z kitem... ale obiektywy mam więc mi sam body potrzebny :D

A i jeszcze takie pytanko... jest szansa na polskie oprogramowanie do D70s? Ma ktoś może?? :)

DXT
12-03-2007, 19:41
Roznica w wielkosci przynajmniej dla mnie jest malo odczuwalna(dzis mialem okazje bawic sie d200 i jakos nie odczulem specjalnie roznicy w wielkosci czy wadze)-za to funkcjonalnosc d70/d70s duzo wieksza - brakuje mi w d50 2girgo kolka czy podswietlenia gornego wyswietlacza i z tego powodu bralbym d70s

maciles
12-03-2007, 20:39
No i właściwie to jutro ja idę jeszcze raz do znajomego pobawić się D70s i jeśli jeszcze bardziej się w tym utwierdzę to mam nadzieję, że z końcem tygodnia będę mógł pochwalić się na forum jakąś pierwszą fotką ze swojego WŁASNEGO D70s :)

sadki
13-03-2007, 10:48
Dla potomnych: tu na dpreview znalazłem porównanie funkcji D70, D70s oraz D50 (http://www.dpreview.com/news/0504/05042003nikond70s.asp). Poza wyżej wymienionymi jest sporo mniej znaczących detali.

Shexbeer
13-03-2007, 11:17
Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Niedawno sprzedałem D50 na rzecz D70s, po drodze jednak "wskoczył mi" jako jeden z dwóch do wyboru Canon 400D (z gripem) którym bardzo się zainteresowałem. Jednak po wielu godzinach czytania postów na różnych forach i przeglądania sampli z kitowego 400D i kitowego D70s (18-70) mój wybór padł na Nikona. Mam nadzieję że będę zadowolony z wyboru, aparat jedzie do mnie kurierem i dzisiaj już będzie u mnie :)
Wyboru takiego dokonałem głównie z 3 powodów. Pierwszy i najważniejszy stosunek ceny do jakości i tutaj głównie dzięki kitowemu szkiełku wygrał zdecydowanie Nikon, drugi to poprostu sentyment do Nikona i jego solidność wykonania a trzeci to żona i jej "ja chcę Nikona" ;)

ESOX
13-03-2007, 11:25
.... sprzedaj posiadane, kup d70s z 18-70 to dobry sprzet, jak starczy kasy to 50/1,8 jasny i ostry :)

dokładnie tak.

maciles
13-03-2007, 11:54
Mam nadzieję że będę zadowolony z wyboru, aparat jedzie do mnie kurierem i dzisiaj już będzie u mnie :)

No to czekamy albo może ja bo szczególnie jestem tym tematem ostatnio zainteresowany na pierwsze opinie i wrażenia związane z nowym nikonem i może ja jakieś sample ? :)

Dariusz Walus
13-03-2007, 15:09
Do - dziki_lysy :

Gdy kupowalem D50, nie bylo jeszcze D80 niestety. Teraz powaznie zastanawiam sie nad jego kupnem.
Jest wprawdzie wiekszy od D50 lecz nadal mniejszy od D70s, natomiast jego funkcjonalnosc i mozliwosci zdecydowanie in plus.

Nie wiem jednak czy nie lepiej poczekac jeszcze na D80s :} i wtedy zaszalec.

D200 jest dla mnie za duzy, a mozliwosciami nie odbiega jakos specjalnie od D80 :}

Pozdrawiam.

dziki_lysy
14-03-2007, 03:25
A i jeszcze takie pytanko... jest szansa na polskie oprogramowanie do D70s? Ma ktoś może?? :)

podobno ktoś ma... jeśli porównamy szansy na polskie oprogramowanie do D50 i D70s to jest bardzo podobnie - oryginalnego w versji pe'el nie zastaniesz.... bo i po co ;)?

Shexbeer
25-03-2007, 23:46
ogólnie jestem hepi(tm), sample na moim blogu, teraz tylko polarek by się przydał na kiciora i jakieś szkiełka, zdecydowanie warto zbierać na sigme 10-20, jednak to daaalsza przyszłość a kolejny zakup to zapewne stałka 50mm f1.8

Demian
26-03-2007, 21:36
Bardzo ciekawe forum, to tak na wstępie. Witam serdecznie.
Niestety przyczytawszy setki postów nie potrafię sobie odpowiedzieć na jedno pytanie D50 czy D70s. D50 z 18-55 znalazłem za 2100 D70s z tym samym szkłem również za 2100. Z chwalonym 18-70 2700-800 ale trzeba poczekać. Pytanie czy warto. Zgłupiałem, im więcej czytam tym mniej wiem. (Zaznaczę, że właśnie sprzedałem wiekowego Olka i podjąłem to ważką decyzję o zakupie wymarzonego lustra, z którego chciałbym być zadowolony)
Pozdrawiam

Xathloc
26-03-2007, 21:42
Gdybym miał taki wybór brałbym D70s, a ponieważ nie miałem wziąłem D50.

Demian
26-03-2007, 21:57
Ale D70s z 18-50 czy dodałbyś te 6 stówek do 18-70?

DXT
26-03-2007, 22:02
Za 6 stowek to lepiej jakies tele na poczatek albo 50 1,8 a reszta na torbe.

Xathloc
26-03-2007, 22:16
Dokładnie tak. Brałbym z 18-55 i dokupiłbym stałkę 50/1.8

motoko
29-03-2007, 04:23
Pozatym D70/s korzystają z CF, a te są większe i mniej wygodne, niż SD.


Ja bym powiedział tak: "są większe a przez to bardziej wygodne niż SD".
Ale może ja po prostu lubię większe rzeczy.
Dużo pisze się jak niewygodne są małe korpusy.
Karty też.
Miałeś w ręku xD? Ja miałem (w Olku C-5050 - na szczęście miał podwójne gniazdo xD/CF) i to dopiero porażka rozmiarowa.

Xathloc
29-03-2007, 09:43
Miałeś w ręku xD? Ja miałem (w Olku C-5050 - na szczęście miał podwójne gniazdo xD/CF) i to dopiero porażka rozmiarowa.
A dlaczego porażka rozmiarowa? Jest jakiś powód dla którego karta pamięci ma być wielkości kasety VHS?

nowart
29-03-2007, 09:55
Jeezusie kochany... to Wam już nawet rozmiar karty przeszkadza? Bo jedna jest o 3mm dłuższa i grubsza, oraz o 6.3gr cięższa?? Co Wy mrówki jesteście, że takie to dla Was istotne ;) ?? Przecież wkładasz ją do aparatu i zapominasz - chyba, że raz dziennie trzeba podjąć się wyzwania i przełożyć z aparatu do czytnika ;)
Jak już porównywać obie karty to napiszcie chociaż coś sensownego np to, że są - szybsze (co w przypadku omawianych aparatów jest absolutnie bez znaczenia - mają wolny transfer wewnętrzyny i nie wykorzystają tych najszybszych), tańsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

a propos aparatów - bierz D70s zamiast D50 - ma kilka szczegółów na które może na początku nie zwrócisz uwagi lecz po pewnym czasie zaczną Cię irytować lub zacznie Tobie ich brakować, jest większy i wygodniejszy. Zwłaszcza, że cenowo to prawie to samo.
pozdrawiam

asterixII
29-03-2007, 14:12
Polecam za nowart-em d70s, miałem tez d50 - rzeczywiście robił lepsze jpegi (aparat bardziej nastawiony na szeroko pojetego konsumenta), ale teraz d70-tką robię w rawach i zadnych problemosów nie ma. D70-tka jest wygodniejsza w użyciu chociaż i na d50 nie narzekałem ale gdybym miał znów wybierać to zdecydowanie d70s.