piotrze
09-06-2012, 23:31
Przeglądając testy obiektywów systemu m43 na optycznych można zauważyć, że mają zauważalnie wyższe wyniki MTF niż w innych systemach, ale z drugiej strony natknąłem się w kilku miejscach na sieci na opinię (np. tutaj: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=235544), że muszą mieć większe wartości, bo jeśli drukujemy coś z matrycy 4/3 i FX, to w tym pierwszym przypadku potrzebujemy zrobić dwa razy większe powiększenie.
Pewnie będzie to głupie pytanie - ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego? Przecież jak już zrobimy zdjęcie i mamy zapis cyfrowy np. z matrycy 10 mpix, to chyba nie ma znaczenia z jakiej wielkości matrycy te dane wyszły. Poza tym o powiększaniu IMHO moglibyśmy mówić, jakby to był analog, bo z cyfry co najwyżej wybieramy część pikseli, żeby uzyskać np. 300 dpi na A4, albo interpolujemy jeśli tych mpixeli na matrycy mieliśmy za mało.
Pewnie będzie to głupie pytanie - ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego? Przecież jak już zrobimy zdjęcie i mamy zapis cyfrowy np. z matrycy 10 mpix, to chyba nie ma znaczenia z jakiej wielkości matrycy te dane wyszły. Poza tym o powiększaniu IMHO moglibyśmy mówić, jakby to był analog, bo z cyfry co najwyżej wybieramy część pikseli, żeby uzyskać np. 300 dpi na A4, albo interpolujemy jeśli tych mpixeli na matrycy mieliśmy za mało.