PDA

Zobacz pełną wersję : Praktica DDR B220 - kosz, czy błysk? :)



matomi
29-05-2012, 12:05
W czeluściach szafy znalazłem taki zabytek techniki jak lampa Praktica DDR B220.
Czy ktoś z Was podpowie, czy jestem to w stanie jakoś sensownie wykorzystać do błyskania? Nie mam oczywiście zamiaru zapinania tego na sanki d90, mam na myśli raczej jakieś zdalne wyzwalanie tej lampy umieszczonej na statywie, do zabawy w w pseudo strobing małym kosztem ;)

Jest na to jakiś sposób?

RobertMiernik
29-05-2012, 12:27
Kabelek PC?

matomi
29-05-2012, 19:52
Czyli jak? Kabelek PC, jakaś kostka synchro do tego? Jaka? Będzie taka, żeby wyzwolić tę lampę?
Ktoś jeszcze podpowie?

JacekCz
29-05-2012, 20:54
do zabawy w w pseudo strobing małym kosztem ;)



Np kosztem spalonego sterownika ...
Ma wiedze o napięciu?
Dodam, że statyczny pomiar woltomierzem może, ale nie musi dać obraz napięcia się pojawiającego dynamicznie .

Art Erie
29-05-2012, 21:02
Kabelek PC?

Kabelek PC, to dokładnie to samo co stopka!
Możesz użyć zewnętrznej fotoceli, lub radia (w radiu musisz sprawdzić max. napięcie, ale większość wytrzymuje 300V).

matomi
29-05-2012, 22:11
Nie chcę niczego spalić, chcę błyskać i dlatego pytam mądrzejszych w temacie, czy to jest w ogóle możliwe, żeby tę lampę zdalnie odpalić.
Ja myślałem właśnie, jak sugeruje Art Erie, o kostce z fotocelą, takiej zwykłej za ok. 30zł, ale miałem nadzieję że odezwie się ktoś, kto już testował podobne wynalazki.
Jako że znalazłem tę lampę, chciałem się dowiedzieć co konkretnie kupić, żeby bez sensu nie pchać się w koszty, skoro się na tym nie znam :)

Art Erie
29-05-2012, 22:17
Wszelkie fotocele i proste radia mają jedynie centralny styk i będą pracować z każdą lampą, wyjątkiem jest chyba tylko Minolta, która ma inaczej skonstruowaną stopkę.
Istnieje też coś takiego jak "odwrócona polaryzacja" ( nie wiem jak w tej lampie ) i jeśli w fotoceli / radiu zamontowana jest dioda w kierunku zaporowym, nie będzie działać. Problem jest do obejścia, ale jestem zbyt zmęczony, by dziś o tym myśleć.

matomi
30-05-2012, 07:38
O, i to jest już konkretna wskazówka. Na stopce tej lampy jest taki jeden centralny bolec.
Pozostaje chyba kupić taką fotocelkę i spróbować, dzięki Art Erie :)

r_m
30-05-2012, 15:25
Jak masz zaprzyjaźnionego elektronika, zrobi Ci fotocelę za 5-10zł (koszt elementów).

Art Erie
30-05-2012, 16:27
O, i to jest już konkretna wskazówka. Na stopce tej lampy jest taki jeden centralny bolec.
Pozostaje chyba kupić taką fotocelkę i spróbować, dzięki Art Erie :)

Tak to własnie działa; jeśli pin zostanie zwarty ze stopką lampy - obwód się zamyka i wyzwalany jest błysk. Wszystkie więc fotocele i proste wyzwalacze ( nie obsługujące automatyki ) są to szybkie włączniki, a właściwie przekażniki zastępujące kabel synchro; coś jak telegraf bez drutu ;)

matomi
30-05-2012, 21:07
Hm, czyli jeśli dobrze rozumiem, teoretycznie takie coś powinno dać radę: klik (http://jabbafoto.pl/opis/1401109/fotocela-fu-yk3-na-goraca-stopke-z-mocowaniem-statywowym.html)?

Art Erie
31-05-2012, 12:10
Tak. Lampa wbudowana i zewnnętrzna w trybie M, w aparacie wyłączona redukcja czerwonych oczu itd. ( ma być jeden błysk).

matomi
16-06-2012, 11:22
Kupiłem fotocelkę, Praktica błyska. Dziękuję za podpowiedzi, w szczególności Art Erie :mrgreen: