PDA

Zobacz pełną wersję : d70 i SB26



bigmaciek
21-06-2005, 15:35
Czy ktoś ma doświadczenia w używaniu takiego zestawu. W instrukcji d70 jest napisane, że wszystko działa z wyjątkiem funkcji TTL. Z kolei w nikonowskim artykule porównawczym nt d70 wyczytałem, że jeśli chodzi o SB26 to "most functions supported".

Pytanie zadaję w zwiazku z dylematem że jak kupię d70 to czy SB26 wystarczy czy SB600 i 800 maja jakieś istotne funkcje które z tym aparatem działają a są potrzebne czy pożyteczne?

Dziękuję

twlodar
21-06-2005, 15:54
Wszystko za wyjątkiem TTL.. Dowiedz się, co to ten TTL w pomiarze błysku, a odpowiedź na pytanie znajdzie się sama..

szymony
21-06-2005, 16:06
Jeszcze jeden i jeszcze raz i tak w kółko i nazat ech :?

D70 nie obsługuje TTL, tylko iTTL (niby to samo, a szczegóły technicznie zupełnie inne).

SB26 obsługuje TTL w tym różne jego modyfikacje 3D bla bla bla.... Nie obsługuje natomiast iTTL'a i jego trybów TTL i TTL BL.

A teraz proszę sobie samemu wyciągnąć z tego wnioski.
Amen

matmol
21-06-2005, 16:17
Przez pewien czas używałem SB-25 z Nikonem D70 i nawet byłem zadowolony z efektów. Oczywiście ujęcia niemożliwe do powtórzenia to strach robić takim zestawem, chyba że masz duże doświadczenie.

Jednak dopiero od czasu jak mam SB-800 to wiem co to jest prawdziwe zadowolenie z lampy błyskowej.

Jacek
21-06-2005, 17:41
Nie wiem, bigMacku, czy powyższe odpowiedzi wyjasniły Ci cokolwiek, więc powiem prosto. Dopóki nie kupiłem SB 800 to używałem takiego właśnie zestawu, o który pytasz. Lampy musiałem uzywac w trybie "A" (czyli powrót do prehistorii). Sprawdzało sie to średnio. Tak jak ktoś wyżej napisał - raz dobrze, raz źle. Ok. 3/4 - dobrze. Szczególnie, jeśli mozna korzystac z odbicia od sufitu itp. Na wprost - gorzej (przepalenia!). Ale może trafic się fotka, której nie powtórzysz. I w tym cały problem.
Znika on po zakupie lampy dedykowanej, wykorzystującej iTTL (czyli SB 800 lub 600).
Mam nadzieję, że Ci pomogłem...

Yanek
21-06-2005, 18:19
Ja z braku innej lampy zrobilem ostatnio takim zestawem zdjecia. Niestety zalowalem bardzo ze nie pozyczylem od kumpla SB800. Sporo zdjec przepalonych, bo niestety troche motywow mocno kontastowych mialem. Zastanawiam sie nad opchnieciem moej Sabinki 26 choc w zestawie z F90X zachowuje sie miodzio. Ale chyba czas tego zestawu juz sie konczy.... Choc jak patrze na ceny to mi zal za te grosze sprzedawac

Jacek
21-06-2005, 19:25
Broń Boże nie sprzedawaj! Ona świetnie się spisuje jako lampa dopalająca (np. kontra od tyłu rozświetlająca włosy modelki (modela) czy welon panny młodej. W przeciwieństwie do SB 28 ma magiczny przełącznik z przodu - "D" - który wyzwala lampę wraz z innym błyskiem (np. SB 800). Tryb pracy SB 26 trzeba w takim przypadku dac na "M" i ustawic cząstkę błysku - 1/2, 1/4/ lub jeszcze mniej, w zależności od odległości (trzeba to wypróbowac, ale w D 70 od razu widac czy jest za dużo czy za mało). To się świetnie sprawdza.
Tak na marginesie. Może ktoś wie dlaczego w takim układzie błysk z SB 26 nie wyzwala się jeśli w trybie "M" ustawiony jest pełny błysk (1/1)? Tak jest przynajmniej u mnie. Ale taki błysk rzadko jest potrzebny przy dopalaniu.

bigmaciek
22-06-2005, 12:30
Nie wiem, bigMacku, czy powyższe odpowiedzi wyjasniły Ci cokolwiek, więc powiem prosto.
Mam nadzieję, że Ci pomogłem...

Tak, dziękuję bardzo, właśnie to chciałem usłyszeć w przeciwieństwie do dwóch pierwszych odpowiedźi.

Jeszcze raz dzieuje, Jacku.

szymony
22-06-2005, 12:45
Tak, dziękuję bardzo, właśnie to chciałem usłyszeć w przeciwieństwie do dwóch pierwszych odpowiedźi.


Cyżbym napisał coś co nie jest zgodne z stanem faktycznym :roll:

bigmaciek
22-06-2005, 14:24
Przeczytaj swoją opdowiedź to zrozumiesz.






Jeszcze jeden i jeszcze raz i tak w kółko i nazat ech :?

Już sam wstęp zachęca do czytania dalej. Odczytałem to tak: rany boskie, jeszcze jeden zadaje to samo pytanie, ile można?


D70 nie obsługuje TTL, tylko iTTL (niby to samo, a szczegóły technicznie zupełnie inne).

SB26 obsługuje TTL w tym różne jego modyfikacje 3D bla bla bla.... Nie obsługuje natomiast iTTL'a i jego trybów TTL i TTL BL.

Rzeczowe wyjaśnienie tematu, szczególnie to bla, bla, bla wiele mi powiedziało. Oczywiście wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym.



A teraz proszę sobie samemu wyciągnąć z tego wnioski.
Amen

Końcowa porada na zasadzie nie zawracaj nam więcej tym głowy.

Niestety, tak odczytałem Twoją odpowiedź. Dla mnie jedynie Jacek udzielił mi rzeczowej odpowiedźi, krótko, zwieźle i na temat, za co mu dziękuję.

szymony
22-06-2005, 15:25
Przeczytaj swoją opdowiedź to zrozumiesz.


Jeszcze jeden i jeszcze raz i tak w kółko i nazat ech :?

Już sam wstęp zachęca do czytania dalej. Odczytałem to tak: rany boskie, jeszcze jeden zadaje to samo pytanie, ile można?

I dobrze zrozumiałeś. Tyle co tu napisano o wspópracy D70 z błyskoratami to można doktorat z tego zrobić.



Rzeczowe wyjaśnienie tematu, szczególnie to bla, bla, bla wiele mi powiedziało. Oczywiście wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym.

Masz SB26 i nie wiesz w jakich trybach pracuje :?:
A "3D matrix fill in flash" nic Ci nie mówi.



Końcowa porada na zasadzie nie zawracaj nam więcej tym głowy.

Końcowa porada jest na zasadzie "dostałeś wętkę, a rybkę sam sobie musisz złowić" :wink:

A wątek i tak bardziej pasuje do akcesoriów niż aparatów cyfrowych.
Jak dla mnie EOT.

bigmaciek
22-06-2005, 16:09
Dzięki za pouczenia i złośliwe uwagi. Jak tak Cię ten temat tak zdenerwował to nie trzeba było odpowiadać.

gALL
23-06-2005, 00:16
Jak tak Cię ten temat tak zdenerwował to nie trzeba było odpowiadać

Radze zapoznac sie z Netykieta i troche samodzielnosci. Nie jestes pierwszy co chce podpinac SB-24...80dx do D70. Sprawa tak stara jak D70 (wiec jakies poltora roku).

Siupes
23-06-2005, 04:54
czasami sie zastanawiam czy nie prosciej jest odpowiedziec na pytanie, niz odsylac do search ale zyje nadzieja ze odsylajacy beda odsylanymi :twisted: :twisted: :twisted:

ps. oczywiscie pod warunkiem ze sam odsylajacy zna odpowiedz na pytanie, ale to w sumie juz inna sprawa ;)

gALL
23-06-2005, 12:32
Ale ile razy odpowiadajacy moze pisac to samo? EOT bo robi OT.

Siupes
24-06-2005, 01:25
GALL wsumie jest to pytanie z serii ile razy mozna odsylac do archiwum.

jako ze temat glowny zostal w sumie chyba wyczerpany, pozwol ze jeszcze ustosunkuje sie tutaj do twojej wypowiedzi :)